Čo by malo byť kompostovacia jama a ako ju vybaviť vlastnými rukami

Kompost - užitočné organické hnojivo, ktoré sa dá relatívne ľahko získať na vlastnej chate, požehnanie, suroviny na jeho výrobu v priebehu sezóny sa hromadia viac. Toto a skosené buriny a prerezané konáre a suché vrchy alebo listy a plytvanie potravinami - môžete vložiť takmer všetko. Správne položená surovina sa po nejakej dobe zmení na hnojivo pre nové výsadby. Takže kompostová jama nie je rozmar a nie výstrelok, ale tvrdá potreba.

Usporiadanie prevádzkovej jamy

Prvou otázkou, ktorú položili záhradníci a záhradníci, je kompostová jama alebo hromada. Každý prípad má svoje vlastné klady a zápory. Hlavným dôvodom, prečo mnohí záhradníci majú sklon k hromadeniu, je ľahšia práca. Počas sezóny by sa kompost mal miešať najmenej štyrikrát. To sa dá urobiť jednoducho naliatím zväzku z miesta na miesto. Súčasne môže byť halda lokalizovaná pomocou niekoľkých pneumatík.

Priaznivci kladenia kompostu v boxoch sa odvolávajú na skutočnosť, že veľké hromady odpadkov nez ozdobujú záhradu. Okrem toho špecializované obchody predávajú produkty, ktoré zrýchľujú zrenie - ich použitie v boxoch poskytuje vynikajúci výsledok. Zostáva iba jedna otázka - prístup k vzduchu, ale dá sa vyriešiť aj vtedy, akzariadenie na kompostovanie je správne vykonané.

Pri umiestňovaní kompostovacej jamy v krajine by sa malo postupovať podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel.Najprv by malo byť mimo zdroja pitnej vody na minimálnu vzdialenosť dvadsaťpäť metrov.Ak má záhrada alebo chata sklon, hladina kompostovej jamy by mala byť nižšia ako hladina studne.Po druhé, jama by mala byť umiestnená na prevažne záveternej strane, takže vôňa kompostu nedráždi majiteľov pozemku ani ich susedov v chate.Po tretie, jama je usadená v tieni, pretože nadmerné slnečné teplo môže nepriaznivo ovplyvniť zrenie kompostu.

Z čoho sa skladá priepasť

Podmienky potrebné na riadne dozrievanie kompostu sú: prístup dážďoviek, prístup vzduchu, dostatočná vlhkosť, množstvo odpadu, nedostatokjama určitých druhov odpadu.Na spracovanie organického odpadu a výrobu hnojív sú potrebné dážďovky a iné pôdne mikroorganizmy.Môžu preniknúť do jamy pôdy, ale spodná časť jamy by nemala byť uzavretá a nemala by byť príliš nízka v zemi.

Kompostová diera môže mať rôzne hĺbky, ale optimálne - do jedného metra.Je to spôsobené skutočnosťou, že je nevhodné miešať kompost a extrahovať humus z hlbšej diery, ako aj tým, že dážďovky vykopávajú tunely v zemi do hĺbky jeden a pol metra, ale zriedka sa to stáva, že obvykle žijú vo vyššej vrstve pôdy.,Pri vytváraní veľkých jám z betónu, dreva aleboplast, správne ponechajte v stenách špeciálne otvory pre prístup k červom.Na tieto jámy sa zámerne umiestňujú najmä červy, ktoré sú chované v plemene, ktoré majú veľkú chuť do jedla, a tiež sa používajú prostriedky, ktoré vyčítajú rozklad organického odpadu.

Prístup vzduchu sa dosahuje malou hĺbkou, ktorá umožňuje uvoľnenie obsahu, cez otvory v stenách, pomocou odtoku položeného na dno.Vetvy, slamy alebo ihly sa používajú ako drenáž, pôdne organizmy položené na dne - voľne prechádzajú nimi do odpadu a nadmerná vlhkosť prechádza do zeme.Varianty úplnej izolácie jamy s položením filmu na steny a dno nie sú celkom konštruktívne - v takej jame je ťažké udržať požadovanú úroveň vlhkosti a bez prístupu k obsahu dážďoviek bude maturácia hnojiva príliš dlhá.

Video „Kompostovacie zariadenie“

Opis vytvorenia a usporiadania kompostovacej jamy v letnej chate vlastnými rukami

.Pokiaľ ide o vlhkosť, ak je leto suché, kompostová jama musí byť napojená rovnako ako voda na záhrade.Na zavlažovanie je povolené používať čistú vodu aj zvyšky roztokov hnojív, napríklad superfosfát.Aby sa zachovala vlhkosť a udržala optimálna teplota vnútri hromady, môže byť zakrytá čiernou vrstvou alebo chránená koľajnicou na pneumatiky, pričom na vetranie zostávajú malé otvorené priestory.

Do kompostu môžeme a mali by sme pridať buriny, ktoré sú skosené pred rozkvetom, rozdrvené suché vetvy, minulý rok.listy, čistenie zeleniny a ovocia, slama, ihličie, piliny.Kategoricky to nie je možné - burinu so zviazanými semenami, živú pšeničnú trávu a koreň presličky, kosti ovocných stromov. Infikované časti rastlín (vrchy a listy s plesňou alebo múčnatkou) tiež nemajú v kompostovej komore nič spoločné.Padnuté listy tohto roku sa budú spracovávať dlhšie v porovnaní so zvyškom kompostovej hmoty.Akýkoľvek proteínový odpad má silný nepríjemný zápach a priťahuje zvieratá.

Robíme to vlastnými rukami

Kompostová jama vlastnými rukami nie je tak komplikovaná štruktúra.Najjednoduchší spôsob, ako to zariadiť, je vykopať výkop do hĺbky sedemdesiat centimetrov v zemi, dať na dno suché konáre, slamu a lístie, potom položiť potravinový odpad a trávu burinu vo vrstvách.Kompost dozrie za rok a pol, hoci je možné použiť prostriedky, ktoré zrýchľujú zrenie.Aj priehlbina sa dá obtočiť a na vrchol umiestniť pár starých pneumatík.

Ako vyrobiť kompostovací kapitál?Posilnite steny a ochráňte ich pred sutinami.Možnosti výstuže - použitie dosiek, napríklad zo starých paliet, bridlice, pneumatík automobilov, betónu alebo tehál.Spodok jamy by mal zostať voľný a na ňu sa položia konáre a listy na odtok.

Diera v vidieckom dome môže mať hĺbku asi meter, dĺžku až tri metre a šírku meter a pol.Záhrada v priemere vydáva toľko odpadu, že stačí na naplnenie tohto objemu.Zariadenie kompostovacej jamy s dvoma izolovanými sekciami je pohodlnejšie - takže v jednej časti môžetepoloží nový odpad a v ďalšom z minulého roka bude zrelý humus.

Pri výstavbe jamy dosiek sa drevené stĺpiky pripevňujú v rohoch zákopu. Dosky sa ďalej k nim pripevňujú klincami, sponkami alebo samoreznými skrutkami. Medzi oboma vetvami položte pevný štít. Môžete si postaviť jamu z betónu alebo hotové prstene. Nakoniec môžete do vykopanej jamy jednoducho nainštalovať veľkú plastovú nádobu.

Toto je možnosť blízko fínskej technológie - dozrievania kompostu na biologických toaletách. Keď sa do stolice pridajú piliny a dezintegračné činidlá. Takýto kompost je príliš koncentrovaný, a preto sa používa ako hnojivo zmiešané s pieskom a rašelinou, takže záhrada môže získať maximálny úžitok z takého vrchného obväzu.

Pre jednoduchšiu jamu môžete použiť niekoľko starých pneumatík. Je to jednoduchá a užitočná voľba na recykláciu použitých pneumatík, ako aj elegantný plot pre kompost, ktorý nezhadzuje záhradu. Niekoľko pneumatík (nie viac ako štyri) sa musí umiestniť jedna na druhú a počas sezóny naplnené odpadom - podľa zvyčajného algoritmu pre prácu s kompostom. Na jar sa odpad zhutní a obsah spodnej pneumatiky sa môže použiť na hnojenie zeleninovej záhrady. Nech už je zariadenie umiestnené kdekoľvek, malo by byť v hornej časti zatvorené.

Čo by malo byť

Kompostová jama by preto nemala záhradu zmeniť na skládku odpadu, ale mala by byť:

  • kompaktný,
  • izolované (pomocou dosiek, betónu alebo starýchpneumatiky),
  • rozdelené do sekcií pre ročnú výrobu čerstvého hnojiva,
  • s ľahkým a pohodlným prístupom k humusu,
  • 63. s otvoreným dnom - na prístup k obsahu dážďoviek.

Video „Kompost z bridlice“

Opis usporiadania bridlice z kompostu. Montáž stien, spôsob upevnenia a upevnenia.