Funkcie a výhody výsadby tulipánov na otvorenom priestranstve na jeseň

Nenásilná starostlivosť o tulipány priťahuje pozornosť jasných farieb pukov. Trvanie kvitnutia závisí od súladu s technológiou výsadby cibúľ. Dnes povieme, ako sú tulipány vysadené na jeseň.

Výhody tulipánov jesennej výsadby

Na jar aj na jeseň je možné pestovať cibuľovité kvety na otvorenom priestranstve. Podľa skúsených záhradníkov má jesenné výsadba viac výhod. Na jeseň, keď sa príroda aktívne pripravuje na nadchádzajúce zimovanie, sa tulipány stanú aktívnejšími v raste a rozvoji. Cibule vysadené v zemi intenzívne absorbujú užitočné a výživné látky z pôdy. Koreňový systém je prirodzene utlmený. Na konci zimy zima kvety vydávajú silné šípky a radosť z hojného a dlhého kvetu.

Správne vysadené tulipány sa tešia bohatému a dlhému kvitnutiu

Cibuľky vysadené na jar nemajú čas.vybudovať výkonný koreňový systém. Kvitnutia bude neskoro a veľmi vzácne. Púčiky sú malé, farby sú tlmené, stonky sú tenké a slabé. V niektorých prípadoch kvitnutie úplne chýba.

Tulipánové cibule je možné vyťažiť iba vtedy, keď väčšina z lístia vyschne.Oddenky odobraté zo zeme sa zbavia zvyškov listov a hrudiek zeme, dôkladne sa vysušia a odošlú na uskladnenie na tieňované a dobre vetrané miesto. Neodporúčame zakryť nádobu žiarovkami tkaninou alebo gázou. Nedostatok čerstvého vzduchu môže spôsobiť hnilobu hľúz.

Video „Jesenné tulipány výsadby“

V tomto videu odborníci hovoria o vlastnostiach výsadby cibúľ na otvorenom priestranstve.

Ideálne dátumy výsadby tulipánov na jeseň

Miera adaptácie a prežitia cibúľ vysadených na jeseň závisí od dodržania dátumov výsadby. Neskoré pristátie je plné smrti kvetov. Hľuzy nemajú čas sa prispôsobiť novému pestovateľskému prostrediu. Pri prvom mraze zamrznú a začnú hniť.

Preto je potrebné pestovať tulipány na otvorenom priestranstve v určitých časoch, ktoré sa v rôznych regiónoch líšia.

Dátumy vykládky v závislosti od regiónu

Midland a Moskovská oblasť

Mierne kontinentálne podnebie stredného Ruska sa vyznačuje zasneženými zimami a častými výkyvmi teplôt. Výsadba tulipánov v regiónoch stredného Ruska vrátane Moskovskej oblasti a Leningradskej oblasti,padá takmer v polovici jesene. Rastlinné cibuľové kvety začínajú v poslednej dekáde septembra, končia - bližšie k polovici októbra. Teplota vzduchu v noci by nemala byť nižšia ako +3 ° C.

Sibír a Ural

Tulipány sa vysádzajú na Sibíri začiatkom poslednej dekády augusta. Takáto skorá výsadba hľúz v dôsledku klimatickej zóny v regióne. Vysadené rastliny by mali mať čas na zakorenenie pred prvými mrazmi, ktoré sa vyskytujú veľmi skoro na Sibíri.

Pokiaľ ide o Ural, načasovanie výsadbových tulipánov závisí od konkrétnej oblasti. V severnej časti regiónu sa výsadba hľúz na otvorenom priestranstve končí v polovici septembra. V južnej časti Uralu sa pestovanie okrasnej kultúry môže odložiť až do druhej dekády októbra.

Stredné regióny

Pre stredné regióny krajiny je typický daždivý a vlhký jeseň. Prvé nočné mrazy padajú koncom septembra a oblačno začiatkom októbra. Z tohto dôvodu sa výsadba tulipánov vykonáva v prvom mesiaci jesene. Kvety, ktoré boli vysadené v októbri, sa pri prvom mraze nemusia usadiť a zamrznúť.

V stredných regiónoch sa pestujú cibuľové plodiny v septembri

južne od krajiny

.

Južné regióny vrátane územia Stavropol, Kubanu, Krymu, Krasnodarského teritória, Volgogradu, Astrachánu a Rostova sa vyznačujú teplými a miernymi zimami. Žiarovky sa môžu pestovať od polovice septembra do druhej dekády októbra.

Ak bola jeseň teplá a suchá,Hľuzy kvetín vysadených v pôde sa musia dôkladne navlhčiť.Za týmto účelom sa vykonáva zavlažovanie vodou.

Ako pestovať tulipány

Stanovenie dátumov výsadby je iba polovicou úspechu.Rovnako dôležité je vedieť, ako pestovať tulipánové cibule na otvorenom priestranstve na jeseň.

Výber miesta a pôdy

Tulipány sú v mieste trvalého rastu náročné.Rastlinné cibuľové kvety vysádzajte lepšie na vyššej pôde.Ak vysádzate rastliny v nížinách, kde sa často zhromažďuje tavenina alebo dažďová voda, je vysoká pravdepodobnosť hniloby hľúz.Tiež nežiaduci výskyt podzemných vôd.

Najlepšou možnosťou je záhradná oblasť, ktorá je otvorená slnečnému žiareniu a dobre chránená pred vetrom a prievanom.Upozorňujeme, že nedostatok slnka má nepriaznivý vplyv na intenzitu a trvanie kvitnúcich rastlín.

Na výsadbu cibúľ je vhodná sypká, vzdušná a úrodná pôda.Hladina kyslosti by mala byť v rozmedzí 6,5 - 7,8 pH.Ťažké ílové pôdy by sa mali riediť riečnym pieskom, rašelinou a hnojom (5 kg na 1 m²).Pridanie piesku a organických látok pomôže zvýšiť priepustnosť vody a nutričnú hodnotu ťažkej pôdy.

Príprava pôdy

Keďže tulipány rastú dobre a kvitnú hojne v živnom médiu, odporúča sa pripraviť miesto vopred.Najskôr sa oblasť zbaví burín a potom sa zlepší zloženie pôdy.Na 1 m² požadovanej pôdy:

  • popol z dreva - 150–200 g;
  • síran draselný - 30 g;
  • amoniakľadnička - 25 g;
  • 83) superfosfát - 40 - 50 g;
  • kompost - 2 vedrá.

Hnojivá sa aplikujú na pôdu 2–4 týždne pred výsadbou. Ak je suché a horúce počasie, pôda by mala byť dobre navlhčená a vyrovnaná so zhrabnutím. Uvoľnená a mierne vlhká pôda prispieva k rýchlemu zakoreneniu hľúz.

Výsadba tulipánových cibúľ

Tulipánové cibule môžete zasadiť do radov alebo do otvorov. Vzdialenosť medzi radmi je 20–25 cm, medzi otvormi - 6–10 cm.

Do otvorov
V posteliach
Vzory pristátia

Hĺbka hĺbky závisí od triedy sadivového materiálu. Žiarovky extra triedy sú pochované o 15 - 18 cm, druhá a tretia analýza - o 10 - 12 cm. Deti tulipánov sú vysadené do hĺbky 6 - 8 cm.

Vysadené cibuľky sú pokryté riečnym pieskom a drevným popolom. Teraz sú postele /diery pokryté zemou. Porucha technológie pristátia povedie k strate výsadbového materiálu. Aby sa predišlo hromadeniu vody, postele /jamky by mali byť opatrne zarovnané so sklonením. Okolo kvetinových záhonov tvoria drenážny systém na odstránenie nadmernej vlhkosti.

Hĺbka pestovania tulipánových cibúľ

Starostlivosť o sadenie

Prvé zalievanie sa uskutoční 10 dní po vysadení cibúľ. Polievanie zalievanie kanvy. Pri druhom alebo treťom zavlažovaní sa dusičnan amónny oplodní. Na 1 m² kvetinového záhonu vyžaduje 15 g liečiva.

Starostlivosť o výsadbu zahŕňa odstránenie buriny a uvoľnenie vrchnej vrstvy Zeme. Zakryte cibuľuMulčovacie kultúry nie sú potrebné, pretože zvýšenie teploty môže spôsobiť predčasný rast hľúz.

Príprava na zimu

Na začiatku zimy sa postele s tulipánmi začínajú pripravovať na blížiace sa mrazy. Cibuľové plodiny sa zahrievajú vrstvou slamy, sena, suchého opálového lístia a drveného kartónu. Výška krycej vrstvy by mala byť najmenej 5 cm a cez otepľovaciu vrstvu sa ukladajú konáre borovicových konárov.

Tulipánové žiarovky môžu byť pokryté bielymi vreckami z propylénu, starými vreckami alebo agropevnami.

Neodporúčame používať plastový obal. Polyetylén neumožňuje vzduch, hromadenie kondenzátu vedie k hnilobným hľúzam.
Rada autora
V zime sú tulipány pokryté smrekovými listami

užitočné tipy

Jednoduché tipy a rady od skúsených záhradníkov pomôžu urýchliť adaptáciu a zvýšia percento klíčenia cibuľovitých plodín. Pri výbere miesta na pestovanie tulipánov musíte brať do úvahy predchodcov. Ak na týchto lôžkach predtým rástli paradajky, uhorky, cukety, melóny alebo vodné melóny, je lepšie nájsť iné miesto na pestovanie cibuľovitých plodín. Na ničenie patogénnych baktérií a škodlivých organizmov sa pôda ošetruje slabým roztokom manganistanu draselného alebo fungicídmi zriedenými vodou.

Nezabudnite na transplantáciu tulipánov. Odrody odrôd sa presádzajú na novú ročnú pestovateľskú plochu, nenáročné odrody - raz za 2 až 3 roky. Pristátiebývalé miesto rastu je možné po 3 až 4 rokoch.

Jesenná výsadba tulipánov na otvorenom priestranstve si vyžaduje pozornosť a zodpovednosť záhradníkov.Nesprávne načasovanie a nedodržanie technológie výsadby bude mať za následok zamrznutie cibúľ.