Močovina: aplikácia hnojiva v záhrade na ničenie škodcov

Močovinové hnojivo, ktorého použitie na záhrade niekoľkokrát zvyšuje úrodu, pomáha pri úspešnom pestovaní hrozna, svieži rozkvet ruží, produkcii chutnej a zdravej zeleniny, bobúľ a ovocia.Všetko je to kvôli vysokému obsahu dusíka, ktorý rastliny potrebujú celý život - od klíčenia po dozrievanie ovocia.

)Čo je močovina?

Močovina alebo močovina sa predávajú vo forme bieleho, niekedy sivastého alebo žltkastého odtieňa, granúl nie väčších ako 3 mm bez zápachu.Granule sa ľahko rozpúšťajú vodou, nie sú rozptýlené po celom mieste, ale vždy sú zakopané do zeme, aby sa zabránilo strate prchavých látok.Vodný roztok sa používa na ničenie škodcov striekaním a listovým obväzom.Takmer polovicu zloženia látky tvorí dusík, 46,2%, síran amónny a dusičnan sodný oveľa menej.

Močovina sa považuje za univerzálne hnojivo, pretože je vhodná pre všetky rastliny a dá sa použiť na akúkoľvek pôdu.Používa sa pre všetky typy obväzov: vkladá sa do pôdy tesne pred výsevom, pridáva sa pri siatíalebo sa vysadia sadenice, kŕmia sa počas vegetačného obdobia a jeho vodný roztok listy nespáli. Zloženie močoviny môže pôdu mierne okysliť. Ak je pôda neutrálna alebo zásaditá, nezáleží na nej, ale ak je pôda spočiatku kyslá, pridá sa pri aplikácii hnojiva mletý vápenec (800 g na 1 kg močoviny).

Kedy použiť

Na otázku: „Kedy by sa mala použiť močovina?“ Väčšina záhradkárov odpovie „Vždy!“. Pretože je schopný doslova vdýchnuť život rastlinám, ktoré vykazujú pomalý rast, v ktorých veľmi tenké, slabé nové výhonky strácajú listy svoju nasýtenú zelenú farbu a puky kvetov sa netvoria ani okamžite padajú. Toto správanie naznačuje nedostatok dusíka. Naliehavá potreba konať - priviesť močovinu pod koreň a /alebo postrekovať pozemnú časť. Ak rastliny rýchlo reagujú na obväz - plodina sa uloží.

Ako hlavné hnojivo sa močovina nanáša na lokalitu na jar 10-15 dní pred začiatkom výsevu. Je zapustená do pôdy nie hlbšie ako 7-8 cm, takže prchavé zlúčeniny amónia, ktoré sú vo svojom zložení, sa neodparujú.Ak je pôda suchá, zalejte ju. Jesenné hnojenie neprinesie požadovaný účinok v čase sejby, pretože proces rozkladu sa začína okamžite, až do chvíle, keď na jar požadovaný dusík nezostane na požadovanom pôdnom horizonte, bude potrebné aplikáciu zopakovať.

Výsevné hnojivo sa vyrába priamo v čase výsevu alebo výsadby sadeníc.Pelety sa môžu naliať do otvorov alebo drážok pripravených pre rastliny.Je však veľmi dôležité zabrániť priamemu kontaktu koreňov s hnojivami, medzi nimi by ste mali vždy vytvoriť zemnú vrstvu alebo granule vopred zmiešať s pôdou.

Je vhodné kombinovať hnojivo so zavlažovaním alebo postrekovať pôdnu časť rastlín vodným roztokom močoviny v skleníkoch v skleníku a na záhrade.Hlavná vec je, že koncentrácia roztoku nepresahuje 5%, potom prinesie iba výhodu, nespáli ani najjemnejšie letáky sadeníc.Takéto kŕmenie sa môže uskutočniť niekoľkokrát na jar a v lete, pomôže to pri pestovaní všetkých plodín na záhrade, kvetinovej záhrade a na záhrade.

Napríklad počas sezóny sa vrchná úprava listov vykonáva trikrát až šesťkrát.Ak existuje prebytok dusíka, rastliny to ukážu ako spomalený včasný vývoj vybudovaním prebytočnej zelenej hmoty s veľkými tmavozelenými listami.Hrozí tým predĺženie vegetačného obdobia rastlín, ktoré môže byť dobré pre okrasné kvety, ale nebezpečné pre ovocné plodiny.Hrozno nemusí mať čas dozrieť, dá príliš vodnaté ovocie.Keď sa to stane, musíte prestať striekať močovinu a zalievanie čistou vodou zníži obsah dusíka blízko koreňov a všetko sa vráti do normálu.

Video „Vlastnosti využívania minerálneho karbamidu“

Video popis použitia minerálnych hnojív na kŕmenie rastlín a ich vplyv na pôdu.

Návod na použitie

Používajte hnojivo správne, získajte iba výhody, musíte postupovať podľa pokynov.Pri dávkovaní sa zvyčajne zohľadňuje okrem potreby dusíka rastlín aj charakteristika pôdy: štruktúra, vlhkosť. 130-200 g na 10 m2. m odporúčané, aby na jar ako hlavné pôdne hnojivo pre paradajky, zemiaky, hrozno, jahody, ruže. Uhorky a hrach však stačia na výrobu iba 5 - 8 gramov, inak budú čakať s rastom a potom explodujú luxusnými greeny, pričom zabudnú, že musíte niesť ovocie. Tekvica, tekvica, baklažán robia 10-12 g na 1 štvorcový. m.

Ak do jamiek a drážok pridáte močovinu súčasne s výsadbou (siatím), postačí 4 g na jednu rastlinu a nezabudnite oddeliť malú vrstvu pôdy od koreňov. Na jar a začiatkom leta sa suchá hmota nanáša pod korene rýchlosťou 5 až 10 g na 1 km štvorcový. Ovocné kríky, mladé slivky a čerešne vyžadujú 70 g, ale pre jablone - najmenej 150 g. Ovocie nesúce jablká si vyžadujú 250 g, a slivky a čerešne 140 g nerozpustených granúl.

Kŕmením bobúľ a ovocných stromov sa hnojivo nanáša na kmene stromov, ktorých priemer je určený šírkou koruny. Suchá hmota sa umiestni do špeciálnych drážok, pokryje sa pôdou a hojne sa zaleje. Vytrvalé kvety sa na jar zalievajú roztokom močoviny, aby ľahšie vychádzali z hibernácie a začali rásť. Kapusta, paradajky, jahody, hrozno sa zalejú vodou a postriekajú sa vodným roztokom. Po postrekovaní izbových rastlín dobre rastte.

Ako to urobiťroztok močoviny

Na postrek a zavlažovanie rastlín pripravte vodný roztok. Ak chcete naliať kapustu alebo paradajky, pre jednu rastlinu zoberte 1 liter vody, nalejte 2-3 g močoviny, miešajte až do rozpustenia. Na jar, kým púčiky nekvetú, sa ríbezle polievajú roztokom 20 g na 10 litrov vody a hrozno, angrešt - 10 g na 10 litrov vody. Po objavení listov - 10 g na 10 litrov vody.

Postrek, ktorý sa tiež označuje ako listový obväz, sa zvyčajne vykonáva ráno alebo večer, aby sa vylúčilo priame slnečné žiarenie, 30 - 40 g sušiny rozpustí 10 litrov vody. Postrek hrozna a všetkých ovocných plodín sa najlepšie vykonáva pred položením pukov. Močovina, rovnako ako žiadne iné hnojivo, nemôže zvýšiť úrodu ovocia a krásu okrasných plodín, ale musí sa používať správne, roztok sa musí pripraviť podľa pokynov. Nekontrolované zvýšenie obväzov môže viesť k presnému opačnému výsledku.

Kontrola škodcov

Na jar, keď teplota dosiahne 5 stupňov, stúpenci, nosorožci, sa preberajú všetky druhy vošiek. Záhrada sa prebúdza, púčiky napučiavajú na stromoch a kríkoch. Až do tohto bodu je potrebné striekať stromy roztokom močoviny na ochranu vašej záhrady pred škodcami.

Inštrukcia je jednoduchá: v 10 litroch vody sa musí rozpustiť 500 - 700 g močoviny a ošetriť sa nimi koruny a kmene stromov. S týmto riešením je potrebné zbaviť sa aj minuloročných listov, kde sa väčšina škodcov prezimuje. Ak bolo hrozno izolované na zimuspadnuté lístie, musí byť odstránené a roztok zalejeme aj zeminou.

Liečba rovnakým riešením na začiatku obdobia pádu listu pomôže vyhnúť sa mnohým chorobám, ako je chrasta, fialová škvrna a moniliálne popálenie.Na konci jesene alebo skoro na jar sa odporúča preliať spadnuté listy mierne koncentrovanejším roztokom (700 g na 10 l vody).Pomôže to chrániť pred chorobami a škodcami, ktorí tu našli miesto na zimovanie.

Video " Predčasné jarné postrekovanie záhrady močovinou "

Odporúčania na postrekovanie záhradných stromov močoviny na ničenie škodcov a parazitov.