Svetlá a rozkvitnutá záhrada: tajomstvá pestovania petúnie ampelnoe

Amuseum petunia je jednou z najbežnejších kvitnúcich plodín, ktorá sa pestuje na letných chatkách, na terasách, balkónoch. Z nášho článku sa dozviete, ktoré metódy pestovania tejto rastliny sú najúčinnejšie.

Opis ampel petúnie

Názov závodu v nemčine znamená „závesná váza“. Kultúra sa v dôsledku svojej štruktúry nazýva ampelous: stonky petúnie sú elastické, plazivé. Preto sa rastlina pestuje vo visiacich vázach a kvetináčoch.

Amppel petúnie sa pestuje vo visiacich vázach a kvetináčoch

Dĺžka stoniek sa pohybuje medzi 40 - 130 cm. Listy majú jemnú, mierne zamatovú štruktúru. Je to kvôli prítomnosti na listoch sotva viditeľnej puberty. Kvety dozrievajú na výhonkoch. napodobajú sa zvonku a majú priemer 4 až 11 cm.

Farebná schéma pukov má spravidla dva odtiene. Stred kvetenstvo je sfarbený v bohatšom odtieni. Štruktúra a farba kvetov Petúnie závisí hlavne od odrody.

Druhy ampel a kaskáda petúnie sú veľmi podobné, ale stále majú určité rozdiely:

 1. Pochádza. V ampélii odrody výhonky jemné, tenké. Naopak, v kaskáde sú silnejšie a mäsitejšie.
 2. Pestovanie. Pre prvý typ petúnie sú zavesené nádrže. Kaskádové odrody sa môžu pestovať na podložkách. Kaskádová petúnia sa vďaka svojej štruktúre často stáva súčasťou záhradnej kompozície.
 3. Veľkosť kvetov. Pre ampelousnú kultúru charakterizovanú kvetmi rôznych veľkostí tvorí kaskáda približne rovnaké kvety.
Rozdiely medzi ampelousovými a kaskádovými petúniemi

Najlepšie stupne ampélia petúnie

V súčasnosti je odroda Petúnie doplnená hybridnými odrodami, ktoré majú lepšiu odolnosť voči hubovým chorobám a ľahšie tolerujú nízke teploty.Okrem toho je doba kvitnutia hybridov oveľa dlhšia ako doba „čistých“ odrôd.

Velvet

Kultúra je dobrá rastlina medu, čo znamená, že je vynikajúca pre záhrady s nedostatkom opeľovačov. Velvet je známy svojimi zamatovými kvetmi. Počas kvitnutia ker pokrytý bohatými ružovými púčikmi. Zoradiť zvyčajnevytvára pomerne malé kvety. Záhradníci často používajú rôzne rastové stimulátory.

Catherine

Táto hybridná odroda vytvára kvety, ktorých priemer dosahuje 6 - 8 cm. Farba kvetov je dosť neobvyklá - losos. Odroda sa považuje za jednu z najlepších na vytvorenie aranžovania kvetov.

Easy Wave

Hybridná odroda, ktorej stonky dorastajú do jedného metra. Kvety sú natreté jasne červenou farbou.

Lavína

Táto odroda pozostáva zo série odrôd. Lavína Lavuna má dlhé obdobie kvitnutia a je odolná voči všetkým druhom škodcov.

Masha

Táto hybridná odroda je známa svojim hustým kvetom. Rastlina sa vyznačuje stredne fialovými púčikmi.

Opera Suprim

Kultúra sa vyznačuje dlhými výhonkami, ktoré dosahujú dĺžku asi 130 cm. Kvety sú fialové, stredne veľké. Opera Supri je nenáročná na starostlivosť a prispôsobí sa všetkým podmienkam.

Velvet
Catherine
Easy Wave

Lavína
Masha
Opera Suprim

Čierny zamat

Táto hybridná odroda sa vyžaduje kvôli neobvyklým čiernym kvetom. Ich veľkosť dosahuje priemer 7 až 9 cm.

Svetlana

Stopky Petúnie dorastajú do metra dlhé. Kvety majú charakteristikuzvlnená štruktúra a ružová farba.

Snehová kráľovná

Dĺžka výhonkov dosahuje 70 cm. Kríky sú pokryté snehovo bielymi kvetmi ako zvončeky.

Surfinia

Odroda obsahuje sériu petúnií rôznych farieb.Kvety Surfini sú veľké, majú červené, fialové a modré odtiene.

Shock Wave

Supercascade petúnie, známa svojimi froté kvetmi.Farba pukov je väčšinou biela.

Prieskumník

Rozsah farieb obsahuje asi 10 odtieňov.Kvety sú pomerne veľké a stonky sú silné.

Čierny zamat
Svetlana
Snehová kráľovná

)
Surfinia
Šoková vlna
Prieskumník

Video „Pravidlá výsevu ampelous petúnie“

Toto video hovorío vlastnostiach výsevu semien dekoratívnej kultúry.

Zvláštnosti pestovania ampelous petúnie

Napriek skutočnosti, že petúnia je nenáročný závod, dodržiavanie niektorých pravidiel pestovania sa stále považuje za povinné.

Kedy zasadiť sadenice

Načasovanie výsadby petúnie na sadenice priamo závisí od miesta ďalšieho pestovania:

 1. Otvorená pôda.Semená zasievajte od začiatku do polovice marca.Začiatkom leta sa sadenice presádzajú do pôdy.
 2. Balkón.Uprostredfebruára. V kvetináčoch presadených v máji.
 3. Rastliny. Začiatok februára. Sadenice presadené začiatkom mája.

Výsev semien

Záhradníci odporúčajú nákup granulovaných semien. Sú väčšie ako normálne, a to občas zvyšuje šance na klíčenie.

Plastové nádoby sa často používajú na pestovanie sadeníc. Na dne je nevyhnutne umiestnená drenážna vrstva, ktorá zabráni stagnácii vlhkosti.

Predbežne sa odporúča spracovať pôdu roztokom mangánu. V opačnom prípade je riziko plesňového ochorenia veľmi vysoké.
Rada autora

Kontajnery sa plnia substrátom tak, aby do okraja zostali až 3 cm. Semená sa rovnomerne rozložia po povrchu pôdy a nenastrekujú sa zhora. Kapacity sú pokryté priľnavou vrstvou.

Na pestovanie sadeníc použite plastové kontajnery

Starostlivosť o sadenice

Optimálna teplota pre pestovanie sadeníc je 25 ° C. Kým sa neobjavia prvé výhonky, nie je možné semená zalievať alebo striekať. Keď sa objavia výhonky, je potrebné premiestniť nádrže so sadenicami do dobre osvetlenej okennej parapety. Teplota v tomto prípade by nemala prekročiť 20 ° C. Pôdu odporúčame navlhčiť pravidelným postrekom.

Aby sa zabránilo vzniku plesňových chorôb, môže sa pôda preliať roztokom mangánu. Potravinový film by mal zostať na plastových obaloch až do chvíle, keď sa vytvorí niekoľko silných listov.

Vo večerných hodinách sa semenáčkam odporúča, aby usporiadali ďalšie osvetlenie. Po mesiaci by ste mali urobiť prvé kŕmenie. Ďalšie petúnie by sa malo kŕmiť každých 14 dní. Ako hnojivo používajte komplexnejšie minerálne zlúčeniny.

Pristátie na trvalom mieste

Výsadba rastlín sa odporúča pre južnú stranu. Platí to pre otvorené priestranstvá aj balkóny. Vzhľadom na to, že koreňový systém petúnie je dosť rozvetvený, mal by jeden ker vyzdvihnúť hrniec 7 - 12 l. Odporúča sa zasadiť plodiny jeden po druhom do kvetináčov. V tomto prípade sa bude závod cítiť priestranný.

Večer je potrebné transplantovať petúniu na otvorenom priestranstve. Medzi sadenicami je potrebné dodržať interval 35 cm.

Po postupe výsadby by sa mala rastlina zalievať a hojne hojne. Sadenice budú teda spoľahlivo chránené pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Odporúča sa zasadiť rastlinu na južnú stranu

Prevencia chorôb a škodcov

Najčastejšie choroby v kultúre sú:

 • hnedá škvrna;
 • čierna noha;
 • šedá hniloba.

Hlavnými škodcami petúnie sú vošky, roztoče a slimáci. Výskyt plesňových chorôb vedie k nedodržiavaniu zavlažovacieho režimu, nedostatku slnečného žiarenia a živín v pôde.

Aby sa zabránilo výskytu rôznych chorôb a ich patogénov, odporúča sa dodržiavať niektoré pravidlá:

 1. Dodržiavajte interval medzi sadenicami.
 2. Usporiadajte mierne pravidelné zalievanie.
 3. Postarajte sa o dostatok slnečného svetla.
 4. Kŕmte kultúru pravidelne.
 5. Sušené púčiky, listy, výhonky odstránite včas.
Škvrny na listových doskách - príznaky plesňovej infekcie

Problémy s kultiváciou a spôsoby ich riešenia

Často sa vyskytujú počasPestovanie petúnie spôsobuje problémy v podobe pomalého rastu, nedostatku kvetu.V takom prípade by ste sa mali riadiť odporúčaniami skúsených záhradkárov:

 1. Nerastie vo veľkom rozsahu.Dôvodom je pravdepodobne nesúlad s teplotným režimom.Ako riešenie môžete použiť zovretie horných výhonkov.Výsledkom bude, že kultúra začne rásť v šírke.
 2. Nekvitne.Nedostatok alebo nedostatočné kvitnutie je spôsobený nedostatkom výživy a svetla alebo príliš malým hrncom.Aby ste sa s týmto problémom vyrovnali, mali by ste si zorganizovať pravidelný obliekanie, poskytnúť kríkom slnečné svetlo a vybrať si priestranný hrniec.

V prípade, že nie je možné transplantovať rastlinu v priestrannej nádobe, môžete rezať korene.Z tohto dôvodu sa Petúnia opatrne odstráni zo zeme, korene sa mierne skrátia a umiestnia do tej istej nádoby.

Petúnie je jednou z najpopulárnejších rastlín.Táto krása záhrady urobí z každej prímestskej oblasti zvláštnosť.Kultúra je nenáročná na kultiváciu, preto bude vynikajúcou voľbou pre takmer všetky regiónyRusko.