Ktorý hnoj je lepší: kôň alebo krava?

Každý záhradník určite vie, že také cenné hnojivo organickej štruktúry, ako je hnoj z koní a kravský hnoj, je nevyhnutným nástrojom v agrotechnológii rastlinných a záhradníckych plodín, ako aj ovocných stromov. Nie každý však vie, z ktorých zvierat bude organické hnojivo pre určité plodiny lepšie, ako aj ako ho pripraviť a aplikovať na hnojenie pôdy a dosiahnutie vysokého výnosu. Tento článok bude diskutovať o tom, ako získať dobrý hnoj a mulleín na koňoch as ktorými rastlinami je lepšie používať.

Ktorý vrh je lepší?

Na zistenie, ktorá podstielka je lepšia, je dôležité poznať jej zloženie a pozitívne aspekty, ktoré možno získať pri používaní organických hnojív. Všeobecne možno povedať, že všetko je užitočné pre zeleninovú záhradu: krava, kôň, vtáčie trus (kurča) alebo králičie trus.

V závislosti od technológie zberu môže byť podstielkou:

 • používané na kompostovacie účely;
 • priamo aplikovaný surový na zem;
 • aplikovať vo forme vrchného obväzu (tekutého alebo suchého) počas vegetačného obdobia plodín.

PredtýmAby sa humus používal v poľnohospodárskej technike, je potrebné usporiadať špeciálne udalosti, ktorých povaha závisí od chemického a mechanického zloženia hnoja (kuryak).Ak hovoríme o stredne veľkej tenkosti, za najbohatšie na živiny sa považuje kurča.Okrem toho je miera dozrievania čerstvého kurčaťa najvyššia, a preto sa rastliny ošetrené takýmto hnojivom v krátkej dobe začnú dostávať dodatočnú výživu.Ak je však potrebné hnojiť veľké plochy, je výhodnejšie používať konský hnoj alebo mullein, pretože získanie fajčiara vo veľkých objemoch je problematické.Výživový základ oboch typov organických hnojív je približne rovnaký, ale čas potrebný na premenu čerstvého konského hnoja na užitočný vrchný dresing vyžaduje oveľa menej ako pri kravskom hnoji.Na rozklad exkrementu koňa trvá 9 až 12 mesiacov a v tom čase na mulleín 3 až 4 roky.

Nie je možné jednoznačne povedať, ktorý vrh je lepší, pretože všetko závisí od úloh, ktoré sa plánujú s jeho účasťou, a od typu zeleniny alebo záhradníckej kultúry.Jediným skutočným úsudkom o takomto organickom hnojive je to, že získanie vynikajúcej živiny vyžaduje určitý čas, preto je lepšie používať čerstvý hnoj iba v niektorých prípadoch.

Použitie konského hnoja na lôžkach

Použitie konského hnoja je prijateľné pre väčšinu rastlín.Jeho zloženie je dosť bohatépreto je ako katalyzátor veľmi aktívny v vegetácii.Fosfor a draslík, dusík a ďalšie stopové prvky - to všetko je v konskom hnoji, ktorého použitie zvyšuje výnos a odolnosť rastlín voči rôznym chorobám.1 kg substrátu obsahuje:

 • dusík - 4,7 g;
 • vápnik - 3,5 g;
 • fosfor - 3,8 g;
 • Draslík - 2 g.

Vrchné obväzy typu „Rich“ sú dnes zriedkavé, pretože sa dajú získať iba vo veľkých stajňoch.Vďaka práci agrochemistov je však teraz možné na lôžkach použiť konský hnoj v tekutej forme alebo v granulách.Jedno vrecko hnojiva má hmotnosť až 40 kg a obsahuje 40 - 50 litrov suchej podstielky.Uplatňuje sa na postele v týchto formách:

 1. Mŕtvy hnoj.
 2. Čerstvý hnoj na zahrievanie postelí skoro na jar.
 3. ​​
 4. Kvapalná látka.
 5. V granulách.

Rozkladom pôvodného organického materiálu sa vytvára veľké množstvo tepla, ktoré je lepšie použiť v lôžkach s melónmi.Teplota „spaľovania“ je dostatočná na pestovanie melónov, napríklad na Sibíri alebo v Urali.Mŕtvy hnoj je tiež veľmi užitočný pre veľké množstvo rastlinných a záhradných plodín, pretože obsahuje 2 až 3-krát viac živín ako čerstvý materiál.Na kŕmenie ovocných stromov je v priemere potrebných až 5 vedier substrátu na jednotku a 3 vedrá na kríky bobúľ.

Kvapalná látka balená v plastových fľašiach s objemom 5 litrov sa tiež osvedčila ako hnojivo organického typu.totoBalenie je vhodné, ak máte malú plochu. Odporúča sa používať večer na zalievanie alebo postrek listovej rozety. Granulovaný hnoj z hnoja je kompaktné balenie pre tých, ktorí chcú spracovať malú plochu. Nezvyšuje toxicitu pôdy a väčšina živín je uložená v plnom rozsahu. Príprava vrchného obväzu si vyžaduje trochu času:

 • suché granule sa do 4 hodín úplne rozpustia vo vode;
 • pred aplikáciou obväzu sa zmes dôkladne premieša;
 • rýchlosti zavlažovania podľa pokynov na obale.

Video „Ako a lepšie nakŕmiť pôdu“

Informačné video s užitočnými informáciami o organickom a prospešnom kŕmení.

Použitie kravského trusu na záhrade

Najbežnejším typom organického hnojiva je kravský hnoj (mulleín).Jeho aplikácia je k dispozícii takmer každému, pretože je jej veľa a nie je tak drahá ako iné druhy. Okrem toho je citlivosť poľnohospodárskych plodín na trus krav takmer 100%. Zloženie substrátu (na 1 kg) je nasledujúce:

  68) dusík - 3,5 g;
 • vápnik - 2,9 g;
 • fosfor - 3 g;
 • draslík -1,4 g.

Pri výrobe hnojív je dôležité poznať pohlavie a vek zvieraťa, pretože chemická súprava sa môže líšiť. Výkaly dospelého hovädzieho dobytka obsahujú o 15% viac živín ako mláďatá. Metódy a množstvá použitia závisia od úrodnosti pôdy, v priemere však 1 štvorec. m) sa použilo 7 až 10 kg hnoja. V tekutej formelátka môže obsahovať vajíčka parazitov, preto sa odporúča používať kompostované hnojivo alebo nechať kvasiť kravský hnoj. Ak chcete kŕmiť plodiny mulleinom, musíte byť veľmi pozorní, pretože nadmerné množstvo hnojiva môže byť zdrojom dusičnanov.

Interakcia s rôznymi kultúrami

Hnojenie koní hnojením koňa na otvorenej a uzavretej pôde. Ak hovoríme o uzavretom teréne, t. J. Skleníkoch a skleníkoch, používajú sa ako biopalivá. Na úvod sa odstráni 30 cm vrstva pôdy, hnoj sa umiestni a zavlažuje slabým roztokom manganistanu draselného na dezinfekciu. Po položení vrstvy pôdy, vopred zmiešané s drevným popolom, späť. Do 2 dní sa pozemok nedotkne a potom môžete zasiať sadenice alebo semená. Ktoré plodiny lepšie reagujú na kŕmenie:

 • zemiaky a tekvica;
 • uhorky a cuketa;
 • 82. kapusta.

Odporúča sa tiež hnojiť pôdu na jeseň čerstvým hnojom (na 1 štvorcový M. 5-6 kg hnojiva). Kravský trus sa najlepšie používa v tekutej forme. Pomer 1:10 sa nazýva mulleín. Je pripravený z čerstvého materiálu a po zmiešaní s vodou musí byť roztok infúzny po dobu siedmich dní. Toto obdobie je dostatočné na to, aby sa časť dusíka odparila a živná báza sa prenesie do roztoku, ktorý sa môže použiť na kŕmenie všetkých ovocných a zeleninových rastlín.

Neodporúča sa na použitiehnoj z hovädzieho dobytka pre tieto plodiny:

 • koreňová zelenina, s výnimkou repy (zavedenie organických látok spôsobuje, že je tvrdá a drsná);
 • strukoviny;
 • reďkovky, reďkovky a kapusta;
 • cibuľa a cesnak.

Obstarávanie a skladovanie

Príprava a skladovanie organického hnojiva je možné samostatne a je zabezpečené na nákup hotového materiálu v balenej alebo tekutej forme. Čerstvý hnoj z koní sa musí zbierať do otvoru v záhrade alebo na samostatnom plote na mieste. Pri príprave je dôležité dodržiavať postupnosť kladenia vrstiev:

  97) Rašelina (20 - 30 cm). 98) Hnoj (15 cm).
 1. Piliny, tráva a lístie (30 cm).
 2. Zem (20 cm).

Na zimné kvasenie musí byť jama pokrytá polyetylénom. V prípade absencie samostatných materiálov môžete striedať vrstvy hnoja a rašeliny alebo hnoj a pôdu. V lete musí byť obrobok niekoľkokrát napojený a „brzdený“ vidličkami. Príprava kompostu na báze kravského trusu si vyžaduje tieto podmienky:

 1. Nepretržitý tok kyslíka a vlhkosti. Na životne dôležitú činnosť baktérií je nevyhnutne potrebný vzduch a vlhkosť by mala zabrániť vysušeniu. V hustej hromade bude uložená dlhšie a vo voľnej forme sa prehrievanie vyskytuje rýchlejšie.

 2. Vyvarujte sa mrazu a dažďa. Dážď dokáže vyplaviť všetky živiny a mráz spomaľuje aktivitu mikroorganizmov. Neodporúča sa používať film, ktorý sa neudusil.

PretoKonský hnoj, mullein, kuryak je veľký humus s organickou štruktúrou, ktorého cnosti sú jednoducho nevyčerpateľné.

Video „Všetko, čo potrebujete vedieť o výkaloch krav“

Užitočné informácie o ekologickom kŕmení.