Čo je to naviják: rastlina, amulet alebo liek

Neobvyklý vodný kvet, ktorý je nám dnes známy ako lekno, nazývali starí Slovania tráva, aby zvíťazili.Naši predkovia verili v jeho zázračnú moc a boli uctievaní ako najmocnejší amulet.Čo je to rastlina, dozviete sa z nášho článku.

Opis a oblasť distribúcieDolen-grasses

Staroveké legendy nazvali lekno „kvetom morskej panny“.Jej názov bol daný z nejakého dôvodu.Pohania verili, že v skutočnosti to boli podvodné dievčatá, ktoré sa cez deň premieňali na krásne krehké kvety a v noci znova klesli na dno.Podľa príbehov mladých mužov si počas zápasu udržali zarastenú trávu, aby od vybranej dostali pozitívnu odpoveď.Pomohla tiež poraziť nepriateľov, prekonať chorobu, chránenú pred zlým okom.

Vrchná tráva patrí do čeľade Nymphaeaceae.Výkonný koreňový systém je vysoko rozvetvený, stonky sú silné, dlhé (do 2 m).Doštičky s rozmermi 20 - 30 cm, v tvare srdca,sú na povrchu. Kvety sú veľké, s priemerom 5 až 20 cm, rôznej farby.

Overwhelm grass - zástupca čeľade Nymphaeaceae

Nymphaea, ako sa tiež nazýva táto rastlina, žije v nádržiach s hĺbkou najviac 2 m. z južných krajín na Sibír.

Odrody a odrody ľalicových vankúšikov

Dnes botanici vedia asi päť desiatok druhov nymf. Ďalej vás predstavíme najkrajším predstaviteľom svojho druhu.

Nymphaea alba L

Táto odroda rastie iba na južnom pobreží Fínskeho zálivu. Prvé lekná sa objavujú začiatkom leta a kvitnú až do jesene. Dlhá stopka je zakončená širokým svetlozeleným listom a veľkým kvetom s rozmermi 20 cm.

Nymphaea tetragona

Táto rastlina sa nachádza na území stredného Ruska, ako aj vo vodách Sibír. Odolná stonka dorastá až jeden a pol metra. Nádoba sa skladá zo štyroch okvetných lístkov. Samotný kvet nie je zvlášť veľký - jeho priemer nie je väčší ako 7 cm, farba je snehobiela alebo svetloružová.

Nymphaea odorata

Pestuje sa v Strednej Amerike a má výraznú arómu. Tento druh sa vyznačuje tmavozelenými listami s červeno-vínovým chrbtom. Kvet obsahuje viac ako 40 lístkov bieleho alebo ružovkastého odtieňa. Tyčinky sú dlhé, citrónovožltej farby, vynikajú dobre na pozadí jemného kvetenstva.

Nymphaea odorata
Nymphaea tetragona
Nymphaea alba L

Nymphaea Sioux

NeuveriteľnéKrásna tráva je premožená nezvyčajnou farbou.Široké listy v tvare srdca sú tmavozelené s karmínovými bodkami.Leknán sám o sebe je malý, asi 17 cm veľký, pozostáva z 20 okvetných lístkov.

Počas kvitnutia sa chameleónový odtieň neustále mení z oranžovej mrkvy na červenú gaštanovú.

Nymphaea Wanvisa

Umelá odroda chovaná thajskými chovateľmi.Má jemnú vôňu a nezvyčajnú mramorovú farbu pozostávajúcu z ružovo-oranžovej palety.Kvet je pomerne veľký, s priemerom až 20 cm, viacvrstvový.Rozpustenie v júli, kvitnutie až do konca jesene.

Čierna princezná

Neokázalá rastlina so skutočne kráľovským vzhľadom.Je to svieža kvetina, ktorá sa skladá zo 40 lístkov a je namalovaná v bohatom odtieni burgundského vína.Hrdlo je veľké, jeho priemer dosahuje 20 cm, kvitnutie je bohaté a nepretržité počas celej sezóny.

Čierna princezná
Nymphaea Wanvisa
Nymphaea Sioux

Video „Vlastnosti trávnatej trávy“

Toto video opisuje hlavné vlastnosti lekná rastlej vo voľnej prírode.

Liečebné a liečivé vlastnosti

Podľa významu výskytu trávy pre našich predkov je možné posúdiť jej mnohé užitočné vlastnosti:

 • vzlietnebolesti hlavy;
 • sa používa na liečbu chorôb ženského reprodukčného systému;
 • posilňuje centrálny nervový systém;
 • pomáha v boji proti rakovine;
 • zrazí horúčka;
 • lieči reumatizmus;
 • znižuje krvný tlak;
 • normalizuje činnosť srdcového svalu;
 • má antiseptický účinok a hojenie rán.

Možné poškodenie a kontraindikácie

Lieky z víly nepoškodia organizmus, ak budete prísne dodržiavať dávkovanie.Neodporúča sa používať ich iba v nasledujúcich kategóriách:

 • ľuďom s individuálnou neznášanlivosťou voči chemickým zložkám lekne;
 • hypotenzívny;
 • ľudia s chronickými ochoreniami gastrointestinálneho traktu alebo močového systému v akútnom štádiu;
 • pacienti so závažnými psychiatrickými diagnózami;
 • tehotné ženy;
 • ženy počas laktácie;
 • Deti do 12 rokov.

Oblasti aplikácie tráv

Nymphea sa už mnoho storočí používa v rôznych sférach ľudského života vrátane mágie.Viac informácií o všestrannosti leknín nájdete nižšie.

Tradičná medicína

Liečitelia a liečitelia používajú trávu na liečenie mnohých chorôb.Takže pri problémoch so srdcom sa trikrát denne vypije 50 ml infúzie z kvetov víla a hloh.Suroviny vrú nad vriacou vodou a potom sa nechajú uvariť 2-3 hodiny.

Bolesť kĺbov pomáhajú zmierniť bylinné obklady.Na tento čerstvo zozbierané koreneskrútil sa mlynčekom na mäso, zabalený do gázy a aplikoval na nidus bolesti.

Odvarenie zo leknín pomáha pri zápalových procesoch

Na zníženie teploty sa odvaruje čerstvý kvetenstvo.Varia sa štvrtinu hodiny pri miernom ohni, potom ráno a večer vypijú štvrť pohára.

Čerstvá zelenina z listov leknín sa môže použiť ako plantejn ich pripevnením na poškodenú oblasť.
Rada autora

Kozmetikaodstrániť pehy.Rastlina tiež pomáha vyrovnať sa s dermatologickými problémami, upokojuje zapálenú pokožku.Na tento účel pripravte odvar kvetín, ktoré sa potom umývajú dvakrát denne.

Druhý kozmetický prípravok pomôže posilniť vlasové folikuly.Skladá sa z koreňov lekien, ktoré sa vylúhujú na vyhrievané pivo.Po umytí šampónom opláchnite vlasy pomocou infúzie a dôkladne masírujte pokožku hlavy.

Ako talisman

Starí Slovania úprimne verili v magickú silu hroznovej trávy.Urobili amulety a kúzla, ktoré nosili alebo držali v dome.Až doteraz sa na ochranu domu ihličnatiek vyrábajú drobky - kukly z nymfových stoniek.Niekedy sú nahradené navinutými bábikami, do ktorých vložili sušenú trávu.Schematické znázornenie leknín sú tiež zdobené uterákmi, košeľami, posteľnou bielizňou alebo okennými závesmi.Je to takpomáha zvyšovať materiálne bohatstvo, posilňuje rodinné vzťahy a chráni sa pred zlým okom alebo poškodením.

Očarujúci pás s vyšívaným vzorom obojstrannej trávy

Nebolo zbytočné, aby tráva zohrala v živote našich predkov takú dôležitú úlohu.Pomáhala nielen liečiť choroby, ale spoľahlivo chránila pred všetkými druhmi nešťastí a pomáhala v mnohých dôležitých veciach.