Čo je to dobrý motyka a ako si vybrať ten správny

Každý sebavedomý kapitán sa snaží poskytnúť všetky potrebné nástroje. Akákoľvek práca v záhrade, ktorá sa vykonáva ručne, si vyžaduje obrovskú fyzickú prácu. Bez ohľadu na to, čo máte vo svojich rukách: vidlička, hrable, lopata, motyka alebo treska, efektivita vykonanej práce bude závisieť od správneho nástroja. Motyka vám výrazne uľahčí prácu pri uvoľňovaní, odstraňovaní burín a haldách. Niektorí záhradníci sa domnievajú, že je dôležité mať niekoľko. Pri kúpe tohto záhradného náradia venujte pozornosť hrúbke čepele (ideálne 3 mm) a výške kosenia.

Čo to je

Záhradná ručná motyka sa používa na odstraňovanie buriny, prevzdušňovanie pôdy, na kopcovanie a vytváranie malých dier alebo radov. Tento nástroj je jedným z najstarších poľnohospodárskych nástrojov. Motyky motyiek sú podobné v rôznych krajinách, čo vysvetľuje pohodlie a užitočnosť ručného náradia na obrábanie pôdy. Ručne vyrobený nástroj tak vyzerá ako oceľová čepeľ, v oku ktorej je rukoväť zasunutá kolmo na čepeľ.

Plečka je samoostriaci klin s reznými hranami. Je to veľmi výhodné, pretože prácu môžu urobiť všetci.jeho tri strany.Prieniku do hustej pôdy nielen uvoľní vrchnú vrstvu, ale automaticky vytvorí drážky, ktoré môžu byť použité na siatie semien.Kvalitná nástrojová oceľ je nabrúsená špeciálne pre samoostrenie.Ľahká plečka vám umožní kosiť veľké buriny, ale neobracajte cez zemskú vrstvu.

Pracovný princíp motyky sa považoval za základ pre vývoj super pokrokového nástroja nazývaného kultivátor.Hlavné oblasti použitia: nepretržité spracovanie pôdy, spracovanie medzi radmi burín a uvoľňovanie pôdy.Kultivátor sa skladá z dvoch nožov, ktoré sú umiestnené pod uhlom 45 stupňov.Výsledkom je, že pôda sa nelepí a nezanáša kultivátora.Je možné nastaviť hĺbku obrábania, meniť nože, ktoré sú vyrobené zo super pevnej ocele.Ručné náradie pozostávajúce z rámu s kolesom a piatimi dýzami je ľahké, veľmi pohodlné.Oveľa rýchlejšia práca na záhrade.

Praktické použitie

Intuitívne chápeme, aké ľahké je pracovať s motykou alebo, obyčajne,Chopper.Vzhľadom na veľkosť pôdy nie je pre mnohých záhradníkov hlavnou vecou kvalita, ale vysoká rýchlosť vykonávanej práce.Pohodlie práce poskytuje dlhá ruka, ktorá by mala zodpovedať vašej postave.Druh motyky sú kvôli svojmu zamýšľanému použitiu.

Univerzálna motyka má vo svojej konštrukcii nepretržitú pracovnú plochu, naopak, holandský modelpracovná plocha má dieru, ktorá na jednej strane uľahčuje celú štruktúru, a na druhej strane umožňuje preosievanie pôdy počas odstraňovania buriny a uvoľňovania.

Široká záhradná teniska je vhodná pri pestovaní bežných výsadieb.Ak je pôda piesčitá, je vhodné kúpiť nástroj so širokou čepeľou a naopak, na kamenitých a ílových pôdach bude pracovať úzka ručná motyka.Zaoblený tvar pracovnej plochy je oveľa pohodlnejší a odolný.Ak sú rady zeleniny vo vašej záhrade blízko seba, motyka by si mala zvoliť úzku, ale podlhovastú.Toto poskytne príležitosť na odstránenie buriny a nepoškodí užitočné rastliny.

Záhradníci s ventilátorom môžu vykonať určité vylepšenia náradia vlastnými rukami, napríklad aby na konci urobili pohodlný ohyb alebo gombík.Pomocou motyky môžete vďaka zašpikovaným bočným okrajom vyčistiť cestu trávy.Mini motyka v tvare pluhového hrotu pomôže uvoľniť pôdu, uzemniť rastliny a zhromaždiť vytrhnuté buriny.Na vytváranie trávnikov vhodný štiepkovač s oválnym pracovným plátnom.Ručná rezačka cibule (jej šírka je iba 7 cm) je vhodná na prácu medzi riadkami v počiatočnej fáze vzniku rastlín.

Plečka má dva funkčné konce rôznych tvarov a šíriek.Vďaka tomu môžete uvoľniť pôdu vo viniciach, pohodlie za predpokladu kompaktnej rukoväte.Ak chcete motyku vyrobiť vlastnými rukami z konvenčnej bajonetovej lopaty alebo lopaty s obdĺžnikovým podnosom, musíte zarovnať, orezať pod 45 stupňov a naostriť jeho okraje.Použitie nástroja s ťažkou rukoväťou zvyšuje jeho účinnosť.

Základom úspešnej práce na záhrade sú skúsenosti, zručná koordinácia pohybov pri práci s vrtulníkmi. Pracovné techniky sa tiež líšia v závislosti od ošetrených postelí. Na úzkych miestach musia byť vaše pohyby presné a ostré, na širokých plantážach - sú povolené rozšírené pohyby, ako je to pri pluhu.

Nie je potrebné diskontovať manuálny kultivátor s rôznymi dýzami. Okrem toho mechanizuje prácu na záhrade, plazí sa do akejkoľvek záhrady, kde je potrebné „načechrať“ pôdu. Kultivátor s hviezdicovými hviezdičkami pomôže s odstránením buriny. Pri obrábaní zemiakov a uhoriek je nevyhnutný rotačný kultivátor. Zariadenia s tromi alebo piatimi zakrivenými špičkami, ktoré sú zalomené na koncoch, zuby ľahko zlomia kôru, dokonca aj v silne zalomenej pôde.

Opis

Na odstraňovanie buriny sa používa univerzálna trojuholníková plečka. Má ostré rohy, čo uľahčuje vytváranie drážok v tvare V počas výsevu. Ak má motyka ostrie v pravom uhle, je to ideálne na kopanie. Pre trávniky je vhodné použiť špeciálne zázračné motyky, s pomocou ktorých je veľmi vhodné rezať okraje trávnika, ale je úplne nevhodné používať ho na burinu alebo na haldenie.

Ľahkosť použitia motyky je tiež spojená s uhlom sklonu nástroja k zemi. Na uvoľnenie a odstránenie buriny musia byť práce vykonávané v určitom uhle k zemi. Nastaviteľná zázračná motykazískajte v dôsledku použitia dvoch skrutiek - otočného a upevňovacieho.Nástroj môžete vyrobiť vlastnými rukami: skrutka musí prejsť otvorom takým spôsobom, aby slúžila ako os, ktorej otáčanie sa bude čepeľ otáčať.

V praxi je to osvedčený nástroj so zakrivenou konkávnou čepeľou.Je vybavená výstuhou, ľahkou a spoľahlivou, so širokým spektrom aplikácií.Aby sa zvýšila funkčnosť super nástroja, k motyke sa často pripájajú iné typy nástrojov - hrable, vidlice alebo ražňa, ktoré menia názov, a nie sa snažia prilákať potenciálnych kupcov.

Z tohto dôvodu pred nákupom motyky na farme rozhodnite, na čo presne to potrebujete.Pamätajte, že všestranný a holandský motyka je zastúpený na pulte.Pri výbere šírky motyky venujte pozornosť materiálu čepele, jej šírke a uhlu sklonu.Kvôli bezpečnosti vašich rúk sa uistite, že rezanie na motyke je dokonale hladké.

Video „Hoe: Návod na použitie“

Výhody

]

Najuniverzálnejším nástrojom na kultiváciu pôdy vlastnými rukami je samozrejme motyka.Je vyrobený zo super kalenej ocele a je vynikajúci na prácu na ťažkých pôdach.Hrany nabrúsené na všetkých stranách poskytujú obrovskú výhodu oproti iným nástrojom.Holandská a obyčajná motyka majú tvar lichobežníka.Tvar klinu umožňuje ľahké preniknutie aj do suchej tvrdej pôdy a uvoľnenie.

Vzhľadom na skutočnosť, že obidve stranyklin je nabrúsený a môže byť použitý ako rezacia rovina, burina na burze dobre. Na uvoľnenie pôdy sa nástroj podobne otáča rôznymi smermi v závislosti od vhodnej možnosti práce. Ak je pôda v záhradných posteliach dostatočne voľná, je vhodné použiť kosačku s rovnou plochou. Nástroj je veľmi ostrý a dokáže rezať hrubé korene, pre priamy okraj je možné ďalšie ostrenie.

Čo je to kvalitná motyka

Funkčnosť motyky, ako aj všetky jej odrody, sme v článku zvážili, ale keď hovoria dobre, konkrétne, čo znamenajú v súvislosti s týmto nástrojom? Áno, pomocou motyky je ľahké uvoľniť pôdu a odstrániť burinu. Mal by byť pevný, dobre nabrúsený. Pracovná plocha nástroja musí byť vyrobená z vysoko pevnej ocele.

K vetraniu zeme dochádza, keď sa rozdeľujú bloky pôdy na veľmi malé kúsky. Pretože pri práci s motykou po celý čas je tlak na kefu, je potrebná ergonomická rukoväť. Ak máte medzi záhradným náradím motyky, ste v pohode, takto:

  • viac nástrojov;
  • ľahké a spoľahlivé;
  • so samoostriacim pracovným povrchom.

Moderná motyka je jedným z najúčinnejších nástrojov, ktoré sú vo vašej záhrade nevyhnutné.

Video „Vynikajúci motyka pre ľahké odburinenie“

Aby ste pochopili hlavné výhody tohto nástroja, odporúčame vám pozrieť si nasledujúce video. V tom sa naučíteprečo by ste sa mali zdržiavať tohto nástroja.