Tráva po celý rok: ako si vybrať a starať sa o zvinutý trávnik

Krásne a dobre upravené územie domu vyzerá veľmi esteticky a malebne, vyžaduje si však veľa času a úsilia.Minimalizujte čas práce na mieste pomôže položiť trávnik.Dnes povieme, ako si vybrať a položiť rolovanú trávnik.

Výhody trávnika

Najjednoduchší spôsob, ako vylepšiť územie, je použitie trávnatej trávy.Existujú dva typy trávnikov: zasiate a valcované.Prvá možnosť sa považuje za lacnejšiu a trvácnejšiu.Starostlivosť o sejací trávnik si však vyžaduje obrovské fyzické a časové náklady.Krásna a elegantná tráva na prednom trávniku sa neobjaví o niekoľko dní.Najprv musíte zasiať semená, čakať na klíčenie a neustále sledovať vzhľad vegetácie.

Najjednoduchší spôsob, ako vylepšiť pozemok, je použitie trávnatej trávy

Na rozdiel od vysadeného poľa sa roľný trávnik na poliach predbežne pestuje a dodáva spotrebiteľovi vo forme koberca bohatej zelene.Čo je to trávnik?Jedná sa o hustú vrstvu trávnatej pôdy s trávou vyrastenou na nej.Hlavné výhody používania koberca sukulentnej zelene sú:

 1. Jednoduchosť prevádzky a možnosť použitia na reliéfnych povrchoch.
 2. Neorozumnosť pestovateľským podmienkam.Aktívne slnečné žiarenie nie je pre trávu nebezpečné.Naopak, slnečné lúče dávajú vegetácii šťavu a jas.
 3. Minimalizácia času a nákladov na fyzickú starostlivosť.Nedostatok aktívneho rastu buriny a inej nežiaducej vegetácie.
 4. Vysoká odolnosť voči suchu, mrazu a náhlym zmenám teplotných podmienok.
 5. Odolná imunita voči väčšine chorôb byliny plesňovej, bakteriálnej a vírusovej povahy.
 6. Možnosť čiastočnej „opravy“ a výmeny netesného alebo poškodeného dielu.

Valcovaný trávnik je k dispozícii v širokom rozsahu.Spotrebiteľom sa ponúka univerzálny, tienistý, športový a parterový trávnik, ako aj hotová trávnatá plocha pre golfové ihriská.

Hlavné nevýhody

Hlavnou nevýhodou dokončeného trávneho porastu sú vysoké náklady na trávnikové zariadenie na kľúč.Napríklad náklady na sejací trávnik na kľúč budú 2-3 krát nižšie.Ak je vaša voľba založená na kvalite, je ešte lepšie uprednostniť verziu roll.

Pri výbere hotového trávneho náteru existuje vysoké riziko nákupu nekvalitného materiálu.Bezohľadní výrobcovia a dodávatelia používajú na zníženie nákladov na výrobu tovaru vypršaný alebo nekvalitný materiál. Je možné falošne určiť: prítomnosť plešatých miest a nezrovnalosti naznačujúnízka kvalita trávnatej plochy.

Ďalšou nevýhodou je veľká váha.Je prakticky nemožné vykonať inštaláciu sami.Pri kladení je potrebné mať asistentov alebo odborníkov, čo so sebou prináša ďalšie náklady.

Ako rozlíšiť kvalitné plátno od falošného

Ako si vybrať a skontrolovať kvalitu

Po prekonaní výhod a nevýhod hotovej trávnatej pokrývky,prejsť na jeho výber.Konečný výsledok nakoniec závisí od správnosti vykonaného výberu.

Zloženie trávnika závisí od jeho zamýšľaného účelu.Odroda tolerantná voči odtieňom pozostáva z kostravy (80%) a modrej trávy (20%), športu - z lúky modrej (50%), červenej trávy (25%) a rašeliny (25%).Univerzálny „zelený koberec“ obsahuje 60% modrého tráva, 30% kostravy a iba 10% rašeliny.

Vrstvy majú štandardnú veľkosť - 200 x 40 cm. Priemerná hmotnosť jednej zátoky je približne 25 kg.

​​

Výška stoniek trávy sa môže meniť od 2 do 7 cm. Optimálna hodnota je 3 cm. Pri výbere trávnika dávajte pozor na jeho rovnomernosť.Neopatrne upravená tráva, prítomnosť priehlbín, žltkastá a plešatá škvrna sú hlavné znaky nekvalitného materiálu.Celková plocha chýb na vrstvu by nemala prekročiť 10 cm².Hustota trávy je asi 50 stoniek na 10 cm².

Ďalším kritériom výberu je farba trávy.Vegetácia by mala mať čerstvú nasýtenú zelenú farbu.Pochovaný tovar sa vyznačuje tmavým odtieňom a nepríjemným zatuchnutým zápachom.niekúpiť zastarané veci. Pravdepodobnosť, že tráva nekoreňuje, je príliš vysoká.

Uistite sa, že ste trávnik starostlivo skontrolovali, pretože ďalší rast vegetácie závisí od kvality použitej pôdy. Optimálna hrúbka sodíka je 2 - 2,5 cm, počet pozorovaných koreňov je najmenej 50%. Korene by mali byť ľahké a husté.

Pri pokusoch o štiepanie trávnika si trávnik zachováva svoju hustotu a integritu. V opačnom prípade sa „zelený koberec“ rozpadne vo fáze prepravy alebo ukladania.

Štandardné rozmery a hmotnosť vrstvy „zelený koberec“

Je možné pestovať trávnik nezávisle

Mnoho ľudí sa pýta, či je možné pestovať trávnik doma. Pretože proces výroby trávy si vyžaduje určité vedomosti a zručnosti, nie každý sa s touto úlohou dokáže vyrovnať. Pri tomto postupe sa môžu vyskytnúť tieto ťažkosti:

 • výber optimálneho zloženia trávnej zmesi;
 • 60) príprava pôdy s prihliadnutím na požadovanú úroveň kyslosti;
 • výpočet výživných látok potrebných pre vegetáciu v trávniku;
 • jednotné siatie semien;
 • 63) kontrola kvality klíčenia;
 • starostlivosť o trávnik.

Vlastná výroba trávnika je náročný a časovo náročný proces. Účelnosť takéhoto rozhodnutia je veľmi pochybná.

Video „Tajomstvá kladenia trávnikov“

V tomto videu sú jasne znázornené všetky fázy kladenia hotových bylín.pokrytie.

Pôdny prípravok

Predmestie zbavené zvyškov, pevných predmetov a rôznej vegetácie vrátane buriny.

Miesta nachádzajúce sa v nížinných oblastiach sú vybavené drenážnym systémom. Najskôr odstráňte vrchnú vrstvu (asi 40 cm) úrodnej pôdy. Potom zaspať štrk a piesok vankúš (10 cm štrk a 10 cm piesok). V niektorých prípadoch je piesok nahradený geotextilným plátnom. Odtok je starostlivo stlačený a pokrytý úrodnou pôdou. Zem je úhľadne vyrovnaná a znovu utlmená.

Potreba usporiadania kanalizačného systému posudzuje odborník pri inšpekcii lokality. V súlade s tým sa náklady na znášanie môžu výrazne líšiť. To znamená, že minimálne náklady na zariadenie trávnik na kľúč - od 499 rubľov /sq. M. m.

Kladenie trávnika

Nespúšťajte sa s nákupom materiálu. Najprv pripravte pozemok a pôdu, potom si kúpte a položte „zelený koberec“. Kladenie sa vykonáva naraz. Ak proces rozdelíte na niekoľko dní, zvyšuje sa pravdepodobnosť nerovnomerného prežitia trávy. Tráva bude vyzerať heterogénne a príliš umelo.

Pokládka roliek sa začína od miesta dočasného uskladnenia. Preto je pozemok spočiatku označený a pohyb každej zátoky na svojom mieste.

Neodporúča sa často premiestňovať podstielku rolovaného trávnika. Takéto manipulácie môžu viesť k úniku sodovky a vzniku plešatých miest.

Na priliehavé uloženie sa vrstvy položia na šachovnicuobjednávky.Okraje obrazov, označujúce hranice miesta, jemne rezané lopatou alebo ostrým záhradným nožom.Medzera medzi lopatkami by mala byť minimálna - nie viac ako 15 mm.

Keďže čerstvá tráva sa ľahko deformuje, nemôžete po nej chodiť.Po položenom zelenom koberci sa môžete pohybovať iba na plošinách vyrobených z dosiek.

Po položení, zalievaní a zmenšovaní trávnika sa vykonáva.Na to potrebujete špeciálny valec.Prvých pár dní na trávniku je lepšie nechodiť.

Postupy pri pokládke trávnika

Ako sa starať

Na záver dnešného článku vám povieme základné pravidlá starostlivosti o rolovaný trávnik.

Počas prvých dvoch týždňov sa trávnatá pokrývka neustále rozstrekuje, aby sa zabránilo vyschnutiu sodíka.V budúcnosti sa interval medzi zavlažovaním zvyšuje: postačuje iba jedno zvlhčovanie na 10–12 dní.Chôdza na mokrej tráve je zakázaná!

O mesiac neskôr môžete vykonať prvý strih.Na zlepšenie zeleného krytu použite benzínové a elektrické vyžínače, kosačky na trávu.

Pred chladom sa tráva môže nechať klíčiť o výšku 4–6 cm na výšku. Takáto výška vegetačného krytu umožní vyvalcovanému trávniku zimu bez negatívnych následkov.Na jar, keď sa sneh topí, sa „zelený koberec“ vysuší.Ak chcete odstrániť nadmernú vlhkosť, mali by ste vykonať niekoľko vpichov trávnika okolo obvodu lokality.

Polievanie
Kosenie kosačky na trávu
Čistenie snehu a vlhkosti

Aby sa trávnik mohol rýchlo usadiť, kladie sa na jar alebo na jeseň. Keďže postup nie je jednoduchý, je lepšie využívať služby odborníkov, ktorí tak rýchlo a efektívne vykonávajú všetku prácu.

Publikačný materiál bol pripravený s pomocou spoločnosti Gorgazon.