Voda v dome po celý rok: ako izolovať studňu na zimu

Hlavným zdrojom dodávky vody pre chaty a letné rezidencie nachádzajúce sa mimo mesta je studňa.Jeho prevádzka v lete nespôsobuje žiadne ťažkosti.S nástupom chladného počasia musia majitelia premýšľať o tom, ako si zima zahriať studňu.

Prečo izolovať studňu[[PDN 20]

Hneď ako teplomer v noci prekročí nulovú značku, okamžite vo vodovodnom potrubí hrozí riziko zamrznutia vody.Voda nemôže byť použitá nielen, existuje vysoká pravdepodobnosť deštrukcie potrubia, ktorá môže byť odstránená až po začiatku tepla alebo v núdzovom režime.Ak nie je potrebné studňu používať v chladnom období, vylejeme vodu zo systému a prehráme všetok mráz.Ak potrebujete vodu po celý rok, musíte premýšľať o tom, ako bude studňa pripravená na zimu.

Video „Ako izolovať studňu alebo studňu“

Z tohto videa sa naučíte, ako správne izolovaťdobre alebo dobre na zimu.

Spôsoby otepľovania

Aby sa udržal dom v chlade počas chladného obdobia, musíte uvažovať o tom, ako ohriať kohútik vo dvore na zimu, horný koniec studne a potrubie.voda sa dodáva. Takáto izolácia môže byť kesonové zariadenie, metóda „potrubia v potrubí“ alebo vykurovací kábel. Je dôležité zvoliť materiál izolácie a jeho konštrukčné vlastnosti. Využitie moderných materiálov a technológií pripraví chalupu na vodné hospodárstvo po celý rok.

Tepelnoizolačné materiály

V závislosti od klimatických podmienok umiestnenia vidieckeho domu sa vyberajú materiály, ktoré umožnia voľne používať stĺpec alebo vonkajší žeriav v chladnom období. Pre mierne a teplé podnebie bude stačiť vytvoriť krabicu s mierne väčším koncom konca studne a pokryť ju prírodnými izolátormi, ktoré v letnej chalupe ľahko nájdeme:

 • slama;
 • piliny;
 • suché listy;
 • rašelina vysoká.

Možno ich tiež použiť na izoláciu žeriavu na záhrade a potrubí, ktoré privádzajú vodu do domu. Je to však možné iba v južných oblastiach, kde zimná teplota neklesne pod 10–12 ° C pod nulu.

Pre ostatné regióny by bolo správne používať moderné priemyselné ohrievače na polyuretánové a minerálne peny:

 • pena a polystyrén;
 • polyuretánová pena;
 • čadičové vlákno;
 • minerálna vlna;
 • penová izolácia.

Tieto žiaruvzdorné materiály sa ľahko používajú a inštalujú. Ľahko sa opracúvajú rezacím nástrojom. Zároveň si zachovávajú všetky svoje izolačné vlastnosti. Tieto materiálymať vo vnútri objem, ktorý vyžaduje izoláciu - či už ide o keson alebo samostatne vyrobený box pre žeriav, ktorý sa nachádza vo dvore.

Pri používaní izolačných materiálov je dôležité poznať ich vlastnosti. Minerálna vlna alebo laminát absorbujú vlhkosť. To neumožňuje použitie vo vysokej vlhkosti alebo blízko podzemných vôd.Sklenená vlna sa ľahko deformuje aj pri malom zaťažení.Otepľovanie takéhoto materiálu vyžaduje vytvorenie ďalších ochranných krytov a obvodov.

Polystyrén a pena sú odolné proti vlhkosti a dajú sa ľahko spracovať.Takýto materiál je vhodný na vytváranie zložitých obrysov izolácie.Potrebuje však ochranu pred hlodavcami.Polyuretánová pena zadržiava teplo a neprechádza vlhkosťou.Čadičové vlákno sa vyrába s tenkou vrstvou hliníkovej fólie na hydroizoláciu.Je to pohodlný, ale veľmi drahý materiál.

Penové izolátory sa vyrábajú špeciálne na inštalatérske práce a vykurovanie rôznych priemerov vo forme rúrok, ktoré sa kladú na potrebnú časť dodávanej komunikácie.Tento spôsob izolácie je dôležitý pri ukladaní potrubí vzduchom vonku alebo vnútri.V zemi sa penová guma deformuje pod hmotnosťou zeme a nebude schopná plniť svoj funkčný účel.

Pohodlným, ale drahým materiálom je polyuretánová pena.Táto pena musí byť po nastriekaní izolovaná.Je dôležité vedieť, ako na tieto potrubia správne položiť rúrkyizoláciu.

Existuje iný spôsob izolácie potrubí - nanášaním tepelnej farby, ktorá má vlastnosti odolné voči teplu.Používa sa na izoláciu potrubí na ťažko prístupných miestach.

Caisson

Najprv sa pozrime na to, čo je keson.Ide o špeciálne zariadenie valcovitého alebo štvorcového tvaru, ktoré je určené na vytiahnutie puzdra z vrtu.Zvyčajne sa nachádza pod úrovňou mrazu v zemi, záleží to však na konštrukcii vrtu.Priamym účelom caisson je zachovať čerpacie zariadenie umiestnené v hornej časti studne.

Caisson je potrebný na zabezpečenie pohodlného prístupu k prívodu vody, keď je potrebná oprava a údržba.Akumulátor, filtre, čerpacie stanice - to všetko sa nachádza vo vnútri kesonu.

Bez ohľadu na hĺbku, v ktorej je nainštalované vybavenie čerpacej stanice, je horná časť vrtu nad zemou.Materiál hlavy nemá tepelne odolné vlastnosti.To znamená, že pri negatívnej teplote je pravdepodobnosť zamrznutia vody v zariadení vrtu.

Bez ohľadu na tvar a materiál (s výnimkou plastu), z ktorého je caisson vyrobený, je potrebné jeho vnútorný povrch zahriať.Ak je kryt utesnený a vnútro je chránené pred vlhkosťou, použitá izolácia je chránená pred vlhkosťou.Ak sa hlodavce nedostanú do vnútra kesonu, jeho povrch sa zahreje penovou hmotou alebo polystyrénovou penou.

Bez ohľadu na formu vnútorného priestorupovrch všetkých jeho častí je pokrytý vrstvou izolácie.Použitie peny bude vyžadovať veľkú hrúbku izolácie pri zimných teplotách pod 25 ° C - 10 cm. Expandovaný polystyrén má najlepšie ukazovatele tepelnej odolnosti.Jeho hrúbka pre rovnaké podnebie bude 5 - 7 cm.

Prípad plastovej kesuny nemusí vydržať nízke teploty studenej zimy.Preto je také telo ohriate vonku.Za týmto účelom vytvorte ďalšiu krabicu, ktorá má veľké rozmery vzhľadom na telo kesonu.Vnútorný povrch škatule je izolovaný penou.

Plastový kesón sa môže zohrievať vonku.Vzhľadom na vysoké riziko poškodenia izolácie hlodavcami používajte polyuretánovú penu alebo inú izoláciu, ktorá chráni pred škodcami a vlhkosťou.

Vonkajšie otepľovanie umožní zachovať vnútorný priestor.Toto je dôležitý faktor pre údržbu a opravy zariadení umiestnených vo vnútri.Všetky práce na otepľovaní nevyžadujú vysokú kvalifikáciu a vykonávajú sa ručne.

Ak spodná časť kesonu nie je umiestnená príliš hlboko a existuje pravdepodobnosť, že izolované teleso zamrzne, je nainštalovaný vyhrievací článok.Zvyčajne používajte rúrkový elektrický ohrievač s nízkym výkonom (ohrievač) alebo malý kúsok vykurovacieho kábla.Takéto prvky sú zvyčajne doplnené tepelným senzorom, ktorý reguluje vnútornú teplotu av prípade potreby zapína ohrev.

Vykurovací kábel

Izolácia studne s tepelne odolnými materiálmi sa označuje ako pasívna ochrana.Ale existujúa ďalšie modernejšie spôsoby.Použitie vykurovacieho kábla je aktívny spôsob a často sa stáva jediným správnym rozhodnutím pri príprave vodovodného systému na zimu v krajine.To platí najmä, ak sa studňa používa zriedka počas chladného obdobia.

Vykurovací kábel je položený dvoma spôsobmi:

 • vo vodovodnom potrubí;
 • mimo vyhrievanej trubice.
]

Kábel, ktorý sa používa na vnútornú inštaláciu, spĺňa hygienické normy, je netoxický a spĺňa vyššiu elektrickú bezpečnosť.týkajúce sa iných vykurovacích alebo jednoduchých drôtov.Pripojenie tohto kábla k vodovodnému systému sa vykonáva prostredníctvom špeciálneho odpaliska, ktorý musí byť nainštalovaný v existujúcej sieti.Potom zmerajte dĺžku rúrky, ktorá bude týmto káblom zahrievaná.Zmerajte túto veľkosť na kábli a cez tričko sa privádza do potrubia.

Tento spôsob vykurovania má vysokú účinnosť a je veľmi efektívny.Veľkou nevýhodou je, že zakrivené úseky siete nemôžu byť týmto káblom vedené.

Ďalší spôsob vykurovania pomocou kábla má nízku účinnosť a jeho inštalácia je náročnejšia na prácu.Ak chcete ohriať prívod vody pomocou externého kábla, musíte rúrky obaliť fóliou.Potom pomocou hliníkovej tepelnej škrabky pripoja kábel k rúrke.

Na vykurovanie sa zvyčajne používajú dva vykurovacie káble.Sú umiestnené pozdĺž potrubia alebo sa točia okolo.pipeline. Čím viac závitov skrutkovice bude na rovnakých úsekoch rúrok, tým lepšie bude zahrievanie. Pri vysokom riziku zamrznutia potrubia sa vonkajšie káble ukladajú kombinovaným spôsobom: dva lanovkové drôty sú doplnené niekoľkými špirálovými vodičmi.

Aby sa zabezpečila hospodárna prevádzka systému, pri vykonávaní takejto izolácie pomocou interného alebo externého vykurovacieho kábla nainštalujte termostat. Senzor tohto regulátora je namontovaný priamo na potrubí a nastavuje teplotu zapínania a vypínania v rozsahu 3 - 5 ° C. Takéto nastavenie zabráni vzniku omrzlinových rúrok a bez námrazy umožní systému zostať vypnutý.

Uvažovaný spôsob je vhodný, ale náklady na vykurovacie káble, najmä na vnútorné káble, sú veľmi vysoké. Okrem toho nie všetky letné chaty sú v zimnom období stále vybavené elektrinou. Preto je relevantnosť uplatňovania tejto metódy posudzovaná individuálne.

Otepľovacia vložka do domu

Ak je potrebné v zime v dome používať vodu, je dôležité v etape položenia prívodného potrubia vykonať všetky potrebné opatrenia na prípravu systému na zimnú prevádzku.

Ak sa potrubie kladie a vstupuje do domu v hĺbke viac ako jeden a pol metra, nie je potrebné otepľovanie.

Vidiecky dom je často napojený na vodovodný systém pomocou plytkých potrubí, vysoko nad úrovňou zamrznutia pôdy. Často existujú možnosti pre vonkajšie pripojenie vzduchom alebo priamo na zemi. V týchto situáciách bez otepľovanianestačí.

Pre potrubia sú vyrobené špeciálne izolátory rôznych priemerov z priemyselných materiálov.Na ukladanie potrubia vzduchom je dôležité použitie minerálnej, čadičovej vlny alebo penovej gumy.Pri pokladaní do podzemí musia byť tieto ohrievače zakryté ďalším krytom, aby sa zabránilo stlačeniu ohrievača.

Na izoláciu rúr je dôležité použitie peny.Avšak v miestach dodávky do studne a do domu je táto izolácia chránená pred možným útokom hlodavcov.

Pri kladení rúrok vo vnútri nevykurovaných priestorov vrátane suterénov bude vhodné použiť ohrievače minerálnych vlákien, penovej gumy a peny.Na ochranu proti hlodavcom a prenikaniu vlhkosti, ktorá sa často tvorí v suterénoch, je izolácia obalená hydroizolačným materiálom, prípadne dokonca strešným materiálom.

Najspoľahlivejšou, hoci drahšou, je izolácia rúr z polyuretánovej peny.Najpohodlnejšie je použiť penu, ktorá zakrýva povrch rúrok, aby sa zabránilo zamrznutiu.Pred zakrytím penou je dôležité položiť rúrku na vankúš z expandovanej hliny.To umožní, aby izolácia úplne zakryla vonkajší povrch potrubia.

Po preskúmaní podrobností o príprave vrtu na zimu sa môžete bezpečne pustiť do práce.