Odporúčania pre efektívnu prípravu pionov na zimu

Už niekoľko rokov pivoňky opäť získali svoju popularitu a pokračujú vo víťaznom pochode v aranžovaní kvetov na rôznych podujatiach.Kvety vyzerajú obzvlášť nádherne vo svadobných kyticiach a výzdobe haly.Rovnako ako iné kvety si vyžadujú náležitú starostlivosť.Jedným z najdôležitejších agrotechnických opatrení je príprava piónov na zimu.

Jesenné spektrum diel

už je hotový a kvetina sa pripravuje na odpočinok, nevyžaduje sa žiadna starostlivosťstonky udalosť.Niektoré postupy s koncom letného konca, samozrejme, znížené množstvo zavlažovania, prirodzene nevyžadujú časté uvoľňovanie stonkovej zóny a ničenie buriny.Skúsení záhradníci však vedia, že na jeseň okrem sezónnej starostlivosti existujú aj prípravné zimné procedúry.Od začiatku septembra sa zvyčajne vykonávajú tieto postupy:

  • kŕmenie odrôd kríkov, ktoré naďalej kvitnú;
  • transplantácia (ak je to potrebné);
  • jesenné prerezávanie;
  • mulčovanie kmeňa kmeňa.

Je to na jeseň, ktoré postupne znižujú množstvo zavlažovania.Je dôležité neobmedzovať vlhkosť príliš rýchlo: najprv znížte množstvo vlhkosti pri každom zavlažovaní a potom znížte frekvenciu.

Video „Príprava pivoniek na zimu“

Z tohto videa sa dozviete, ako správne pripraviť pivonky na zimné obdobie.

Príprava na mráz

Prípravná etapa na zimné obdobie sa začína orezaním piliónov a v prípade potreby sa končí zahriatím kríka.Tí, ktorí trávia väčšinu času v krajine, môžu procedúram ľahko prideliť čas.Hlavnou vecou je nevynechať okamih a vykonávať činnosti pred mrazom.

Prerezávanie

Prerezávanie rastlín sa často prevádza na jar, keďže smrť listov a výhonkov je prirodzená.Je ťažké spochybniť túto skutočnosť - kvetina sa pripravuje na obdobie odpočinku.Nemôžeme však tvrdiť, že vädnúci list a kvetenstvo naďalej čerpajú šťavy zo živej pivonky a sú ideálnym miestom na zimovanie rôznych škodcov a spór húb.Z tohto dôvodu je povinné sanitácia zvädnutých, poškodených a umierajúcich častí kríka.

)

Prvá z dvoch odrezkov sa vykonáva ihneď po ukončení kvitnutia, pričom sa odstránia iba suché časti.Druhý - po prvom mraze.Tento interval je spôsobený skutočnosťou, že zelené listy zostávajúce na kríku naďalej hromadia užitočné látky v procese fotosyntézy, čím pomáhajú rastline vyživovať koreň.systém a zotaviť sa pred zimovaním. Obyčajné trávnaté odrody sa orežú takmer pri koreňoch, keď začnú liezť po zemi. Stromy sa orežú na 70 - 90 cm.

Omladzovacie konanie sa vykonáva raz za 10 rokov s cieľom aktualizovať výhonky. Pri prerezávaní je dôležité vyhnúť sa nasledujúcim chybám: príliš alebo neskôr odstrániť časti rastliny, nechať konope väčšie ako 5 cm, nemali by ste predpokladať, že vysoké konope vám pomôžu úspešne zime vysadiť, je zodpovedné za zahrievanie kríkov, ale sú schopné spomaliť rast a kvitnutie pivonky. ,

Dodatočné kŕmenie

Hnojivá sa obvykle používajú koncom septembra alebo začiatkom októbra. Čas kŕmenia však priamo závisí od klimatických podmienok v regióne, a preto sa môže líšiť. Kŕmne pióny nemajú v porovnaní s inými rastlinami charakteristické vlastnosti: nepoužívajú sa hnojivá obsahujúce dusík, uprednostňujú sa minerálne komplexy fosforu a draslíka. Tieto hnojivá prispievajú ku koreňovému systému akumuláciou živín potrebných na prezimovanie.

Minerálne hnojivá posilňujú koreňový systém pivónie, ktorý má budúcu sezónu priaznivý vplyv na veľkosť a farbu púčikov a zdravie rastlín všeobecne. Vykonajte obväz v suchej a tekutej forme. V suchom období sa hnojivá riedia vodou a nalejú sa priamo pod korene tak, aby kvapalina neklesla na krk rastliny. V období dažďov je lepšie používať pelety.

Tipy na ochranu

Silné mrazy a suchý vietor môžu zničiť kvetinu. Preto je prístrešie jednoducho potrebné v oblastiach s drsnou klímou a slabými zrážkami. Pretože hĺbka uloženia rastových púčikov nie je väčšia ako 6 cm, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zhromaždiť orezaný ker. Potom sa na vrch položí vrstva mulča. Pivoňka môže byť mulčovaná pilinami, rašelinou, jedľovým smrkom, humusom alebo kompostom.

Neodporúča sa používať suché lístie, pretože v ňom môžu byť skryté patogény a larvy škodcov. Dodatočný prístrešok môže slúžiť ako vrstva snehu.

Osobitný prístup k odrodám stromov

Príprava pivonky na zimu má svoje vlastné vlastnosti nielen pri prerezávaní, ale aj z hľadiska izolácie. Vo väčšine regiónov s príliš ťažkými zimami nie je možné pokryť stromové piliere. Dokonale tolerujú teploty až do 30 ° C, keď pôda zamrzne do hĺbky 1 m. Odporúča sa však, aby sa mladé zchátralé kríky pokryli hrubou vrstvou rašeliny (najmenej 20 cm) a na vrch sa umiestnil obrátený vedro.

Dôraz na regionálne charakteristiky

Pion je možné správne pripraviť na zimu len pri zohľadnení klimatických charakteristík regiónu. Regióny Sibír a Ural sa vyznačujú mrazivými zimami, preto je potrebné prístrešie. V tomto prípade je puzdro pokryté nielen rašelinou, ale tiež vedierkami, kartónovými krabicami alebo veľkými plastovými nádobami.

Pre oblasť Volhy nie je potrebné ďalšie prístrešie s výnimkou mulčovania. Najmä v strednom pásmeMoskovskej oblasti, kde zimy môžu byť nepredvídateľné, musíte rozhodnúť, čo a ako pokryť pivonky na zimu.

Časté chyby

Začínajúci pestovatelia kvetín alebo bežní záhradníci sa môžu pri príprave kríkov na zimu dopracovať mnohých bežných chýb. Vynechania alebo chyby v starostlivosti môžu stáť kvet života. Najčastejšie chyby:

  1. Predčasné prerezávanie rastlín. Príliš skoro (pred príchodom prvých závažných mrazov) sa zabráni, aby rastlina nahromadila potrebné živiny na zimovanie.
  2. Prenos sanitárneho čistenia kríka. Zanechanie suchých listov je spojené s rýchlou reprodukciou škodcov a šírením plesňových infekcií na jar.
  3. Kvapalné hnojenie v období dažďov. Kvapalné kŕmenie v daždivom počasí nie je úplne absorbované.
  4. Nesprávne prístrešie. Bez ohľadu na charakteristické črty zimy v regióne je použitie prírodných materiálov, ktoré sa môžu stať živnou pôdou pre patogény a škodcov.

Príprava pivonky na zimu nie je jedinou podmienkou zdravého rastu a rozvoja kvetu. Vyžaduje si to celý rad aktivít vrátane správneho osadenia a výberu zdravých sadeníc, ako aj všetkých sezónnych postupov.