Technológia jarnej výsadby

Rose bola vždy považovaná za kráľovnú záhrady. Pravdepodobne neexistuje žiadny pestovateľ, ktorý by sa na svojich stránkach nepokúsil pestovať tieto krásne kvety. Ruže sú však rozmarné a nie vždy je ich kultivácia úspešná - buď zamrznú alebo nikdy neprežijú. Kedy zasadiť ruže: jeseň alebo jar? Táto kontroverzná otázka je dôležitá nielen pre začínajúcich kvetinárov, ale aj pre dosť skúsených. Faktom je, že neexistujú jasné termíny. Je možné pestovať ruže na jar a na jeseň, všetko záleží na podnebí, možnostiach výsadby, odrodách ruží a ďalších faktoroch.

Kedy zasadiť

Výsadba ruží je možná v rôznom čase: na jeseň, na jar a dokonca aj v lete. Kríky s uzavretým koreňovým systémom pestované v nádobách alebo kvetináčoch sa môžu presádzať do zeme počas celého teplého obdobia. Pokiaľ ide o sadenice s otvoreným koreňovým systémom, mali by byť vysadené na jar alebo na jeseň. Každé z časových období má určité výhody a nevýhody. Okrem toho je potrebné zohľadniť klímu v oblasti, kde sa pestujú ruže, a pestovať ju v súlade s jej vlastnosťami.

Jesenná výsadba je prijateľná pre južné oblasti s miernymi a krátkymi zimami. Výsadba mladých kríkov v nichregióny, nemôžete si robiť starosti so skutočnosťou, že zamrznú.Je tu však úlovok.Môže sa stať, že zima bude veľmi teplá alebo pretrvávajúca zima bude neskoro, a potom dorastie vysadené kríky, ktoré najviac negatívne ovplyvnia jeho zimovanie.Na jesennej výsadbe sú pozitívne chvíle - to je dostatočná vlhkosť vzduchu a pôdy.Na jeseň teplota postupne klesá a často prší, čo vylučuje potrebu zalievať rastliny a zabezpečiť, aby sa neprehrievali.

Výsadba ruží na jar zabezpečuje, že sadenice nie sú zmrazené horkou chladom a že nedochádza k poškodeniu ich zakorenenia.Nebezpečenstvom sú pravdepodobne nočné mrazy, z ktorých sa však rastliny môžu prvýkrát chrániť.

Otočnou stranou jarnej výsadby je to, že teplota vzduchu rýchlo stúpa a pôda sa otepľuje, takže rastliny potrebujú časté zavlažovanie a ochranu pred slnkom.Výsadba na začiatku jari tiež tento problém nerieši, pretože v marci alebo začiatkom apríla je pôda stále zamrznutá a ruže by sa mali vysádzať v úplne roztopenej a zahriatej pôde.

A predsa si mnohí pestovatelia kvetín vyberajú jarnú výsadbu.Rastliny sa vysádzajú na otvorenom priestranstve ihneď po zahriatí pôdy na +10 ° C (apríl - začiatok mája).Presný dátum závisí od podnebia v regióne, ale je potrebné pristátie pred prestávkou.Na jar sa odporúča vysádzať ruže na vysočine, kde často dochádza k náhlym zmenám teploty.

Jar je ten pravý čas na pestovanie štandardných ruží, pretože kvetytieto odrody veľmi zle tolerovali jesennú výsadbu a všeobecne studenú.Je tiež vhodnejšie pestovať ruže na lezení ruží, ale odrody prízemnej pokrývky je možné pestovať na jar aj na jeseň.Vzhľadom na všetky výhody a nevýhody výsadbových období jednoznačne odpovedať na otázku: Kedy je lepšie pestovať ruže?- je preto veľmi ťažké akceptovať skutočnosť, že v praxi sú uplatniteľné obidve možnosti a ktorá z nich by sa mala zvoliť, aby sa rozhodovalo na základe vonkajších faktorov.

Video „Výsadba kríkov na jar“

Z videa sa dozviete, ako vysádzať kríky v jarnom období.

Príprava sadeníc a pôdy

Na prvý pohľad sa môže zdať, že výsadba ruží nie je náročná.Samotný proces výsadby je skutočne jednoduchý, ak sa všetky prípravné práce vykonávajú vopred.Príprava ruží na výsadbu pozostáva z niekoľkých veľmi dôležitých krokov:

  1. Výber lokality.Ruže pre úspešný rozvoj a kvitnutie potrebujú veľa slnečného a vzdušného priestoru, takže najlepšou možnosťou pre výsadbu by bola netienená priestranná pôda vzdialená od vysokých rastlín a stromov. Nepáči sa im nadmerná vlhkosť a ak nie je možné zasadiť kríky na malom vyvýšení alebo na svahu, je potrebné zabezpečiť rastlinám dobrú drenáž.
  2. Príprava pôdy.Do pôdy je ruža tiež náročná.Preferuje voľnú a pomerne úrodnú pôdu s veľkou vrstvou organických látok.Najlepšou možnosťou je hlinitá pôda zmiešaná s humusom, kompostom a minerálnymi hnojivami.Pred pristátím je pozemok nevyhnutnýdobre vykopať, vyčistiť trosky, oplodniť. Ak je pôda príliš ťažká, je potrebné pridať hrubý piesok, rašelinu - tieto zložky zlepšia svoje vlastnosti. Výsadbové jamy sa vykopávajú 2 týždne pred výsadbou - tentokrát je potrebné, aby pôda zhustla a interagovala s hnojivami.
  3. Príprava sadeníc. Ak sa rastliny kupujú v škôlke, korene s najväčšou pravdepodobnosťou vyschli. Oživiť ich, sadenice dať do vody na jeden deň. Namiesto vody môžete použiť stimulačné riešenie. Odborníci odporúčajú pred výsadbou ponoriť korene do kaše z hliny a mulleínu (2 diely hliny a 1 diel mulleínu zriedené vodou do konzistencie kyslej smotany). Samotná krík musí byť rezaný na dĺžku 30 cm, všetky tenké výhonky by mali byť odstránené s plášťom, pričom 2-4 najsilnejšie zostane.

V prípade výsadby ruží sa odporúča zvoliť pekný deň. Rastliny nerastú bezprostredne po daždi alebo v horúcom počasí.

Výsadba sadeníc

Na jar sa ruže vysádzajú do zeme, keď hrozí nočné mrazy, a pôda dostatočne zahreje a zohreje sa. Výsadba jám by mala zodpovedať veľkosti podzemku, ale ak sa vykopajú pred zakúpením sadeníc, potom bude mať veľkosť 50 x 50 x 50. Pri skupinovom výsadbe musíte dodržať vzdialenosť medzi kríkmi, ktorá závisí od odrodových charakteristík ruže:

  • pre huňatú parkovú ružu je odporúčaná vzdialenosť 1 m;
  • pre čajové hybridy - 60 - 75 cm;
  • v prípade ruží druhov odporúčaných Floribunda alebo Polyanthicvzdialenosť 30-50 cm, v závislosti od veľkosti puzdra.

Ak sa jamy pripravujú vopred, mali by sa poliať iba pred výsadbou, môžete tiež pridať hrsť drevného popola.Potom sa sadenice umiestnia do diery, narovnajú korene a pokryjú sa vrstvami zeme s vrstvami, pričom sa každá vrstva pravidelne vrazí - to je nevyhnutné, aby sa v pôde náhodne nevytvorili airbagy.

Je veľmi dôležité, aby korene v jame boli umiestnené voľne, pretože pre nich bude ťažšie usadiť sa v stiesnených podmienkach.

Po výsadbe je pôda okolo sadenice stlačená, je vysadená vysadená ruža, po ktorej sa na spodok koreňov naleje hromada suchej zeminy s výškou 15 - 20 cm.

)

Pestovanie kvetín

Bez ohľadu na to, v akom ročnom období je vysadená ruža, okamžite po vysadení musí byť rozdrvená mladá krava.Tento postup významne prispieva k zakoreneniu sadenice, pretože stimuluje tvorbu ďalších koreňov.Ak je rastlina vysadená na jeseň, bude horenie chrániť slabý koreňový systém pred mrazom, a ak na jar, potom vysoká vrstva pôdy chráni korene pred prehriatím.

Keď bude na jeseň výsadba, bude Bush vyradený na jar, keď bude počasie stále teplé (nehrozí nebezpečenstvo nočného mrazu).Ak sa ruže vysádzajú na jar, môžu sa otvoriť iba vtedy, keď začnú na kríku rásť mladé výhonky.V žiadnom prípade neponáhľajte.Ak to tak nie je, je vhodné počkať na oblačno alebo daždivé počasiepredpokladá sa, že je lepšie odhaliť ruže večer.

Video „Výsadba kríkov v jesennom období“

Z videa sa dozviete, ako správne vysadiť kríky v jesennom období.