Ako a kedy je lepšie vysádzať ruže: tipy záhradník

Krása jednoročných kvetov nie je len ich krásou, ale aj skutočnosťou, že z nich sa každý rok vyrábajú nové postele, pretože na svete nie je nič trvalé. Je to celkom iná vec s trvalkami bez ohľadu na to, aké sú krásne, niekedy chcete zmeniť svoje umiestnenie, dokonca aj luxusné ruže občas chcú zmeniť alebo jednoducho zmeniť kvetinovú záhradu. Tu sa v programe objavuje transplantácia ruží. Kedy transplantovať ruže na iné miesto, a je to možné? Môžete samozrejme transplantovať ruže na nové miesto, ale musíte vedieť, kedy a ako to urobiť, aby ste nepoškodili zraniteľnú krásu.

Príčiny transplantácie

Môže existovať niekoľko dôvodov na zmenu miesta rastu ruže, s výnimkou rozmaru hostiteľa. Ak je ruženec na jednom mieste po mnoho rokov, pôda je pod ním ochudobnená a škodcovia sa naopak stávajú stále viac vytrvalejšími a na začiatku je ťažšie predchádzať chorobám alebo ich liečiť. Tento dôvod nie je natoľko úctivý, ako je legitímny, ktorý je základom práva striedania plodín.

Ľudia vo svojich oblastiach neustále niečo vylepšujú, pri plánovaní sa môže ukázať, že ruža padla do tieňa budovy alebo strom v susedstve narástol natoľko, že blokovala kvety pred slnkom. Transplantácia je samozrejme ľahšia, ruža.

Ružové kríky majú tiež zvyk rastú, takže sa ukazuje, že pár rokov po výsadbe je potrebné vykopať všetky kríky alebo ich časti, aby kvetinová záhrada naďalej existovala. Alebo v dôsledku choroby musí byť vyhodené kríky, aby sa chránili všetky ostatné rastliny, a na jeho miesto sa vysadí nová ruža pre dospelých.

Môže sa stať, že po dvoch rokoch bude zrejmé, že pre kráľovnú kvetov bolo vybraté nesprávne miesto, a ak by nebola prevedená na iné, zomrela.A stáva sa, že mravce sa usadili v okolí, aby bojovali proti voškám, ktoré neustále ťahajú na miesto, unavené, takže majitelia premýšľajú, ako transplantovať ružu a zvoliť si menšie zlo.

Môže to byť z niekoľkých dôvodov, ale výsledok je jeden - musíte premýšľať o tom, kedy je lepšie vysadiť ruže, aby ste dosiahli dobrý výsledok, a nielen ťažkosti majiteľa a stres rastliny.

Video „Správna transplantácia“

Z videa sa dozviete, ako správne transplantovať kríky.

Ak je lepšie transplantovať

Ruže sa vysádzajú približne v rovnakom čase, keď sa do zeme vysádzajú mladé sadenice.Na jar to robia skôr, ako sa púčiky prebudia, ale Zem by sa nemala iba topiť, ale dostatočne zahriať, aby mohla vziať novú rastlinu.

Pravdepodobne bude neskoro s rozkvetom, a možno nie je potrebné nechať kvitnúť, je potrebné odstrániť púčiky tak, aby ker zosilnil na novom mieste, najskôr vytvoril aktualizovaný koreňový systém, vytvoril sanové výhonky.Presadzovanie ruže na jar nieobmedzujeme jej čas pred celou vegetačnou sezónou.

Ruže by sa mali na jeseň presadiť na 3 až 4 týždne pred mrazom, kríky sa musia zakoreniť, pestovať nové korene, až potom sa dobre prezimujú.Presádzanie ruží na jeseň, kde október prinesie mrazy, je najlepšie v septembri a na juhu sa uskutočňuje v polovici októbra.

Jesenná transplantácia je dobrá, pretože teplota zeme a vzduchu je optimálna pre rýchle prežitie: slnko už nehore, ale vzduch je teplý, zem je dosť vlhká, dokonca ani jesenné dažde nepoškodí, ale pomôže koreňom prispôsobiť sa novým podmienkam.,Rastlina už nemusí kvitnúť alebo tvoriť nové výhonky, môže dať všetku silu na pestovanie nových koreňov.

Leto je najmenej prijateľný čas na zmenu biotopu.Môžu sa však vyskytnúť také okolnosti, že dospelú ružu bude potrebné okamžite nahradiť, a to aj v lete.Možno to urobiť, ale bude to vyžadovať trochu viac úsilia a výsledok bude menej predvídateľný v porovnaní so začiatkom a koncom vegetačného obdobia.Bude ťažké nielen odovzdať ružu, ale vytvoriť pre ňu podmienky prvýkrát - budete ju musieť chrániť pred slnkom, častejšie ju zvlhčovať alebo naopak chrániť pred nadmerným dažďom.Ale nič nie je nemožné - dokonca aj ruže sa môžu zakoreniť na novom mieste v polovici leta, ak sa transplantovanej kríze dostane dostatočnej starostlivosti.

Ako transplantovať

Môžete transplantovať ružu na jeseň alebo na jar, ale čo je najdôležitejšie, nájsť dobré miesto a vytvoriť podmienky.ktorí ju majú radi, prispejú nielen k rýchlej adaptácii, ale aj k pohodlnému rastu a rozvoju.Je vhodné neumiestňovať rastlinu pod stenu domu, aby voda nepretekala zo strechy a korene nespočívali na základoch.Mladý strom vysadený v blízkom okolí sa čoskoro stane zdrojom obrovského tieňa a príliš vlhká nížina zničí korene, keď sa stane útočiskom roztavenej vody.Nové miesto by nemalo byť horšie ako staré - slnečné, otvorené na južnej strane, chránené pred severným vetrom, mierne vyvýšené.Môže to byť južný svah, je dôležité, aby na neho v prvej polovici dňa padlo slnko a voda nevydržala.

Kedykoľvek dôjde k transplantácii, jama musí byť pripravená dva týždne pred.Musí sa vykopať o niečo širší a hlbší než predpokladaný koreňový systém spolu s zemitou guľou.Predpokladá sa, že korene zaberajú oblasť vymedzenú šírkou vzdušnej časti puzdra.Tu sa oplatí riadiť, pripraviť novú jamu.Pri kopaní je potrebné vyčistiť zem od kameňov, koreňov trvalých burín, príliš drsných hrudiek zeme.Potom sa dno uvoľní a zem sa zmieša s hnojivami, je dobré pridať kompost alebo humus, niektoré minerálne hnojivá a drevný popol.Ak je pôda suchá, stojí za to ju zalievať, aby sa hnojivo dobre premiešalo s pôdou.Takto by pripravená jama mala stáť najmenej 2 týždne.

Keď príde čas na transplantáciu, musíte pripraviť vrecovinu,hrubý film alebo nejaký iný materiál na prepravu obrovskej hlinenej kómy s rastlinou, ako aj šrot, ktorý mu pomôže získať ju.Pozdĺž obvodu kríka, aj keď sa mierne ustupuje od najrozvinutejších výhonkov, musíte vykopať širokú drážku rýčovým bajonetom.Postupným prehlbovaním tejto drážky je potrebné kopať celé puzdro do požadovanej hĺbky.V vrúbľovaných ružiach má koreň tvar prevrátenej pyramídy s dominantným kmeňom, ktorý môže dorásť až do hĺbky jedného až pol metru.V rastlinách nesúcich korene sa korene šíria viac do šírky a dorastajú do hĺbky 50 - 80 cm do hĺbky, čo treba mať na pamäti pri vykopávaní rastliny.

S najväčšou pravdepodobnosťou nebude možné vykopať krík, aby sa nepoškodil koreň.Nie strašidelné, stačí sa pokúsiť znížiť straty na minimum, malé korene na novom mieste dorastú späť.Ak je krík dostatočne orezaný, aby sa odstránil, výhonky sa musia skrátiť (najmä ak sa to stane na jeseň), vystrihnú sa všetky kvety a slabé konáre a zvyšné by sa mali starostlivo zviazať, aby sa uľahčili ďalšie manipulácie.Potom môžete použiť železný šrot ako páku, zobrať koreň spolu s zemitým hrudkou, položiť na látku (alebo film), preniesť na nové miesto.Ak musíte prepravovať dlhšiu dobu, musíte látku navlhčiť zemou.

Potom sa krík umiestni do novej jamy, pozoruje sa, že koreňový krk je o 3–8 cm nižší ako úroveň zeme, postupne pochovávajú korene, zhutňujú zem, zalievajú ju, naplnia ju vyššou zemou alebo mulčovaním.rašelina (môže byť kompostovaná).

Ak sa krík nedá odstrániť hlinenou guľou, ktorá sa môže dobre vyskytnúť, pretože pôda pod ružami je zvyčajne voľná, korene je potrebné pred výsadbou skontrolovať, odstrániť alebo zničiť (vysušiť), mierne skrátiť.Vzhľad koreňov a celej rastliny vám povie, či je potrebné dezinfikovať.V prípade potreby sa môžu korene ošetriť roztokom manganistanu draselného alebo síranu železnatého.

Výsadba sa môže vykonávať za sucha alebo za mokra.V prvom prípade sa pripravená pôda nahromadí na dne jamy, puzdro sa spustí do požadovanej hĺbky (monitorujú hladinu koreňového goliera vzhľadom na úroveň zeme), vyrovnávajú korene a opatrne zaspávajú zo zeme.Potom sa zemina okolo kríka stlačila, napojila.Bush je mulčovaný.V druhom prípade najskôr do jamy nalejte vedro s liekom, ktorý v ňom rozpustí rozpustený liek.Potom sa krík spustí do požadovanej hĺbky, korene sa naplnia pripravenou zeminou, stlačené, napojené a mulčované.

Po výsadbe sú výhonky neviazané, krík je mulčovaný.Prvýkrát bude musieť zatieniť príliš silné slnko, často navlhčené teplou vodou.Ak sa pristátie uskutočnilo na jeseň, prestali sa rezať skôr, ako sa skryli na zimu.

Video „Transplantácia na jeseň“

Z videa sa dozviete, ako najlepšie transplantovať ružové kríky na jeseň.