Čo je lepšie zvoliť polykarbonát pre skleník

Väčšina záhradkárov dáva prednosť výberu moderného vysokokvalitného priesvitného plastu s cieľom vybudovať na svojich záhradách kvalitný skleník.Stal sa dôstojným nástupcom tradícií skla, ktoré sa predtým používali na aranžovanie skleníkov.Aký druh, farbu a šírku materiálu treba zvoliť a je potrebné ho chrániť pred ultrafialovým žiarením?

Typ polykarbonátu: monolitický alebo voštinový[[PDN 18]

Polykarbonát pre skleník je optimálnym riešením pri usporiadaní dobrého skleníka každým vlastníkom.Vysokokvalitný moderný polykarbonát pre skleník musí mať vhodné technické vlastnosti.Je ľahký - dokonca aj zosilnená verzia materiálu je ľahká.Sila netrpí vôbec.Úroveň tepelnej vodivosti polykarbonátu v skleníkoch je niekoľkokrát nižšia ako úroveň skla, na ktorú sme zvyknutí.Toto je dosiahnuté vďaka bunkovej štruktúre, ktorá vám umožňuje udržiavať optimálnu teplotu vo vnútri štruktúry.Polykarbonát je lepší ako sklo, prenáša lúče svetla.

Účinok rozptylu umožňuje nemyslieť na zatienenie skleníka.Výrobca niekedy dodáva materiál s fóliou, ktorá ho môže chrániťje to z nadmerného UV žiarenia.Moderný materiál je lepšie tolerovaný mechanickým stresom a odoláva rozmarom počasia.Pri deštrukcii netvorí rozptyl úlomkov, má vysoký stupeň požiarnej odolnosti.Má pohodlné celkové rozmery.Inštaláciu skleníka je možné vykonať aj pre začiatočníkov bez profesionálneho vybavenia.

Klasifikácia polykarbonátu znamená jeho rozdelenie na bunkové a monolitické typy.Bunka je priehľadný dutý materiál, ktorého steny sú vo vnútri.Doska je podobná sendviču, medzi hustými stenami, ktorých výstužné steny sú usporiadané kolmo.Bunkový polykarbonát váži veľmi málo - 15-krát menej ako sklo. Pri výmene skla za tento materiál nie sú potrebné žiadne ďalšie upevňovacie prvky.Plast je veľmi flexibilný, čo umožňuje vytvoriť štruktúru zložitého tvaru.

Aké technické vlastnosti sú najdôležitejšie na pokrytie skleníka

Bunkový typ materiálu má mieru priepustnosti svetla až 86%.Monolitický typ nemá vo vnútri listu žiadne medzery, ako plást.Vzhľad vyzerá skôr ako sklo, len odolnejšie.Váži viac ako bunky a má vyššie náklady.Akýkoľvek druh materiálu sa tiež nazýva profilovaný, pretože môže mať hladký alebo zvlnený povrch.Aký druh materiálu je lepší?Monolitický vzhľad má estetickejší vzhľad a druhý je praktickejší a funkčnejší.Voľba je vždy na vás.

Určujeme šírku

Dôležitý parameter pre neskoršie použitiečinnosť odborníkov z polykarbonátu to nazýva šírka alebo hrúbka. Výrobné listy materiálu sú ponúkané v širokej škále - od 4 do 2, 5 mm. Štyri milimetrový materiál vykazuje tendenciu sa zdeformovať, medzi záhradníkmi je však pri usporiadaní skleníkov obľúbený. Existujú listy, ktoré majú ešte väčšiu šírku - až 8 mm. Používajú sa na stavbu prístavieb alebo krycích striešok. V závislosti od toho, ako široké sú listy, ktoré použijete na vytvorenie skleníka, bude potrebné zvoliť prípustný polomer jeho zakrivenia, štruktúru panelov, minimálnu vzdialenosť medzi podperami a podobne.

Je dôležité urobiť kompetentné výpočty budúceho zaťaženia snehom a vetrom na konštrukciu, teploty vzduchu v zimnom a letnom období. Pre štandardné stredne veľké skleníky - 3 až 6; 2, 8 až 8; 3, 2 až 10 metrov, je dovolené použiť pláty so šírkou 4 až 8 mm. Ak zima v oblasti nemá teplotu pod 26 stupňov a v lete teplomer nestúpne na +34, potom bude dostatok materiálu takej šírky.

Video „UV ochrana“

Výber optimálnej farby

Závislosť UV žiarenia od farby materiálu

Nebuďte prekvapení, pretože je dôležitá otázka, ktorú farbu materiálu zvoliť. Pri výbere farby sa oplatí zvážiť, či rastliny potrebujú veľa svetla. To platí pre jarné a zimné obdobie. Rôzni výrobcovia ponúkajú vynikajúce priehľadné panely - niektorí sú čistejšie, iní menej. Tyrkysové aModrá farba nie je vhodná na výstavbu skleníka - mení vzhľad vecí, môže byť použitá ako reklamná verzia materiálu.

Na rozhodnutie, ktorú farbu zvoliť, je potrebné myslieť na racionálnosť použitia farebného materiálu. Priehľadný prenáša slnečné lúče cez steny takmer o 90%. Matné, ktoré záhradníci používajú na ochranu rastlín pred možným popálením, zaisťuje prenikanie svetla do skleníka o 65%.

Môže to spomaliť proces fotosyntézy a nepriaznivo ovplyvniť normálny vývoj rastlín. Rastliny dostávajú menej svetla, ak sa do skleníka cez štruktúru dostane menej slnečného svetla. Je dovolené zvoliť materiál akejkoľvek farby, ak je pre majiteľov dôležité, aby odtiene zelenej, modrej a červenej absorbovali trikrát viac svetla. V oblastiach s priaznivým podnebím a bez silného vetra sa odporúča uprednostniť žltú farbu.

Schopnosť prepúšťať svetlo v takýchto materiáloch je až 72%. Pri pestovaní húb a bobúľ je lepšie zvoliť polykarbonát tmavších odtieňov - zelená, hnedá, červená farba. Je lepšie upustiť od používania modrej alebo tyrkysovej farby. Nepovoľuje svetelné toky potrebné na normálnu fotosyntézu rastlín. Ak máte prístup k lacnej elektrine na vykurovanie a osvetlenie polykarbonátového skleníka, môžete ho vyrobiť z materiálu ľubovoľnej farby.

UV ochrana - potrebujete

Spotrebiteľ odporučil, aby venoval pozornosť ochrane pred UV žiarenímMateriál. Odborníci a skúsení záhradníci sú presvedčení, že taký parameter je potrebný pre kvalitný materiál. Povrchový UV povlak je jednostranný, obojstranný alebo zavedenie ochrannej vrstvy do štruktúry. Na stavbu skleníka na záhradnej parcele sa odporúča kúpiť materiál s jednostranným a obojstranným náterom. Ak je do kompozície zahrnutá ochrana, jej percentuálny podiel by mal byť vyšší ako 46 a nie nižší ako 30%. Platí to pre všetky typy konštrukcií navrhnutých pre vonkajšie použitie. Tieto charakteristiky sa musia skontrolovať nezávisle - sú uvedené v pase alebo osvedčení pre tovar.

Video „Výber polykarbonátového skleníka“

Na vybudovanie najviac prispôsobeného, ​​najspoľahlivejšieho a najplodnejšieho skleníka by sa k výberu polykarbonátu malo pristupovať čo naj zodpovednejšie. Pomôže vám to k videu nižšie.