Ako správne zvoliť záhradnícke nožnice

Stromy a kríky si vyžadujú pravidelnú činnosť, ako je prerezávanie.Na jeho implementáciu bol vytvorený záhradný záhradník - špeciálny nástroj, ktorý umožňuje správne rezanie vetiev rastlín bez toho, aby im spôsobil vážne poškodenie.Dnes existuje na trhu veľké množstvo modelov rôznych značiek, čo kupujúceho stavia pred problém, ako si vybrať záhradníka, ktorý sa po mnoho rokov stane spoľahlivým a lojálnym pomocníkom.

Na čo sa používa

prerezávanie rastie na súkromných pozemkoch.stromy a kríky umožňujú regulovať ich rast, vytvárať korunu optimálnej veľkosti a zahusťovania, čo nám umožňuje dosahovať vysoké výnosy a pohodlné zberanie ovocia.Táto operácia tiež prispieva k objaveniu sa mladých výhonkov a omladeniu starých rastlín.Na správne a kvalitatívne prerezávanie je naj ergonomickejším a najpohodlnejším nástrojom záhradný prerezávač.

V závislosti od typu nástroja sa môže použiť na rýchle a pohodlné orezanie vetiev koruny mladých stromov, ako aj ozdobných a ovocných kríkov na jej výrobu.požadovaný tvar.Záhradnícke nožnice sa používajú aj na prispôsobenie prerezávania, ktoré sa vykonáva prezabezpečiť dobré pokrytie všetkých oblastí koruny. Odstráňte ich pomocou malých a slabých konárov a narezajte rastlinu. Odrezané tiež odrezanými nožnicami a neplodnými vetvami. Okrem toho sa tento nástroj používa na rezanie viniča, čím pomáha skrátiť korene a rezať odrezky.

Moderné záhradné prerezávače sa líšia veľkosťou a štruktúrnymi prvkami. Sú schopní robiť vysoko kvalitné rezy, odstraňujú konáre až do hrúbky 3 centimetrov. Toto je lepšia možnosť ako použitie malej ozubenej pílky, pretože často poškodzuje drevo.

Možnosti náradia

Ergonómia prerezávača najlepšie vyhovuje jeho základnému účelu. Konštrukcia rezacieho mechanizmu nástroja zahrnuje dve verzie čepelí. Pri strihacích nožniciach pre obojstranné prerezávanie obidvoch čepelí rezajú pracovníkov. Takéto nástroje sa nazývajú zastrihávače kvôli podobnosti princípu činnosti. Vyznačujú sa rovnomerným a presným rezom, ale silne vytlačujú husté rastlinné tkanivá.Tieto záhradné nožnice sa preto najlepšie používajú na rezanie mladých výhonkov do hrúbky 2 cm, stoniek kvetín a trávy alebo mŕtvych vetiev.

V prípade jednostranného alebo štandardného obtokového prerezávača pracuje iba jedna konvexná čepeľ a druhá hrá úlohu podpery posunutej vzhľadom na ňu. Pri rezaní sa horná čepeľ posúva pozdĺž spodnej časti. Na správne vykonanie rezu musí byť kladený dôraz na stranu, ktorá sa má odstrániťDeformovateľná bude iba odnímateľná časť vetvy.

Variantom jednostranného prerezávača je nástroj s kovadlinou, v ktorom sú lopatky navzájom neposunuté, ale sú na tej istej línii a spodná podpera je pomerne široká a rebrovaná. Taký prerezávač nerezáva vetvy stromov a kríkov, ale v skutočnosti rezá ako gilotína. Tento nástroj je schopný účinne odrezať suché konáre s hrúbkou 3 centimetre.

Drahé modely sú vybavené rohatkovým mechanizmom, ktorý vám umožňuje rezať drevo v niekoľkých stupňoch, pričom sa zaručuje vysoká kvalita rezu. Tento záhradný nástroj je vyrobený zo zliatiny titánu a umožňuje s miernym úsilím odrezať konáre s hrúbkou 2,5 až 3 cm.

Rukoväte mechanických prerezávačov môžu mať rôzne dĺžky a rôzne poťahové materiály. Nástroj s dlhými držadlami umožňuje vynaložiť menšie úsilie pri rezaní hrubých konárov a ich odstraňovaní vo väčšej výške bez použitia ďalšieho vybavenia, ale tieto záhradné záhradnícke nožnice sú menej ovládateľné a majú väčšiu hmotnosť.

U najlacnejších modelov sú rukoväte jednoducho natreté. Drahšie majú povlak z pogumovaných alebo polymérnych materiálov. Tiež na ich výrobu je možné použiť špeciálny kompozitný materiál, ktorý má vyššiu pevnosť ako oceľ a súčasne je ľahší ako hliník.

Okrem priameho použitia mechanického úsilia mechanických nástrojov ľudského svalu.Vyvíjajú sa elektrické modely záhradníckych strojov.Môžu používať ako zdroj energie ako batérie a pripojiť sa k sieti pomocou kábla.Štrukturálne bezšnúrové záhradné nožnice sú variantom obtokového prerezávača.Pracovná čepeľ sa aktivuje jemným stlačením malej páky.

Nožnice na elektrické siete sú určené na ozdobné orezávanie stromov alebo živých plotov.Môžu sa tiež úspešne použiť na orezávanie kríkov alebo kosenie trávy v ťažko dostupných kosačkách na trávu a zastrihávačoch.Takýto záhradný nástroj sa okrem iného používa na vytváranie rôznych ozdobných figúr z rastlín.

Nožnice na elektrické siete majú relatívne malú hmotnosť a vyznačujú sa dobrou rovnováhou ťažiska, čo umožňuje prácu aj s dĺžkou rezného nástroja 70 centimetrov pracovať bez osobitného úsilia.S ich pomocou je ľahké odrezať mladé výhonky aj staré konáre.

Video „Čo hľadať“

Ako si vybrať najlepší

[[PDN 48]

Moderný záhradný prerezávač je bez ohľadu na model povinný v každom prípade poskytnúť netraumatickú rastlinu s rovnomerným rezom bez roztrhnutých hrán.Rezanie aj relatívne hrubých konárov pomocou jeho použitia by sa malo vykonávať bez veľkého úsilia.Nástroj musí byť zároveň spoľahlivý a odolný.Najčastejšie sa do záhrady vyberie vynechávač, ktorý sa používa ako univerzálne prerezávanieakýkoľvek typ.

Ostrihacia čepeľ s vysokou uhlíkovou oceľou má vynikajúcu tvrdosť a najlepšie nabrúsená. Takáto oceľ však rýchlo hrdzavo vyžaduje nutne ochranný poniklovaný alebo chrómovaný povlak. V poslednej dobe sa teflónový povlak stal populárnym. Čepele z nehrdzavejúcej ocele majú oveľa vyššiu odolnosť proti hrdzi, ale menšie rezné vlastnosti.

Pohodlie pri práci určujú aj rukoväte, ktoré by mali počas prevádzky pohodlne držať náradie. Ak máte v úmysle pracovať dlhšiu dobu, je lepšie uprednostniť mäkký nekĺzavý hrubý materiál. Na krátku prácu postačí hladká plastová verzia s drážkami pre prsty.

Dnes je na trhu pomerne veľký výber modelov náradia pre záhradu rôznych typov a značiek. Ak vezmeme do úvahy hodnotenie mechanických prerezávačov, povedie to k rade známych značiek. Najbežnejšie sú spoľahlivé a odolné švajčiarske záhradnícke záhradky Felco, ktoré sú obľúbené medzi amatérmi aj profesionálmi. Medzi posledne menovanými je obzvlášť ocenená švédska značka Bacho, známa svojim pohodlným profesionálnym nástrojom. Nemecké značky Gardena a Raco sa ukázali byť užitočným nástrojom na orezávanie stromov a kríkov na súkromných záhradných pozemkoch.

Líder v použiteľnosti je ľahký fínsky orezávač Fiskars. Náradie Fiskars sa vyznačuje vysokým výkonom akvalita ako spracovanie. Značka má dve línie: Inšpiráciu pre kvetinárstvo a univerzálnejší PowerStep, ktorého nástroje sú tou najlepšou voľbou pre rezanie tvrdých a hrubých konárov.

Samurajské modely sa v poslednej dobe stávajú čoraz obľúbenejšími. Jedná sa o high-tech nástroj vytvorený japonskou spoločnosťou Kanzawa Seiko. Orezávač Samurai je vyrobený z vysoko uhlíkovej ocele s teflónovou ochrannou vrstvou. Tento nástroj je ideálny na orezávanie živých konárov a trávnatých stoniek. Modely značky Samurai sú v ruke pohodlné a poskytujú rovnomerný čistý strih. V rade sú nástroje s rohatkovým mechanizmom. Zároveň je však samurajské prerezávanie pre ženskú ruku trochu ťažké.

Hodnotenie popularity medzi modelmi batérií prezentovaných na našom trhu vedú elektrické nožnice Gardena. Medzi záhradkárov patria aj nástroje od spoločností Bosch, Makita, Ryobi atď. Na dlhodobé a časté používanie sú najobľúbenejšie elektrické nožnice Bahco vo Francúzsku.

Medzi modelmi sietí vedú ratingy produkty Stihl. Vydané pod touto značkou elektrické nožnice sú široko využívané verejnými službami, profesionálnymi záhradnými architektmi a záhradníkmi. Tiež sa osvedčili nástroje Efco a Black & Decker.

Kritériá pre kvalitný prerezávač

Jedným z hlavných znakov dobrého zastrihávača jepoužitie pri výrobe vysokokvalitnej ocele s chrómovaným alebo teflónovým povlakom. Tiež by malo byť celkom ľahké pochopiť implementáciu ostrenia čepelí.

Orezávač bypassu by nemal mať medzeru medzi pracovnou čepeľou a dorazom, inak by skôr rozdrvil než odrezal vetvy stromov a stonky rastlín. Existuje pomerne populárna možnosť kontroly pomocou listu papiera, ktorý by sa mal rezať bez pokrčenia. V tomto prípade by sa však malo pamätať na to, že takýto test nie je vždy zárukou najlepšej voľby. Fiskars alebo Raco často dokážu strihať konáre dosť často.

Dobré rukoväte orezávača sú vyrobené z polyamidu vystuženého sklenenými vláknami, vďaka čomu sú ergonomické, spoľahlivé a odolné. Pružiny vysoko kvalitného typu mechanickej nástrojovej pásky. V prípade práce na schodovisku musí mať bezpečnostný pásik na pripevnenie k zápästiu.

Aby ste si mohli kúpiť elektrické nožnice, aby ste sa nestali obeťou podvodníkov a nekúpili faloš, mali by ste využívať služby renomovaných nákupných centier alebo online obchodov.

Video „Výber záhradníckeho prerezávača“

Aby ste si správne vybrali zástupcu tejto kategórie záhradných nástrojov, odporúčame vám pozrieť si nasledujúce video. Užitočné tipy, kritériá výberu a ďalšie - len tu.