Ako zvoliť správny záhradný nôž na dlhú rukoväť

Jar prišiel - je čas začať záhradkárstvo.Je tu veľa práce, ale nie je veľa času.Preto každý záhradník používa také pracovné nástroje, ktoré iba prispievajú k optimalizácii jeho práce.Jedným takýmto nástrojom je vysokohorský nôž (nožnice, ktoré sa používajú na orezávanie stromov).V tomto článku budeme odteraz klásť osobitný dôraz na vysokohorské lezenieje to univerzálny pomocník v záhradníckom priemysle.

Konštrukcia

Záhradné lopatky sa delia na dva typy: tyčové a výškové (výškové)).Výškové (vysoko rezané) zvonku je záhradný nôž s predĺženou rukoväťou, pomocou ktorej je veľmi vhodné prerezávať vysoké stromy a kríky.Nemusíte minúť superveľmoci.Tiež vďaka svojej dlhej rukoväti sa pri prerezávaní znižuje zaťaženie samotného noža, čo umožňuje prerezávanie aj pomerne hrubých vetiev stromu.

V zásade sú lopaty dva typy: s rovnobežnými lopatkami (takzvaný „obtok“) as tvrdým povrchom (kovadlina).Oddeľovače typu „obtok“ pozostávajú z dvoch čepelí, z ktorých jeden je spravidla reprezentovaný háčikom.Je to ten, kto drží vetvu pri prerezávaní a nedovolí jej skĺznuť.Končí na takomto prerezávačimôžu byť rôzne: zakrivené, rovné a tiež jedno zakrivené, druhé rovné.

Taký záhradný prerezávač pracuje na princípe nožníc.Pri použití takéhoto rozšíreného prerezávača sa orezaný rez nazýva.„Čisté“, čo prispieva k rýchlemu uzdraveniu stromu.Kovadlové lopatky fungujú trochu inak.V zásade majú jeden špicatý nôž a druhý nie (slúži ako podpera, ale nereže). Pre tieto typy oddeľovačov je bežné, že majú nastavovaciu pružinovú skrutku.Lopatky kovadliny môžu tiež obsahovať prídavnú skrutku, pomocou ktorej je možné dolnú časť oddeľovača posúvať a prípadne vymeniť.

Tam, kde sa používa

V zásade sa nožnice používajú na orezávanie vetiev, ktorých priemer nie je.presahujúci 5 cm. Ak sa prerezávajú tvrdé konáre, môžu sa zdeformovať lopaty.Suché konáre môžu tiež ohnúť lopatky oddeľovača.Vzhľadom na skutočnosť, že takáto rezačka robí rez mäkším a menej traumatickým pre strom, je vhodnejšia na orezávanie živých vetiev.

Vzhľadom na to, že spodná časť (kovadlina) orezávačov kovadliny je vyrobená z mäkšieho materiálu ako samotná čepeľ, takže pritlačia vetvu viac ako ju orezávajú, niekedy ponechávajúc rez, ktorý otvára strom rôznym infekciám.,Výhodou tohto typu predĺžených záhradných delibrov je malá sila pri prerezávaní a menšie zasekávanie vlákien.Spravidla používam tento typ prerezávačov na rezanie suchého dreva alebo pri odstraňovanízvyšky nažive pred vykonaním oddeľovača finálneho rezu.

Video „Nástroje na orezávanie“

Technická stránka

V súčasnosti existuje niekoľko odrôd záhradných delibrov (vysokokvalitné):

 1. mechanické lopaty. Povrchne sa podobá zvyčajnému prerezávači, iba s dlhou rukoväťou. Ak chcete pracovať s takýmto nástrojom, napríklad s prerezávačom, môžete iba v manuálnom režime. Tento typ frézy je najjednoduchší na použitie a navyše najúspornejší;
 2. motorové kliešte, vo svojej konštrukcii sa často podobajú reťazovým píliam.

Motorové rezačky sa zasa delia na elektrický a benzín.

 1. elektrické. Napájanie trvalo zapnutým zdrojom energie. To znamená, že pri vypínaní elektriny nebude možné pracovať s takýmto vysoko rezačom.
 2. benzín. Takéto vysoko rezačky majú vysoký výkon, ale vyžadujú veľa paliva. Ale potom, na rozdiel od elektrických, môžu pracovať offline.

Vysoko nadmorská výška ramena umožňuje prácu so stromami vysokými až 4 metre as pomocou pripojenej lišty - do 6 metrov. Malo by sa však pamätať na to, že čím dlhšia je rukoväť, tým ťažšie je pracovať s týmto oddeľovačom.

Takýto nástroj môže rezať konáre s priemerom do 32 mm. Ak potrebujete pracovať s odbočkami 100 mm, existuje možnosť pripojenia píly. Okrem toho s takýmto oddeľovačom je možné zbierať nanajvýšvysoké vetvy. Vnútorný systém takého výrezu tiež pomáha zamotávať sa v husto umiestnených vetvách stromov. K dispozícii je tiež nastaviteľný uhol natočenia rezu.

Tradičná vyrezávačka tkáčskych stavov vo vysokej nadmorskej výške je lacným analógom vyrezávačov tyčí. Z hľadiska funkčnosti sú takmer rovnaké. Spravidla takýto oddeľovač pracuje vo výške nie viac ako 4 metre, pretože vo vyššej rovine vyžaduje značnú pevnosť, ktorá nie je vždy k dispozícii.

Hlavný rozdiel od vysokorezačky stopkového typu je pomerne celkový riadiaci systém - vonkajšie lano, mechanizmus kladky ... je to prítomnosť týchto štruktúr, ktorá vedie k častému zapleteniu oddeľovača do vetiev, čo niekedy spôsobuje, že s ním nie je ľahké pracovať. Ale, ako mnohí veria, je to viac ako vyvážené cenou tohto typu, čo je rádovo nižšia hodnota ako analóg tyče.

Výber

Je potrebné pripomenúť, že nemôžete kúpiť prvý videný nástroj. Zavolajme si základné pravidlá, ktoré musíte dodržiavať pri kúpe oddeľovača.

 1. Keď idete do obchodu, zoberte so sebou pár vetvičiek, na ktorých môžete vyskúšať svoj obľúbený nástroj. Spravidla, ak je nástroj zlej kvality, potom po prvých dvoch rezoch začne pracovať horšie alebo sa úplne zastaví;
 2. 62) skontrolovať pevnosť rúčok;
 3. Pokúste sa zabudnúť na hliníkové alebo plastové loppery. Takéto nástroje kazia veľmi rýchlo, že nikto nepotrebuje;
 4. ľahkosť nástroja -veľmi dôležitý aspekt, pretože budete ju musieť používať v budúcnosti (zdvíhanie, skrútenie a prenášanie). Takže keď si kúpite ťažký nástroj, buďte pripravení na to, že vaše ruky nebudú vo veľmi dobrom (vždy unavenom) stave.

Medzi hlavné modely potápačov patria:

 1. Wolf-Garten RS 650T 7278000. Teleskopický nákovník. Dostatočne výkonný. Používa sa na prerezávanie tvrdých konárov;
 2. 68) „Centroinstrument 1141“. Dobré pre dlhé bremená. Používa sa na rezanie nielen konárov, ale aj drôtov do hrúbky 26 mm;
 3. Raco 4210-53 /221. Vďaka nízkej hmotnosti je pre ženy záhradkárov nevyhnutná. Používa sa tiež na pestovanie Kustranikov a živé ploty.

Pri výbere takýchto nástrojov nezabudnite, že ďalšia krása a starostlivosť vašej záhrady závisí od vášho výberu.

Video „Odrody záhradných záhrad“

Tento nástroj je druhom prerezávača. Vďaka širokému spektru sa budete môcť stretnúť v ďalšom videu.