Ako a čo pokryť záhradný ibištek na zimu pred chladom

Hibiscus alebo čínska ruža sa považuje za izbovú rastlinu. V Moskve a strednom Rusku však existujú ako odrody dokonale zakorenené ako záhradné plodiny. Z nášho článku sa dozviete, či potrebujete pokryť ibištek na zimu a ako to urobiť správne.

Keď ibištek potrebuje prístrešie

Nie každá odroda ibišteka potrebuje prístrešok: hybridy a trávnaté odrody sú dosť odolné voči chladu, a preto v regiónoch s mierne chladnými zimami nie je potrebné ich chrániť. Sýrske odrody (najmä froté) sú chúlostivejšie a chúlostivejšie, musia sa na jeseň izolovať. Čím viac kvetina rastie, tým odolnejšia voči chladu a mrazu.

Odrody bylín orezané a posypané pôdou alebo listami. V nepriaznivých klimatických podmienkach, keď mrazy často klesnú pod 30 ° C, je potrebné bez výnimky zahriať všetky odrody ibišteka. Obzvlášť rozmarná a jemná exotika by sa mala vykopať a umiestniť do špeciálneho kontajnera na zimovanie v interiéri.

V regiónoch s ťažkými klimatickými podmienkami môžu počas chladného počasia zahynúť dokonca aj odrody odolné voči mrazu. To môže byť kvôli slabosti rastlín, takže keď si kúpite, uistite sa, že rezaniezdravé a silné. Nízka kvalita sadivového materiálu je odsúdená na smrť.Pre tých, ktorí žijú v severných regiónoch, je lepšie prestať s výberom hybridných (červených, ružových a svetloružových ibištekov) a trávnatých (severných) odrôd.Môžete skúsiť pestovať sýrske dreviny stredného veku.

Video „Príprava na zimný sýrsky ibištek“

Z tohto videa sa dozviete, ako sa správne pripraviť na zimné obdobie sýrsky ibištek.

Pravidlá pre tepelnú izoláciu

Pred zakrytím ibišteka na zimu ho musíte pripraviť. Príprava ibišteka na úkryt a zimovanie pozostáva z niekoľkých povinných postupov: zalievanie, pílenie a mulčovanie pôdy, ako aj čistenie alebo prerezávanie. Odrody stromov nevyžadujú povinné prerezávanie, dosť na čistenie suchých výhonkov a listov. V prípade prerezávania sa vetvy skrátia o ⅓, ak je to potrebné, bočné vetvy sa stlačia, aby sa na jar vytvoril nový rast. Odrody bylín boli prerezané na pne a nezanechali viac ako 10 cm nad pôdou.Pred začiatkom prvých mrazov (jednotlivo v každej oblasti) je potrebné vykonať zavlažovanie druhov kríkov, ktoré zaťažujú vlhkosť. Zvlhčovanie sa vykonáva v niekoľkých fázach, ale skontrolujte ho pred mrazom, inak sa vytvorí ľadová kôra. Niekoľko dní po zalievaní sa pôda v stonkovej zóne kríkov alebo zvyškov trávnatej zmesi ibišteka rozprestiera s pôdou,humus a piesok 17–20 cm na ochranu koreňového systému pred prehriatím.

Na mulčovanie pôdy sa odporúča používať záhradný perlit, ktorý zabraňuje prenikaniu spór húb. Môže sa použiť aj zhnitý hnoj. Na jeseň sa používajú malé množstvá potašových hnojív a superfosfátu. Optimálne obdobie pre hnojivo je interval medzi polievaním a zalievaním. V tomto prípade je starostlivosť o zariadenie pred dokončením izolácie dokončená.

Skúseným záhradkárom sa odporúča začať prístrešok ibišteka pri teplotách od 5 do 8 ° C pod nulou, aby mal čas zatvrdnúť. Rastliny prispôsobené mrazu nie sú mrazom zastrašované. Na ochranu ibišteka v oblastiach, kde v zime nie je viac ako 15 ° C mráz a slabé jesenné a jarné mrazy, používajú rámy pokryté špeciálnym krycím materiálom. Môže to byť spunbond, lutrasil, agrotex. V prípade silných mrazov sa takýto materiál neodporúča. V prípade mrazivých snehových zím je lapnik najlepším materiálom pre prístrešie. Zhromažďuje sneh sám osebe, neumožňuje rastlinám zamrznúť alebo prehriať sa. Lapnik sa kladie vo forme chaty, predtým zabalenej základňou vetiev.

Hibiscus zakryte dvoma spôsobmi v závislosti od odrody. Pre kríky využívajúce rámy, ktoré sú zabalené do netkaného materiálu vo viacerých vrstvách. Travnaté odrody a pletené druhy sa ohýbajú k zemi, zakryjú sa špeciálnym materiálom, potom filmom a zatlačia sa zaťažením.

​​
Ochrana protihlodavce

Hlodavce môžu v zime leziť pod prístreškom pred lapnikovými vetvami a dokonca aj rámovými štruktúrami pri hľadaní potravy. Poľné myši úplne rozhryzli kôru rastlín, čo môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie rastliny a vyvolať jej smrť. Aby sa tomu zabránilo, môžu byť v blízkosti prístrešia alebo v ňom umiestnené pasce a otrávená pšenica, ktoré je možné kúpiť v záhradníckych a železiarskych výrobkoch.

Je dôležité vedieť nielen to, ako pripraviť ibištek na zimu, ale tiež, aby ste nevynechali čas, keď musíte prístrešie odstrániť. Príliš dlhší pobyt rastliny pod krytom môže viesť k rozpadu a smrti. Ale neponáhľajte sa, ako sa zbavíte kríkov, ak sa po určitom čase odpočinku nerozpúšťa. Existujú odrody, najmä sýrske, ktoré pochádzajú z dormancie omnoho neskôr ako hybridy a trávnaté odrody.