Schiritska hodil späť na letnú chatu: výhody a poškodenie burín

Schyrice hore nohami - burina, s ktorou sa všetci museli stretnúť. Rastie veľmi rýchlo, čo vytvára pre chovateľov veľa problémov. Ale je to burina zbytočná? Odpoveď sa dozviete z nášho dnešného článku.

Opis a distribúcia zariadenia

Zariadenie má niekoľko názvov: amarant, nechtík lekársky, rubeola, podvekolnik. Objavila sa v Južnej Amerike, kde sa tráva pestovala ako obilie. Avšak nie vo všetkých krajinách bola rastlina populárna. Napríklad v Španielsku bola obrábaná schiritsya považovaná za zlú liehovinu, jej pestovanie bolo preto zakázané.

Vyhodený trávnik Schyritsa - burina

Táto bylina je jednoročná. Polná tráva má pomerne hustú stonku, ktorá dorastá do výšky 0,9 cm. Zohľadňuje sa charakteristický znak burinyjeho gaštanovo-fialové listy sú na konci označené.

Existuje celkom asi 100 odrôd bylinných rastlín, z ktorých väčšina patrí do buriny. Niektoré druhy chované počas chovu sú však ozdobné. Najpopulárnejšie odrody shchiritsy sú:

 • obyčajné;
 • odhodený späť;
 • robustný;
 • biely amarant;
 • shuntuk.

Bylinná rastlina sa distribuuje takmer po celom svete, s výnimkou regiónov s nízkymi teplotami. Najčastejšie shchiritsu nájdete v trópoch Ameriky, Austrálie, Ázie, Afriky.

Video „Ako je užitočný amarant“

Z tohto videa sa dozviete o výhodných vlastnostiach amarantu.

Chemické zloženie a liečivé vlastnosti

Opustená tyrika má dosť bohaté chemické zloženie:

 • uhľohydráty;
 • fytosteroly;
 • aminokyseliny;
 • draslík;
 • horčík.

Listy rastlín obsahujú viac bielkovín ako pšenica. Preto je kultúra obzvlášť cenná v Číne, ktorá ju používa na rovnakej úrovni ako morské plody.

Bohaté chemické zloženie závodu určuje dostupnosť užitočných vlastností:

 • protizápalové;
 • 71) diuretikum;
 • preháňadlá.

Sametový kvet je nevyhnutný v prípade:

 • stomatitída;
 • 76. onkologické choroby; 77) gastritída; 78) cystitída;
 • cukrovka;
 • ateroskleróza;
 • anémia.

Recepty na základe schiritsa

Vzhľadom na priaznivé vlastnosti, ktorémá shchiritsa, burinu možno považovať za liečivú trávu. Preto je obľúbená v tradičnej medicíne.

Schyritsa je populárna v tradičnej medicíne

Šťava

Schiritsa sa považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov boja proti zápalom ústnej dutiny. Trávna šťava sa má kombinovať s pitnou vodou v pomere 1: 5. Roztok sa prepláchne ústnu dutinu dvakrát denne.

Džús sa dá tiež prehltnúť. Za týmto účelom sa zmieša s kyslou smotanou v pomere 1: 1. Konzumujte 3 krát denne po 1 polievkovú lyžicu. l. po jedle. Tento nástroj je účinný pri cukrovke, nepohodlí v pečeni, gastritíde.

Vývar z koreňov

Odvar z koreňov suchej trávy je účinný ako antihelmintikum. Okrem toho bude mať tento nápoj priaznivý vplyv na činnosť kardiovaskulárneho a urogenitálneho systému, zlepšuje celkový stav tela.

15–20 g rozdrveného zamatového koreňa by sa malo naplniť 250 g vriacej vody a ponechať 40 minút vo vodnom kúpeli. Po ochladení vývaru by sa mal brať do 3 lyžice. l. dvakrát denne.

Infúzia listov

Infúzie založené na suchých listoch zamatu môžu normalizovať hladiny glukózy v krvi a účinne bojovať proti cukrovke.

Na prípravu infúzie potrebujete 20 g listov, nalejte 300 g vriacej vody a vylúhujte 20 minút vo vodnom kúpeli. Po vychladnutí by sa mal nápoj vypustiť. Odporúča sa používať infúziu dvakrát denne po dobu 2–3 lyžice. l.

Tinktúra na alkohole

V prípade problémov s urinogenitálnym systémom bude účinná alkoholová tinktúra schiritsa. Je potrebné vziať kvety a listy trávy a naplniť ich vodkou. Hmota by sa mala podávať infúziou asi 2-3 týždne na tmavom chladnom mieste. Nástroj trvá 1 lyžička. pred jedlom.

bambucké maslo

Amarantový olej je bohatý na vitamíny, ktorých hlavným je vitamín D. Nápravný prostriedok pripravený pomocou oleja z tejto byliny má priaznivý vplyv na pokožku, nechty a vlasy. Pozitívny účinok sa pozoruje v stave ciev, fungovaní endokrinného systému. Nástroj tiež podporuje aktívne odstraňovanie toxínov a cholesterolu z tela.

Olej sa prijíma do čajovej lyžičky dvakrát denne pred jedlom.

Amarantový olej je bohatý na vitamíny

Odvar z kúpeľa

V prípade dermatologických chorôb by bolo vynikajúcim riešením odvar z kúpeľa so zamatovými listami a kvetenstvom. 0,5 kg suroviny sa musí naliať do 2,5 litra vriacej vody. Veľa vrenia na miernom ohni, trochu vychladnúť a naliať do kúpeľa. Tento postup by nemal trvať dlhšie ako pol hodiny.

Zmes proti starnutiu

Zmes s obsahom amarantu, ľubovníka bodkovaného, ​​harmančeka a brezy bude vynikajúcim spôsobom, ako sa zbaviť toxínov. 20 g zmesi sa musí naliať 0,5 litra vriacej vody. Po infúzii hmoty na 2–3 hodiny by sa mala vypustiť. Použite liek s malým množstvom medu dvakrát denne.

Harmburina pre ľudí a poľnohospodárstvo

Shchiritsa okrem svojich priaznivých vlastností ako liečivá bylina spôsobuje značné škody na kultúrach a ľuďoch. Hlavné negatívne faktory sú:

 1. „Vytiahnutie“ všetkých živín a vlhkosti z pôdy. Tráva burín spotrebuje oveľa užitočnejšie zložky obsiahnuté v pôde ako ovocné a okrasné plodiny. Výsledkom je, že záhradné rastliny nedostávajú dostatok výživy a vlhkosti.
 2. Zatemnenie záhradných výsadieb. Marigold je pomerne vysoká rastlina. Po dosiahnutí výšky 1 m vytvára burina tieň. Na plodinách chýba slnečné svetlo. Výsledkom je spomalenie procesu fotosyntézy.
 3. Distribúcia nebezpečných hmyzích škodcov a hubových chorôb. Schiritsa je spravidla rezistentná na rôzne choroby, o ktorých sa nedá hovoriť o susedných rastlinách.
 4. Parazitizmus. Okrem toho, že burina absorbuje všetky živiny z pôdy, môže tiež parazitovať na kultivovaných rastlinách.
 5. Alergické reakcie. Schiritsa, rovnako ako mnoho iných burín, môže vyvolať silnú alergickú reakciu.

Účinné kontrolné opatrenia

Vzhľadom na mieru poškodenia, ktoré môže spôsobiť amarant na dache, sa záhradníci často zaujímajú o metódy kontroly buriny.


Mechanické odstránenie

Toto je najbežnejšia metóda boja. Gardener vykopáva postele, ručne zhromažďuje burinu. Je dôležité zvoliť trávu spolu s koreňmi. Odporúča sa vykonať taký postup, kým kvitnú nechtíka.

Biologické metódy

Táto metóda spočíva v mulčovaní pôdy. Ako materiál sa často používa lepenka, strešná plsť alebo čierna plastová fólia. Pod mulčom neprenikne svetlo, preto semená burín klíčia.

Chemické metódy

Táto metóda je uplatniteľná iba v tých oblastiach zeleninovej záhrady, kde sa nerastú kultúrne výsadby. Nasledujúce chemikálie sa považujú za najúčinnejšie na ošetrenie záhrady:

 • Tornádo;
 • hurikán;
 • „glyfos“.
Stupeň toxicity chemických prípravkov je pomerne vysoký, preto sa odporúča používať ich iba v kritických situáciách.
Rada autora

Opatrenia na zabránenie výskytu

S cieľom zabrániť šíreniu burín v záhradnej oblasti by sa mali dodržiavať tieto preventívne opatrenia:

 1. Ako mulč používajte materiál bez semien.
 2. Nepoužívajte čerstvý hnoj. Semená nechtíka lekárskeho sú v ňom životaschopné.
 3. Ak sa objaví burina, musí sa odrezať v stave klíčku.

Schniritsu nemožno považovať za zbytočné burinu. Správne používanie listov, kvetov a koreňov môže mať priaznivý vplyv na organizmus. Avšak rastie na záhradeAmarant môže spôsobiť značné škody na plodinách.