Ako postaviť duplexný polykarbonát vlastnými rukami

Majitelia súkromných obydlí často vo svojom záhradnom dvore chcú sami pestovať zeleninu, zeleninu a ovocie na stole.Aby sa však čerstvé produkty mohli rodiť po celý rok, je potrebné nainštalovať skleník s priehľadnou strechou.Mnohí tvrdia, že skleník sa dá vyrobiť vlastnými rukami, ale nakoľko je realistický?Koniec koncov si stavebný proces vyžaduje určitú zodpovednosť, osobitný prístup pri výbere stavebných materiálov.Zoberme si polykarbonátový výrobok, jeho výhody pri použití v skleníkoch.

Aké sú znaky

Polykarbonát je špeciálny priehľadný plošný materiál, ktorý sa stal nevyhnutným pri konštrukciiskleníky, vytlačil pohár a film, čo boli tradičné materiály.Polykarbonát sa ľahko rezá (bežným nožom), veľmi ľahký a ohybný. Je 50-krát silnejšia ako sklo a 16-krát ľahšia ako fólia a 500-krát silnejšia ako fólia.

Polykarbonátový materiál odolá silnému dažďu a krupobitiu.Výrobcovia poskytujú záruku za 15 rokov, čo hovorí o trvanlivosti materiálu.Pre pestovateľov zeleniny a amatérov je však hlavnou vecou zvýšená tepelná izolácia a schopnosť polykarbonátu prechádzať a rozptyľovať svetlo. Polykarbonát je dvojvrstvový plast,vzájomne spojené rebrami z toho istého materiálu.Vo vnútri dutín sa tvoria veľmi podobné plástu, z ktorého pochádza názov - celulárny polykarbonát.Takýto zaujímavý dizajn má mnoho výhod.Pokusy ukazujú, že jeden list s dĺžkou 6 metrov váži iba 10 kg.

Prevádzková teplota od -50 ° do + 120 °.Teplo v skleníku sa udržuje a svetlo prenikajúce cez plastové membrány je pre rastliny najpriaznivejšie.Vhodný na použitie v drsných prostrediach.Udržuje obrovské náklady (200-krát viac ako sklo).Pri použití polykarbonátu v skleníkoch je potrebné skontrolovať, či nie je vybavený vrstvou UV.Táto vrstva je zatavená do prednej strany konštrukcie a chráni plast pred slnkom.

Konštrukcia a inštalácia

Schéma dvojitého skleníka na obrázku

Najbežnejší skleník sa považuje za dvukhskatnaya.Má pomerne jednoduchý nákres - dve roviny, ktoré sa zbiehajú smerom nahor a čelnými stenami.Skleníky dvukhskatnye sa často vyrábajú vlastnými rukami ako samostatné, nepripojené ku konštrukcii. Nevýhodou tohto typu bude malá plocha a v chladnom dennom období dôjde tiež k nedostatočnému zahrievaniu rastlín, pretože všetok teplý vzduch sa bude zhromažďovať pod strechou.

Môžete si vytvoriť vlastné pravidelné zvislé steny z polykarbonátu a vyrobiť strechu v tvare trojuholníka.Navyše najnovší dizajn možno nazvať priestranným usporiadaním vašich rastlín.Niektorí milovníci čerstvej prírody v takýchto skleníkoch usporiadajú rekreačné oblasti, kdeZasadené krásne ružové záhrady.

Pri výbere miesta pre skleník by sa mali brať do úvahy tri faktory:

  • svetelné podmienky (skleník inštalujte od západu k východu po celej dĺžke);
  • smery vetra (myslí čelné sklo);
  • široký a pohodlný priechod (na uľahčenie výstavby a budúcej prevádzky).

Kreslenie skleníkového rámu na obrázku

Kreslenie kreslíme vlastnými rukami, pripravujeme potrebné materiály, vykonávame výpočty.Veľkosť skleníka sa vyberie na základe veľkosti štandardného polykarbonátového plechu - 2,1 x 6,0 m. Z dvoch listov tak môžete získať 8 kusov s rozmermi 2100 × 1500 mm.Skleníková zostava s veľkosťou priamej steny 4200 × 1500 mm.Šírka miestnosti závisí od sklonu strechy.Výška skleníka, ak použijeme jeden rezaný list, je 1,5 m. Ak však postavíte základ 20 cm vysoký, výška steny bude 1,7 m.

Pre rám rámu zoberte napríklad profilovú oceľovú rúrku, napr.40 x 20 mm.Je ľahšie pripevniť polykarbonátové dosky a rámové prvky k profilovej rúrke.Dĺžka rúry na kovovej základni je 6,05 m. Zvážte možnosť vyrobiť rám z vlastných rúk z jedinej oceľovej rúry (obrázok nižšie).

Kresba rámu bez meraní.Vo výške 1,7 m bude štítový skleník vyžadovať 3,4 m potrubia.Zo zvyšku 2,65 ma so strechou pod uhlom 30% urobíme šírku rámu 2,24 m. Pri týchto výpočtoch pokryjeme skleník jednou vrstvou polykarbonátu s vyčnievajúcimi bočnými prevismi 10 cm (pre prietok vody).

Vytvorenie základu vlastnými rukami s hĺbkou 40 cm, položenie celého obvodukotva na upevnenie profilovej rúrky, naliať betón.Po vysušení pokračujte v inštalácii rámu.

​​

Barany a farmy pre skleník sa musia variť rukami na zemi a až potom sa inštaluje celá štruktúra.Na čelných prvkoch musia byť dvere, na druhej strane krídlo okna.Všetky prvky sú zvarené dohromady a pripevnené k základu (pozri nákres).

Polykarbonátové fólie sa môžu ukladať vlastnými rukami s prekrývajúcimi sa vrstvami alebo pomocou spojovacích profilov, ktoré sa inštalujú medzi listy.Pre spojovacie prvky sa používajú špeciálne spojovacie prostriedky.Tepelná podložka navyše chráni materiál pred vniknutím prachu, nečistôt a utesňuje spojenie.

Video „Polykarbonátový skleník“

Osvetlenie a kúrenie

Čo robiť,ak chcete mať funkčný, prospešný a zberný skleník po celý rok?V budove je potrebné zabezpečiť vykurovanie a osvetlenie.Ak si chcete zvoliť správny typ vykurovacieho systému v skleníku, musíte vziať do úvahy jeho veľkosť, vzdialenosť od domu alebo kuchyne, ak máte v pláne zdieľať vykurovanie so svojím domom a samozrejme množstvo peňazí, ktoré ste zaň ochotní prideliť.

Najlacnejším a najbežnejším je vykurovanie skleníka horúcou vodou pomocou pevného paliva.Často sa na vykurovanie jednotlivých skleníkov používajú aj infračervené žiarovky tmavého spektra.Poskytujú príležitosť na okamžité nastavenie teploty v skleníku, nezaberajú veľa miesta, ničiaškodlivé huby a úplne automatizované.

Na to, aby ste skleník zohrievali plyn po dobu jedného roka, musíte k mestskému splyňovaciemu systému pripojiť vlastné ruky, ak potrebujete iba nastaviť teplotné skoky, pripojí sa pripojená tlaková fľaša na plyn alebo nádrž na tekutý plyn.K dispozícii je káblové vykurovacie zariadenie, je hospodárne prevádzkovať, lacno inštalovať a rovnomerne distribuuje teplo.Ak chcete nainštalovať takúto „teplú podlahu“ vlastnými rukami, odstráni sa časť pôdy, vyplní sa vrstva piesku a potom sa položí kábel s hadom.

Elektrické vykurovanie konvenčným radiátorom.Rebrované radiátory s termostatmi rôznych dĺžok a energiou distribuujú teplo po celej dĺžke tela av kombinácii so skleníkovým ventilátorom sú schopné dodávať teplo v rôznych dávkach, rýchlo reagujú na prudké kolísanie teploty a zabraňujú vzniku vlhkosti na stenách skleníka.Požaduje sa tiež skleníkové vykurovanie v dôsledku systémov vykurovania domácností.

Každý vie, že rastliny potrebujú 12 - 16 hodín denného svetla.Ak je dĺžka dňa kratšia ako 10 hodín, rastliny jednoducho prestanú rásť.Vedci však zistili, že špeciálne pokrytie červeného spektra je „užitočné“, pokiaľ kvitnú kvety a plody sú zviazané a modrá je pre vegetatívny rast.

Na základe týchto zistení existuje veľa možností na špeciálne osvetlenie skleníkov.Klasické žiarovky osvetľujú skleník dobre, nie vždy však pre sadenice, pre pestovanie ovocia.nieúsporné.Žiarivky, celkom úsporné.Majú priaznivý vplyv na rastliny, sú trvanlivé a lacné, ale nemajú vysoký prenos tepla.

Vysokotlakové ortuťové žiarovky sa rýchlo zohrievajú, sú užitočné pre všetky závody, ale potrebujú čo najviac, pretože ich polomer nie je veľký.Kovové halogenidové žiarovky s veľkým rozsahom výkonu.Sú považované za ideálne pre skleníky, nanešťastie nie sú trvanlivé a drahé.Tiež nie sú vhodné vzhľadom na špeciálne požiadavky na polohu horenia.Vysokotlakové sodíkové výbojky.Majú vysoký prestup tepla, sú ekonomické, vytvárajú v skleníku príjemné žltooranžové svetlo, ktoré napodobňuje slnečné svetlo.Ale pre vegetatívny rast nie sú vhodné.

LED svetlá umožňujú osvetľovanie skleníka požadovaným svetlom tryskami.Ekonomická spotreba energie je drahá.Najkonštruktívnejšou možnosťou by bola inštalácia skleníkových lámp v rade na flexibilné káble, čo vám umožní nastaviť výšku a orientáciu svetelných zdrojov.

Video „Inštalácia skleníka vlastnými rukami“

Toto video slúži ako vizuálna pomôcka, ktorá vám pomôže pri rozhodovaní, ako vybudovať polykarbonátový továrenský skleník.