Ako postaviť skleník vlastnými rukami

Skúsení záhradníci - odborníci vedia, že dobré skleníky by mali fungovať po celý rok. Existuje pomerne málo skleníkových stavieb, ale mnohé z nich neprinášajú želaný výsledok. V tomto ohľade je veľa záhradkárov presvedčených, že skleníkové termosky sú najlepším osvedčeným riešením, ktoré vám umožňuje pestovať čerstvú zeleninu po celý rok.

Funkcie

Jeden z najslávnejších chovateľov, Anatolij Patiy, postavil a patentoval takéto skleníky. Hlavným znakom tohto skleníka je to, že v porovnaní s inými skleníkami poskytuje počas celého roka pestovanie plodín milujúcich teplo a svetlo. Okrem toho sú náklady na udržiavanie požadovanej teploty a vytváranie vhodných podmienok v zimnom období prakticky minimálne.

Je to v dôsledku tepelného účinku, ktorý sa vytvára v dôsledku osobitného usporiadania skleníka, v mnohých ohľadoch pripomínajúcich termosku. Z tohto dôvodu skleníky Patiya dostali také pôvodné meno.

Ľudia, ktorí tieto skleníky používajú na nepretržité pestovanie rastlinných plodín, hovoria, že sú pomerne hospodárni a efektívne v prevádzke. Hlavnou nevýhodou sú značné náklady a úsilie pri ich výstavbe. alepri kvalitnej stavbe sa tieto skleníky zaplatia úplne za seba.Sú odolné a vďaka ich celoročnej prevádzke a kompetentnému prístupu získate z pestovania plodín veľmi dobrý zisk.Je potrebné poznamenať, že tieto skleníky vám umožňujú pestovať celý rad exotických termofilných druhov ovocia, zeleniny a kvetov.

Je veľmi dôležité poznamenať, že správne navrhnuté skleníkové termosky vám umožňujú udržiavať pozitívnu teplotu vzduchu počas chladných období bez akéhokoľvek zahrievania.Dosahuje sa to zabezpečením neobmedzeného prístupu k solárnemu osvetleniu a izoláciou vnútorného priestoru nielen od vystavenia vzduchu, ale aj od studenej pôdy.Pri výstavbe skleníka je potrebné zohľadniť predovšetkým tieto vlastnosti:

 • štruktúra by sa mala zakopať do zeme až do hĺbky zamrznutia pôdy s úplným pokrytím základu izolačným materiálom;
 • štruktúra by mala byť umiestnená od východu na západ, aby sa zabezpečilo maximálne preniknutie denného svetla;
 • Je potrebné mať vonkajšiu izoláciu nadzemných častí od zarovnanej strany skleníka;
 • Nadzemná časť by mala byť opláštená priesvitným dvojitým povlakom;
 • na vnútornej izolovanej strane musí byť nevyhnutne reflexný povlak;
 • na čalúnenie bočných strán postelí je potrebné použiť nepriehľadný čierny film, ktorý absorbuje slnečné lúče a odovzdá teplo skleníkovej pôde.

V súhrneVzhľadom na vyššie uvedené aspekty je možné vybudovať štruktúru, ktorá bude vykonávať funkcie solárneho kolektora, ktorý prevádza svetlo na teplo.

Výhody

Podľa vynálezcu skleníka Anatolyho Patiyho je hlavným dôrazom, na ktorý zdôraznil rozvoj skleníkových termočlánkov, jeho celoročné využívanie s minimálnymi ľudskými zásahmi doúdržba a starostlivosť o ňu.Ako vidno v praxi, stvoriteľovi sa podarilo dosiahnuť tento cieľ.Vytvorenie takéhoto skleníkového dizajnu ho navyše tlačilo na vysoké náklady na energiu. Takto vytvorený projekt teda spotrebuje viac ako 15-krát menej tepla ako iné druhy skleníkov.

Teraz, niekoľko rokov po realizácii tohto sľubného projektu, nielen známy chovateľ, ale aj veľa záhradkárov videl výhody termoskla.

Medzi hlavné výhody patrí:

 1. Vysoké výnosy.V podobnom skleníku je percento výnosu 2-3 krát vyššie ako v bežných skleníkoch.
 2. Dlhá životnosť.Takéto skleníky sú celkom spoľahlivé, pretože sú vyrobené z odolných materiálov využívajúcich moderné technológie a môžu trvať celé desaťročia bez väčších opráv;
 3. ​​
 4. V dôsledku dobrého terénneho slnečného žiarenia (približne 91%) a vytvorenia skleníkového prostredia pre zodpovedajúce rastlinné druhy sú skleníkové podmienky čo najbližšie k prírodným;
 5. Vysoký tepelný izolačný výkon,preukazovanie spoľahlivosti ochrany tepla vo vnútri štruktúry a úspory zdrojov tepla a energie;
 6. 51. rovnomerné rozdelenie tepla a svetla pomocou polykarbonátu;
 7. Vysoká pevnosť rámu a základu voči účinkom nepriaznivých vonkajších faktorov prírody. Odolnosť proti zmenám teploty, zrážkam a silnému vetru;
 8. Možnosť pestovať v skleníku veľké množstvo rôznych plodín vrátane exotických plodín.

Významnou výhodou skleníkov tohto typu je aj možnosť ich premeny z konvenčného skleníka na termo skleník.

Video „Výstavba zimného skleníka v zime“

Autor tohto videa zdieľa svoju vlastnú technológiu výstavby skleníkových termočlánkov.

Editácia

Stavba skleníka je pomerne komplikovaná záležitosť, najmä ak ide o výstavbu „termosky“. Je dôležité najprv pochopiť, že na vybudovanie tejto štruktúry budete musieť vynaložiť veľké úsilie, čas a peniaze. Niektorí záhradníci dôverujú tejto práci odborníkom, ale väčšina z nich uprednostňuje túto prácu samostatne, pretože sa domnievajú, že vstavané skleníkové termosky s vlastnými rukami sú oveľa spoľahlivejšie a financie sú mnohokrát lacnejšie.

Pred začatím stavebných prác sa musí vyčistiť miesto, na ktorom sa vykope zákop. Jeho šírka by nemala byť väčšia ako 5 m (na udržanie účinku termosky), dĺžka podľa vlastného uváženia a hĺbka od 1, 2 do 2,5 m, v závislosti od oblasti, kdevýstavba sa vykonáva, pretože v rôznych oblastiach je miera zamrznutia pôdy rôzna.

Po vykopaní sa na celú výšku priekopy položí pásový základ. Môže byť namontovaný do betónových tvárnic alebo naliaty betónom do železného debnenia. V každom prípade je dôležité vykonať rezervu prepojovacích švov, aby chlad a vlhkosť neprenikli do skleníka.

Po vytvorení nadácie by sa mala vyrovnať do 1 mesiaca. V tomto okamihu môže byť z vonkajšej strany izolovaná polystyrénovou penou. Po položení základu a jeho zmrštenia sa postavia steny skleníka. Ich výška by mala byť od 0,75 do 1 metra.

Steny sú vyrobené z tepelného bloku, tehly alebo iného materiálu použitého na stavbu. Pri pokladaní posledného radu zvážte niekoľko vložiek, na ktoré bude namontovaný strešný rám.

Strecha skleníka by mala byť ľahká. Jeho rám je namontovaný z drevených alebo kovových profilov. Podľa svojej technológie Anatoly Patiy navrhuje vytvorenie sedlovej strechy, ale iní chovatelia tvrdia, že v tomto prípade je efektívnejšie použiť jeden svah, pretože vniknutie slnečného svetla v pravom uhle zväčšuje osvetľovaciu plochu.

Malo by sa však brať do úvahy jedno upozornenie: pri vytváraní prístrešku by severná stena mala byť vyššia ako južná stena. A sklon strechy je strmší, takže keď padne sneh, nebude trvať a nebude padať, nebude mať čas zamrznúť.

Na namontovanie strechynajvhodnejším materiálom je polykarbonát.Kombinuje všetky potrebné vlastnosti: priehľadnosť, ľahkosť, ľahké pripevnenie, odolnosť proti významnému zaťaženiu.

Po externých prácach by sa mali začať interné práce.Prvým krokom je utesnenie skleníka, opatrné utesnenie všetkých medzier penou.Najdôležitejšou časťou je vytvorenie podmienok pre tepelný efekt.Na tento účel sú všetky steny vo vnútri pokryté izolačnými materiálmi.Je pozoruhodné, že k severnej stene je pripevnená fólia na tepelnú izoláciu.Okrem toho, že sa bude udržiavať v teple, bude odrážať aj slnečné lúče, ktoré prenikajú cez polykarbonát do skleníka.

Po pokrytí stien je nakoniec potrebné strechu orezať zvnútra a prešiť ju priesvitnými materiálmi.V tomto prípade nie je potrebné použitie polykarbonátu, stačí urobiť skleníkový film.Výhodou polykarbonátu je však to, že nie je potrebné jeho častá výmena v porovnaní s filmom, ktorý sa musí meniť každé tri roky, kvôli strate jeho schopnosti prepúšťať svetlo.

Poslednou fázou usporiadania skleníka je vybavenie lôžok a násyp pôdy.Ak je to potrebné, mal by byť k dispozícii inštalatérsky systém, ktorý automaticky dodáva vodu alebo inštaluje dvojicu veľkých sudov natieraných čiernou farbou, aby sa nádrž lepšie zohriala.

Neexistujú žiadne interné skleníkové zariadenia.obmedzenia, hlavná vec je, že v prípade revízií viacerých iniciatív sa mikroklíma nezhorší a tepelný účinok zostáva na požadovanej úrovni.

Video „O skleníkových termočlánkoch“

Tvorca skleníkových termočlánkov Anatoly Patiy hovorí o svojom vynáleze.