Ako si sami vyrobiť teplé postele: populárna technológia krok za krokom

Sen o vlastne pestovaných plodinách, ktorý poteší kedykoľvek v priebehu roka, neopustí milovníkov záhradníkov a záhradníkov. Práve pri hľadaní sa rodia nové nápady, ktoré vám umožňujú pestovať plodiny snov. Dnes budeme hovoriť o teplých posteliach vlastnými rukami. Táto technológia sa objavila pomerne nedávno a jej popularita sa rýchlo zvyšuje.

Princíp teplej postele

Komposty sú známe každému, kto bol v dedine. Ak to chceme zjednodušiť, teplá posteľ je organizovaná kompostová hromada, ktorá má niektoré výhody skleníka a ktorú je možné vyrobiť ručne. Heterogénne organické látky zapadajú do veľkého rámu vo vrstvách. Má odlišné obdobie rozkladu, vďaka ktorému kultúra v záhrade dostáva jedlo a teplo počas celého obdobia rastu.

Teplá posteľ jeorganizovaná kompostová hromada

Výroba postele by sa však mala vykonávať striktne podľa osvedčeného princípu. Inak to môže spôsobiť plesne, nepríjemný zápach. Existuje riziko reprodukcie patogénov rôznych chorôb.

Predchádzanie chybám pomôže dosiahnuť súlad so základnými pravidlami:

 1. Základ by mal pozostávať z veľkého, hrubo štruktúrovaného odpadu s dlhou hnilobou, ktorý bude plniť funkciu odvodnenia a zaisťovať primeranú výmenu vzduchu. Môžete použiť konáre, stonky veľkých rastlín, prerezávanie stromov. Hlavná vec je, že vrstva by mala byť voľná, vysoká asi 40 cm.
 2. Suroviny v záhrade by mali byť vždy mierne vlhké. Pôda v takej „inteligentnej“ záhrade by mala vždy zostať vlhká a nie suchá.
 3. Napĺňanie postelí by malo pozostávať iba z odpadu zo zdravých rastlín, ktoré neboli postihnuté škodcami a chorobami.

Optimálne komponenty výkopu môžu byť také vrstvy (zdola nahor): časti sypkého materiálu (konope, veľké konáre atď.), Vrstva papiera (noviny, staré poškodené knihy, kartón), časti kríkov, drvené výhonky, lístie, kompost a zemina.

Teplé lôžko môže byť vyrobené zo šrotu

Teplé lôžko umožňuje chrániť rastlinu pred zamrznutím pôdy, takže môžete pestovať a zbierať plodiny oveľa skôr alebo neskôr (od 2 do 3) týždňov).Rastlina v takýchto posteliach vydrží prvý a vratný mráz s teplotami do -5 ° C. Rastliny a ovocie rastú a rozvíjajú sa viaczdravé a silné, zvyšuje stupeň výťažnosti.

Druh pôdy a hĺbka podzemných vôd sú takmer irelevantné - kultúra je chránená drenážnymi vrstvami a dostáva ďalšie hnojenie z organických látok.

Druhy teplých postelí

Hlavnou vecou pri organizovaní teplej postele je dodržiavanie zásady a môžete si zvoliť akúkoľvek formu. Musíte sa zamerať na vlastnosti oblasti, kde bude záhrada umiestnená, a na klimatické podmienky.

Vysoká

Táto odroda je vynikajúca pre oblasti s nadmernou vlhkosťou: povodne na jar, veľké množstvo zrážok. Výroba takého variantu začína výberom vhodného materiálu pre rámovú krabicu. Môže to byť drevo (smrekovec), tehla, kameň a kov. Veľkosť - od pol metra vysoká, meter a trochu väčšia ako šírka. V skleníku je šírka dvakrát menšia.

Rám je vyplnený pôdou a organickými látkami a bohato navlhčený. Na jar je budova pokrytá filmom na urýchlenie toku biologických procesov. Na zimu prikryte tmavý film, aby burina neklíčila.

Usporiadanie usporiadania vysoko teplých postelí

Depresívne

Táto možnosť je vykopaná priekopa, z ktorej sa odstránia nánosy a zemina a naleje sa organická hmota. Horná úroveň postelí môže byť zarovnaná so zemou alebo mierne stúpať. Tu hrá zloženie pôdy úlohu pri výbere prvej vrstvy: v ílovitej pôde padá hrubý piesok na dno a v rašelinovej pôde - piliny.

Kombinované

Kombinovaný variant je komplexom dvoch predchádzajúcich druhov.Zároveň je priekopa plytká a výška bokov škatule je polovičná.

Organické priťahujú hlodavce, preto by ste sa mali postarať o ochrannú vrstvu, ktorú musíte rozložiť po obvode postelí.Na tento účel sa odporúča použiť kovovú sieť s jemnými okami.


Záhradná posteľ

Rôzne vysoké záhrady, ktoré vám umožňujú šetriťna ráme (jednoducho sa nepoužíva) a pôda výsadby sa získa dvakrát toľko ako základňa.Organické zložky sú usporiadané jednoducho na zemi a dávajú im tvar dlhého, ale úzkeho kopca, ktorého okraje sú zaoblené.

Pripravte na začiatok niekoľko teplých postelí iného typu, ak to územie umožňuje, a ocenite všetky výhody a nevýhody každého z nich.
Rada autora
Hrebeňové lôžko nemá rám

Výhody a nevýhody

Agrotechnické opatrenia by sa mali vykonávať bez ohľadu na typ záhrady, otázkou je ich frekvencia.Aj keď tieto postele potrebujú častejšie zavlažovanie, môžete ušetriť čas a úsilie pri obliekaní.Medzi nevýhody patrí aj fyzická práca, ktorá bude potrebná pri výstavbe štruktúr.Ale to platí aj pre tých, ktorí to radi riadia.Mali by sa však zohľadniť materiálne náklady na škatuľu a ďalšie podrobnosti.

Ale výhody takýchto postelí,určite viac:

 • si nevyžaduje ďalšie kŕmenie, ktoré umožňuje získať produkt šetrný k životnému prostrediu a šetrí nákup hnojív;
 • zjednodušená schéma starostlivosti;
 • prakticky nie je potrebné používať fungicídy a insekticídy na ošetrenie rastlín;
 • sa môže použiť po prerezávaní nevhodne rastúcej alebo nadmernej vegetácie;
 • ochrana rastlín pred extrémnymi teplotami a nadmernou vlhkosťou;
 • mulč reguluje výmenu vzduchu a spomaľuje proces odparovania vlhkosti;
 • ničenie buriny;
 • môžu posteľ premeniť na skleník alebo skleník.

Video „Výhody a nevýhody vysokých postelí“

Toto video hovorí o vlastnostiach pestovania pestovaných rastlín v teplých posteliach.

Kde a kedy je lepšie vyrábať teplé postele

Princíp postelí vám umožňuje usporiadať ich na čerstvom vzduchu aj do skleníka.Ale musíte sa postarať o osvetlenie najmenej 6 hodín denne.Tiež skúseným záhradníkom sa odporúča, aby mali postele zo severu na juh.

Záložky sa môžu ukladať na jeseň a na jar.V prospech jari - aktivácia biologických procesov.Na jeseň - viac voľného času a organických zvyškov po zbere.

Nezávislá výroba teplých postelí

Záhradníci ochotne zdieľajú skúsenosti a nuansy výroby a usporiadania takýchto mini-záhrad.Podrobná inštruktáž pozostáva z viacerých povinných krokov.

Prípravné práce

Táto etapa zahŕňa všetky organizačné aspekty.Musíte premýšľať o tom, čo budete zasadiť, a rozhodnúť sa o počte lôžok.Potom si musíte zvoliť dobre osvetlené miesto, najlepšie nie slnko a rozptýlené slnečné svetlo.Aj miesto by malo byť chránené pred prievanom a silnými nárazmi vetra.Ďalej sa musíte postarať o materiál pre štruktúru a jej vyplnenie.

V prípravnej fáze sa vytvára box

Správne umiestnenie organických vrstiev

Vyššie sme uviedli optimálnu možnosť inštalácie a zloženie organických vrstiev.,Ale je to dosť ťažké.Preto sa častejšie obmedzujú na takýto systém:

 1. Spodok je z veľkého dreva.Navyše, čím väčšia časť dreva, tým dlhšie posteľ vydrží.Môžu to byť pne, prerezávanie konárov atď.
 2. Malé organické látky: stonky rastlín, výhonky kríkov, slama, listy, tráva, papier.
 3. Stimulátor rastu.Na túto vrstvu sa používa hnoj alebo kompost, ktorý je zakrytý záhradným trávnikom umiestneným hore nohami.

Zariadením sú dočasné teplé postele

Dočasné postele sa používajú na pestovanie sadeníc.Usadzujú sa v ponorenom type.Príkop však nie je vykopaný tak hlboko.Taký priekopa je naplnená organickou hmotou, ktorá má schopnosť rýchlo hniť alebo kompostovať.Po organickom zaspávaní pôdy a kompostu.Na zimu môžete zasiať jesenné sideratom.

Zariadeniepostele s konštantnou teplotou

Konštantná teplá posteľ je postavená podľa klasického princípu v jednej z troch možností: vysoká, hlboká alebo kombinovaná.

Vysoké postele sa najčastejšie vybavujú na Badlands a zákopové postele - ako mini skleník.

Čo pestovať na teplom lôžku

Výsadbový plán závisí od procesu kompostovania. Preto je dôležité vedieť nielen to, čo treba dať, ale aj kedy:

 1. Prvý rok - maximálna saturácia živín a intenzívne generovanie tepla. Môžete pestovať uhorky, cukety, tekvice.
 2. Druhý rok - stále je veľa potravín a tepla. Môžete pokračovať v pestovaní uhoriek a cukiet, ako aj paradajok a kapusty.
 3. Kultúry akumulujúce dusičnany sa neodporúčajú vysádzať v prvých rokoch.
 4. Tretí rok - zásoby pre rajčiaky, papriku, fazuľa sú stále dosť. Môžete začať s výsadbou zemiakov a repy.
 5. Štvrtý rok - bez zeleného dresingu sa môžu pestovať iba greeny a hrach.
Rastliny pestované na teplých posteliach si nevyžadujú osobitnú starostlivosť

Rady skúsených letných obyvateľov

Skúseným záhradkárom sa neodporúča vyhodiť pôdu z teplej postele, keď slúžila sama: po 5–7 rokoch sa zmení na obyčajnú úrodnú pôdu, ktorú je možné použiť v zeleninovej záhrade. Tiež by ste nemali šetriť materiál na usporiadanie postelí a starostlivo skontrolovať komponenty na infekciu chorobami alebo škodcami.

Ak je práca v záhrade vašou radosťoupríležitosť minúť určitú sumu na budúci pozitívny výsledok, odporúčame vám určite vyskúšať nami popísanú technológiu. Koniec koncov, nenájdete lepšieho poradcu ako svoju vlastnú skúsenosť.