Prehľad druhov poťahových materiálov pre postele a ich vlastnosti

Krycí materiál pre postele novej generácie chráni rastliny pestované v otvorenom poli pred rôznymi atmosférickými javmi a zvyšuje ukazovatele výnosu. Z nášho dnešného článku sa dozviete, aké typy plastových fólií a netkaných poťahových materiálov možno použiť na ochranu pestovaných plodín.

Prečo prístrešky

Poťahový materiál pre skleníky a postele vám umožňuje pestovať rôzne druhy zeleniny a ovocia po celý rok. Vďaka použitiu hustého polyetylénového filmu a netkanej textílie, vyrobenej pomocou inovatívnych techník a technológií, je možné výrazne zvýšiť plodnosť pestovaných rastlín. Podľa skúsených poľnohospodárov sa niektorým plodinám podarí zozbierať niekoľko úrody v jednom vegetačnom období.

Krycia tkanina je syntetická tkanina, ktorá je vyrobená z polymérneho materiálu. Vďaka trvanlivosti, vysokej pevnosti a vynikajúcej odolnosti proti opotrebeniu sa poťahová tkanina široko používa v priemysle a priemyslevýstavba ciest, poľnohospodárstvo, krajinná architektúra, medicína, kozmetika a ďalšie oblasti činnosti.

Medzi hlavné funkcie poťahovej látky používanej v národnom hospodárstve patrí:

 • ochrana vegetácie pred priamym slnečným žiarením, teplotnými rozdielmi a rôznymi zrážkami;
 • zrýchlenie plodenia;
 • zvýšené výnosy;
 • zadržiavanie vlhkosti a živín v pôde;
 • ochrana kultivovaných rastlín pred burinami, škodcami a patogénmi vírusových, hubových a bakteriálnych infekcií.

Použitie krycieho materiálu v poľnohospodárstve nielen zlepšuje úrodu plodín a chráni vegetáciu, ale uľahčuje aj prácu letných obyvateľov pri starostlivosti o ich plodiny.Hustú netkanú textíliu a plastovú fóliu je možné použiť na krytie záhradných postelí, vytváranie bezrámových a rámových štruktúr, opláštenie skleníkov a skleníkov.

Video: „Poťahový materiál pre záhradné postele a skleníky“

Z tohto videa sa dozviete, ako zvoliť poťahové plátno na ochranu vegetácie rastúcej na záhradných posteliach.

​​

Netkané textílie

V súčasnosti sa v záhradníckych obchodoch prezentuje široká škála netkaných textílií, ktoré sa môžu používať v poľnohospodárstve. Na pokrytie skleníkových štruktúr a štruktúr sa vyžaduje tkanina s vysokou hustotou a vynikajúca odolnosť proti opotrebeniu. Zahrňte zeleninové a ovocné plodiny pestované v záhradelepšie riedidlo, ale zároveň priedušná látka.Pôdu sa odporúča mulčovať hustým čiernym listom.

Ponúkame vám stručný prehľad najlepších netkaných materiálov zostavený na základe recenzií a odporúčaní skúsených poľnohospodárov.

Lutrasil

Syntetický krycí materiál Lutrasil je vyrobený z polypropylénových vlákien a nekonečných vlákien.K dispozícii v bielej a čiernej verzii.Biele plátno sa používa na ochranu rastlín rastúcich na otvorenom poli.Rovnomerné rozptyl slnečného žiarenia po povrchu a ochrana pred ultrafialovými lúčmi prispievajú k zlepšeniu rastu a vývoja pestovaných plodín.

Podľa recenzií skúsených letných obyvateľov biely lutrasil s hustotou 23 a 30 g /m² spoľahlivo chráni ovocie, opadavé a ihličnaté kríky a stromy pred chladom.V severných oblastiach, kde sú počas zimy silné mrazy, sa odporúča, aby sa na krycí materiál vložil smrek borovica.Chránené záhradné ruže a iné ozdobné plodiny sa neboja vetru, krupobitia a mrazu.

Čierny krycí materiál, ktorý sa vyznačuje elasticitou, pevnosťou a vysokou odolnosťou proti opotrebeniu, sa používa na mulčovanie pôdy na lôžkach.Pri správnej starostlivosti a starostlivom skladovaní bude tmavý lutrasil s hustotou 60 g /m² trvať najmenej 3 až 4 sezóny.

Geotextílie

Geotextílie sa vyrábajú prepletením syntetických vlákien z polypropylénu, polyamidu, polyesteru a polyesteru.Výsledné plátno je inévysoká pevnosť a vysoký stupeň odolnosti proti mechanickému poškodeniu, dynamickému zaťaženiu a atmosférickým javom. Vďaka svojim technickým vlastnostiam, vysokej odolnosti proti opotrebeniu a trvanlivosti sa geotextílie používajú na vystuženie násypov, na usporiadanie peších zón, chodníkov a príjazdových ciest a na výstavbu ciest.

Pokiaľ ide o aplikáciu na územie letnej chaty, geofabricia sa používa na usporiadanie záhradných a príjazdových ciest, ochranu vegetácie pred burinou a suchom, ako aj na obmedzovanie rastu koreňov okrasných kríkov a ovocných stromov. Dornit geofabric zlepšuje filtračné, hydroizolačné a drenážne vlastnosti pôdy, udržuje optimálnu úroveň tepelnej izolácie pôdy a slúži ako bariéra proti šíreniu hmyzu a burín.

Spanbond

Vynikajúce technické vlastnosti sú poťahová tkanina vyrobená použitím inovatívnej technológie spunbond. Polymérny akrylát sa roztopí a prechádza cez malé formy. Vytvorené vlákna sa kombinujú do monolitického plátna. Takto vyrobený netkaný krycí materiál má niekoľko názvov, medzi ktorými sa za najbežnejšie považuje spunbond, agrofibre a agrofabric.

Hustota spanbondov 17 g /m² chráni rastliny pred prehriatím a prechladením a tiež znižuje pravdepodobnosť rozšírenia rôznych chorôb v posteliach. Hrúbka plátna 42, 60, 90 a 110g /m² vhodné na pokrytie skleníkov a skleníkov. Bilaterálny spanbond - optimálne riešenie pre mulčovanie pôdy v záhrade a na záhrade. Uzavretý netkaný textilný kvet alebo ker prijíma dostatočné množstvo svetla, nie je však vystavený negatívnym účinkom ultrafialového žiarenia.


„Mulchagram“

Najnovší krycí materiál „Mulchagram“, ktorý sa vyrába na báze kokosových vlákien, je obľúbený medzi záhradníkmi, záhradníkmi a vinármi. Hnedá vláknitá látka chráni rastliny pred škodlivým hmyzom, malými hlodavcami a trávou.

Medzi výhody krycieho materiálu „Mulchagram“ patria:

 • použitie pri výrobe 100% prírodných rastlinných vlákien;
 • neprítomnosť toxínov, rôznych impregnácií, lepidiel a iných škodlivých látok;
 • ochrana rastlín a pôdy pred prehriatím a vyschnutím;
 • schopnosť udržiavať optimálnu úroveň pôdnej vlhkosti;
 • vynikajúca cirkulácia vzduchu, neprítomnosť plesní a spór huby na vonkajšej strane;
 • schopnosť samovoľného rozkladu po 3 rokoch aktívneho používania.

„Zabaliť“

Materiál juty, ktorý sa predtým používal na zahrievanie plodín, ktoré milujú teplo v zime, bol nahradený trvanlivejším a praktickejším plánom „Obernite“. novýKrycí materiál chráni rastliny nielen pred silnými mrazmi, ale aj pred náhlymi zmenami teploty. Kvôli vysokej priepustnosti svetla a cirkulácii vzduchu rastliny nehnijú a nehnijú pod hmotou, ako to bolo pri obale juty.

„Obernite“ s hustotou 17, 30 a 42 g /m² sa používa ako kryt pre siatie osív a sadeníc vysadených na otvorenom priestranstve. Prítomnosť polybicídov v krycej fólii - špeciálne látky, ktoré slúžia ako prekážka rozvoja plesňových a bakteriálnych infekcií - znižuje riziko vzniku chorôb, ktoré sú nebezpečné pre rastlinné a ovocné plodiny.

Vláknitá štruktúra s hustotou 60 a 180 g /m² sa často používa na Sibíri, v Urali av iných severných oblastiach, kde v zime teplota vzduchu nestúpne nad nulu.

„Veľa šťastia 60“

Materiál Ukryvna z netkaného vzhľadu „Šťastie 60“ je bielej a čiernej farby. Ľahké plátno sa môže položiť na vrch plodín rastúcich v otvorenom poli, pretože priesvitná porézna štruktúra umožňuje rastlinám dýchať. Plátno čiernej farby používané na mulčovanie fariem a prímestských oblastí z hojného rastu buriny.

„Luck 60“ sa môže použiť ako poťahový materiál na zimu. Ovocie a okrasné kríky a stromy odolné proti mrazu nezakrývajú zimu. Aby sa rastlina mohla vyrovnať s chladom a rýchlo sa zotaviť na jar, je potrebné mulčovať pôdu v blízkom stonkovom kruhu pilinami, slamou, opálovými listami a rašelinou. Na nábrežínetkaná textília, ktorá chráni koreňový systém pred zaľadnením.

Polyetylénová fólia

Napriek veľkému výberu netkaných poťahových textílií plastový obal nestráca svoju obľubu medzi záhradníkmi. Tento materiál má široké uplatnenie, vyznačuje sa dobrou priepustnosťou svetla a dobre chráni rastliny pred poveternostnými vplyvmi a burinou.

Používanie inovačných technológií vo výrobe zlepšilo technické vlastnosti určitých typov polyetylénu.

Vystužené

Vystužený polyetylén je schopný vydržať zložité poveternostné podmienky a je odolný proti UV žiareniu. Na pokrytie rámov skleníkových a skleníkových štruktúr použite zosilnený film. Pri dodržaní upevňovacej technológie a náležitej starostlivosti bude takéto krytie trvať najmenej 3 až 5 rokov. Podľa recenzií záhradníkov je vystužená fólia odolná proti rozťahovaniu, deformácii a rôznym druhom mechanického poškodenia.

so vzduchovými bublinami

Airbag, ako sa často nazývajú polyetylénové bubliny na filme, chráni pred podchladením a udržuje tepelnú izoláciu na vysokej úrovni. Viazacia tkanina sa používa na zakrytie skleníkov a skleníkov počas silných mrazov. Fólia sa však musí odstrániť hneď, ako mrazy ustúpia. Inak neprítomnosť vzduchu povedie k hromadeniu vlhkosti vo vnútri. Aby sa predišlo problému, odporúča sa, aby ste vo fólii vytvorili malé otvory. Za týmto účelom môžetePoužívajte ostrý kovový alebo drevený kolík.

Čiernobiele

Dvojstranný polyetylén má dvojitý účinok: čierna strana slúži ako druh prekážky rastu a šírenia burín v oblasti, zatiaľ čo biela strana chráni rastlinné a ovocné plodiny pred nepriaznivým počasím, vetrom a slnečným žiarením. Čierna strana by mala smerovať k zemi.

Hlavnou výhodou polyetylénového filmu je nízka cena za meter štvorcový. Avšak polyetylén neprechádza vzduchom, čo vedie k výskytu spór huby a tvorbe plesní na rastlinách.

Väčšina moderných krycích materiálov sa môže používať na otvorených plochách aj v skleníkoch. Pri výbere netkanej textílie alebo plastovej fólie musíte venovať pozornosť technickým vlastnostiam a účelu výrobku. Nesprávny výber môže viesť k zastaveniu rastu a rozvoja pestovaných rastlín.