7 najpopulárnejších druhov vytrvalých asters a pravidlá ich kultivácie

Hlavnou črtou jednobunkových kytíc je šikovná kombinácia rastlín jedného druhu. Vytrvalá aster, pôsobivá na rôzne tvary a odtiene kvetov, je na tento účel ideálna. Oživiť záhradu môže kedykoľvek v priebehu roka.

Zvláštnosti kvetu

Vytrvalé rastliny vyzerajú skvele na pozadí ušľachtilých ihličnanov a okrasných kríkov. Pre rámovanie záhradných chodníkov a rabatok sú vhodnejšie poddimenzované astry. Môžu ozdobiť okenné otvory v altánkoch, strechy terás a dokonca aj svadobné účesy. Vädnuté stonky je potrebné odstrániť včas a kvety posypať vodou a citrónovou šťavou najmenej dvakrát denne.

V prírode existuje asi 600 druhov kríkov. Každá z nich sa líši v štruktúre stoniek, priemere kvetenstvo a načasovaní pučania. Jesenné astry sa nachádzajú v stredných a južných oblastiach Ruska. V strednej zóne krajiny dominujú trvalky. Hlavnými znakmi týchto odrôd sú:

  • rovné rozvetvené stonky;
  • trstinové a rúrkové formy lístkov;
  • tmavo zelené listy v harmónii skvetenstvo šarlatových, fialových, ružových a modrých odtieňov;
  • koše s rôznym priemerom (od 2 do 8 cm) - výhoda klastrových Astry;
  • rozmnožovanie osivom a delenie;
  • dobrá odolnosť voči nízkym teplotám.

Rané odrody potešia kvitnutie do polovice leta.Neskoro - do prvého mrazu.

Video „Rozmnožovanie trvalých astry pomocou rozdelenia kríkov“

Z tohto videa sa dozviete, ako šíriť viacročné astry rozdelením kríkov.

Najobľúbenejšie odrody

Rozvetvené kríky hraničných asterov dosahujú výšku 35 - 40 cm. Rastlina sa nebojí mrazu a na otvorenom priestranstve sa dobre vyvíja. Charakteristickým znakom tohto druhu sú sférické kvety ružových odtieňov.

alpské

Priemer kvetín sa pohybuje od 4 do 7 cm. Tvar okvetných lístkov pripomína sedmokrásku.,Jediným rozdielom je jemný fialový odtieň kvetenstvo, ktorý symbolizuje pokánie a inšpiráciu.Rastlina kvitne od konca mája do polovice novembra.Voňavé výhľady s oranžovou hlavičkou môžu ozdobiť prednú časť dvora.

Ak potrebujete nízky živý plot, ktorý oddeľuje oblasť na odpočinok a prácu v krajine, je lepšie venovať pozornosť alpskej kráse modrými alebo ružovými púčikmi.Na zozname najpopulárnejších odrôd vedú Rosea, Ruber, Superbus a Lord of the Summer Goliath.

taliančina

Pri pomerne prísnej forme kríka rastlina vyniká priaznivo voči ostatnýmpríbuzní pyshtotsvetuschih.Vyznačuje sa tenkými pubertálnymi výhonkami, hustými listami a skôr objemnými kvetenstvami.Na výšku kríky často dosahujú 60 cm a ich husté vetvenie pomáha udržiavať čisté hemisférické tvary.

Obnovovacie puky vo väčšine druhov sú na úrovni zeme.Zrenie osiva nastáva od začiatku júna do októbra.V jednom kvetenstvo zapadajú 12 až 15 kvetov.Listy s mierne zahnutými vrcholmi dávajú symetrickým kyticiam zvláštne čaro.Ak potrebujete vytvoriť biedermeier v tvare pyramídy, je lepšie používať talianske astry s kopijovitými listami.Vzťahuje sa na odrody Kobold a Rosea.

Bessarabian

Toto sú svieže kríky s početnými kvetenstvami.Dosahujú výšku 75–80 cm, čo je obzvlášť dôležité pre pôvodný dizajn prednej záhrady alebo skalných árií.Kvety s tmavo hnedým centrom sú prvkami tohto druhu.Tieto rastliny sa neboja zmien teploty, takže ich pestovanie je možné takmer v každej oblasti krajiny.

Bessarabiánska aster je dobre zladená s nechtiacimi nechtami, muškáty a floxami.V kytici je možné kombinovať s ružami, fréziami a alstromériami.Doba kvitnutia trvá niekoľko mesiacov - od začiatku leta do polovice jesene.Pri náležitej starostlivosti je možná dlhodobá existencia druhu v hlinených kvetináčoch a závesných kvetináčoch.

Nová Anglicko


Rastlina vykazuje dobrú odolnosť vočiplesňové ochorenia, takže nie je potrebné používať biofungicídy.Medzi ďalšie výhody tejto odrody patrí veľké polodvojité kvetenstvo a silné výhonky.Minimálna výška kríka je 120 cm, maximálna je 190 cm. V obidvoch prípadoch sa získajú vynikajúce živé ploty, pomocou ktorých sa dá nielen skryť pred nepríjemnými pohľadmi ostatných, ale tiež rozdeliť zázemie záhrady na niekoľko funkčných zón.

Sférická

Rastlina patrí do skupiny letničiek, preto sa výsadba vykonáva najmenej dvakrát ročne.Nízke kríky do 50 cm sú ideálne na dekoráciu záhradných chodníkov, hraníc a predzáhradok.Ak potrebujete ozdobiť oblasť v blízkosti umelej fontány, najlepšia možnosť sa nenájde.

Silné stonky kvetov dlhé 35 až 40 cm slúžia ako základ pre výrobu slávnostných kytíc.Svieža hlava vyzerá dobre na pozadí dekoratívnych slnečníc, sedmokrásk a ruží.Na zdobenie banketových sál je lepšie použiť fialové, modré, ružové a biele astry.V kombinácii so saténovými stuhami, šifónovými mašľami a kamienkami zahrejú atmosféru rodinného šťastia a romantiky.

Terry

Kvitnutie začína začiatkom jesene a trvá do konca novembra.S náležitou starostlivosťou sa toto obdobie môže skutočne predĺžiť do polovice decembra.Charakteristickým znakom odrody sú nadýchané kvetenstvo a trstinový tvar lístkov.Pokiaľ ide o farbu kvetov, môžu byť príležitostne červené, ružové, modréžltá a fialová.

Rastlina je dobre zakorenená v otvorenom poli a je ideálna pre milovníkov krásy miestností.Terry astry sa rozmnožujú hlavne semennou metódou.Sú nenáročné na miesto rastu, ale lepšie sa vyvíjajú v stredne ílovitých pôdach.

Kustovaya

Zvláštnosťou tohto druhu je silný koreňový systém, ktorý dáva život mnohým výhonkom.Jedinečné listy ako horná dekorácia obklopujú pôvabný tábor prekvitajúcej kokety.Červené, ale väčšinou modré kvety sa zbierajú v corymbose kvetenstvo s priemerom 2 - 4 cm.

Bushove astry sú nenáročné na údržbu.Väčšina odrôd sa nebojí sucha a mrazu.Ak hovoríme o ich kompatibilite s inými rastlinami v prednej záhrade, sú dobre kombinované s begóniami a borievkami.Petite Alice Haslam kvitne na jar a rastliny odrody Jenny a Blau Lagoon - od júna do septembra.

Pravidlá vykládky

Vytrvalé astry netolerujú vysokú vlhkosť, preto nemôžu byť vysadené v nížinách.Termofilné druhy sa vyvíjajú lepšie v oblastiach osvetlených slnkom.Pred výsadbou je dôležité:

  • burinu;
  • dobre vykopávajú pôdu a dosahujú hĺbku 35 centimetrov;
  • na jamky sa pôsobí roztokom manganistanu draselného, ​​aby sa zabránilo množeniu hmyzích škodcov;
  • Do pôdy pridajte dolomitovú múku, aby ste zabránili hladovaniu rastlín dusíkom.

Čerstvé semená sa majú dostať na otvorené priestranstvo v septembri alebo na konci apríla.Akonáhle sadenice sú silnejšie, môžu byť presadené na iné, teraz trvalé miesto.

Starostlivosť

Väčšina trvaliek sú rastliny, ktoré milujú vlhkosť.To však neznamená, že sa musia napájať vo dne iv noci.Optimálny interval medzi zavlažovaním je 2–3 týždne a v podmienkach častých dažďov - od 25 do 30 dní.Asters odporúčajú spudding dlho pred kvetom.Je potrebné posilniť koreňový systém.Aby si trvalky užívali svieže formy do konca celého generatívneho obdobia, je dôležité včas vysekať sušené kvety.

Rastliny môžu zimovať vonku na otvorenom poli.Za týmto účelom odstráňte nadzemnú časť a kvetinový záhon zakryte hrubou vrstvou pokosenej trávy alebo slamy.Dusičnan amónny, mulleín a síran vápenatý sú užitočné ako vrchné obväzy.

Pred kvitnutím nie sú astry rezané.To je možné vykonať iba pred zimovaním trvaliek.