Bonemeal ako hnojivo: ako sa aplikuje a aké druhy existujú

Pokiaľ ide o kvalitu plodín, prioritou je zvoliť správny zdroj potravín pre rastliny, zeleninu a ovocie.Správna starostlivosť, kopanie a zalievanie dávajú výsledky, ale v modernom svete, keď pokrok nestojí pokojne, je už dlho zvykom používať pre záhradu ďalšie jedlo.Organické hnojivá sú na to veľmi vhodné.Mnohé z nich sú už dávno známe ľudstvu - je to hnoj, kompostová rašelina.Relatívne nový prírodný produkt, ktorý sa používa ako hnojivo, je kostná múčka.

Opis

Organické hnojivá sa v praxi už dlhú dobu osvedčujú ako vynikajúce doplňovanie rastlín.Jednou z najpopulárnejších odrôd takéhoto kŕmenia je kostná múčka.Je to produkt živočíšneho pôvodu, je lacný, má však pomerne vysoké ukazovatele účinnosti a prináša do záhrady veľa výhod.Krajiny Európy používajú kostnú múčku ako hnojivo a krajiny SNŠ sú úplne prírodnou prísadou, nepoškodzujú pôdu.

Takýto substrát sa získava mletím kostí hovädzieho dobytka, čo je v skutočnosti vedľajší produkt spracovania jatočných tiel zvierat.Látka sa tvorí pomletie, má formu prášku so žltkastým odtieňom.Jeho zloženie je veľmi bohaté na rôzne minerály a stopové prvky: sodík, železo, jód, mangán, zinok a meď, horčík a kobalt - to je len časť tohto cenného zoznamu.Hlavnými prvkami žltého prášku, ktoré umožňujú jeho použitie v poľnohospodárskom priemysle, sú, samozrejme, fosfor a dusík.Vďaka tejto kombinácii sa substrát kostí nazýva aj fosfhozotín.Odborníci odporúčajú použitie fosfoazotínu ako prírodnej minerálnej rastlinnej potravy, ktorá má 10 hlavných výhod:

 • vysoká vlhkosť (v dôsledku obsahu živočíšneho tuku);
 • prírodné, bohaté zloženie;
 • sa vzťahuje na všetky druhy plodín - záhradné, zeleninové záhrady, dokonca aj domáce kvetináče;
 • obdobie úplného rozkladu zo šiestich mesiacov na 8 mesiacov, po ktorom sa prášok úplne zlúči so zložením pôdy;
 • nenasýtuje pôdu dusičnanmi, pesticídmi;
 • suplementácia fosfoazotínom prináša dobré výnosy, čo potvrdili medzinárodné skúsenosti;
 • lacný, nezaberá veľa úložného priestoru, možno ho kúpiť a pridať do pôdy v malých dávkach (gramy alebo lyžice);
 • fosfhozotín sa môže použiť okamžite v suchu, čo sa nedá povedať o komposte alebo hnoji;
 • jedna žiadosť postačuje na kŕmenie rastlín počas celej sezóny;
 • Fosfor vstupuje do koreňového systému rastliny postupne, vyvážene.

Video „Ako si vyrobiť múku z kostí sami“

Video inštrukcia.

Ako používať kostnú múčku

Oleamer kostí je univerzálny, treba si však všimnúť niektoré veci. Napríklad - zloženie pôdy. Ako hlavná výživa rastlín sa fosfoazotín pridáva do kyslej pôdy. Hlavný prvok fosfor je dobre rozpustný v kyslom prostredí, zle v bežnej vode. Preto je vysoká kyslosť pôdy veľmi dôležitá: umožňuje vám využiť potenciál látky na sto percent.

Najpopulárnejší výpočtový vzorec je nasledujúci: 100 - 200 gramov kostnej hmoty živí 1 meter štvorcový pôdy. Pre ovocné stromy je lepšie použiť dávku 200 g, kŕmiť každé tri roky - v prípade potreby to pomáha obnoviť koreňový systém. V prípade bobúľ sa dávka bude líšiť v závislosti od ročného obdobia: na jar pridajú počas transplantácie 70 g do diery, na jeseň - 90 - 100 g. Fosfoazotín je veľmi prospešný pre cibuľové rastliny.

Múčka z rybích kostí, mletie kostry rýb, obsahuje viac fosforu ako obvykle. Dáva prednosť rastlinám, ktoré sú mimoriadne dôležité pre tento prvok. Spomedzi nich stačia zemiaky - 100 gramov rybej múčky na meter štvorcový a paradajky - lyžica substrátu pre každý krík prinesie pozoruhodnú úrodu paradajok. Pre izbové rastliny môžete použiť fosfoazotín v pomere 1: 100 (1 diel prášku a 100 dielov pôdy) - taký koktail dodá domácim farbám skvelý vzhľad. Nemal by sa používať na azalky alebo rododendróny.

Pri vykopávaní lôžok alebo priamej výsadbe je veľmi vhodné pripraviť kostný olej v zemi. Zvyčajne to jeurobiť pád alebo jar.Platnosť substrátu je najmenej 6 mesiacov.Pre najúčinnejšiu impregnáciu pôdy sa posype práškom (výpočet je rovnaký - 100-200 g na štvorcový zemský povrch) a potom sa vykopal.Aby ste nakŕmili zeleninu, cibuľky, hnojivo zaspali priamo v diere alebo v drážke pred výsadbou plodiny.Takže je zmiešaný so zemou.

Ak je pôda ľahká, môže sa použiť suchý prášok.V prípade ťažkých pôd ju môžete zmiešať s kompostami alebo vyrobiť tekuté hnojivo: zmieša sa 1 kg prášku na 20 litrov horúcej vody a potom sa uchováva 10 dní.Po starnutí sa tento make-up môže zriediť vodou a potom pridať na zem spolu s ďalšími užitočnými prísadami.

Odrody hnojív

Bonemeal má niekoľko odrôd, ktoré sa líšia spôsobom výroby a obsahom.fosfor:

 • prášok s obsahom 15%;
 • , dusený, obsahuje 25% hlavnej látky;
 • bez tuku s obsahom 35%.

Doplnková látka, ktorá sa získava mletím kostry rýb, sa nazýva rybia múčka.Táto forma kŕmenia je široko uplatniteľná na pobreží, kde sa vyvíja rybolov - Argentína, USA, stredomorský región.Rybia ovsená múčka pozostáva nielen z mletých rybích kostí, ale aj z tkanív jatočných tiel rýb.Fosfor, tento extrakt obsahuje asi 4% a dusík - až 10%.Pre väčší účinok sa zmiešava s hnojivom z rybích kostí alebo sa používa ako krmivo pre dusík.Múka sa dá získať z rohov, kopýt, škrupín krabov, dokonca aj vtáčieho peria.Tento doplnok bude bohatý na železo a vápnik. V krajinách SNŠ nie je tento typ populárny.

Bonemealská múka sa už dlho etablovala ako kvalitné hnojivo.Mäsová kosť, ryba alebo akékoľvek iné mäso, ktoré má nízku cenu, vykazuje dobré výsledky aplikácie.Z tohto dôvodu je tento druh ekologického krmiva dôležitou súčasťou poľnohospodárskeho priemyslu. Používa sa pre záhrady, záhrady, dokonca aj pre izbové rastliny. Malé množstvo ovsenej múky je viac ako dosť počas celej sezóny a úrody sú šťavnaté, bohaté na výživné látky a žiariace zdravím.

Video „Brúsne kosti pomocou obrábacieho stroja“

Ako sa drví kosti pomocou špeciálneho zariadenia.