Ako správne pripevniť skleníkový polykarbonát k zemi

Inštalácia polykarbonátového skleníka je oprávnená iba v prípade sezónneho použitia. Jeho hlavnou nevýhodou je, že dôjde k 10% strate tepla, takže sa nehodí pre majiteľov, ktorí chcú pestovať rastliny v skleníku po celý rok. Na druhej strane však na sezónne použitie nemusí byť potrebné ohrievače, pretože v skleníku pokrytom polykarbonátovými doskami sa solárne teplo dokonale akumuluje. Kovové konštrukcie pre rám takéhoto skleníka je možné kúpiť v obchode a zostaviť priamo na mieste vlastnými rukami. Poďme teda hovoriť o tom, ako nainštalovať polykarbonátový skleník.

Inštalačné prvky bez základov

Ak záhradník bude prevádzkovať skleník iba v období od mája do septembra, je pre neho lepšie opustiť základové zariadenie. Okrem hmatateľných úspor prinesie viac času - koniec koncov, môžete nainštalovať ľahký polykarbonátový skleník za pár dní vlastnými rukami, pokiaľ ste si nezaregistrovali jedného asistenta. V prípade potreby sa dá presunúť na iné miesto a na konci letnej sezóny len rozoznať, aby neprišiel v zime špeciálne na čistenie snehu zo svojej strechy.

S cieľom zabrániť silnému nárazu vetra, ktorý poškodzuje domácnosť, sa do zeme pripevní ľahký skleník kovovými alebo drevenými spojovacími prvkami tvaru T. Je možné urobiť spodnú obloženie drevenej tyčinky na váženie, môžete takého drevo alebo guľatinu pochovať do zeme a pripevniť na ňu skleníkový základ - to sa však ukáže ako taký základ, ktorý ho zbaví mobility a zvýši výdavky na čas a peniaze. Inštalácia by sa mala vykonať na jeseň po ukončení všetkých poľnohospodárskych prác alebo skoro na jar, aby sa mohol pokojne pohybovať po lokalite bez obáv z pošliapania rastlín. Teplota vzduchu musí byť najmenej 10 stupňov, inak nebude polykarbonát plast.

Výber úrodného miesta

Je veľmi dôležité zvoliť správne miesto pre skleník. Miesto by malo byť rovné, nie zatienené, vo vzdialenosti 3 metrov by nemali byť žiadne budovy ani veľké stromy. Stromy vytvárajú nielen odtieň, ale ich koreňový systém zabráni rozvoju rastlín v skleníku a blízke budovy prispievajú k vzniku prievanu.
Skleník by mal byť zameraný na svetové strany. Správne umiestnenie bude od východu na západ na dĺžku, potom jedna široká strana bude vždy otočená na juh, čo poskytne najväčšie množstvo slnečného svetla.

Ďalšou výhodou mobilného skleníka je to, že ak ste si neúspešne vybrali miesto, potom je to len jeden rok, budúci rok takúto chybu už nebudete opakovať.

Čo robiť so zemou

Pri výbere miesta, ktoré potrebujetepreskúmať zem. Na tento účel sa odporúča vykopať špeciálny otvor s rozmermi 70 cm x 70 cm a hĺbkou 1 meter 20 cm. Teraz musíte určiť druh pôdy. Toto je ľahké urobiť, ak ho vezmete do hrsti a pokúsite sa urobiť loptu. Ukázalo sa, že hodí guľôčku alebo klobásu - veľa hliny, nefungovalo to - piesčitá pôda. Piesok je veľmi dobrým základom pre skleníkovú pôdu: umožňuje priechod vody a jej nadbytok neumožňuje koreňom hniť. Ak je pôda ílová - bude sa musieť vymeniť.

Na nahradenie pôdy pod skleníkom je potrebné vykopať jamu s hĺbkou najmenej 70 cm a naplniť ju centimetrom piesku a nechať horných 30 cm, aby sa vyplnila úrodnou zmesou. Okrem toho by bolo dobré poznať hĺbku toku podzemnej vody. Ak sa nachádzajú vyššie v jame, budete musieť urobiť drenážne drážky na vypustenie prebytočnej vody.

Pokyny na inštaláciu

Ak už bolo vybrané miesto pre skleník, všetky prvky rámu sa vyrábajú ručne alebo sa kupujú v hotovej podobe a privádzajú sa na miesto, môžete pokračovať v inštalácii. Musíte začať s prípravou stránky. Na vybranom mieste s pripravenou pôdou sa odporúča označiť miesto požadovanej veľkosti. Urobte to pomocou drevených kolíkov a povrazov. Ďalej zarovnajte miesto, očistite záplavy a vyčnievajúce kopce a hrbole. Je vhodné skontrolovať horizontálnosť pomocou úrovne konštrukcie. Nemal by byť výškový rozdiel väčší ako 5 cm, osobitná pozornosť je venovaná polmetrovému pásiku pozdĺž obvodu. Zvyšok môžete vyrovnať neskôr.

Určenie vonkajšejhrany výkopu od vyznačenej čiary merajú 30 cm, nakreslite čiaru s lopatou alebo kolíkom na zem.Vykopávame ryhu širokú 30 cm a hĺbku, ktorá závisí od dĺžky skleníkových nôh.Počítame tak, že spodný rám rámu stúpa 10 cm nad zemou.Ak sa chystáme inštalovať skleník na drevo, hĺbka a šírka výkopu závisí od veľkosti dreva.Spodok výkopu je potrebné trochu stlačiť a skontrolovať jeho vodorovnú polohu, aby sa rám nekvalifikoval.

Je čas začať chrániť skleník pred burinou a škodcami.Na tento účel vonkajšia stena priekopy ukladá nejaký pevný materiál, ako je bridlica alebo strešná krytina.Hovorí sa, že pšeničná tráva takúto bariéru aj po 3-4 rokoch prekoná.Ak teda skleník zostane na rovnakom mieste, bude potrebné aktualizovať ochranu.

Video „Pokyny na inštaláciu skleníka“

Fázová montáž rámu

Tomktorí sú odhodlaní stavať skleník vlastnými rukami, potrebujete skrutkovač a kľúč.Ak ste kúpili hotový skleník, musí súprava obsahovať všetky potrebné upevňovacie prvky a schému zostavenia.Ak dokážete zvariť všetky prvky rámu vlastnými rukami, znamená to, že ste už vytvorili výkres, vypočítali a kúpili si potrebné prvky na inštaláciu.

Je správne začať montáž rámu od koncov.Dverové a okenné rámy sú pripevnené k čelným oblúkom a zosilňujú pásy.Potom pripevnite časti spodnej pásky a pripevnite k nej nohy tvaru T.Viazanie s podperami inštalovanými v priekope,naviac by popruh mal byť 10 cm nad zemou. Teraz musíte skontrolovať vodorovnú inštaláciu, v prípade potreby opraviť a pokračovať v ďalšej montáži.

Ak je skleníok namontovaný na drevo, rámové profily sa musia k drevu pripevniť oceľovými rohmi.Zastrešovací materiál položiť nielen stranu, ale aj pod samotné drevo.Tým sa zabezpečí izolácia proti vlhkosti.Okrem toho musia byť všetky konštrukčné prvky, ktoré sa umiestnia do zeme, ošetrené bitúmenom - to ich ochráni pred koróziou a škodcami.

Potom sú zostávajúce oblúky rámu pripevnené k ozdobnému rámu a polykarbonát sa umiestni na vrch.Je potrebné starostlivo zvážiť a pripevniť ho tak, aby fólia na ochranu pred svetlom bola na vonkajšej strane a pred inštaláciou alebo bezprostredne po nej musí byť odstránená.V opačnom prípade ultrafialové žiarenie zvýši účinok lepidla.Inštalácia polykarbonátu sa tiež začína od koncov (predtým je potrebné odstrániť zárubne a rámy okien).Je vhodnejšie pripevniť obdĺžnikovú fóliu ako celok, bez toho, aby sa vystrihlo z formy, ale už nakrájanú dosku rezať pílovou pílkou, obtočiť obrys rámu vonku a rovnakým spôsobom vyrezať otvory pre dvere a okná.Odstránené rámy musia byť uzavreté a pripevnené k miestam už polykarbonátom.

Pri inštalácii polykarbonátu na zvyšok rámu by sa listy mali položiť naprieč a bez prekrývania.Špeciálny spojovací profil na usporiadanie kĺbov.Zvyčajne sa pripája ku každému oblúku na niekoľkých miestach, ale dá sa to urobiť inak.Prekryte celý skleníok úzkymi dlhými pásmi hliníka a pritiahnite ichskrutky s požadovanou hustotou.

Zostáva len ležať po obvode zeme nad základňou 5 cm, bude to tiež prekážkou v pohybe hmyzu.Ale pre skleník bez základu, môžete urobiť ďalšie páskovanie dreva.Liečba ľanovým alebo bitúmenovým drevom bude veľkou prekážkou pre škodcov.Okrem toho skleník vážený drevom netrpí presne nárazmi vetra.Skleník, ktorý zostáva zostať v zime, bude potrebné očistiť od snehu, inak môže polykarbonát prasknúť.A je vhodné nechať dvere otvorené a nechať pôdu zamrznúť.

Video „Skleníky bez základu“

Polykarbonát je jediným vhodným materiálom na stavbu skleníka bez základu.Dizajn je veľmi silný a stabilný.