Ako si vyrobiť skleníkový chlieb s vlastnými rukami podľa nákresov

S blížiacou sa jarou je čas premýšľať o zlepšení pozemku alebo záhrady, ako aj o inštalácii skleníkov, ktoré umožnia pestovanie sadeníc, listovej zeleniny a dokonca aj skorých uhoriek a paradajok.Skleník je možné nainštalovať aj na malej ploche. Pokiaľ ide o šetrenie miesta, bude skrinka na chlieb v takýchto prípadoch pomôcť.

Konštrukčné prvky

Jedná sa o malý (zvyčajne až štyri metre dlhý a až meter výškový) dizajn s polkruhovými pohyblivými stenami.Obe steny a len jeden sa môžu pohybovať (takzvaný „slimák“) a šírka skleníka závisí od tohto konštrukčného znaku: maximálna šírka slimáka je dvadsať centimetrov, šalátové struky, ktoré sa otvárajú na oboch stranách, sa štandardne vyrábajú v šírke dvoch metrov.

Dizajn pripomína obyčajnú domácu chlieb.Hlavnými pracovnými časťami sú kĺbové pánty, ktoré umožňujú otváranie a zatváranie skleníkov.Táto konštrukcia vám umožňuje zdvihnúť krídlo pre prácu alebo vetranie, a to aj pre vetranie z dvoch strán.Zároveň by mal byť v uzavretom stave krídla pevne uzavretý.

Rám môže byť vyrobený z kovového profilu (alebo rúrok), je tiež možné použiť plastové rúrky, povlak môže byť vyrobený zpolykarbonátový materiál. Je dosť silný, na rozdiel od rôznych druhov filmov, ale je ľahký, čo vám umožní bez námahy otvoriť alebo zavrieť skleník. Optimálna hrúbka plechu je 4 až 5 milimetrov. Okrem toho, niektoré typy polykarbonátov majú ochranné vlastnosti v porovnaní s ultrafialovým žiarením, je užitočné pri pestovaní sadeníc. Je však možné vyrobiť povlak z trvanlivého extrudovaného polyetylénu.

Ostreľovaní záhradníci, ktorí už s takýmto skleníkom pracovali, radia na polykarbonátový povlak - ľahšie je pripevniť na rám pomocou bežných skrutiek. Ak je použitá fólia, potom pod skrutky musíte vložiť podložky - to chráni fóliu pred prasknutím.V spodnej časti krídla môžete v mieste kontaktu s nadáciou použiť tesniaci prostriedok - to vám pomôže dodatočne udržať teplo.

Výhody

V porovnaní s ostatnými skleníkami majú chlebové buchty niekoľko výhod.

 1. využitie celej využiteľnej plochy, pričom sa o rastliny môžete starať bez toho, aby šliapali na pôdu.
 2. Výkresy chlebovej skrinky sa dajú ľahko nájsť na internete, materiály sú k dispozícii v najbližšom železiarenstve a potrebné nástroje sa zvyčajne nachádzajú v každej domácnosti alebo vidieckom dome.
 3. takýto skleník je ideálny pre rastliny s nedostatočnou veľkosťou - sadenice, zelenina a listová zelenina, koreňové plodiny, skoré zemiaky, kvety.
 4. dobre vetrané.
 5. sa rýchlo zmontuje a jediným problémom pri inštalácii je správne rezanie polykarbonátových dosiek tak, aby hotové krídlo bolo hermetickypriľahlé k sebe.
 6. Ľahko sa prenáša.
 7. škatuľka na chlieb sa nedá rozobrať na zimu a vďaka jej tvaru sa na nej nebudú trvať drifty.
 8. v takom skleníku môžete nainštalovať piest, ktorý sám otvára a zatvára krídlo, ak je to potrebné na vetranie alebo zahrievanie - túto funkciu umožnili ľahké materiály (plastový rám a polykarbonátový povlak).
 9. Taký skleník je bezpečný z hľadiska životného prostredia.
 10. sušienky na chlieb sú zostavené z lacných materiálov.Najjednoduchšou a najlacnejšou možnosťou je veľký plastový valec so štrbinovými „oknami“ potiahnutými filmom.Je vhodný pre tých, ktorí chcú zažiť spôsob prevádzky a výhody takého skleníka, ale nechcú inštalovať väčšiu kapitálovú štruktúru.
 11. Skleník „breadbasket“ vyzerá elegantne a esteticky.Nainštalované v prednej záhrade a vysadené kvetmi, bude slúžiť ako skvelá dekorácia miesta.

Video „Technické detaily inštalácie“

Montáž a inštalácia

)

Záhradníci, ktorí sa rozhodli založiť taký skleník, majú dve možnosti - buď si kúpiť hotovú škatuľu na chlieb a zostaviť ju podľa pokynov, alebo si nájsť výkresy na internete, kúpiť materiál - kovové alebo kovovo-plastové profily, pánty, polykarbonát, samorezné skrutky, rukoväte, svorky a tesnenie - a zbierajte skleník rukami.Prvý ani druhý prípad by nemali byť.Pre tých, ktorí chcú robiť všetko pre istotu, je vhodný iný spôsob - kúpte si hotový skleník,nakreslite na domácom základe a pozbierajte toľko košov, koľko je potrebné. Jediná vec, ktorú treba pamätať pri montáži - dĺžka skleníka by nemala byť príliš veľká. Dvere s dĺžkou viac ako štyri metre je ťažké zbierať aj zdvíhať a využívať skleník.

Najväčšie ťažkosti pri inštalácii sa môžu vyskytnúť u polykarbonátových dosiek. Najlepšie výsledky by mali byť rezané na rovnej ploche pomocou ostrého nástroja a ohýbanie iba pozdĺž vzduchových kanálov. Pri pripájaní polykarbonátu k rámu by ste sa mali uistiť, že skrutka je pevne prilepená k plechu, ale nedeformuje ju. Z dôvodu stability krídla sa odporúča pripevniť profil každých pol metra.

Škatuľka na chlieb by sa mala umiestniť na dobre osvetlenú zem, orientujúcu pohybujúce sa dvere na juh a sever, v dostatočnej vzdialenosti od vidieckeho domu, toalety, sprchy, kompostovej jamy.

Inštalácia sa začína usporiadaním vykurovania. V prvom rade je potrebné vykopať otvor v mieste inštalácie, ktorého obvod sa zhoduje s veľkosťou skleníka a hĺbka je od päťdesiat do osemdesiat centimetrov. Na okraji jamy musíte založiť tehlu alebo drevo. Drevo musí byť ošetrené na hnilobu. Ďalej musí byť diera vyplnená humusom, hnojom alebo aspoň odumretými listami a trávou. Toto takzvané biopalivo zabezpečí skleníku potrebné zahrievanie, ako aj živiny. Na povrch sa položí vrstva pôdy - skleníkový vankúš je pripravený.

Potom je na základni pomocou kolíkov namontovaný rám koše na pečivo a k nemu sú už pripevnené pojazdné dvere. Skleník je pripravený. Listy skleníka sa podľa potreby umyjú vodou a jemným čistiacim prostriedkom, aby sa zabezpečilo optimálne osvetlenie a aby sa udržala teplota vnútri chlebovej nádoby. Pri správnej inštalácii a prevádzke chleba môžete zostať na jednom mieste až desať rokov a každý rok ťažiť vo forme novej plodiny.

Video „Vytvorte si skleník sami“

Vo videu sa dozviete, čo potrebujete, aby ste na svojom webe postavili boxy na chlieb. Aké materiály sú potrebné na to - dozviete sa z videa.