Divoké rastliny v záhrade: pestujte jemnú pivonku

Len pred niekoľkými rokmi sa pivonky víťazne vrátili z nezaslúženej zabudnutia na kvetinový trh a naďalej zostávajú populárne až do súčasnosti.Tenká listová pivonka pravdepodobne nebude ozdobiť svadobnú kyticu, ale nepochybne sa stane ozdobou záhrady alebo záhradnej krajiny.

Opis jemnoplodej pivonky

Tenká alebo úzkoplodá pivonka (Paeonia tenuifolia) je svieža, vzpriamená, trvalka vytrvalá z kríkov rodiny Buttercup.Výška kríka zriedka presahuje 60 cm. Hlavným charakteristickým znakom a charakteristikou tejto odrody sú jej trojlisté letáky, ktoré sa rozpínajú na filiformné a lineárne.Pripomínajú mäkké borovicové ihly, ktoré silne pokrývajú tenké pružné stonky.Oddenok kríka je tiež neobvyklý, s gombíkmi.

Kríky kvitnú dostatočne skoro - kvety sa objavujú do konca mája.Na jednej rastline sa objaví až 10 pukov, ktoré kvitnú vo veľkých kvetoch s neuveriteľnouaróma a ohromujúca lesklá štruktúra lístkov. Farba kvetov môže byť vínová alebo šarlátová. Kríky kvitnú do polovice júna a na mieste kvetov sa objavujú škatule - plody s čiernohnedými semenami.

Paeonia tenuifolia - vytrvalý krík rodiny Blatouch

Pivoňka úzkoplodá patrí medzi tie rastliny, ktoré sa každý rok zlepšujú: Bush rastie, zvyšuje sa púčik, kvety rastú a väčšie.

Pivonka slúži nielen ako dekorácia pre bývanie, ale má aj užitočné vlastnosti, vďaka ktorým sa z nej pripravujú lieky. Surovinami na prípravu sú listy, korene a puky. Analgetiká a antispasmodiká sa používajú na liečenie prechladnutia, anémie, ochorení obličiek, pľúc a kardiovaskulárneho systému, neuropsychiatrických chorôb a pľúcnej tuberkulózy. Súčasťou pivonky sú užitočné oleje, vitamín C, triesloviny.

Odroda odrôd tenkých listov pivonky

Úzka pivonka sa stala vynikajúcou základňou pre ďalšiu prácu chovateľov. Na jeho základe sa objavilo mnoho hybridných odrôd, podľa ktorých je bezpečné vytvoriť celú knihu.

  1. Jedným z najobľúbenejších druhov je froté pivoňka alebo rubra Plen, ktoré sa rozmnožujú iba delením koreňa, keďže sa ním neprodukujú semená. Terry zázrak prežije s ťažkosťami, takže kríky sú dosť drahé. Kvety sú veľmi krásne, pripomínajúce veľkú karafiát karmínovej farby s jemnými vláknitými listami.
  2. Rozloha našej vlasti je veľmi veľkáOdroda Eaglet je populárna.Kompaktný guľový ker s veľkými jasne červenými kvetmi a žltými tyčinkami.
  3. ​​
  4. Taini Tim je krátky (až 30 cm) krík s polodvojlými červenými kvetmi s priemerom do 10 cm. Je pozoruhodné, že listy na stonkách rastú takmer k zemi.
  5. Variety Baby poteší nielen veľké kvety (do priemeru 12 cm), ale aj prelamované tmavo zelené lesklé listy.
  6. Little Rhyme je ideálny pre skalku alebo alpskú šmýkačku.Kompaktná, guľová krík s veľkými kvetmi a sivými listami, ktoré pôsobia na zelenú farbou.
Little Rhyme
Dieťa
Drobný Tim

)
Eaglet
Rubra Prino

Video „Jarná výsadba piónov“

Toto video uvádza, ako na jar vysadiť piona na otvorenom priestranstve.

Výsadba a pestovanie na otvorenom priestranstve

Nie je možné nazvať úzkoplodú pivonku rozmarnou rastlinou.V starostlivosti je však dosť náladový a vyžaduje si dodržiavanie rastúcich podmienok a pravidiel starostlivosti.

Poloha a príprava pôdy

Kvet môže rásť v tienistej oblasti, ale uprednostňuje dobre osvetlené slnečné miesta.Tiež by sa malo dbať na ochranu kríka pred silnými nárazmi vetra a prievanom.Dôležitá je aj estetická zložka pri výbere miesta - nezabudnite na toV polovici leta Bush stratí svoju atraktivitu, nielenže už nebude zdobiť priestor, ale môže tiež kaziť celkový dojem.

Pivonka uprednostňuje neutrálne pôdy alebo slabo zásadité pôdy.V prírodných podmienkach rastie ticho na vápenatých pôdach.Ak je vo vašej oblasti kyslá pôda, pár týždňov pred výsadbou musíte pridať drevný popol a minerálne hnojivá.Zameneným miestam s umiestnením v blízkosti podzemnej vody by sa malo vyhnúť, v opačnom prípade bude kvetina jednoducho hniť.

Kvet môže rásť v tienistej oblasti

Keď sa staráte o optimálnu úroveň pôdnej vlhkosti, nezabudnite vziať kvalitnú drenážnu vrstvu.Je potrebné, aby vlhkosť nestagnovala a vzduch mohol voľne cirkulovať vo všetkých vrstvách pôdy.

Výsadbová technika

Pre sadenice je potrebné vykopať otvor s hĺbkou a priemerom asi pol metra.Veľkosť môže byť väčšia, ak je podzemok dlhší a väčší.Odtoková vrstva je asi 20 cm na samom dne otvoru.Ako drenáž môžete použiť štrk, expandovanú hlinu alebo rozbitú tehlu.Potom nalejte vrstvu úrodnej pôdy zmiešanú s humusom, kompostom, dolomitovou múkou a minerálnym obväzom.A potom vrstva záhradnej pôdy.Pôda by mala byť voľná.

Optimálny čas na výsadbu alebo presádzanie kríkov padá na konci leta - začiatkom jesene.Plátky oddelených oddenkov posypaných drevným popolom vložte na dezinfekciu a sadenice prehĺbte asi 10 cm, pokryté zeminou amulčový humus.Slabé a malé sadenice potiahnuté plastovou fľašou.

Tipy na starostlivosť

Po výsadbe a počas prvých rokov je potrebné uvoľniť pôdu okolo kríka po zalievaní alebo zrážaní asi o 7 cm, čím sa zabezpečí prienik vzduchu, ktorý zabraňuje rýchlemu odparovaniu.vlhkosť z hlbokých vrstiev.Krík zalievajte raz týždenne, pokiaľ nedôjde k zrážaniu alebo nedostatočnému množstvu.Osobitná pozornosť by sa mala venovať zalievaniu počas pučania alebo kvitnutia.V horúcich suchých dňoch sa zálievka vykonáva častejšie.

Kultúra nie je napojená na korene!Odporúča sa kopať plytký priekop okolo kríka a naliať doň vodu.

S cieľom ďalej si užiť pivoňku s hojným rozkvetom sa počas prvých rokov odporúča odrezať všetky púčiky, aby Bush mohol zhromaždiť dostatok zelenej hmoty.Zneužívanie dusíka na nastavenie zelenej hmoty za to nestojí - nadbytok môže spôsobiť vzhľad a šírenie húb.Môžete si kúpiť špeciálne zložité hnojivá s prevahou prvkov potaš - fosfor.Alebo sa obaľujte minerálom počas obdobia kvitnutia.Ako hnojivo sa môže použiť aj močovina, dusičnan amónny a mulleín.

Rastlina potrebuje pravidelné hnojenie hnojivami

Metódy rozmnožovania

Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom rozmnožovania jemnoplodej pivonky je rozdelenie kríka.Ale skúsiť to môžu záhradníci, ktorí nie sú časovo obmedzení a nebojí sa prácepestovať krík zo semena.

Rozdelením kríky

Odporúča sa rozdeľovať kríky na jeseň, aby sa nepoškodil podzemok.Vykopte rastlinu spolu so zemitou hrudkou, potom jemne očistite korene a rozdeľte ich na časti.Je dôležité vziať do úvahy, že každá časť po rozdelení by mala obsahovať najmenej 2 púčiky a lepšie - 4. Ďalej sú tieto časti vysadené podľa schémy výsadby, pričom nezabudnite na prehĺbenie púčikov do zeme o 2 cm.

Semená

Hybridné druhy pivóniových semien nedávajú.Pripravené semená sa však dajú kúpiť.Existuje samozrejme riziko, že v dôsledku toho nedostanete to, čo očakávate, ale aj samoopelené semená nemusia prenášať určité odrodové charakteristiky.

Pred výsadbou by sa semená mali pripraviť: vyberte z obalu a umiestnite na tmavé miesto s teplotou najmenej 15 stupňov.Semená sa môžu vysiať v novembri na otvorenom priestranstve, je však pravdepodobné, že sadenice sa neobjavia.

Najlepšou možnosťou by bolo pestovať sadenice v interiéri.
Rada autora

Odrezkami

Vertikálne odrezky sa používajú ako odrezky, ktoré sú úplne oddelené od odrezkov.v polovici jesene vytvorili odnože.Vysadené odrezky na sadenie vo vzdialenosti nie viac ako 0,7 m od seba.Po výsadbe sú odrezky izolované na zimu pomocou slamy alebo smrekových konárov.

Je možné množiť kvetiny odrezkami alebo delením odnoží

Škodcovia a choroby

Plesňové choroby sa vyskytujú zriedka asú prirodzeným dôsledkom porušenia starostlivosti, konkrétne pravidiel zavlažovania.Huba sa objavuje a rozširuje v dôsledku zamrznutia.S cieľom bojovať proti plesňovým infekciám a predchádzať im sa odporúča používať lieky obsahujúce meď, najmä Bordeauxovu tekutinu.

Útoky škodcov ohrozujú pion oveľa častejšie ako choroby.Sod mravce, vošky a húsenice dokážu úplne zničiť nielen farbu, ale aj celý krík.A ak sa mravce dajú bojovať iba pomocou insekticídov, vošky a húsenice sa dajú poraziť tinktúrou mydla s tabakom a popolom dolomitovou múkou.

Použitie úzkoplodej pivonky v krajinnej architektúre

Najčastejšie sa na dekoráciu vysokohorských sklzov používa úzkoplodá pivónia.Je zaujímavé hľadať kvetinové záhony v kombinácii s ľanom, kefami alebo cereáliami.Skúsení záhradníci pestujú niekoľko odrôd pivonky súčasne, aby sa zabezpečilo kvitnutie počas celej sezóny.Úzka pivonka medzi kameňmi a minimalistickými skladbami bude harmonicky vyzerať.

Pion s úzkym listom sa používa v záhradnom dizajne

Záhradnícke recenzie

„Vo všetkom som minimalistický,Páči sa mi atmosféra hôr, turbulentné rieky, „holé“ krajiny.Žena jednoducho miluje svetlé a svieže kvety.Úzka pivonka dokázala uspokojiť požiadavky oboch strán: harmonicky zapadá do celkovej minimalistickej krajiny a každý rok sa teší z jasných zelení a veľkých krásnych kvetín. “

Vladimir, Soči

„Pivoňky sú mojestará láska Bohužiaľ však nie je priestor na pestovanie všetkých požadovaných odrôd. Úzka pivonka je skutočnou mágiou: kompaktné, ale sviežej kríky, nádherné kvety a pomerne jednoduchá starostlivosť. “

Anastasia, Moskovská oblasť

Väčšina ľudí venuje pozornosť iba kvetom pivonky, pretože olistenie mnohých odrôd je najbežnejšie. Jemná pivonka je však schopná dobyť nielen objemové púčiky, ale aj výstredné vyrezávané lístie.