Rosa Leonardo da Vinci: charakteristika odrody

Ruže sú rozmarné rastliny, na pestovanie ktorých je zvyčajne potrebné vynaložiť maximálne úsilie. Dnes to však tak nie je. Chovatelia každý rok vyrábajú nenáročné odrody, ktoré prežijú aj v tých najťažších podmienkach. Jednou z takýchto plodín je ružica Leonardo da Vinci. Rastlina napriek svojim nenáročným vonkajším podmienkam vytvára veľa kráľovských kvetov.

Opis odrody

Opis ruží Leonardo da Vinci naznačuje, že odroda sa objavila už v roku 1993. Táto skutočnosť však nebráni tomu, aby bola kultúra dnes populárna. Odrody kvetov pestovaných na celom svete. Púčiky majú bohatú ružovú farbu a ich plátky sú na dotyk froté. Tieto kvety jasne vystupujú na pozadí bohatých nasýtených zelených listov.

Odroda sa vyznačuje malými, hladkými, vertikálne rastúcimi kríkmi. Kvet je aktívny a trvá pomerne dlho. Kultúra prežíva v daždivých oblastiach dobre. Priame slnečné svetlo nie je pre rastlinu absolútne škodlivé: farba ruží nezmizne ani v tomto prípade.

Variácia Leonarda da Vinciho - červená, vyšľachtená na začiatku 21. storočia. Hlavným rozdielom tejto odrody sú ružové kvety červenej farby,pokryté mahry. Nie sú osamelí, ale zhromažďujú sa v takzvaných „štetcoch“. Ruža tohto typu je veľmi odolná voči rôznym vplyvom prostredia.

Ďalšou špecifickou črtou je mierny zápach. Vôňa kvetov nie je ostrá, ale nemôžete ju nazvať slabou. Výška kríkov nepresahuje meter. Kultúra vytvára veľa vetiev a výhonkov pokrytých strapcami kvetov.

Video „Popis odrody“

Z videa sa dozviete viac o charakteristikách tohto puzdra.

Odporúčania pre pestovanie

Encyklopédia ruží tvrdí, že všetky floribundy ruží sú produktom kríženia odrôd čaju s polyantom. Rastúce rastliny by preto mali obsahovať tieto faktory:

 • Pri výsadbe sa sadenice vysádzajú do zeme najmenej 0,04 metra. Toto je jediný spôsob, ako pestovať silnú a zdravú rastlinu s mnohými kvetmi, ktoré vás poteší po dlhú dobu.
 • Vysadené mladé jedince by mali byť vyrezané pilinami alebo hoblinami. To umožní, aby vlhkosť zotrvávala v pôde a okamžite sa neodparila, čo tiež minimalizuje potrebné množstvo buriny. Odpad z dreva pozitívne ovplyvní kvalitatívne zloženie pôdy.
 • Najlepším miestom na vytvorenie ruženca je územie chránené pred severnými vetrami, pričom spodná voda sa nachádza blízko povrchu.
 • Na omladenie jednotlivcov sa oplatí každoročne vykonávať jarné a jesenné prerezávanie kultúrnych kríkov.
 • Zastrihávanie, ktorého cieľom je vytvoriť krík, sa zvyčajne vykonávaskoro na jar a môže byť priemerný a bohatý.Všetko záleží na veku a stave kríka.
 • Správne pestovanie ruží zahŕňa odstránenie suchých, tenkých a poškodených konárov počas celého života rastliny.Koniec koncov, zvyčajne pestujú kultúru výsadby výrazne.
 • Aby bolo kvitnutie svieže, mala by sa rastlina kŕmiť striedavo ekologickým a minerálnym krmivom.
 • Hnojenie organickou hmotou spočíva predovšetkým v zavedení humusu a kompostu do pôdy.
 • Najlepšie minerálne hnojivá sú zmesou draslíka, dusičnanu a močoviny.

Aj keď odroda dobre znáša nízke teploty, je dobré ju pokryť zimou.Pred tým je potrebné úplne odstrániť listy a kefy kvetov z kríkov a tiež odrezať výhonky na 0,35 metra.Surovinami pre prístrešie sú zvyčajne suché listy a smrekové konáre, ktoré sú pokryté špeciálnym materiálom.

Vzduchovo suchý prístrešok sa môže používať aj produktívne, čo prispieva k udržiavaniu optimálnej teploty a vlhkosti počas zimy.

Použitie v záhradnej výzdobe

Jednotlivci Floribunda zvyčajne pristávajú blízko seba.Je to kvôli malej veľkosti kultúry kríkov.Kvety vysadené v skupinách vyzerajú omnoho lepšie ako kvety pestované samostatne.Kultúra je tiež často zdobená hranicami a veľkými kvetinovými záhradami.Zástupcovia odrody vyzerajú priaznivo a ako pozadie pre poddimenzované jednolôžkové a viacročné rastliny.

Výsadba „satelitov“ ruží je povolená v každomzáhradné dizajnové prvky.Avšak na tento účel musíte vziať do úvahy požiadavky rastlín na druh a zloženie Zeme, úroveň vlhkosti a množstvo svetla.Nie je potrebné pestovať v blízkosti kultúry Floribunds da Vinci s krátkym obdobím dekorácie a neskorého kvitnutia (napríklad veľké pivonky, astry, dahlias a ďalšie).

Je tiež dôležité zachovať vzdialenosť medzi jednotlivcami, aby sa predišlo zahusťovaniu a hromadeniu výsadieb, ktoré vyvolávajú porážku ruží patogénmi.

Pravidlá odchodu

Anglicko sa právom považuje za miesto narodenia ruží.Dnes sa však kvety pestujú vo všetkých kútoch sveta.To sa umožnilo organizovaním náležitej starostlivosti o rastliny.Ruža potrebuje systematické zalievanie, uvoľňovanie a mulčovanie pôdy.Za zmienku tiež stojí odstránenie všetkých burín okolo plodiny.

)

Nadmerne vysušená pôda má negatívny vplyv na ruže, takže zavlažovanie by sa malo organizovať systematicky av dostatočnom množstve.Týždenne sa pod každý krík naleje do vedra destilovanej vody.Na jeseň sa zníži množstvo vlhkosti.Znakom zníženia množstva vody na zavlažovanie je koniec kvitnúcej kultúry.Bush sa aktívne pripravuje na prezimovanie, takže nadmerné množstvo vody môže rastliny veľmi poškodiť.V podmienkach suchej a horúcej jesene je potrebné kvety zalievať.V opačnom prípade bude koreňový systém vyschnúť a zamrznúť pred mrazom.

V horúcom dni je lepšie zavlažovať.okremOkrem toho by sa voda mala naliať do spodnej časti kríka bez toho, aby sa dotýkala listov a kvetov.

Prvé hnojivá sa používajú v druhom roku života rastliny, pretože v prvom roku kultúra obsahuje dostatok minerálov, ktoré boli použité počas výsadby.

Počas teplého obdobia sa voda dodáva najmenej 5-6 krát.

Prvé dva doplnky sa vykonávajú pomocou látok obsahujúcich dusík alebo roztokom mulleínu.Procedúra zvyčajne spadá skoro na jar.

V čase pučania a kvitnutia sa používajú hnojivá trikrát alebo štyrikrát.

Na začiatku jesene potrebuje ruža draslík.Preto by sa počas tohto obdobia mal do pôdy pridávať síran draselný.

Kvet da da Vinci je veľmi odolný voči takmer všetkým známym chorobám.Avšak v nepriaznivých podmienkach pre jednotlivcov môže huba postupovať.Aby sa zabránilo takémuto vývoju skoro na jar, môže sa ker ošetriť síranom meďnatým.

Veľký počet burín na území prispieva k progresii chorôb, ako aj k nadmernej vlhkosti a nedostatku vzduchu v koreňoch.Preto by ste mali starostlivo liečiť zalievanie, burinu a uvoľňovanie zeme.

Nesprávna tvorba prístreškov môže spôsobiť popáleniny infekčnej povahy.Nedostatočné vetranie a vysoká vlhkosť sú častými príčinami napadnutia hubami, v dôsledku čoho väčšina vetiev odumiera.Ak výhonky na jar po odstránení prístreškov boli červené škvrny, mali by sa odrezať.Malé lézie sa dajú jednoducho vyčistiť a zakryť záhradným ihriskom.Hneď ako bude počasie slnečné,zvyšky choroby zmiznú bez stopy.

Minerálne nedostatky často vyvolávajú chlorózu.Listy sú v tomto prípade žlté a suché.Hneď ako sa objavia prvé príznaky choroby, musí byť pôda oplodnená a okyslená.Pre tento ideálny liek Kemira-Universal-2.

Orezávané odrody by mali byť mierne, 5-6 očí.V tomto prípade bude kvitnúca kultúra dlhá, budú sa rozvíjať staré výhonky a mladí budú rásť.

Pred ukrytím kríkov na zimu sa odstránia všetky slabé vetvy, ako aj trávnaté.Pružina odstraňuje suché a poškodené výhonky.Pre správny vývoj kríkov nechajte na ňom len 3-4 hlavné stonky.

V lete by sa mali odstrániť zvädnuté výhonky poškodené parazitmi.

Ochrana proti škodcom

Najčastejšie sú kríky da Vinci napadnuté roztočmi vošky a roztočmi.Vošky obyčajne žijú na spodnej časti listu alebo priamo na stonke.Orgány postihnuté parazitom začnú vysychať a meniť svoj prirodzený tvar.Vzhľad na listoch malého pavučiny naznačuje osídlenie kultúry roztočov.Poraziť hmyz pomôže Alatar, Aktellik, Spark, veliteľ.Pred ošetrením týchto prípravkov musia byť kríky dôkladne opláchnuté vodou pod tlakom.

Na ružu môžu napadnúť aj iní škodcovia:

 1. Rosina listová, ktorá bola napadnutá listami stočenými do kanálikov rovnobežne s centrálnou žilou.Navonok sú telá podobné cigaretám.Poškodené listy musia byť odstránené a zničené.Keď zaútočila na ružicuStojí za to ošetriť rastliny insekticídnou látkou Nitrof.
 2. Rosanská pila, ničí výhonky, puky a listy. Na listoch sa objavujú malé listy, stonky uschnú, pretože vnútorný obsah konárov je už jeden. Ak sa vyskytnú známky výskytu hmyzu, mal by sa jedinec umyť vodou pod tlakom a postrekovať Alatar alebo iný insekticíd.
 3. Klapka ovplyvňuje rastliny s nedostatkom vlhkosti. Na zelených orgánoch rastliny sa objavujú šupiny. Jedy škodcu sa nedajú zničiť, pretože má odolný obal, ktorý spoľahlivo chráni pred chemickými vplyvmi. Škodca sa preto eliminuje mechanicky a potom sa rastlina postrieka Aktarom.
 4. Thrips. Tieto parazity sa usadia vo vnútri pukov a nedovolia im rozpustiť sa. O vzhľade strapcov ukazuje tmavý rám okvetných lístkov. Hmyz si rýchlo zvykne na jedy, takže jeho porazenie nie je ľahké. Faktorom úspechu je častá zmena chemických látok, uvoľnenie zeme a spálenie postihnutých listov.
 5. Sibling - pennitsa. Usadzuje sa v výhonkoch a vytvára bielu penu v miestach preniknutia dovnútra. Hmyz môžete zničiť stlačením miesta vytvárania peny. Po odstránení škodcov týmto spôsobom sa s jedincami zaobchádza s veliteľom, Aktarom alebo Aktellikom.

Umelo pestovaná odroda ruží Leonardo da Vinci je medzi záhradníkmi veľmi obľúbená. Pestujte kultúru takmer vo všetkých krajinách sveta. Je to kvôli odolnosti farieb voči nepriaznivým podmienkam prostredia, šírke použitiatento typ kultúry, ako aj neobvyklý vzhľad a pokojná aróma.

Video „Kontrola škodcov a chorôb“

Z videa sa dozviete, ako sa vysporiadať s chorobami a škodcami kríkov.