Najkrajšie divoké a záhradné odrody gladioli: 40 fotografií a titulov

Šermiar, kvet meča - to všetko sú názvy tej istej rastliny, ktorej pôvod je zahalený legendami. Chovatelia priniesli početné druhy gladioli. Z nášho článku zistíte, ktoré z nich sú najobľúbenejšie.

Botanické vlastnosti kvetu

Gladiolus (Gladiolus) patrí do rodiny Iris. Rastlina kvitne v lete a je vysoko dekoratívna. Dlhé rovné stonky sú pokryté tvrdými listami v tvare meča, ktoré pevne pasujú na výhonky, vďaka čomu sú odolnejšie.

Gladiolus (Gladiolus) patrí do rodiny Irisov

Husté kvetenstvo sú jednostranné, obojstranné alebo špirálové koliformné formy. Na jeden úder sa zostaví 15 až 26 pukov, ktoré sa skladajú zo 6 podielov rôznej veľkosti a majú spoločnú základňu. Farba a veľkosť závisia od odrody.

Video „Čistenie a skladovanie gladioli“

V tomto videu vám odborník povie, ako správne čistiť a uchovávať mečík.

Klasifikáciagladioly

Na uľahčenie navigácie v mnohých odrodách sa zostavila osobitná nomenklatúra. Opis zariadenia je kód pozostávajúci z čísel a písmen, ktoré označujú charakteristické znaky:

 1. Veľkosť kvetov:
 • 1 - do 6 cm;
 • 2 - 6 - 9 cm;
 • 3 - 9 - 11 cm;
 • 4 - 11 - 14 cm;
 • 5 - viac ako 14 cm;
 • 6 - obvodové.
 1. Tón lístkov:
 • 0 - biela;
 • 1 je žltá;
 • 2 - oranžová;
 • 3 - losos;
 • 4 je ružová;
 • 5 - červená;
 • 6 - malina;
 • 7 - fialová fialová;
 • 8 - fialová-fialová;
 • 9 - hnedá a dymová.

Intenzita odtieňa je označená párnymi alebo nepárnymi číslami.

 1. Doba kvitnutia:
 • ALEBO - 70 dní;
 • R - 72 dní;
 • 73. CP - 77 dní;
 • C - 83 dní;
 • SP - 88 dní;
 • 76) P - 95 dní;
 • OP - 110 dní.
 1. Úvod do odrody. Píše sa rok, v ktorom bol kríženec chovaný, a meno šľachtiteľa.
 2. Stupeň zvlnenia:
 • NG - nie je zvlnený;
 • HS - mierne vlnité;
 • G - vlnitý;
 • SG - silne zvlnené;
 • SSG - super tvrdé zvlnenie.

Tiež podľa nomenklatúry môžete určiť počet pukov v kvetenstve a veľkosť meča.

Popisy druhov a odrôd gladioli

Vďaka chovateľom na svete v súčasnosti existuje viac ako dvetisíc odrôd rastlín. Najčastejšie sú klasifikované podľa farby.

biela

Táto kategória nezahŕňaiba obyčajné, ale aj vzorované gladioly rôznych odtieňov.

Moskovský biely kameň

Veľkonohý špíz, pokrytý snehovobielym kvetenstvom, pozostávajúce z 21 pukov.Okvetné lístky sú veľmi prelamované, na spodnej časti smotany, zdobené lila tyčinkami.Výška rastliny - jeden a pol metra.Rozpúšťa sa v deň 77 po pristátí.

Odroda Moskovský Biely kameň

Dmitry Solunsky

Gladiolus s veľkosťou 1,6 m s obrými bielymi kvetmi v množstve 23 kusov.Pri dostatočnom osvetlení získava jadro svetlo žltý odtieň.Okvetné lístky silne zvlnené.Doba kvitnutia je stredná.

Gladiolus Dmitry Solunsky

Assol

Stredne pestovaná odroda.Rozpustené po 77 dňoch vylodenia.Jedno strieľanie dáva 20 bielych čipkových kvetov.Veľkosť - stredná alebo veľká.Jadro granátového jablka so smotanovo žltým širokým okrajom.

Assol bieleho mečíka

Rowan na snehu

Veľkosť mečíka je 1,4 m, počet pukov je 20. Farba je snehovobiely so šarlatovými rozvodmi.Patrí do kategórie super silné zvlnené.Rastlina kvitne 77 dní po výsadbe.

Rowanová odroda v snehu

Biela breza

Vysoký prelamovaný meč s priemerom viac ako 14 cm.bez cudzích inklúzií.Rozpustí sa 83 dní po vylodení.

Biela mečík biela Biela breza

Zelená

Gladioli tejto skupiny sú zriedkavými hosťami záhradných pozemkov.Monochromatický sa najviac ceníodrody bez nečistôt.

Sálavé zelene

1,5 m vysoká rastlina je veľký strednodobý druh. Veľkosť kvitnúceho púčika sa pohybuje od 11 do 14 cm, farba je lipová s krásnym zlatožltým odtieňom.

Žiarivá zelená stupňa

Zelená víla

Veľká odroda dorastajúca do 1,4 m. Okvetné lístky sú tmavozelené fialové tyčinky. Patrí do super tvrdých vlnitých typov. Rozpustené po 77 dňoch vylodenia. Na jednu streľbu je 22 pukov.

Gladiolus Zelená víla

Malý mravec

Gladiolus je strednodobý. Rastie do 1,5 m. Husté kvetenstvo pozostáva z 23 kvetov s priemerom 14 - 16 cm. Základňa je zelená, nasýtená, prelamované konce sú svetlozelené.

Malé mravce - gladiolus stredne skorého života

žltá a krémová

Stopka pokrytá žltými púčikmi vyzerá ako lúč slnka. Tieto odrody sú navyše vysoko odolné voči genetickým chorobám.

Zlatá fantázia

Veľké mečíky kvitnú 77 dní po vylodení. Na jednom stonku je umiestnených 23 pukov. Okvetné lístky sfarbené vaječného žítka majú krajkové okraje. Vzťahuje sa na vysoké druhy a rastie na 1,6 m.


Zest

Stredne veľká rastlina s priemerom väčším ako 14 cm. Crimson prašníky. Vzťahuje sa na stredne skoré odrody.Počet pukov je 22.

žltý mečík Zest

Quadrille

Veľký hybrid veľmi skorého zrenia. Vysoké výhonky sú pokryté kvetmi s rozmermi 11 - 14 cm v krémovo žltom tóne s šarlátovou farbou pozdĺž okrajov.

V spodnej časti tónu je nasýtený karmínový bodkovač.

Veľký hybrid veľmi skorého obdobia zrenia - Quadrille

Halloween

Poddimenzovaná odroda je vysoká až meter. Stonka je husto pokrytá veľkými prelamovanými kvetmi s priemerom 11 - 14 cm, farba je sýto žltooranžová s koralovým okrajom. Gladiolus sa rozpustí v júli.

Poddimenzovaná halloweenská odroda, do výšky metrov vysokej

Amber gama

Jantárové gama hybridy sú počas kvitnutia veľmi krásne. Ich lístky sú maľované v teplých oranžových a bledožltých farbách rôznych odtieňov.

Honey Saved

Veľká prelamovaná rastlina má teplý oranžový odtieň. Jadro je svetlé šarlátové. Výška je 1,4 m. Na jeden výstrel je 23 pukov. Rozpustené po 77 dňoch po vykládke.

Gladiolus med ušetrený

Amber Baltic

Vysoký špíz, veľmi veľký (viac ako 14 cm). Rozkvetlo 83 dní po vykládke, puky boli vlnité, bledé marhuľové s oranžovým odtieňom. Spodný plát je ozdobený svetlou šarlátovou škvrnou.

odroda Amber Baltica

Zlatá symfónia

Velkokvetý stredne skorý mečík. Zaobchádza s mimoriadne tvrdými vlnovými typmi. Kvety vo veľkosti 11 - 14 cm sú na základni krémovo žlté.mení sa na svetlooranžovú. Pozdĺž okrajov je ozdobený široký pernatý ružový okraj. Počet obličiek je 19.

Zlatá symfónia - stredne skorý mečík

Marina Tsvetaeva

Stredne skoro veľmi veľká odroda (16 - 18 cm) do výšky 1,6 m. Okvetné lístky veľmi prelamované, červenooranžové, zdobené karmínovou škvrnou a žltým okrajom na spodnej strane. Na jednom stonku je 22 - 24 pukov.

Marina Tsvetaeva - stredne skorá veľká odroda

Nižný Novgorod

Kvitnutie meča začína 83 dní po vylodení. Farba lososa, bohaté farby, s rubínovými škvrnami a na okraji jasne žltým okrajom. Kvety sú veľké (nad 14 cm), v množstve 22 ks. Výška rastliny je 1,5 m.

Gladiolus Nižného Novgorodu
​​

Bohatstvo ružových farieb

Ružové gladioly sú úžasne nežné. Budú skvelým doplnkom svadobnej výzdoby alebo ako darček pre dievča.

Love Drink

Vysoká rastlina s obrými vlnitými púčikmi. Rozpustenie v deň 77 po vylodení. Farba je svetloružová, krémovo žltá na spodku. Počet pukov - 22.

Variety Love Amour

Vnučky Cilia

Novinka medzi hybridmi. Bol stiahnutý až v roku 2016. Ružový veľký špíz (11-14 cm) krásny dymový tieň. Jadro je jemný krém, spodná okvetné lístky sú maľované svetlo žltým odtieňom.

Hrozienka riasy Grandchild je hustej strapce, ktorá zdobí kvitnúce mečík.

ZestVnuchkin cilia - hrubý okraj

Peppi

Výrazne prelamovaná veľká rozmanitosť. Lososová farba s rubínovou základňou a svetlozeleným okrajom. Výška rastliny - 1,3 m. Doba kvitnutia - 77 dní po výsadbe. Na jednom výstrele je 18 pukov.

Peppy - veľká prelamovaná odroda

Veľkovojvodkyňa Elizabeth

Hybrid má veľmi veľké kvety (viac ako 14 cm) v množstve 22 ks. Rastie až do 1,5 m. Okvetné lístky sú silne vlnité, ľahké tóny lososa. Jadro je svetlo zlaté. Vzťahuje sa na stredne skoré druhy.

Variety Grand Duchess Elizabeth

Neva exotická

Vysoká tráva stredne kvitnúca s veľmi veľkými púčikmi (20 ks). Gladiolus je svetloružový, zdobený snehovo bielymi záhybmi a svetlozeleným okrajom. Odkazuje na veľmi zvlnený vzhľad. Okvetné lístky sú umiestnené tak, že rastlina nie je viditeľné jadro.

Gladiolus Nevskij exotický

George Soros

Rastlina sa vyznačuje veľkými kvetmi (nad 14 cm). Výška výhonkov je 1,7 m. Rozpúšťa sa 83 dní po vylodení. Odtieň fialovo-ružový s karmínovými škvrnami. Počet pukov na jednej stonke - 22.

Gladiolus George Soros

Red and Crimson

Biele hybridy dobre dopĺňajú jasné farby odrôd červenej a karmínovej. Takéto kvetinové aranžmány môžu byť poskytnuté ľuďom narodeným v obchode alebo tvorivým povolaniam v narodeniny a výročia.

Maďarčina

Gladiolus je veľmi veľký, vlnitý (viac ako 14 cm), stredne hrubý.Rozpustené 88 dní po vykládke. Farebná monochromatická vínová bordó s hnedým odtieňom. Na jednej stopke je 20 pukov.

Maďarská odroda sa rozpustí 88 dní po výsadbe

Dajte mi úsmev

Vysoká rastlina s obrovskými púčikmi obsahujúcimi 24 púčikov. Rastie až do 1,8 m. Odroda sa vzťahuje na stredne skoré druhy. Okvetné lístky sú tmavočervené, monofónne, veľmi prelamované.

Gladiolus Daj mi úsmev

Duša Ruska

Veľký hybrid strednej veľkosti. Rozpustené 83 dní po vylodení. Horné okvetné lístky sú maľované vo svetlých karmínových odtieňoch, spodné sú tmavo ružové. Počet obličiek je 23.

Odroda Ruska odroda

Viedenská symfónia

Veľký špíz stredne skorej odrody. Rastie až do 1,4 m. Kvety sú ružovo-fialové s karmínovou škvrnou na spodnej časti. Okvetné lístky silne zvlnené. Jeden výstrel dáva 23 púčikov.

Odroda Viedenskej symfónie

Victor Borge

Výška rastliny je iba 0,8–1,0 m, priemer - 15–18 cm. Farba je monochromatická, jasne červená. V jadre je malá oranžová škvrna.

Kvitnutie začína v júli a končí do konca septembra.

Victor Borge kvitne od júla do konca septembra

Opitý čerešňa

Gladiolus s veľkými kvetmi (11 - 14 cm). Rastie až 1,5 m. Vzťahuje sa na stredne skoré odrody. Okvetné lístky prelamované, pri spodnej časti bohatej repy, po okrajoch - tmavý karmínový. Počet pukov je 22.

Opitý čerešňa - mečík s veľkými kvetmi

Čierny atóm

Veľká rastlina vysoká 1,6 ma priemerom 11,5–14 cm. Farba je hnedá, takmer čierna.Silne vlnité plátky sú orámované strieborným lemom.Rozpustenie v deň 77 po vylodení.

The Black Atom Grade
Lila-Purple Palette

Najlepšie fialovo-fialové odrody majú kvetinové aranžmány s ružovými kvetmi.,Perfektné ako kytica pre dievča.

Afrodita

Vysoký prelamovaný špíz s veľmi veľkými púčikmi v množstve 24 ks.Vzťahuje sa na stredne skoré druhy.Farebná svetlo fialová, v spodnej časti snehobiela

Afrodita - vysoký prelamovaný špíz

Božská serenáda

stredne veľká rastlina, priemer 11–14 cm, 20 pukov pokrývajúcich stonku, kvitnúce 77 dnípo pristátí.Okvetné lístky sú svetlo fialové tóny pokryté malinovým povlakom.Spodná časť je natretá krémovým odtieňom.

Variety Divine Serenade

Hosť z budúcnosti

Vysoký hybrid s obrými vlnitými kvetmi v množstve 24 ks.Farebné monofónne svetlo lila.Spodná časť je tmavšia, fialová.Odroda priemerné obdobie kvitnutia.

Hodnotenie hosťa z budúcnosti
Modrá, Fialová a Modrá

Gladiolus studených tónov vyzerá veľmi obmedzene, ale budú rovnako relevantné.na obchodných rokovaniach a oslavách.

Admirál Ushakov

Rastlina patrí medzi stredne skoré druhy.Jeho výška je 1,4 m, priemer je 11 - 14 cm. Okvetné lístky sú veľmi prelamované,svetlo modrá farba s fialovým odtieňom. Jadro je zvýraznené. Počet obličiek je 25.

Gladiolus admirál Ushakov

Gates of Paradise

Vysoký špíz s veľmi veľkými púčikmi (20 ks). Odkazuje na veľmi zvlnený vzhľad. Kvitne na 83. deň po výsadbe v monotónnom bledo fialovom odtieni. Jadro je tmavšie.

Nebeské brány vysokej špirály

ultrafialové

Gladiolus sa rozpustí 83 dní po vylodení. Veľkosť prelamovaných kvetov je viac ako 14 cm a je tmavofialová, bez ďalších inklúzií.

Gladiolové ultrafialové svetlo sa rozpustí 83 dní po vylodení

kaštanové a dymovo hnedé

Hybridné dymy hnedé boli chované relatívne nedávno. Pôvodné farby nebudú zamieňať tieto prípady s inými odrodami.

Ancient Magic

Veľká rastlina s veľkými vlnitými kvetmi na stonke v množstve 20 ks. Hybrid triedy sredneranny dorastá do 1,3 m. Farba je hnedá a odlieva sa v dymovom tieni. Pozdĺž okrajov okvetných lístkov je orámovaný žltým okrajom.

Stupeň starovekej mágie

Čierny Velvet

Špíz z hladeného dreva s priemerom väčším ako 14 cm. Rozpustí sa 83 dní po pristátí. Tón je bohatý, čerešňový, na okrajoch sa mení na čierny. Počet obličiek je 24.

Špíz na špic pre čierne zamatové

Hnedooký

Vysoká rastlina s malými vlnitými kvetmi s rozmermi 7–10 cm. Gladiolus kvitne veľmi skoro.Okvetné lístky fialové, zdobené tmavo fialovou škvrnou. Jadrom sú zelenkavé lila prašníky.

Kvet hnedého oka Gladiolus hnedý

Brown Chalcedony

Hybridný 1,4 m vysoký a obrovský kvetenstvo 22 púčikov. Okvetné lístky sú prelamované, dymovo hnedej farby s fialovým odtieňom. Rozpustené 77 dní po vylodení.

Stupeň hnedá Chalcedónia

Po rozhodnutí pestovať mečík je veľmi ťažké obmedziť sa na jednu odrodu. Po pristátí iba jednej kópie môžete „ochorieť“ kvetom na celý život.