Kanadské ruže: opis odrody

Pestovanie ruží v oblastiach s chladnými a dlhými zimami je zriedka úspešné z dôvodu nízkej zimnej odolnosti rastlín. Tento problém je dôležitý pre pestovateľov kvetín v mnohých krajinách, ale kanadským šľachtiteľom sa podarilo tento problém vyriešiť v poslednom storočí šľachtením špeciálnych odrôd odolných voči mrazu. Kanadské ruže sú dokonale tolerované v zime bez prístrešia, sú úplne nenáročné na starostlivosť a môžu rásť aj v tých najdrsnejších klimatických podmienkach, ktoré potešia sviežou a dlhou kvetov.

Chov

Kanadské ruže sa množia odrezkami z mladých, ale úplne formovaných výhonkov v polovici leta. Je žiaduce, aby obrobky dosahovali dĺžku 25 - 30 cm - takéto odrezky korene rýchlejšie, pretože ponorené hlboko do pôdy absorbujú lepšie živiny. Aby sa rezanie ľahšie prehĺbilo, jeho spodný rez sa musí vykonať pod určitým uhlom. Ruže kanadských odrôd sú veľmi húževnaté, takže odrezky môžu byť bezpečne vysadené okamžite na trvalé miesto, nezáleží na teplote a vlhkosti, ako pri pestovaní odrezkov obyčajných záhradných ruží.

Na úspešné zakorenenie musí byť odrezky pripravené a riadne vysadené.

Všetky listy okrem dvoch horných by sa mali odstrániť a odrezky by sa mali ponoriť na niekoľko hodín do roztoku, ktorý stimuluje rast.korene. Toto opatrenie nie je potrebné, ale zrýchľuje proces zakorenenia sadeníc.

Pred výsadbou odrezkov vykopávajú pôdu a hnojia ju organickými látkami (kompost, rašelina). Potom sa odrezky vťahujú do zeme pod miernym svahom.

Vzdialenosť medzi sadenicami závisí od odrody ruží. Odporúča sa vysádzať vysoké a mohutné kríky, ktoré rastú do 1,5 až 2 m, nie bližšie ako 1 m od seba. Ruže strednej výšky (1–1,5 m) sa vysádzajú vo vzdialenosti 50–60 cm a nízke (do 1 m) vo vzdialenosti 35–40 cm. Aby sa zabránilo prehriatiu sadeníc, mali by sa zatieniť alebo by sa mali používať tmavé fľaše. Hoci sa odrezky zakorenia na jeseň, úkryt sa dá odstrániť až na jar budúceho roka.

Video „Popis“

Z videa sa dozviete, aké sú tieto kvety.

Odchod

Kanadské ruže môžu rásť za všetkých podmienok as minimálnou starostlivosťou. Sú dokonale znášané suchom a letné teplo, navyše slnečné oblasti sú pred nimi vhodnejšie ako tieň. V tieni však rastú celkom úspešne. Ruže nie sú náročné na zloženie pôdy, ale našťastie reagujú na periodické vrchné obväzy s prudkým rastom výhonkov a sviežim kvetom. Na obväzy je lepšie používať tekuté hnojivá (minerálne zmesi, mulleín, roztok popola), ktoré sa zavádzajú do malých priehlbín okolo kríka. V silnom suchu musia byť rastliny napojené.

Plodina pre kanadské ruže je voliteľná, ale pre ampuluOdrody sú žiaduce, pretože to umožňuje nielen omladenie kríkov, ale tiež jej prepožičiavanie.

Hygienické prerezávanie sa vykonáva na jar, predtým, ako sa puknú púčiky, a spočíva v úplnom odstránení chorých a poškodených rias, ako aj o skrátení niektorých vrcholov. Potom je potrebné počas leta odstrániť kvitnúce puky. Na jeseň je možné vyhnúť sa prerezávaniu, pretože ruže normálne tolerujú nízke teploty a nepotrebujú prístrešie.

Kvetinové cnosti

Hlavnou výhodou ruží kanadského výberu je nepochybne ich jedinečná zimná odolnosť. Rastliny sú schopné odolávať nízkym teplotám -30-45 ° C, zatiaľ čo čajové hybridy mrznú pri teplotách až -10 ° C. Úroveň zimnej odolnosti týchto ruží sa môže líšiť v závislosti od odrody, ale aj keď z nejakého dôvodu (prudký teplotný rozdiel) stonky stuhnú na smrť, potom s príchodom tepla sa rýchlo zotavia. Táto schopnosť obnovy v dôsledku rastu rastlín na vlastných koreňoch - to znamená, že nové výhonky rastú z koreňových pukov.

Je tiež dôležité poznamenať, že rastliny majú vysokú odolnosť voči rôznym chorobám plesňového a infekčného pôvodu. Ruže tohto výberu tiež takmer nikdy netrpia parazitmi a škodlivým hmyzom, čo vylučuje potrebu sezónneho a profylaktického ošetrenia. Môžu sa obávať bez toho, aby boli povinní pre rôzne druhy čaju: zalievanie, formovanie prerezávania, špeciálne dresingy, a to nemá vplyv na ich kvitnutie.

Je potrebné uviesť avysoké dekoratívne vlastnosti ruží. Kríky týchto rastlín sa vyznačujú sviežou a svetlou zeleňou, malými ostnami a niekoľkými jasnými kvetenstvami. Pôsobivé sú aj doba kvitnutia ruží (od konca júna do samých mrazov), ako aj rozmanitosť farebných odtieňov, ktoré umožňujú prenikanie jasných farieb do krajinného priestoru.

Odrody odrôd

Kanadské ruže sa dajú pomerne ťažko klasifikovať, pretože boli získané za účasti mnohých druhov a hybridných foriem. Pretože hlavným účelom tohto výberu bolo získať najodolnejšie a najtvrdšie ruže, boli hybridy Cordes a Rugoz vybrané ako materské odrody, ktoré sa potom krížili s pôvodnými druhmi bežnými v Kanade. Dnes v predaji nájdete veľké množstvo odrôd „kanady“ rôzneho zahraničného pôvodu, napríklad amerického. Ale iba kanadské ruže sú iba dvoma sériami získanými v dôsledku rokov vládnych programov: Explorer a Parkland.

Ruže série Explorer (objaviteľ, prieskumník) sú veľmi odolné voči nízkym teplotám a chorobám, kvitnú dlho a nádherne. Táto séria má viac ako dve desiatky odrôd s úplne odlišnými vlastnosťami: ampelous, pletené, silne voňajúce odrody. Séria Parkland (park) bola vytvorená o niečo neskôr a obsahuje pol tuctu odrôd vzpriamených s elegantnými dvojitými kvetmi rôznych farieb.Rozsah.Séria bola vytvorená v kanadskom meste Morden, a preto takmer všetky názvy odrôd Parkland začínajú slovom „Morden“.Zimná odolnosť týchto ruží nie je tak vysoká, ale po zmrazení sú veľmi rýchlo obnovené.

Samozrejme nie je možné opísať všetky odrody kanadského šľachtenia, preto vyberieme najobľúbenejšie a najčastejšie vysadené v prímestských oblastiach:

  1. Henry Hudson (séria Explorer).Chov 1976.Nízke (90 - 100 cm), kompaktné ruže na sprej so strednou veľkosťou (5-7 cm) s bielymi alebo mierne ružovkastými kvetmi.Kvitne vo vlnách počas leta, dobre znášaný tieň, je vynikajúcou voľbou pre výrobu malých kvetinových záhonov, prednej časti územia.
  2. JPConnell (Explorer).Odroda bola vyšľachtená v roku 1987. Silný ker (do 1,5 m), vzpriamený, s luxusnými jasne zelenými veľkými listami a rovnako účinnými dvojitými kvetmi svetlo žltej farby.Ruža rastie pomaly, prvých pár rokov kvitne raz, ale ako rastie Bush, kvitnutie sa opakuje.Táto odroda sa najčastejšie používa na dekoráciu parkov, ciest, kvetinových záhonov.
  3. Morden Blush (Parkland).Najobľúbenejšie a hojne kvitnúce ruže tejto série, vyšľachtené v roku 1988.Kompaktná Bush (do výšky a šírky 1 m), kvety strednej veľkosti (5-6 cm), dvojité, zozbierané do kvetov niekoľkých kusov.Farba lístkov je svetloružová alebo krémová, v strede kvetu je bohatá ružová, aróma je svetlá.Kanadské ruže tejto odrody si dlho udržiavajú svoj tvar, sú odolné voči teplu, chladu a chorobám.
  4. Morden Amorette (Parkland).Chov 1977.Najmenšia odroda tejto série - v teplom podnebí môže výška kríkov dosiahnuť 90 cm, ale v zime nepresiahne 30 - 40 cm. Krík je kompaktný, kvety sú veľké (6-7 cm), silne voňajúce, bohaté tmavo ružovej alebo fialovej farby s miernym svetelný bod. Rastie dobre v suchom a horúcom podnebí.
  5. Charles Albanel (Explorer). Najbežnejšia odroda v prímestských oblastiach. Krík je kompaktný, poddimenzovaný (do 75 cm), kvety fuchsie, silne zapáchajúce. Výhonky sú flexibilné, schopné vytvoriť hustý kryt, ktorý vám umožňuje používať ružu ako rastlinu na zakrytie pôdy.

Medzi sériami Prieskumníka sú zaujímavé odrody s ampélovými výhonkami do výšky 3 m (Martin Frobisher, William Baffin), ako aj skorá kvitnúca ruža Therese Bugnet, ktorej kvety kvitnú v máji. Aké ruže by ste si nevybrali, môžete si byť istí, že v akejkoľvek atmosfére nebudú mať problémy s ich pestovaním, s výnimkou jednej, s výberom samotnej odrody, pretože odroda kanadských ruží nikoho nenechá ľahostajným.

Video „Starostlivosť“

Z videa sa dozviete, ako sa správne starať o ruže.