Spray ruže: najlepšie odrody a pravidlá starostlivosti

Medzi mnohými pokusmi o klasifikáciu sú ruže rozdelené na park a záhradu.Prvý zahŕňa tie hybridy a odrody divej ruže, ktoré nepotrebujú alebo takmer nemusia byť izolované na zimu, a druhý - výsledky kríženia subtropických a európskych odrôd, ktoré si vyžadujú špeciálne poľnohospodárske techniky a povinné krytie v chladnom období.Záhrada patrí miniatúra, prízemie, obrubník, vinobranie, horolezectvo.Patria sem aj kríkové ruže, ktoré sa tiež nazývajú kríky, huňatiny alebo kroviny.
Obsah
  1. Botanické prvky
  2. Video „Care“
  3. Tradičné a malokveté
  4. Ako používať podperu pre kríky
  5. Pravidlá starostlivosti
  6. Choroby a škodcovia
  7. Chovateľská technológia
  8. V záhradnej výzdobe
  9. ) Video „Choroby a škodcovia“
Botanické vlastnosti

Ruže sú dodávané v rôznych veľkostiach, ich výška sa pohybuje od 25 cm do3,5 m. Pozemky sa vyznačujú silnými vzpriamenými klíčkami, ktoré tvoria široké rozšírenieVystavenie extrémnym pyramídových krovia cez ich formy zvyčajne pracujú pestovatelia často používajú rôzne rekvizity pomôcť rastliny k vytvoreniu dekoratívne kompozície.Výhonky rôznych odrôd sú veľmi pichľavé a úplne bez tŕnia.Ružové kríky sa skladajú z kostrových vetiev (nazývajú sa vetvy maternice) a ročných mladých výhonkov, ktorých počet kontroluje človek.

Na výhonkyexistujú zelené, rôzne odtiene, ktoré nie sú paropurestovými listami, pozostávajúce z oválnych listov s okrajom rôzneho stupňa nepravidelnosti. Kvety s priemerom 2 až 18 cm vyrastajú na dlhom stopkách (môžu byť vysoké od 10 do 90 cm) a sú jednoduché alebo zbierané do kvetov, niekedy aj po 200 kusoch. Samotné kvety sú pozoruhodné svojou krásou, pestrosťou farieb, formami okvetných lístkov, mnohé sa vyznačujú rafinovanou alebo iba príjemnou vôňou. Jedna kvetina sa môže skladať z piatich okvetných lístkov alebo ich mať až jeden a pol sto, to znamená, že sú jednoduché, polodvojité alebo dvojité. Kvetinové formy sú tiež rôzne: ploché, miskovité, guľovité, pohárovité, kužeľovité, pivoňovité atď.

Pokiaľ ide o sfarbenie lístkov, ruže nie sú z celého spektra maľované iba modrou farbou. Existujú však odrody, ktorých kvety menia farbu alebo kombinujú 2 - 3 odtiene.

Moderné kríkové ruže, ktorých odrody sa líšia od ich predkov, patria do rodu Rosehip, ale veľmi často sa získavajú krížením odrôd a hybridov pochádzajúcich zo stálezelenej ázijskej subtropickej ruže. Preto je dôležitá otázka, ako kryť ružu ukryť, pretože v jej predkoch má veľmi teplomilné rastliny.

Video „Starostlivosť“

Z videa sa dozviete všetko o starostlivosti o tieto rastliny.

Tradičné a malokveté

Naši amatérski pestovatelia kvetov oceňujú kríky ruží rovnako ako profesionálni návrhári. Okrem nepopierateľnej krásy a obrovského výberu tvarov, farieb, vôní, záhradníkov priťahujerelatívna ľahkosť starostlivosti, životnosť týchto rastlín. Dlhé kvitnutie od júna do septembra alebo opätovné vytvorenie púčikov po chvíli vám umožní zvoliť si rastliny pre svoju záhradu, aby vždy vládla rozkvitnutej ruži.

Medzi bielymi odrodami je obľúbená anglická ruža Claire Austin. Jeho okrúhly rozvetvený krík má výšku 1 m. Terry kvetina v tvare bambusu vylučuje bledožlté lístky, ktoré sa po otvorení kvetu stanú krémovo bielou, výrazné tóny vanilky a lúčnych tráv sú zachytené v myrhovej aróme. Z tej istej skupiny má Austin novú odrodu „William a Catherine“: vzpriamený rozvetvený ker rastie na 1,2 m, kvety v tvare pohára sú biele s pokojnou vôňou. Je veľmi dôležité, aby táto odroda vykazovala dobrú odolnosť voči chorobám listov.

Terry sférická biela so zeleným odtieňom na vonkajších okvetných lístkoch kvetov Artemis sa zhromažďuje v kefách s anízovou arómou. Kvetnatý ker dorastá do výšky 1,3 m, vyniká sviežou rozkvetou a rýchlym rastom výhonkov.

Moderná odroda „Letný pamätník“ s dvojitými bielymi kvetmi pripomínajúcimi staré ruže. Vysoký, až 1,5 m, rozvetvený ker s radosťou pri dlhom kvitnutí, odolnosť proti tradičným chorobám listov.

Z odrôd ružovej palety romantická „Sindarella“ s veľkými voňavými mäkkými ružovými kvetmi využíva zaslúženú lásku pestovateľov kvetov. Vyžaduje sa veľmi dlhá (až 2 m) pevná vetvavyžadujú podporu a dobré prístrešie na zimu.

„Meiyan“, „Fritz Nobis“, „Garteradume“ - kvety týchto odrôd potešia oko bledými ružovými okvetnými lístkami a vôňou - príjemnou vôňou. Vyrastajú až jeden a pol metra a "Fritz Nobis" dokonca až do 2 m, jeho tvrdé výhonky sú sklonené k zemi.

Nová odroda „baterky“ s ružovými froté kvetmi a príjemnou vôňou sama osebe kombinovala sen pestovateľov kvetín - vôňu, kúzlo jemných lístkov, odolnosť proti mrazu, ľahostajnosť k hlavným chorobám a dažďu.

Stará osvedčená odroda „Flirinskgold“ je obľúbená už viac ako 70 rokov. Jeho zlatožltá (a na konci kvitnutia veľmi svetlá) kvitnú na jar kvety, ktoré nie sú zdvojené, pred všetkými ostatnými príbuznými. Po jedinom kvitnutí zostáva krík, ktorý sa rozrástol na šírku 2 m, ozdobou záhrady - jeho dlhé výhonky s tmavozeleným listovým lukom zostupujú k zemi a dorastajú do výšky 2,5 m.

Ďalšia zo žltých paliet by chcela spomenúť odrody „Golden Celebration“ a „Lady Emma Hamilton“. Ich kríky sú vysoké a rozvetvené a kvety sú froté, plné žltých horúcich tónov. „Zlatá oslava“ na juhu, kde nie je potrebné sa chrániť pred zimou, sa pestuje ako lezecká ruža, jej tvrdé výhonky sú opletené na podperách.

Kríková ruža, ktorej starostlivosť uľahčuje jej mrazuvzdornosť a odolnosť voči väčšine chorôb, je vynikajúcim svetlom ShiningLight. Jeho žiariace žlté kvety sa zhromaždili v kefke, radovali sa v hojnosti a kríky rastú na 1,3 m.

Červené kvety Red Eden Rose a zamatovo červená Thornilla majú radosť z bohatýchfarba, veľa okvetných lístkov v dvojitej kvetine a príjemná aróma.

Rozvetvené kríky s dlhými tvrdými výhonkami vyzerajú na svojich podperách veľmi dekoratívne, v teplom a miernom podnebí sa RedEden Rose pestuje ako lezecká ruža.

Odrody „Rother Corsair“ a „Toskánsko“ sa tešia rôznym odtieňom tmavo červenej farby a ich polodvojité kvety hojne pokrývajú dlhé zakrivené výhonky. "Toskánsko" kvitne iba raz v polovici leta, ale popularita nie je nižšia ako jeho príbuzní, ktorí kvitnú celú sezónu.

Ako používať podperu pre puzdrá

Kríky kríkov sa vyznačujú tvrdými vzpriamenými výhonkami, z ktorých mnohé tvoria kompaktné kríky s nízkym kríkom, ktoré krásne rastú bez opory. Medzi nimi sú však exempláre, ktorých výhonky dorastajú do 2,5 ma viac. Spravidla najprv vyrastajú stabilne nahor a potom sa ohýbajú a nakláňajú sa k zemi. Je oveľa jednoduchšie pestovať ich pomocou podpory. Chráni sa vetvy, ktoré sú zväčšené kvetmi, pred zranením vetrom alebo dažďom, uľahčí sa starostlivosť o ne a vyvetrá sa Bush.

Podpery sa väčšinou používajú v záhradách vo forme oblúkov, pergol, stĺpov, pamätníkov alebo mreží. Oblúky krásne rozoznávajú vstup na miesto alebo vyhradia určitú plochu záhrady. Ak chcete opletiť stĺpy, pamätníky alebo pyramídy pomocou vzpriamených klíčkov, musíte tvrdo pracovať, nasmerovať mladé výhonky správnym smerom a upevniť ich na podperu. Výsledok však stojí za to. Zvislé podpery sa používajú ako prvok kvetinového záhonu, v ktorom je ružaje uvedená samostatná časť.A môžete ich umiestniť pozdĺž chodníkov alebo v blízkosti lavičiek - vytvoríte tak jedinečnú záhradnú výzdobu a správnu náladu na relaxáciu.

)

Gobelín, inštalovaný blízko nie príliš peknej steny, je schopný uniesť ťažké konáre ružových kríkov a skrývať za nimi všetko, čo nechce ukázať.nadriadený časť.Najprv sa na vybrané miesto umiestni podpora a potom sa vedľa nej vysadia ruže.Tento postup zaisťuje, že pri inštalácii podpory nebudú ovplyvnené korene rastlín.Mrežou môže byť iba pletivo alebo krásny drevený rebrík s bielou farbou.Starostlivo upevnenie na to rastúce výhonky, je možné vytvoriť Bush tak, že všetky kvety budú na jednej strane, iba ak nie je nikto sa na to pozerať z druhej strany.Alebo naopak, dokonca aj s tuhými, rovnými výhonkami môžete skrútiť bielu drevenú mriežku s veľkými bunkami, takže nádherná stena z tmavozeleného lístia s voňavými kvetmi bude vyzerať rovnako dobre na oboch stranách.Mimochodom, biely strom medzi tmavými zeleňami je klasickým prvkom pravidelnej záhrady.

Pravidlá starostlivosti

Kríky ruží si vyžadujú pomerne tradičnú starostlivosť.Miesto, kde si musíte vybrať jasný, slnečný, chránený pred prievanom a severným vetrom.Aj keď mnoho ruží uprednostňuje svetlo penumbra v najteplejších časoch dňa.Pôda by mala byť voľná a výživná, mierne kyslá.Ak je príliš ťažký, stojí za to priniesť mu rašelinu a kompost, kopať hlboko, môžetepridajte kostnú múčku av prípade silného okysľovania tiež múku dolomit.

Sadenice je možné zasadiť na stále miesto na jar do polovice mája alebo na jeseň, aby sa mohla zakoreniť skôr, ako prídu skutočné mrazy.Odporúča sa kúpiť v škôlke, ak sú korene otvorené, potom starostlivo preskúmajte: uistite sa, že korene sú živé, nie príliš sušené, výhonky sú celé a zdravé.Pred výsadbou by sa suché korene mali skrátiť na miesto bydliska, všetky výhonky by sa mali skrátiť na živý púčik a korene by sa mali niekoľko hodín namočiť do teplej vody.

Vopred sa musí vykopať jama s hĺbkou najmenej 50 cm, na jej dne sa musí uvoľniť zemina, vylejeme pôdu zmiešanú s kompostom a komplexnými minerálnymi hnojivami tak, aby sa na ne položili korene.boli umiestnené v správnej hĺbke.Správna hĺbka výsadby je prenikanie koreňového goliera (alebo potomka) do hĺbky približne 5 cm pod úrovňou zeme.

Potom sa korene spustia do diery, všetky korene sa rozprestierajú po svahoch kopca hnojivami, opatrne ju pochovajú a jemne potriasajú sadenice, aby sa nevytvorili žiadne medzery.Potom je zem stlačená, napojená na vedro s vodou a mulčovaná.Prvých pár týždňov je lepšie zatieniť krík a postupne si zvyknúť na slnko.

Na jeseň už nie je potrebné vysádzať vysadené rastliny pred zimou.S nástupom chladného počasia ho jednoducho rozprášili, nabrali 25 cm zeme, zakryli ho rašelinou a suché listy zhora.Ak sa očakáva, že zima bude tvrdá, nad kríkom sa postaví kostra a pokryje sa strešnou plsťou alebo netkanou látkou aFilm. Po poklese teploty na -10 alebo -15 stupňov je potrebné dôkladne uzavrieť, aby rastlina nedozrela. Na jar bude mať vysadená ruža čas, aby rástla pred prvou zimou. Ak jej nebolo dovolené kvitnúť, bola o ňu náležite postarané, potom bola dostatočne silná na to, aby dobre spala. Už musí vykonať jesenné prerezávanie - skrátiť výhonky, odstrániť poškodené alebo narušujúce tvar kríka a potom pokryť zimu v súlade s požiadavkami odrody a očakávanými mrazmi.

Prerezávanie sa vykonáva s cieľom vytvoriť puzdro, ktoré sa vykonáva od prvého roku, aby sa zabránilo zahusťovaniu. Zvyčajne sa oreže na jar, na jeseň av lete, ak potrebujete odstrániť poškodené výhonky.

Ruže sú kvety odolné voči suchu a nemalo by sa im umožniť, aby korene navlhčili. V vrúbľovaných kríkoch koreň obyčajne hlboko rastie, mali by sa zalievať zriedka, ale hojne. U kríkov pestovaných odrezkami je koreňový systém umiestnený pod samotným povrchom, vyžaduje častejšie a miernejšie zalievanie. Zalievané ráno alebo večer teplou usadenou vodou tak, aby voda neklesla na zeleň.

Celú sezónu musíte burinu a uvoľniť pôdu okolo kríkov. Na jar av prvej polovici leta sa kŕmia roztokom kalu (za vlhkého počasia listovou aplikáciou), špeciálnymi komplexmi hnojív pre ruže. Potom sa zastaví prívod dusíka a zavedie sa draslík a fosfor. V auguste prestanú kŕmiť, aby rastlina mala čas pripraviť sa na odpočinok.

Choroby a škodcovia

Ruže môžu trpieť hubovými chorobami(najčastejšie sú ovplyvnené múčnatkou), od hrdze a rôznych hnilob.Nadmerná vlhkosť vyvoláva väčšinu chorôb a môže byť príčinou prudké ochladenie, množstvo vlhkosti a nedostatok slnka.Aby ste tomu zabránili, musíte monitorovať priepustnosť púzdra vzduchom, nedajte vetvám, aby sa navzájom zatienili.Postihnuté časti rastliny sú odstránené, Bush je ošetrený špeciálnymi prostriedkami.„Ridomil Gold“, „Fundazol“, „Skor“, „Baktofit“ pomôže prekonať choroby.A ak sa vyvinie chloróza (listy menia farbu), musíte urobiť analýzu pôdy, aby ste zistili, ktorý prvok rastliny nemajú.

Rosa môže ohroziť veľa parazitov, ktorí budú chcieť piť jej šťavu alebo hlúť greeny - vošky, roztoče, hmyz z mierky, pily, kôrovce, húsenice.Existujú chemikálie, ktoré vám pomôžu zbaviť sa škodcov, keď sa objavia.Ošetrenie rastlín je však možné vykonávať na jar, aby sa predišlo „Karbofos“, „Aktellik“, „Rogor“ ešte pred prebudením obličiek a na jeseň po páde listov.

Chovateľská technológia

Odrody ružové odrody sa môžu množiť delením kríkov, vrstiev, koreňových hláv a odrezkov.Dospelý ker sa dá rozdeliť na začiatku jari alebo na jeseň, pričom každý z nich obsahuje koreň a výhonky.Musíte rezať ostrými nožnicami alebo nožom s dekontaminovanými čepeľami, ošetrovať miesta rozrábania drevným popolom a potom jednotlivé diely pestovať a starať sa o ne ako sadenice.

Koreňové odrezky na jar - vštepujú sa mladé výhonky, ktoré sa fixujúpôda a špička je zviazaná tak, aby vyrastala. Môžete dokonca nahý prikopannuyu časť úteku, to znamená odstrániť jej kôru. Toto miesto je potrebné zaliať a napojiť. Po páde koreňov sa objaví, a budúcu jar môže byť z rodičov odrezaná a presadená nová rastlina.

Koreňové potomstvo sa môže odrezať z kríkov spolu s chrbticou a presadiť. Rezne sú špeciálne rezané a zakorenené jedným z najbežnejších spôsobov. To sa dá urobiť od začiatku tvorby pukov do konca kvitnutia. Najčastejšie sú však odrezky rezané na jeseň počas orezávania kríkov, spadajú do pivnice až do jari a potom sú zakorenené v zemi. Alebo zakorenené doma a potom vysadené na jar v malej, ale nezávislej rastline.

V záhradnej výzdobe

Na samostatných výsadbách, ružových záhradách a zmiešaných kvetinových záhonoch môže byť ruža skutočnou ozdobou záhrady. Niektorí záhradníci vyberajú odrody podľa načasovania kvitnutia, takže celú sezónu, ktorá sa vzájomne nahrádza, ruže potešia majiteľa nekonečným množstvom nádherných farieb, vôní a kvetinových tvarov.

Ruže sa často vysádzajú na trávnikoch a nádvoriach, aby bolo možné obdivovať ich dokonalosť zo všetkých strán. Alebo s ich pomocou vytvorte útulné zákutia pre rekreáciu.

Ruže - kujný materiál v rukách dizajnérov. Používajú sa na vytváranie zelených živých plotov a prízvukov na kvetinových záhonoch pre samostatnú skupinovú alebo samostatnú výsadbu. Najzaujímavejšie je nekonečné množstvo možností, z ktorých si každý môže vytvoriť vlastné majstrovské dielo.

Video „Choroby a škodcovia“

Z videa sa dozviete o chorobách kríkov a ich škodcov.