Pracovný plán na prípravu skleníkov na zimu

Skleníky a skleníky spoľahlivo uchovávajú plodiny pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami as primeranou údržbou výrazne znižujú riziko škodcov alebo chorôb.Príprava skleníka na zimu je jedným z najdôležitejších ošetrení.

Dôležitosť prípravy

Hlavným cieľom skleníka je chrániť pestované plodiny pred chladom, prievanom a silnými zrážkami.Dizajn poskytuje konštantné optimálne podmienky pre rast a rodenie rastlín.Priaznivé podmienky však nie sú iba pre rastliny, ale aj pre niektoré druhy škodcov.Teplé a vlhké prostredie tiež prispieva k rozvoju burín, ktoré získavajú živiny z pôdy potrebné pre vysadené plodiny.Je tiež možné, že sa môžu zúčastniť akékoľvek plesňové spóry, ktoré dokážu dokonale prežiť zimu a zničiť sadenice na jar.

Na zničenie úrody môže stačiť jeden z týchto faktorov.Preto je základom úspešnej budúcej úrody položená na jeseň všeobecným čistením a konečným spracovaním všetkých častí skleníka.Prípravné práce na skleníkyvykonáva sa v dvoch hlavných smeroch: príprava pôdy na lôžkach pre nasledujúcu sezónu a dezinfekčné ošetrenie stavebných detailov (rám, poťahový materiál).

Video „Príprava skleníka na zimu“

V tomto videu sa odborník podelí o odporúčania, ako správne pripraviť skleník na zimné obdobie.

Všeobecné čistenie

Po zbere by sa lôžka mali zbaviť zvyškov jednoročných plodín. Uhorky, paradajky, paprika, kapusta odstránia zvyšné nadzemné a podzemné časti. Odstráňte tiež zvyšky ovocia. Najlepšie je spáliť alebo pochovať mimo stránky. V prípade trvalých kultúr je situácia zložitejšia. Musia byť starostlivo skontrolované, odstrániť poškodené, vysušené alebo zhnité časti.

Ak je väčšina rastliny poškodená, odstráni sa z koreňa. A budúcu sezónu sú na ich miesto vysadené nové.Je dôležité odstrániť nielen zvyšky kultivovaných rastlín, ale aj buriny. Väčšina z nich je dlhodobá, preto by ste mali starostlivo skontrolovať prítomnosť pôdy v krajine.

Pozemné práce

Pri pestovaní jednoročných plodín (zelenina, bobule, kvety) by sa mala ornica každoročne odstraňovať. Výmena pôdy a jej ďalšie spracovanie je najťažšia úloha, výsledok budúcej úrody závisí od jej správnej realizácie. Zvyčajne odstráňte najmenej 15 cm hornej vrstvy, ktorú po dezinfekcii môžete naliať do otvorených postelí, kvetinových záhonov, do záhrady. Namiesto odstránenej vrstvy pôdy sa naleje čerstvá úrodná pôda. čerstvýÚrodnú pôdu si môžete kúpiť alebo pripraviť sami. Každá z týchto možností má svoje výhody a nevýhody.

Nákup hotovej pôdy je rýchlejší a ľahší, nemôžete si však byť úplne istí, že obsahuje všetky potrebné užitočné zložky. Existujú prípady, keď sa pôda predaná v inom skleníku predá ako nová pôda. Táto možnosť je úplne nerentabilná: pôda je nielen úplne vyčerpaná, ale môže byť infikovaná škodcami alebo plesňami.

Druhou možnosťou je pripraviť pôdu sami. Je náročnejšia na pracovnú silu a bude vyžadovať viac času, pretože pôda musí spĺňať určité kritériá: správna štruktúra, vysoký stupeň výživnej hodnoty, neprítomnosť minerálnych solí, neutrálna úroveň PH, úroveň schopnosti zadržiavať vodu. Klasické zloženie pôdy pre skleník pozostáva z rašeliny vysokej rašeliny, riečneho alebo jazerného piesku, kompostu alebo humusu.

Dezinfekcia

Škodcovia a plesňové spory tolerujú zimu v jalovici. Miesto ich útočišťa môže byť nielen pôda, ale aj podrobnosti o dizajne. Preto by sa dezinfekcia mala vykonávať komplexne.

obrábanie pôdy

Podľa odporúčaní skúsených záhradkárov je potrebné pôdu dezinfikovať tromi osvedčenými metódami: ošetriť bielidlom, fumigovať sírou a postrekovať špeciálnym roztokom. Bielidlo padá na posteľ a šíri sa po zemi hlbokým zhrabnutím. Na fumigáciu sa síra zmieša s petrolejom a zapáli sa v ďalekom rohu smerom k východu. poTento skleník je na niekoľko dní zatvorený.

Môžete tiež použiť prostriedky na kontrolu obsahu síry.Fumigácia sírou je vhodná iba pre vysoké konštrukcie s nekovovými konštrukciami, pretože emisie z odparovania môžu spôsobiť koróziu kovov.Na postrek je vhodný zriedený síran medi, vodný formalín, vápno (4%) a kreolín (2%).Rámec a náter

Počas spracovania síry sa dezinfikuje nielen pôda, ale aj všetky časti skleníka.Rámce sa spracovávajú v závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené.Kov premytý vriacou vodou s prídavkom octu, zafarbený smaltom.Polyvinylchlorid môže byť tiež spracovaný kyselinou octovou, ale s teplotou najviac 60 ° C.Pre drevené rámy sa odporúča použiť síran meďnatý (10% roztok).

Povrchová úprava tiež závisí od materiálu.Polyetylénová fólia sa premyje mydlovým roztokom, dezinfikuje sa síranom meďnatým a suší sa.Sklo sa môže tiež spracovať pomocou roztoku z tyčinky mydla (s vysokým percentom alkálie) a vriacej vody.Polykarbonát sa nedá opracovať aktívnou zásadou.Odporúča sa používať intenzívny horúci roztok manganistanu draselného.

Je dôležité dôkladne opláchnuť všetky ťažko dostupné miesta, na ktorých sa môže skrývať nebezpečenstvo vo forme infekcií alebo lariev škodcov.Po dezinfekcii musí byť skleníok vysušený a vetraný.

Výsev úžitkových rastlín

Na dekontamináciu pôdy, jej hnojív a zlepšenie štruktúry sa na jeseň vysádzajú rastliny zeleného hnoja.Môžete použiť bielu horčicu, vikuňu, facéliu.Pestované listy zeleného hnoja sú ponechané na zimu, nie sú pochované v pôde, hoci niektorí záhradníci radšej pestujú rastliny a na zimu ich pokrývajú pôdou.

Otepľovanie

Ak plánujete skleník používať v zime, musíte sa postarať o jeho otepľovanie.V závislosti od typu konštrukcie a krycieho materiálu musíte zvoliť najlepší spôsob izolácie pre svoj skleník.

Základné pravidlá

Na zabezpečenie pohodlných podmienok pre rastliny a nepoškodenie štruktúry je potrebné:

  • posilnenie rámca;
  • izolovať všetky časti skleníka (základ, predsieň alebo vstupná zóna a celá konštrukcia ako celok);
  • použite najlepšiu voľbu pre váš typ skleníka (vykurovanie, vzduchová medzera, izolácia penovým polystyrénom);
  • Postarajte sa o dezinfekciu materiálov použitých na dezinfekciu.

Materiály

Izolujú skleníky rôznymi spôsobmi a materiálmi.V skleníkoch zo skla a polykarbonátu sa vykurovacie systémy používajú vždy, keď je to možné.Ekonomickejšia alternatíva - izolačný penový polystyrén, ďalšia vrstva filmu alebo polykarbonát so vzduchovou medzerou.V offseason môžete použiť rady plastových fliaš naplnených vodou, ktoré počas dňa absorbujú slnečné lúče teplo a v noci ho odovzdajte.

Nenechajte sa lenivať uskutočňovať prípravu skleníka na zimu na jeseň podľa všetkých pravidiel a máte vynikajúcu úrodu!