Najlepšie projekty zimných skleníkov to urobíte sami

Skleník alebo dokonca malý skleník na súkromnom pozemku vám umožňuje dostať vitamíny skôr k stolu, pestovať plodiny rastlín s dlhým vegetačným obdobím.Zimný skleník otvára pestovateľom zeleniny (alebo záhradníkom) oveľa viac príležitostí.Hlavný zimný skleník, postavený vlastnými rukami v chate, môže rodine poskytnúť potrebné vitamíny po celý rok a môže byť ďalším zdrojom príjmu.Je celkom možné vybudovať hlavný skleníkový skleník na pestovanie nielen jednoročnej zeleniny, ale tam aj na pestovanie trvaliek - kvety a ovocie potešia majiteľov a stále na ňom bude dopyt.

Typická technológia erekcie

Zimný skleník vlastnými rukami je veľmi horúcou témou pre každého, kto chce jesť čerstvú zeleninu namiesto konzervovaného v zime.Ak k tomuto problému pristupujete dôkladne, preštudujte si tie najlepšie projekty z tých existujúcich, zvážte rôzne spôsoby organizácie vykurovania a dodatočného osvetlenia, stavebné materiály, z ktorých sa stavajú skleníky, potom je celkom možné postaviť skleník bez pomoci odborníkov.

Rámec skleníka je najčastejšiezostavené z kovového profilu alebo z drevenej tyče, aj keď sa tiež používajú kovové rúrky alebo plastové profily.Kov je odolnejší a odolný, ale drevo vytvára požadovanú mikroklímu, s ním sa ľahšie pracuje.Pred rozhodnutím o materiáli je vhodné poznať, na aké rastliny sa má pestovať tento skleník.Uhorky napríklad vyžadujú veľmi vysokú vlhkosť, čo skracuje životnosť dreveného rámu.

Na steny a strechy sa používa film, sklo alebo polykarbonát.Ak vezmeme do úvahy možné veľmi nízke teploty, hmotnosť snehu, ktorý v zime môže veľa padať, potom je s filmom viac problémov ako šetrenie.Sklo sa dokonale osvedčilo za každého počasia, ale pri montáži rámu sa musí vziať do úvahy jeho hmotnosť zvýšená o hmotnosť snehu padajúceho v zime, aby sa nezmestil pod hmotnosť zasneženej strechy.

Ľahký a priehľadný viacvrstvový polykarbonát sa dobre prejavuje, mal by mať hrúbku 10 - 16 mm.Pri výbere polykarbonátu by sa malo pamätať na to, že ak je jeho hrúbka 10 mm - je potrebné odobrať listy nie širšie ako 105 cm a ak 16 mm - nie väčšie ako 140 cm, aby sa zabezpečila dostatočná pevnosť.

Určite vytvorte solídny základ pre zimný skleník, potom zostavte rám. Po inštalácii nainštalujte vykurovací systém.Ak postavíte skleník jedného domu susediace s obytným domom, jeho vykurovanie sa dá urobiť jednoducho pokračovaním vykurovacieho systému domu.

Na výpočet požadovaného množstva tepla je potrebné nájsť rozdiel medzi koeficientomtepelná vodivosť a oblasť zasklenia.Rozdiel medzi vykurovaním domu a skleníkom je výrazný - nielen teplota vzduchu, ale teplota pod zemou je v skleníku dôležitá.Skleníky na biopalivá z polykarbonátov sa považujú za veľmi spoľahlivé.Pri výbere ohrievačov sú obvykle výhodné hliníkové konvektory, predpokladá sa, že sú schopné rovnomerne distribuovať teplo v celom skleníku.

Na spodnú časť základovej jamy položte vrstvu piesku, potom vrstvu sódovej zeminy (alebo jednoducho sodu, položenú na korene), potom humus.Po položení všetkých prvkov tepelného akumulátora a inštalácii potrubí na jeho vetranie musíte položiť PVC fóliu tak, aby pôda nebránila jej činnosti.Vo fólii pre rúry sú štrbiny vyrobené a sú pripevnené k stenám pomocou stavebného zošívačky.Potom sa v skleníkoch pokryje úrodná pôda pre postele a neplodnú pôdu, ktorá sa dá potom pokryť dlaždicami.Aby vyplnená zemina nerozprestierala hranice lôžok, dotiahli sa cez každý meter špeciálnym drôtom s prierezom najmenej 8 mm.Tento drôt by mal byť obalený plastovou páskou (alebo lepšie ukrytou v plastových rúrkach), aby sa vo vlhkej zemi nekĺzali.

Video „Ako vybudovať vyhrievaný skleník vlastnými rukami“

Autor tohto videa sa s vami podelí o recept na vybudovanie kvalitného zimného skleníka.

Štítny skleník

Štíhle skleníky sa veľmi často stavajú z kovového uhla alebo tvarovanej rúrky.Uhol sklonupriehradové systémy sa pohybujú od 20 do 30 stupňov - tento sklon umožňuje klesať sneh zo strechy pod jeho hmotnosťou. Súčasne nebude táto strecha príliš vysoká na to, aby musela posilniť svoj vietor.

Takýto skleník je však možné postaviť tak, že z dreveného baru postavíme rám. Je žiaduce zariadiť základ s prierezom 40 až 40 cm, steny by mali byť odstránené hrúbkou jednej tehly, v ktorej umiestnia tyče, po vytvorení špeciálnych štrbín pre skleníkové rámy. Drevo musí byť vyťažené s prierezom najmenej 15 cm - 15 cm. Časť krokvy môže byť vyrobená z tyčí s menším prierezom, zmestí sa 10 cm - 10 cm. 12 cm - 12 cm. Medzi rámami sa nevyhnutne vytvoria medzery, je lepšie ich okamžite zošívať lamelami.

Povlak na takýto skleník sa dá kombinovať - ​​steny sa môžu uzavrieť polykarbonátom a strecha sa zasklí. Vybudovať skleník sám nie je ťažké. Môže byť užitočný pri pestovaní trvaliek alebo pri získavaní niekoľkých jednoročných plodín ročne. Ale určite to bude musieť zariadiť vykurovanie. Pri poklese teploty môžete položiť teplú podlahu a obmedziť ohrievače vzduchu - záleží to na podnebí a stupni zníženia vonkajšej teploty.

So zemným dumpingom

Veľmi zaujímavou možnosťou je zimný skleník s ukladaním zeminy. Môže byť postavený so sedlovou alebo jednostrannou strechou orientovanou najuh.V skutočnosti je to skleník, úplne pochovaný v zemi, slnko ho vstupuje iba cez strechu.Samozrejme, v zime bude málo svetla, najmä vzhľadom na zamračené počasie bude potrebné zorganizovať ďalšie osvetlenie.Strecha môže byť potiahnutá polykarbonátom.

Ak chceme stavať skleník s úžitkovou plochou 15 metrov štvorcových, musíme vykopať 80 cm hlbokú jamu s rozmermi 12 m - 3,5 m.60 cm od každej steny je žiaduce zreteľne vyznačiť obrysy skleníka kolíkmi a povrazom - dostanete šírku 2,27 ma dĺžku 10,60 m. Ak na dráhu ponecháte 80 cm, získate postele 1,47 m.čím je väčšia, bude ťažké ošetrovať rastliny.

Teraz musíme vykopať polmetrové diery, do ktorých budú inštalované stĺpy, so vzdialenosťou medzi nimi 2,12 m.Bude potrebných celkom 18 miest: 6 z juhu (každý 1,65 m), 6 od severu (2,10 m) a 6 priemerov (2,30 m).Sklon strechy by mal byť 20 - 25 stupňov.Priemer stĺpikov by mal byť v rozsahu od 10 do 20 cm. Aby stĺpce nemohli hniť, musia byť ošetrené antiseptickým prostriedkom, niektoré odporúčajú, aby boli spodné časti potiahnuté živicou.Na stĺpy robia špeciálne hroty a na ozdobu tyčí - príslušné zásuvky, ktoré budú tieto hroty obsahovať.Na vnútornej strane sú vytvorené páskovacie drážky, do ktorých rámy neskôr padnú.

Potom urobia svah - guľatina sa naplní stojanmi a pokryje sa zeminou.Plánovaná dĺžka 10,6 m je určená pre 10 okenných rámov.Vstup do takéhoto skleníka je plánovaný od konca, strecha nad chodbou (cesta)Dosky môžete zakrývať, lemovať strop a vložiť medzi ne teplý materiál.Cesta sa môže prehĺbiť o ďalších 30 cm, potom bude pohodlnejšie kráčať (nemusieť sa ohýbať) a starať sa o pristátie.

Taký skleník môže byť pokrytý sklom alebo polykarbonátom.Bunkový polykarbonát sa používa nie menej ako 8 mm, pretože z tyčí s prierezom 5 cm - na 5 cm sa prepravka zbiera.Tyče sú položené najmenej 1 m. Sklo sa zmestí na hrúbku najmenej 4 mm, vloží sa do rámčekov, potom, čo boli vopred namazané konce pohárov a drážky rámov tekutým mazivom.Drevená časť konštrukcie musí byť natretá olejovou farbou, obyčajne bielou alebo iba svetlou.V týchto skleníkoch sa vykuruje kachle.

Rozpočtový skleník

Zimný skleník nemôže byť lacným projektom len preto, že je potrebné zariadiť vykurovanie a veľmi často aj dodatočné osvetlenie.Kúrenie bude najdrahšou súčasťou skleníka, môžete ušetriť na všetkom ostatnom.Najúspornejšou možnosťou by bolo postaviť skleník z drevených tyčí s filmovým povlakom.

Základ musí byť vyrobený z expandovaného ílu a betónu pomocou debnenia, aby sa zdvihol nad zemou o 30 - 50 cm, rám je zostavený z drevenej tyče ošetrenej antiseptikom.Môžete vložiť dve vrstvy filmu (na vnútornej a vonkajšej strane lúča), vzduchová vrstva medzi nimi pomôže zachovať teplo.A strecha môže byť pokrytá hydrofilným filmom, ktorý nebude odvádzať kondenzát, a steny obvyklého dvojitého.nav najchladnejšom zimnom období by sa takmer všetky okná mali zatvárať lamelami a postupne otvárať, čím sa zvyšuje prirodzené osvetlenie.

Je dobré zariadiť postele s vysokou teplotou.Všetko záleží na tom, aká bude zima tvrdá.Ak teplomer príliš neklesne, na pestovanie zeleniny v zime stačia teplé postele a ohrev vzduchu.A ak v podmienkach sibírskeho mrazy sú silné a pôda zamrzne na viac ako 2 metre, potom sú teplé postele usporiadané nie pre rastliny, ale s cieľom pomôcť vykurovaciemu systému položenému pod úrodnú pôdu.

Video „Super skleník vlastnými rukami: lacný a ľahký“

Vo videu sa dozviete, ako z vlastných materiálov vyrobiť skleník z šrotu s minimálnymi investíciami.

Stavebné tipy

Vyberajú si miesto, prednostne bez vetra, pre skleník, aby ho nezasvetlilo veľké stromy alebo budovy, kde sa spodná voda nepribližuje k povrchu.Najlepšie je postaviť obdĺžnikovú miestnosť orientovanú tak, aby viac slnečného žiarenia dopadalo na širokú stranu.

Zvyčajne sa malá plošina vyrába v skleníku, kde sa uchovávajú záhradné náradie, riad a všetky užitočné veci.Táto malá miestnosť je tiež potrebná, pretože chráni rastliny pred vniknutím studeného vzduchu pri otváraní vonkajších dverí.

Nech si vyberiete akýkoľvek materiál na stavbu, vždy udržiavajte miestnosť pevne uzavretú.

Rastliny výlučne zavlažujteteplá voda, je lepšie vytvoriť postrekovací systém, skôr než zavlažovanie.

Na ochranu skleníka pred zamrznutím pôdy je potrebné ho z vnútornej strany zahriať penovým plastom zo spodnej časti, na väčšie uchovanie ho možno zabaliť polyetylénom.Ako základ je vhodné použiť adhézne alebo penové bloky, ktoré spolu s cementom a tmelom z polymérov dobre udržiavajú teplo.Lepšie ako oni môžu byť iba hrubé (dvojnásobok hrúbky penových tvárnic) tehlové murivo, ktoré bude podstatne drahšie.

Rastliny potrebujú odlišný teplotný režim, preto musíte najskôr určiť, ktoré rastliny majú na pestovanie skleník, a potom nainštalovať vykurovací systém.

Pozývame vás, aby ste sa zoznámili so skleníkovými projektmi najvyspelejších pestovateľov zeleniny: