Ako ušetriť sadenice ruží pred výsadbou

Ako často kupujeme sadenice ruží, nie vtedy, keď sú na mieste najlepšie vysadené a keď sa predávajú so zľavou. A stáva sa, že keď vidíme odrodu, ktorá sa vám páči, vôbec nemyslíme na to, ako zachrániť sadenice ruží pred výsadbou. Aj keď píšeme zložité odrody prostredníctvom internetu, je nepravdepodobné, že sa nám podarí presne vyrovnať čas výsadby, takže sami pre seba vytvárame problém, ktorý potom musíme vyriešiť.

Problém ochrany sadivového materiálu

Problém zachovania sadivového materiálu nevzniká iba pri neskorom nákupe sadeníc, k čomu dochádza pri množení ruží s odrezkami, keď sa odrezky s koreňmi alebo bez koreňov musia uchovávať až do jari. Stáva sa, že záhradník chce zasadiť ruže na jeseň, ale počasie zlyhá, neumožňuje výsadbu v pravý čas a potom je už neskoro. V tomto prípade sa sadenice tiež musia šetriť do jari.

Riešenie tohto problému závisí od rôznych dôvodov. Tu záleží na stave sadenice, či má klíčky, aký je stav obličiek, či je koreňový systém otvorený alebo zatvorený. Čas, ktorý zostáva pred výsadbou, je veľmi dôležitý, záleží na tom, aké podmienky na skladovanie sadenice je potrebné vytvoriť.

Ak sa letný obyvateľ zmocnil sadeníc s uzavretým koreňovým systémom, znamená to, že korene spolu s hríbom zeme, v ktorom vyrastali, sú v kontajneri.Nie je problém, stačí ich nechať tam, kde teplota neprekročí +3 stupne.

Ak sa nakupujú ruže s otvorenými koreňmi, mali by sa okamžite prijať opatrenia, nemali by zostať len jeden deň vo vzduchu.Sadenice sa často predávajú zabalené v krásnych škatuliach, je tu dokonca aj zem, ale také obaly nemajú nič spoločné s uzavretým koreňovým systémom.

Korene sú často skrátené a pevne pritiahnuté polyetylénom, čo pre nich vôbec nefunguje.Možno už majú svoje púčiky prebudené na dlhú dobu a dokonca môžu slabnúť a natiahnuť výhonky - nie je známe, koľko a ako boli uložené.Takže, ak by ste nemohli pestovať ruže okamžite, musíte sa v čase orientovať a vytvoriť pre ne vhodné podmienky.

Video „Uskladnenie sadeníc až do jari“

Z videa sa dozviete viac o skladovaní sadeníc ruží.

Pokusy o uloženie sadeníc doma

Domáce podmienky nesvietia rôznymi možnosťami, ale chladnička vám môže pomôcť, aj keď musíte skladovací materiál skladovať až dva mesiace.Toto je veľmi užitočné, keď sa sadenice objednané v škôlke alebo online obchode dostali nečakane rýchlo.Oživenie trhu s kvetmi v Európe je podľa našich štandardov príliš skoro, pretože ich pestovanie a výsadba sa začína o mesiac skôr ako naše.Reťazová reakcia tu aktivuje dokonca aj naše veľtrhy - dovážané odrody sú lepšie.Kúpte si to, keď sú tak masívne ponúkané.Výsledkom je nádherný výsadbový materiál uprostred zimy.Čo teda, čo je v kalendári v apríli, na snehu dachy rovnako ako v januárových dňoch.

Nezáleží na tom, či sa sadenice kúpia v marci alebo apríli.Rozbaľte ich, vyberte obal, skontrolujte, vyhodnoťte stav koreňov a výhonkov.Korene je potrebné narovnať, ak sú ohnuté alebo zložené, a potom opatrne zabaliť do polyetylénu s otvormi pre cirkuláciu vzduchu alebo sulfátový papier.Výstrely môžu zostať mimo takéhoto balenia.Tento zväzok by sa mal umiestniť na poličku chladničky a skladovať pri teplote +1 až +3 stupňov.Je žiaduce zvlhčiť sadenice každých 5 - 6 dní.To je ideálne pre sadenice so spiacimi púčikmi.

Ak to nie je tak, že púčiky sú hore a výhonky už rastú, rastline by sa mala prideliť zvislá poloha, pretože nové vetvy vždy rastú smerom nahor a ak rastú v uhle 90 stupňov k hlavným výhonkom, krík bude vyzerať akomierne povedané, nepredstaviteľné.

Mladé výhonky je lepšie rezať alebo štiepať, sú stále slabé a ich rast iba oslabuje celé kríky, pretože sa živia týmiživiny, ktoré sa mu podarilo v krátkom živote akumulovať, a koreňový systém nefunguje.Aby ste ho zachránili, musíte vziať akýkoľvek riad s objemom najmenej päť litrov (panvica, kanvica, plastová fľaša, vedro), vŕtať dojeho spodné diery, dajte kamienky (expandovaná hlina alebo kamienky) na dno na odvodnenie, zakryte pôdu rašelinou a pieskom alebo dokonca jednu rašelinu a zasadte ružu. Rastlina musí starostlivo narovnať všetky korene. Potom je ruža napojená a položená na lodžiu alebo zasklený balkón. Môžete položiť paket na vrch výhonkov, ale nevytvoríte skleníkový efekt Takéto podmienky umožňujú rast sadenice, ale veľmi pomaly - chlad obmedzuje rast výhonkov a vytvára sa koreňový systém, rastú ďalšie korene. Hlavná vec je zabrániť teplotám pod bodom mrazu, ak sa zvyšuje mráz, ružu je možné niekde presunúť alebo jednoducho zabaliť.

Sadenice vysadené v kvetináči sa budú musieť postupne zvyknúť na čerstvý vzduch a slnečné žiarenie pred nalodením na ulicu. To sa deje tak, že sa ráno vykonáva najskôr na chvíľu, potom ráno a večer a postupne sa zvyšuje čas na „chôdzu“. Je veľmi dôležité, aby sa kvetináč s ružou udržiaval pri teplote blízkej nule a potom sa zahrial so zvýšením teploty vonku. Ak to pestujete najmenej mesiac na parapete v horúcom byte, bude to veľmi zraniteľná a bolestivá rastlina.

V vidieckom dome udržiavame chlad.

V krajine je spravidla suterén vhodný na skladovanie sadeníc a odrezkov. Na jeseň sa ruže ruže, veľa ľudí používa tento čas na zber odrezkov a na jar sa vysádzajú na zakorenenie. Sadenice, ktoré nemohli byť vysadené na jeseň, odrezky na jarné výsadby, môžu byť prikopatom v zemi a ponechať v zime v chladnom suteréne.

Teplota vzduchu by nemala klesnúť pod nulu a stúpať nad +3 stupňov, zem a výhonky (zvýšená časť) sa musia pravidelne navlhčiť.

Na začiatku jari by sa mali jedlá s rastlinami premiestniť na verandu, čím sa získajú rovnaké podmienky ako na zasklenenom balkóne - začnú rásť, ale dosť pomaly, aby čakali na skutočné pristátie na mieste.

Je dokonca možné zasiať sadenice a odrezky aj na snehu ako medvede v brlohu.K tomu (samozrejme, v prítomnosti hojného snehu, ktorý leží až do jari), musíte vykopať v snehu otvor s príslušnými rozmermi v tmavom rohu záhrady.Na svoje dno položte dosky alebo bočné vetvy, položte na ne výsadbový materiál, položte krabičku na hornú časť alebo postavte drôtený rám, všetko zakryte lutrasylem a na vrch zakryte snehom.Takýto „dom“ je vhodný pre sadenice so spiacimi púčikmi a pre rastliny s klíčkami, ktoré klíčia len príliš veľké výhonky a malé na ľahké zovretie.

Praktické tipy

Skúseným pestovateľom sa odporúča, aby si mačku nekúpili v sáčku, sadenice by sa preto mali posudzovať zo všetkých strán.Ak ste si už kúpili krásny balík alebo ho dostali poštou, mali by ste zariadenie okamžite nasadiť a skontrolovať.Všetky poškodené časti je potrebné orezať, orezané oblasti by mali byť ošetrené drevným popolom.Mimochodom, zdravé korene na reze by mali byť ľahké, nemôžu byť ponorené do popola, ale do „Kornevina“ alebo iným spôsobom, ktorý stimuluje rast koreňov.

Ak je na semenáčiku sieť, nemusíte ju čistiť, môžete ju zasadiť priamo s ňou, čoskoro budebude hniť.Parafín z výhonkov tiež nie je potrebný, nie je v rozpore s rastom, čoskoro spadne.Pravda, bezohľadní predajcovia môžu maskovať škvrny na svojich kmeňoch. Ak sa nájdu tmavé škvrny neznámeho pôvodu, jemne ich utrite obyčajnou brilantnou zelenou.Sadenice pred výsadbou by sa mali ošetriť parazitmi a obal uzavrieť na dve hodiny.Stáva sa, že sadivový materiál je infikovaný strapkami alebo inou špinou, ktorú nie je možné vidieť, kým sa rozmnožia.

Ak nechcete zasadiť krík hodinu potom, čo ste ho priniesli domov, vložte ho do nádoby s čistou vodou pri izbovej teplote.

Video „Preexponovanie stromčekov do jari“

Z tohto videa sa dozviete, ako prehnať stromčeky v zime až do jari.