Síran horečnatý ako hnojivo: aplikácia a pokyny

Síran horečnatý sa veľmi často používa v záhradníctve a pestovateľoch zeleniny.Je to účinný prípravok na starostlivosť nielen pre ovocné plodiny, ale aj pre ozdobné plodiny, čo možno vidieť reakciou pelargónia naň.Použitie hnojiva nemá nepriaznivý vplyv na pôdu, ale iba zvyšuje jej úrodnosť.

Čo dáva toto hnojivo

Neustále pestovanie jedného aten istý pozemok postupne znižuje obsah mikroprvkov a makroprvkov potrebných pre rastliny, ktoré rastú, kvitnú a produkujú ovocie.Horčík je rastlinami intenzívne vyberaný, preto sa musí pravidelne aplikovať do pôdy.Síran horečnatý alebo síran horečnatý alebo, ako sa tiež nazýva magnézia, anglická alebo horká soľ, je komplexné minerálne hnojivo obsahujúce 17% horčíka a 13% síry, ostatné zložky sú zastúpené veľmi malými dávkami.

Horčík ako súčasť chlorofylu zohráva v procese fotosyntézy dôležitú úlohu.Zastavuje oxidačné procesy, prispieva k akumulácii éterických olejov, tvorbe látok dôležitých pre dozrievanie ovocia.Stimuluje hromadenie kyseliny askorbovej a cukrov v plodoch bobúľ a ovocia, pomáha bujnému kvetu okrasných rastlín.Kvetinárstva poukazujú na trvalo úžasný výsledok používania magnézie pri starostlivosti o črepníkové kvety. Toto hnojivo udržuje svieži kvet a dobré listy pelargónie. S nedostatkom listov horčíka bledé, najskôr stratiť jasne zelenú farbu, potom žltnú, suchú. Začína sa spodnou časťou starých listov, potom padne mladá, takže pelargonium môže úplne zomrieť.

Anglická soľ nikdy nenasýtila rastlinu, zaviedla sa do pôdy a rastlina bude mať presne toľko prvkov, koľko potrebuje v každom okamihu svojho života.Čo sa často stáva s mušľami na parapete, sa môže vyskytnúť u zeleniny alebo ovocia v zeleninovej záhrade. Pôda musí obsahovať dostatočné množstvo hnojiva, aby zelenina v nich mohla hromadiť zelenú hmotu, tvoriť ovocie, koncentrovať cukry a vitamíny.

Kedy prispievať

Síran horečnatý sa zavádza do pôdy počas jarného vykopávania pôdy - to je hlavná aplikácia. Potom sa rastliny kŕmia podľa potreby, stav listov povie, či ich ešte musíte nakŕmiť. Pri výsadbe zeleniny a okrasných rastlín na trvalé miesto v diere pripravenej na korene sa zavádza magnézia. Rozpúšťa sa vo vode a pomocou tej istej vody prechádza pôdou, takže je dobré vykonávať vrchný obväz pred dažďom alebo počas dažďa. Ak zrážky nie sú naplánované, je potrebné po aplikácii hnojív zabezpečiť hojné zalievanie.

Na 1 štvorcový meter zeleninovej záhrady prispieva do 10 g látky, preKvitnúce a okrasné kríky zvyšujú porciu na 15 g. Pri ovocných plodinách sa na kmeň stromu aplikuje hnojivo, po 1 - 2 dňoch sa musí voda zaliať, inak sa horčík nedostane ku koreňom.Optimálna teplota vody je 20 stupňov, čím chladnejšia je, tým pomalšie bude prebiehať rozpúšťanie.

Interiérové ​​kvety sa nehnozujú, zatiaľ čo obdobie pokojného spánku pretrváva, na začiatku intenzívneho rastu je možné zaliať vodou s magnéziom.Pelargonium sa teda živí na jar pri koreni a potom sa podľa potreby striedavo strieka a napája, ale nie častejšie ako raz za 2 týždne.Ak stav listov nenaznačuje nedostatok horčíka, môže sa pelargonium kŕmiť iba počas kvitnutia, aby sa zvýšila nadýchanosť a predĺžila doba.

Magnézia je dobre kombinovaná s inými minerálnymi hnojivami, ale nadbytok solí môže narušiť vstrebávanie vápnika rastlinami, preto musíte pred použitím dôkladne preštudovať pokyny.

Video „Hnojenie kríkov síranom horečnatým“

Orientačné video s odporúčaniami a užitočnými informáciami.poskytované odborníkom na rastliny.

Ako sa podáva

Síran horečnatý je dokonale absorbovaný všetkými časťami rastliny, takže aplikácia môže byť koreňová a listová, zvyčajne postrekovaná roztokom letákov.Je žiaduce, aby sa obliekanie hárku vykonávalo ráno alebo večer, keď je suché a oblačno, inak dážď látku jednoducho zmyje, zabráni jej vstrebávaniu a mokré slnko jednoducho spáli.opustí.Roztok horčíka je napojený na rastliny celú sezónu, presnejšie pred dozrievaním ovocia.25 g magnézia sa rozpustí v 10 litroch vody, toto množstvo by malo stačiť na 5 metrov štvorcových zeleninovej záhrady.Od 1 do 3 takýchto obväzov počas leta by malo stačiť na výživu rastlín.Na aplikáciu na list sa nepoužíva taký koncentrovaný roztok - iba 15 g látky sa zriedi 10 litrami vody.

Ak rastliny nestratia listy, ak si listy zachovajú svoju jasne zelenú farbu, naznačuje to neprítomnosť hladovania horčíka.Pôda má správne množstvo prvkov, potom postačí obvyklá jarná aplikácia a jeden koreňový dresing na sezónu v záhrade.Pokiaľ ide o pelargónie a iné, najmä izbové rastliny s veľkými listami, potrebujú iba jednu koreňovú a jednu listovú aplikáciu s horčíkom za sezónu.

Magnézia sa používa na všetky druhy pôdy, osobitný účinok sa pozoruje na piesočnatých pôdach, kde existuje výrazný nedostatok horčíka.Zvýšená kyslosť pôdy sťažuje vstrebávanie horčíka rastlinami, takže pred aplikáciou hnojiva musíte pôdu najskôr deoxidovať - ​​preto sa na jeseň pridáva vápno.Síran horečnatý prispieva k tomu, aby kvet geránu bol bohatý, páperovitý a takmer konštantný.Je to kombinácia horčíka so sírou, ktorá vedie k takým pozoruhodným výsledkom.Hnojivá ležali počas transplantácie alebo skôr pri prenose pelargónie do hlavnej misky.Ak sa použije pripravená pôda, potom sa oplatí pridať všetky hlavné prvky, ktoré už obsahujehorčík a dusík môžu byť v suchej granulovanej forme.

Počas niekoľkých mesiacov bude existovať dostatočný rast hnojív - každé zalievanie rozpustí správne množstvo látky a sprístupní ju pre korene pelargónia, potom je potrebné ju najmenej raz mesačne, podľa potreby častejšie, zalievať roztokom magnézie.Kŕmenie je lepšie striedať: koreň a list.Roztok na zavlažovanie pelargónie sa pripraví takto: 15 g prášku sa rozpustí v 5 litroch teplej vody (najmenej +20 stupňov).Na striekanie urobte menej koncentrovaný roztok: na 5 litrov teplej vody odoberte iba 10 g magnézia.

Bezpečnostné opatrenia

Hnojivo sa vyrába vo forme bieleho alebo sivastého prášku (alebo granúl), ktorý je ľahkosa rozpúšťa v teplej vode.Môžete ho uložiť na dlhú dobu, nestratí svoje vlastnosti, hlavnou vecou je jeho ochrana pred vlhkosťou a slnečným žiarením.Ľahko sa prepravuje, látka nie je toxická.Malo by sa však pamätať na to, že prach síranu horečnatého so systematickým častým kontaktom s pokožkou môže spôsobiť dermatózu.Sliznica na ňu môže tiež bolestivo reagovať - ​​ak vdýchnete alebo pošúcháte oko rukou s malým množstvom prachu na pokožke, podráždenie slizníc je zabezpečené.

Aby ste tomu zabránili, mali by ste pri práci na záhrade nosiť rukavice a respirátor.Ide však o prach, nie o granule.Prach sa vytvára, ak sa prášok alebo granuly skladujú po dlhú dobu, vyliajú sa, premiestnia sa z miesta na miesto.Starostlivosť o pelargonium doma pomocou granúl, veľmi opatrné zaobchádzanie s hnojivomťažko ublížiť.

Video „Kŕmenie paradajok síranom horečnatým“síran horečnatý.