Hnojivo síran horečnatý: použitie a výhody

Ak rastline chýba horčík, okamžite to preukáže zmenou farby listov. Tento chemický prvok je súčasťou chlorofylu a hrá dôležitú úlohu v procese fotosyntézy, jeho nedostatok ovplyvňuje celý životný proces rastliny. Síran horečnatý neznečisťuje pôdu, má pozitívny vplyv na rast a úrodu rastlín, zvyšuje užitočnosť a chuť ovocia.

Výhody nástroja

Pri dlhodobom pestovaní aj najbohatšej pôdy sa z nej postupne vyberajú stopové prvky rastlinami, ktoré je potrebné doplniť, inak môžete úrodu úplne stratiť. Komplexné minerálne hnojivo síran horečnatý obsahuje 17% horčíka, 13% síry a malé množstvo všetkých ostatných prvkov, používajú sa aj jeho ďalšie názvy - magnézia alebo britská (horká) soľ. Hnojivo sa vyrába vo forme bieleho alebo mierne sivastého kryštalického prášku. Je dobre rozpustený vo vode, v teple rýchlejšie. Nechajte to jednoduché, dokonca aj na čistom, a čo je najdôležitejšie, chráňte pred vlhkosťou a slnkom. Nie je balený, prepravovaný bez problémov, nemení svoje vlastnosti počas dlhodobého skladovania.

Používanie síranu horečnatého ovplyvňuje celú rastlinu, hnojivo nedávavyvíjajú oxidačné procesy, ale pomáhajú akumulovať éterické oleje, ďalšie prvky dôležité pre dozrievanie. Vďaka nemu sa zvyšuje množstvo kyseliny askorbovej a cukrov. Horčík má schopnosť pohybovať sa okolo rastliny, pohybuje sa zo starých častí do nových - podľa potreby. Jeho nevýhoda robí listy svetlejšie alebo hnedšie medzi žilami, ktoré na nesprávnom farebnom pozadí žiaria zelene.

Najskôr sa staré listy (zvyčajne nižšie) stávajú krehkými, potom rastlina stráca všetky lístie a odumiera. Aby sa tomu zabránilo v záhrade, je potrebné používať zložité anorganické hnojivá. Síran horečnatý významne obohatí pôdu potrebnými stopovými prvkami a jej výhody budú v nasledujúcich rokoch. Je veľmi dôležité, aby rastlina nikdy nebola preťažená horčíkom, brala presne toľko, koľko potrebuje, a prebytok zostane v pôde a bude prospešný pre ďalšie výsadby.

Video „Ako sa látka vyrába“

Video preskúmanie výroby látky.

S tým, čo sa dá kombinovať

Hnojivo úspešne funguje na všetkých pôdach bez výnimky. Obzvlášť účinný na ľahkých piesčitých pôdach. Kyslé pôdy bránia vstrebávaniu horčíka rastlinami, preto by mali venovať osobitnú pozornosť. Zvyčajne sa na jar zavádza síran horečnatý a kyslým pôdam sa odporúča najprv deoxidovať vápnom, ktoré sa na jeseň zavedie do zeme a vyhrabá uvoľnenú zeleninovú záhradu. Anglická soľ sa zvyčajne dobre hodíiné minerálne hnojivá, najmä tie, ktoré obsahujú dusík a fosfor.Jeho použitie v spojení so síranom draselným nielen obohacuje ovocie zeleniny a záhradných plodín, ale tiež pomáha pri pestovaní izbových rastlín.Fanúšikovia izbových rastlín kŕmia svoje výsadby týmito dvoma soľami, aby sa zabránilo žltnutiu listov, aby sa dosiahlo krásne kvitnutie.

V záhrade sa veľmi často používa magnézia spolu s inými minerálnymi hnojivami.Napríklad paradajky sa dobre kŕmia nasledujúcim zložením: dusičnan vápenatý, dusičnan draselný, síran horečnatý, fosforečnan monodraselný, síran draselný, dusičnan amónny.Malo by sa pamätať na to, že veľké množstvo síranu horečnatého môže pomôcť znížiť množstvo vápnika, čo je zlé pre rast plodín - a preto je lepšie použiť celý komplex hnojív.

Návod na použitie

Magnézia spolu s dusíkatými a fosfátovými hnojivami sa na pôdu aplikujú na jar, keď pripravujú pôdu pre sadenice.V prípade paradajok a uhoriek stačí 7–10 g na meter štvorcový.m, pre inú zeleninu (a kvety) o niečo viac - 12 - 15 g na meter štvorcový.m. A môžete si len vyrobiť suchý prášok - po daždi alebo zalievaní sa dokonale rozpustí.Pre zemiaky pripravte 15 - 20 g na štvorec.m) Pri kŕmení koreňovej zeleniny je žiaduce umiestniť prášok na rovnakú úroveň.

Stromy sa kŕmia týmto spôsobom: okolo kmeňa sa ťahá plytká priekopa, nalieva sa magnézia rýchlosťou 30 - 35 g na meter štvorcový.m, uzavretá zem.Jesenné obliekanie uľahčuje zimuzáhradné plodiny. Okrem toho sa počas celého vegetačného obdobia živia koreň (stimuluje rast a vyživuje rastlinu) a list (horčík sa dobre vstrebáva vo všetkých častiach rastliny). Takže pre strom môžete pripraviť roztok (25 g na 10 litrov vody) a zavlažovať mladý strom s 5 litrami a pre dospelých potrebujete všetkých 10 litrov. Na striekajúcu zeleninu v 10 litroch zriedených 10 g.

Pri výsadbe ovocných kríkov sa do koreňa umiestni 20 až 25 g hnojiva, bazálne obliekanie sa vykonáva zavlažovaním 2–3 litrov roztoku naraz na základe 15 g britskej soli na 10 litrov vody.Kapusta, mrkva, repa počas aktívneho rastu dvakrát mesačne nalejeme 35 g magnézia zriedeného 10 litrami teplej vody. Ak potrebujete postrekovať, zoberte na 10 litrov vody 20 g hnojiva. Uhorky a paradajky sa tiež dvakrát za mesiac zalejú zriedeným hnojivom (30 g na 10 litrov vody) a postriekajú sa roztokom 15 g na 10 litrov vody. Obdobia sucha vedú k nedostatku horčíka, preto je potrebné kombinovať zalievanie s koreňovými dresingmi v horúcich a suchých letách.

Video „Aplikácia podobnej látky na rastliny“

Toto video popisuje použitie podobnej látky na hnojenie rastlín.