Dusičnan amónny ako hnojivo: použitie v záhrade

Dusík a draslík sú nevyhnutné pre to, aby všetky rastliny pestovali a prinášali ovocie, takže sa rýchlo vyberajú z pôdy.Za účelom pestovania pôdy každý rok a dosiahnutie slušných výnosov sú obyvatelia leta nútení používať minerálne hnojivá.Najobľúbenejšie zlúčeniny dusíka, najmä dusičnan amónny, je dusičnan amónny.

Hnojivána základe dusičnanov

Dusičné soli sa nazývajú dusičnany.Sú to sodík, draslík a amoniak - záleží na zlúčeninách dusíka.Dusičnan draselný obsahuje viac draslíka (46%) ako dusík (13%), jeho kŕmenie rastlinami aktivuje procesy fotosyntézy.Môže oplodniť všetky rastliny: trávu na trávniku, zeleninu v záhrade, kvety, stromy.Používa sa na koreňové a listové dresingy.

Sodík sa používa aj ako hnojivo, ale najbežnejším je dusičnan amónny s vysokým obsahom dusíka.Môže kŕmiť všetky druhy pôdy.Použitie dusíkatých hnojív má veľmi dobrý vplyv na rast rastlín a kvalitu plodín.Nízka cena a požadované malé množstvo spôsobujú rozsiahle používanie tohto minerálneho hnojiva do trávnikov, stromov azelenina na záhrade. Okrem jednoduchého amoniaku vyrábajú aj dusičnan amónny značky B. Dodáva sa v 2 odrodách vyrábaných v malých obaloch (1 kg), ktoré sa doma používajú ako izbové rastliny alebo sadenice.

Na jar sa používa dusičnan amónny, draselný alebo indický, je to vynikajúce hnojenie ovocných stromov, ktoré sa často kŕmia paradajkami, aby sa zlepšila chuť ovocia. Vápnik amónny alebo nórsky - obsahuje zlúčeniny vápnika, draslíka a horčíka. Je preukázaná pre každú pôdu, pretože nezvyšuje ich kyslosť, ale vo výrobnom procese sa podrobuje úprave vykurovacím olejom a dlhodobo sa nerozkladá v pôde. Vápnikové doplnky sú potrebné pre zeleninu, ale je lepšie použiť iné hnojivo. Použitie dusičnanu horečnatého je obzvlášť užitočné v záhrade pre zeleninu a strukoviny.

Dusičnan vápenatý sa vyrába v suchom stave ako všetky ostatné druhy av tekutom stave. Je to veľmi výhodné, môžete ho okamžite použiť bez predchádzajúcej prípravy.

Video „Používanie prostriedkov pre ovocné dreviny“

Informatívne video o hnojení ovocných drevín pomocou nástroja. Výhody a nevýhody.

Dusičnan amónny

Dusičnan amónny alebo dusičnan amónny obsahuje od 26 do 34,4% dusíka a síry od 3 do 14%. Rastliny od začiatku svojho rastu vyžadujú veľa dusíka a síra pomáha absorbovať ho, čo vysvetľuje jeho prítomnosť v zložení hnojiva. Dusičnan amónny je možné aplikovať na všetky pôdy, ale na kyslé ďalšie vápnik sa vyžaduje.zlúčeniny tak, aby nezvyšovali kyslosť. Dusičnan amónny začne fungovať okamžite po aplikácii, preto sa zvyčajne používa na jar, a to je jediné hnojivo, ktoré sa nebojí mrazu. Môže sa používať iba na kŕmenie koreňov, pretože môže spáliť zelené rastliny. Toto univerzálne dusíkaté hnojivo sa používa na pestovanie kvetín, trávnikov, zeleniny na záhrade, ovocných stromov, kríkov. Dusičnan vápenatý sa však môže použiť na hnojenie listov, môže to byť postrekovaný rastlinami.

Dusičnan amónny, ktorý sa na jar používa ako hnojivo, stále chráni rastliny pred mnohými chorobami a posilňuje ich imunitu. Záhrada často nerešpektuje pravidlá striedania plodín, každoročne vysadené opakované plodiny, preto sa v hornej vrstve pôdy akumulujú patogénne baktérie a huby. Saltpeter pred nimi dokonale chráni zeleninu. To isté možno povedať o trvalých trávnikoch.

Ako používať hnojivo

Saltpeter sa vyrába v hygroskopických granulách, používa sa jednoducho pridaním do pôdy a môže sa zriediť vodou (podľa pokynov) a rastliny opatrne zaliať tak, aby sa nestriekla nadzemná časť. Množstvo aplikácie závisí od stavu pôdy. Spravidla postačuje 20 - 30 g na 1 meter štvorcový. m, a ak je pôda veľmi vyčerpaná, potom urobte 30 - 50 g - 1 štvorcový. m) Pri výsadbe sadeníc korenia, melónu, paradajok v každej jamke prispievajte 1 polievkovú lyžicu bez podložného sklíčka. Počas leta sa stále kŕmia zelenina a stromy. Takže v záhrade pred kvitnutím a po ňomvzhľad vaječníkov činí 5-10 g - na 1 štvorcový.m.

Koreňové plodiny sa môžu kŕmiť týmto spôsobom: urobte medzi nimi riadok a zakopajte 5–7 g na meter štvorcový (nie hlbšie ako 3 cm).m. Potrebujú iba jedno kŕmenie 3 týždne po klíčení.Suchý dusičnan amónny živí budúci trávnik a ovocné stromy raz na jar.V lete je možné stromy zalievať niekoľkokrát roztokom (25 g dusíkatých hnojív - na 10 litrov vody), ale neodporúča sa zalievať trávnik - tráva sa spáli. Pod stromami a kríkmi je v blízkom štekajúcom kruhu zakopaný suchý dusičnan amónny. Jeho aplikáciu by malo vždy sprevádzať hojné zalievanie - inak sa granule nerozpustia, čo znamená, že zlúčeniny dusíka sa nedostanú ku koreňom.Vrchný dresing sa zvyčajne vykonáva v prvej polovici leta, takže rastlina nie je odnášaná pestovaním stoniek a listov na úkor tvorby ovocia.

Podmienky skladovania

Hygroskopické granule sa predávajú v plastových alebo papierových obaloch.Skladovateľnosť je 6 mesiacov a po otvorení balenia nie je dlhšia ako 1 mesiac, ak povolíte nesprávne skladovanie, dusík sa len vyparí.Skladujte ho v suchej miestnosti, aby ste zabránili kolísaniu teploty, inak hrozí riziko vzniku nerozpustných kryštálov.Nemiešajte s inými hnojivami.Vo všeobecnosti je potrebné pamätať na to, že dusičnan amónny je výbušná látka, a preto je potrebné s ňou dôkladne zaobchádzať po dôkladnom preštudovaní pokynov.Ak je zahrievanie povolené prekročiť 32,3 stupňa, môže dôjsť k výbuchu.Letné skladovanieby mal byť pod vrchlíkom, ktorý chráni pred prehriatím, alebo v chladnej miestnosti.

Ak sa používa, nie je potrebné ho ukladať súčasne s pilinami, hnojom, slamou alebo rašelinou, aby sa zabránilo samovoľnému spáleniu.

Kontraindikácie

Odporúča sa pestovať tekvicu, uhorky, tekvicu a tekvicu bez použitia dusičnanov - môžu hromadiť príliš veľa dusičnanov.Mnoho z nich sa bojí slova „dusičnany“, je spojené s chemickými hnojivami získanými chemickými prostriedkami.Dusičnany sú soli obsahujúce dusík, ktoré sa nachádzajú v hnoji, komposte, tj organických látkach, ktoré používame ako hnojivá.Sú nevyhnutné pre rast a plodenie rastlín, sú to obrovské množstvá zeleniny, ovocných stromov a kríkov vytiahnutých z pôdy.Otázka je z hľadiska množstva.Ak dáte hnoji zeleninu viac, ako je potrebné, bude to viesť k hromadeniu prebytočných dusičnanov, rovnako ako pri nadmernom hnojive s dusičnanmi.Aby sa to dosiahlo a aby sa vytvorilo množstvo rôznych obväzov, musia sa rešpektovať.

Dusičnan vápenatý je tiež dusičnanovým hnojivom.Je lepšie dodržiavať správne dávkovanie, ako pripraviť rastliny o nevyhnutný prvok.2 týždne pred zberom, odborníci odporúčajú zastaviť akékoľvek ďalšie kŕmenie, aby sa hromadilo nadbytok soli v ovocí.

Video „Ako pripraviť vrchný dresing“

Video inštruktáž, ako vyrobiť vrchný dresing pre zalievanie rastlín.