Odporúčania na prípravu floxov na zimu od skúsených pestovateľov kvetín

Zdobené kvetinové záhony, chodníky a rekreačné oblasti je možné zdobiť nielen pomocou dekoratívnych detailov. Vynikajúca práca s úlohou rôznych druhov rastlín. Svetlé elegantné plamene vytvárajú pozitívnu atmosféru pohodlia a radosti. Dostatočná starostlivosť a správna príprava floxov na zimu pomôžu predĺžiť životnosť kvetu.

Orezávacie práce

Jesenná starostlivosť o floxy pozostáva z obvyklých agrotechnických opatrení: zavlažovanie zavlažovaním, ošetrenie fungicídmi, prerezávanie, hnojenie, mulčovanie pôdy a prístrešia. Nie všetci pestovatelia kvetín a záhradníci sa domnievajú, že by sa na jeseň mal rezať flox. Tento postup však na jar nielen stimuluje rast a vývoj nových výhonkov. Sanitárne prerezávanie chráni pred škodcami a plesňovými infekciami, ktorých spóry a larvy sa môžu schovávať v listnatých listoch a odumretých častiach rastliny. Orezané kríky sa tiež ľahšie manipulujú (postrek a mulč).

Včasné prerezávanie umožňuje koreňom akumulovať celé množstvo živín potrebných na prezimovanie. Kŕmenie koreňového systému - kľúč k úspešnému prezimovaniu kvetu. Čas prerezania závisí od dvoch faktorov - od rôznorodosti floxových a klimatických prvkov.región. Skoré kríky orezávané koncom septembra, neskoro - od polovice októbra. Zastrihávanie začnite až potom, čo rastlina úplne vybledne a živiny zo zelených častí začnú tiecť do koreňového systému. Dokončite postup pred začiatkom trvalých mrazov.

Phlox sa delí tromi spôsobmi:

  1. Orežte všetky výhonky a nechajte niekoľko centimetrov vysoké. Takmer úplné odstránenie leteckých častí znižuje riziko vzniku plesňových chorôb na minimum. Spolu s vegetáciou sa odstránia aj škodcovia.
  2. Nadzemná časť sa rozreže tak, aby konope zostalo 7–10 cm. Tieto konope sa stanú základom rozvoja mladých jarných výhonkov. Zo skúsenosti sú však slabšie a kvitnú horšie ako tie, ktoré vyrastajú priamo z koreňov.
  3. Po prerezaní zostáva letecká časť viac ako 10 cm. Väčšina záhradkárov týmto spôsobom rastie. Aj keď sa s ostatnými problémami narába, riziko zimovania škodcov a spór húb je dosť vysoké. Táto schéma prerezávania je dobrá v oblastiach, kde v zime padá veľa snehu.

Dôležitým bodom postupu je načasovanie.Ak sú floxy odrezané príliš skoro, začnú nové výhonky pred začiatkom chladného počasia. Neskoré prerezávanie nedovolí koreňovému systému akumulovať dostatočné množstvo živín po dobu odpočinku.

Video „Príprava floxov na zimu“

Z tohto videa sa dozviete, ako správne pripraviť floxy na zimné obdobie.

Kŕmeniepo zákroku

Po prerezaní je potrebné kvetinu napojiť a spracovať. Všetky narezané časti sa odporúčajú spáliť od akýchkoľvek kultivovaných rastlín. Na ničenie spór huby pôsobením fungicídov. Pred kŕmením by sa mala stonková zóna uvoľniť a hojne napojiť. Ďalej sa pod krík zavádzajú minerálne hnojivá. Superfosfát sa zvyčajne zmieša s popolom v malom množstve.

Útulok pred začiatkom chladného počasia

​​

Príprava kvetu na zimu nekončí uvedenými opatreniami starostlivosti. Či je potrebné pokryť floxy na zimu, závisí od oblasti pestovania a rozmanitosti kultúry. V závislosti od oblasti, kde rastie flox, môže potrebovať rôzne typy prístreškov. Floxy v tvare šrotu, ktoré sa u nás zvyčajne pestujú, tolerujú miernu kontinentálnu zimu. Mrazy pod 15 ° C však môžu zničiť rastlinu. Nebezpečenstvom pre rastlinu nie sú len silné mrazy, ale aj dlhé topenia: mladé výhonky môžu mať čas na spustenie kvetu, ktorý bude potom omrzlina. Spálené slnečné lúče tiež môžu spáliť zvyšné stonky. Preto sa odporúča pokrývať nielen odrody odolné voči mrazu, ale aj iné.

Pred ukrytím floxu je potrebné pripraviť: kompost s rašelinou, kompostom alebo humusom. Na izoláciu rastlín budete potrebovať vrstvu asi 10 cm, potom sa kríky môžu pokryť smrekovými vetvami, ktoré zadržiavajú sneh, ale umožňujú priechod vzduchu. Krycia fóliašpeciálne vzduchotesné materiály (film, linoleum) nemôžu byť - nedostatok vetrania a nedostatok vlhkosti prispievajú k rozvoju procesu rozkladu. Prístrešok sa odstráni ihneď po skončení obdobia mrazu a silných nočných mrazov.

Nuansy postupu v rôznych oblastiach

Spôsob ochrany floxu na zimu a jeho nevyhnutnosť priamo závisí od miesta pestovania kvetu. Zima v strednom pruhu, najmä na predmestí, nie je príliš tvrdá. Preto sa ako izolácia pre Bush používa hnilý hnoj. V oblastiach regiónu Volga nie je konope orežované na samý koreň, ale ponechané asi 8 cm, mulčované a pokryté vetvami alebo vrcholmi. Rovnaká schéma prístrešku je vhodná aj pre Ural, na ňu sa položí vrstva snehu. Pre Sibír, so silnými zimami a silnými mrazmi, potrebujeme spoľahlivejšie prístrešie. Rastlina nie je orezávaná alebo ponechaná asi 20 cm, úplne pokrytá mulčom a pokrytá smrekovými kožušinovými vetvami alebo kukuričnými topánkami. Tiež sa praktizuje vykopanie kvetu a jeho uloženie do nádoby, ktorá sa premiestni do chladnej miestnosti.

Závažné chyby neskúsených pestovateľov kvetov

Jednoduchí záhradníci a začínajúci pestovatelia kvetov môžu pri starostlivosti o phlox urobiť niekoľko bežných chýb:

  • použitie hnojív obsahujúcich dusík pred prezimovaním: takéto obväzovanie stimuluje rast nových výhonkov v dôsledku rastu, ktorého koreňový systém nedostáva potrebné živiny;
  • príliš unáhlené otepľovacie rastliny: nestojí to za tozakryte kvetinu pred začiatkom pravidelných mrazov;
  • použitie na krytie materiálov, ktoré neumožňujú vzduch a vlhkosť;
  • nesprávne prerezávanie.

Prvá pomoc počas zmrazenia

Ak je krík mierne zamrznutý, nemali by ste zúfalstvo naraz. Môžete to skúsiť oživiť. Uprostred kríka je potrebné vyrezať ostrý sterilný nôž, pričom ostanú len okraje 3 až 4 cm, potom sa výsledná dutina vyplní živnou pôdou a ošetrí stimulátorom rastu.

Po ošetrení sa stimuluje rast spiacich pukov, ktoré uvoľnia nové výhonky.

Starostlivosť o phloxy je jednoduchá, hlavnou vecou je robiť všetko včas pomocou jednoduchých rád.