Akčný plán na prípravu chaty na zimu

Letná sezóna sa blíži ku koncu a je potrebné pripomenúť, že príprava letných chát na zimu je predpokladom úspešného začiatku nasledujúceho jaro-letného obdobia.Práce by mali byť starostlivo naplánované, pretože od toho bude závisieť nielen bezpečnosť vidieckeho domu, ale aj váš pokoj a bezpečnosť.
Obsah
 1. Akčný plán
 2. Interné práce.
 3. Vonkajšie práce
 4. Video „Pravidlá pre prípravu letných domov na zimovanie“
 5. Nezabudnite!

Akčný plán

Na udržanie vášho majetku a vidieckych domov v bezpečí a zvuku nestačí len dať veci do poriadku a zavesiť ich na izby.dvere domu sú veľkým visiacim zámkom.V chate nájdete veľa ďalších obáv: na zimu musíte pripraviť pozemok, chrániť kríky a ovocné stromy pred hlodavcami a zasadiť plodiny.Osobitná pozornosť si vyžaduje záhradný dom, ktorý si vyžaduje starostlivú prípravu na zimu.

Pri úvahách o tom, ako pripraviť letnú chatu na nadchádzajúcu zimu, je možné všetku prácu rozdeliť na internú a externú.

Interné práce

Optimálny plán práce vo vzťahu k domu:

 1. Upratovanie miestností, čistenie za mokra.
 2. Overujeme okná.Ak je to potrebné, opatrne ich uzavrite - medzery utlmíme a utiahneme ich pred prievanom.
 3. Veľké pranie.Nezabudnite umyť všetky textílie, vrátane posteľných prikrývok, záclon a posteľnej bielizne.
 4. Ochrana pred mory.Šírte špeciálne prášky do komody a skriniek, najmä ak skladujete vlnené predmety.
 5. Moje jedlá.Všetko kuchynské náradie dôkladne vyčistíme, ak je to možné, skryjeme ho v škatuliach.
 6. Ochrana nábytku.Zakrývame fóliou alebo špeciálnymi ochrannými krytmi.
 7. Kuchynské spotrebiče.Odpojte ich od napájania, zotrite z prachu.Ak existuje takáto príležitosť, vyberieme ich z vidieckeho domu, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť, že dôjde k ich poškodeniu v dôsledku vlhkosti.
 8. Výrobky s dlhou skladovateľnosťou odoberte alebo nalejte do hermetických nádob: cestoviny, obilniny, cukor.
 9. Dom chránime pred hlodavcami - v miestnostiach položíme vetvy z paliny.

Čím atraktívnejší je váš web a dom z vonkajšej strany, tým väčšie bude pokušenie ho navštíviť medzi potenciálnymi nezvanými hosťami. Zimné mesiace sú obzvlášť nebezpečné pre pozemky na dachách, a to aj pre tie, ktoré sa nachádzajú v moskovskom regióne, pretože v súčasnosti sa počet krádeží zvyšuje. Hlavným nebezpečenstvom však nie je ani strata majetku.Niekedy v dôsledku návštevy zlodejov je možné vidiecky dom úplne stratiť.Preto ak inštalácia poplachu alebo platby za prácu správcu ešte nie je súčasťou vašich plánov, poistite svoj majetok proti krádeži a nehode.Najcennejšie veci možno skryť predorganizovaním špeciálnej vyrovnávacej pamäte.

Ak ešte nie sú všetky stavebné práce dokončené a máte k dispozícii všetky stavebné materiály (drevené tyče alebo tehly), skúste ich skryť.ďaleko od zvedavých očí.

Ak je vo vašom dome pivnica, musí sa vyčistiť a vydezinfikovať.Aj keď sa táto miestnosť nepoužíva na uskladnenie plodiny, je potrebné ju pripraviť na zimu, pretože väčšina problémov s domom sa začína v pivnici.

Určite premýšľajte o tom, či plánujete prísť do krajiny počas zimných mesiacov.Ak sú steny domu spoľahlivo izolované a je k dispozícii vykurovací systém, bude vhodný krátkodobý pobyt v vidieckom dome.V takom prípade sa oplatí starať sa o zabezpečenie palivového dreva vopred, ak samozrejme máte kachle a nie vyhrievanie parou.

Vonkajšie práce

Hlavným krokom pri príprave letnej chatovej oblasti na zimu, spolu s jesennou prácou na lôžkach, je zvetrávanie fasád budov a najmä bytového domu.To je nevyhnutné, aby sa miestnosť počas zimných mesiacov udržiavala v teple (ak tu chcete zimu stráviť).Okrem toho pravdepodobne udržujete úrodu zeleniny a ovocia, ktoré sa nemusia oboznámiť so zimným mrazom.Tepelnú izoláciu dachy je možné zabezpečiť doma pomocou minerálnej vlny alebo z vonkajšej strany opláštiť rámovú budovu vrstvami penového plastu.Nie je potrebné pripomínať, že práce na izolácii budete musieť vykonať iba raz, hlavnou vecou je spoľahlivá a efektívna práca.

Teraz sa pozrieme na strechu: existujú nejaké miesta, kde sa strecha opotrebovala, nezačali nikde hniť drevené prvky, objavila sa pleseň.Ak nájdete nejaké problémy, okamžite ich odstráňte, napríklad na strechumôže sa vyskytnúť počas krátkodobých zimných rozmrazení alebo keď sa na jar topí sneh, čo nevyhnutne ovplyvní kvalitu celej štruktúry krovu.

Ďalším dôležitým bodom je pravdepodobná prítomnosť osích hniezd v podkroví domu.Spravidla sa títo nepozvaní hostia objavia v najneočakávanejšom okamihu.Ak nejaké existujú, okamžite sa ich zbavte, pretože na jeseň je hmyz v nečinnom stave a bude ľahšie ho robiť.

​​


Pozoruhodné sú aj odtoky, ktoré sa musia dôkladne očistiť od spadnutých listov a malých zvyškov.Môžete ich zakryť plechovými plechmi alebo ich dokonca odstrániť - takže budú chránené pred ľadom a veľkými snehovými hmotami.

Samostatne študujte priezory a markízy.Pamätajte, že vrstva snehu s hrúbkou 50 cm vyvíja tlak asi 60 kg na meter štvorcový.Ak si nie ste istí, či priezory vydržia také zaťaženie, je lepšie ich odstrániť.

Ak opustíte chatu pred jarom a neplánujete ju navštíviť v zime, starajte sa o okná.Je lepšie ich pevne uzavrieť drevenými štítmi, aby sa okuliare nerozbili ostrými nárazmi zimného vetra.Dôkladne utrite a utesnite všetky medzery tak, aby prievlak nepritláčal steny dole: to môže spôsobiť kondenzáciu na vnútorných povrchoch domu a v dôsledku toho aj huba.

Video „Pravidlá prípravy letných chát na zimu“

Z tohto videa sa dozviete, ako pripraviť letnú chatu na zimné obdobie.

Nezabudnite!

Okrem povinných prípravných prác v dome v predvečer zimy treba pamätať aj na ďalšie dôležité body:

 1. Pri dlhom opustení dachy nezabudnite z bezpečnostných dôvodov vypnúť plyn a vypnúť elektrinu.
 2. Ak má dom tečúcu vodu, vypne sa tiež a všetka voda v systéme je vypustená.Všetky guľové ventily vodovodného systému sú mierne pootvorené, aby ich zvyšná voda nerozštiepila.To isté platí pre automatické zavlažovacie systémy.
 3. Ak má ktorýkoľvek z vašich susedov v chate stráviť zimu, nezabudnite si vymeniť kontakty a požiadajte ich, aby sa o lokalitu starali.
 4. Nezabudnite skontrolovať funkčnosť vykurovacieho systému, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam počas zimných návštev.
 5. Nezabudnite namazať všetky zámky a uzamykacie štruktúry, aby ste ich ochránili pred vlhkosťou.Tí z nich, ktorí sú na ulici, je užitočné chrániť jednoduchý uzáver vyrezaný z plastovej fľaše.

Súbor povinných opatrení týkajúcich sa prípravy vidieckeho domu na zimovanie nie je vôbec komplexný.Na jar sa však vrátite do čistého a uprataného domu, kde nebude cítiť vlhkosť ani žiadne iné problémy.

Nezabudnite na tieto práce, pretože záleží na nich, ako úspešne bude váš letný dom stráviť dlhú zimu sám a ako sa s vami stretne na jar.