Tipy na produktívnu prípravu dúhoviek rôznych odrôd na zimu

Dúhovky sa považujú za jednu z najnáročnejších kvetín. Aby ste dosiahli hojné a dlhé kvitnutie, musíte rastliny poriadne pripraviť na zimu. Dnes povieme, ako sú kosatce pripravené na zimu v rôznych klimatických zónach.

Vlastnosti orezávania

Dúhovky, ktoré ľudia láskavo označujú ako irris alebo cockerels, priťahujú pozornosť rôznymi tvarmi a farbami. V prírode existuje viac ako 700 odrôd tejto dekoratívnej kultúry. Dúhovky sa rýchlo a ľahko prispôsobia rôznym klimatickým pásmam, ak sa o ne náležite stará.

Jesenná starostlivosť o kvitnúce plodiny zahŕňa zavlažovanie vodou. Ak je suché a horúce počasie, je potrebné zvlhčenie pôdy. S množstvom zrážok na jeseň sa odporúča opustiť pôdnu vlhkosť. Nadmerná vlhkosť v pôde môže viesť k hnilobe podzemku záhradníckej plodiny.

Dôležitú úlohu pri starostlivosti o dúhovky zohráva orezávanie kríkov. Prerezaním sa rozumie odstránenie uschnutého alebo sušeného puku z kvetu. Nedodržanie tejto technológie a načasovanie tohto postupu môže viesť k oslabeniu kvetu vrátane zníženia jeho zimnej odolnosti.

Orezávanie dúhoviek sa vykonáva podľadokončenie vrcholového kvitnutia. Tento postup pozostáva z niekoľkých krokov:

  1. Na konci kvitnutia pritlačte prstami prsty alebo vyrezajte záhradné nožnice hornú časť kvetu, ktorý sa nachádza hneď za púčikom. Upozorňujeme, že je potrebné odstrániť nielen blednúcu /sušiacu časť stopky, ale aj zelenú nádobu. Nesprávne prerezávanie spôsobí, že sa nový vajíčko objaví namiesto zelenej nádoby.
  2. Denne kontrolujte stupeň otvorenia púčikov. Kvety, ktoré ešte nemali čas na úplné otvorenie alebo sú v aktívnej fáze kvitnutia, sa neodstránia.
  3. Po odkvitnutí je potrebné odrezať všetky stonky kvetov. Stonka je rezaná takmer na základni - vo vzdialenosti 2-2,5 cm od podzemku. Neodstraňujte stonky kvetín a stonky z rastlín, ktoré kvitnú niekoľkokrát za sezónu. Napríklad bradavičnatá dúhovka hodí púčiky dvakrát.
  4. Iris používa listy na kŕmenie koreňového systému, takže sa nemusíte ponáhľať orezávať. Sušené a zvädnuté končeky listov sa odrežú v polovici jesene.


Orezávanie a príprava kosatcov na zimu závisí od odrodových charakteristík rastliny a podnebia pestovateľskej oblasti.

Video: „Príprava dúhovky na zimu“

Z tohto videa sa dozviete, ako pripraviť kvitnúce plodiny na blížiace sa mrazy.

Dodatočná starostlivosť

10 - 14 dní po orezaní stopiekuskutočňuje sa kŕmenie záhradných rastlín.Podľa skúsených pestovateľov kvetín iris netoleruje organické hnojenie pôdy.Preto na kŕmenie tejto okrasnej kultúry je lepšie používať superfosfáty a všetky draselné soli.Ak sa očakáva, že zima bude skorá, dlhá a veľmi tvrdá, je lepšie pred záhradným záhradníctvom kŕmiť záhradné okrasné plodiny.Rastliny potrebujú čas na hojenie rán a regeneráciu.

Výsadba a presádzanie

Jesenná výsadba a presádzanie dúhovky pomáha zlepšovať vývoj a rozkvet plodiny.Pri výbere miesta na výsadbu sa odporúča pozrieť sa na otvorené priestranstvá slnečnej záhrady.Táto kvetinová kultúra sa obáva prievanu a nadmernej vlhkosti.

Je potrebné žiarovky znovu vysadiť za suchého a slnečného počasia.Ak jeseň vynikla studená a vlhká, je lepšie ju riskovať a pristátie odložiť až na jar.Vysadené v otvorených cibuľkách musia mať čas na zakorenenie a prispôsobenie sa novým rastovým podmienkam pred prvým mrazom.V regióne Leningrad a v strednom Rusku by sa mal človek riadiť podľa predpovede počasia, pretože často dochádza k náhlym zmenám teploty vzduchu.

Prístrešok pred mrazom

Začiatočníci často počúvajú otázku, či má alebo nemá zakrývať dúhovky v zime.Poďme na to, ako správne zakryť kosatce, aby sme v budúcom roku dosiahli hojnosť kvetov.

Technológia ochrany dúhovky v zime závisí od odrodových charakteristík pestovanej plodiny.Väčšina domácich odrôdprispôsobené drsnej a niekedy veľmi premenlivej klíme Ruska. Najlepšie zo všetkých sú sibírske, žlté, štetinové, močaristé a orientálne kosatce. Najcitlivejšie, krehké a nestabilné sa považujú za vysoké odrody bradavíc, holandských, španielskych a japonských cibuľových kultúr. Bezejmene si hrebene a kosatce vyžadujú zimu opatrnejšie, pretože sa vyznačujú zlou odolnosťou proti mrazu.

Väčšina kosatcov domáceho chovu robí vynikajúcu prácu s ťažkými snehovými zrážkami a ťažkými zimami. Obdobie klimatických zmien alebo prudkého otepľovania uprostred zimy sa považuje za nebezpečnejšie. Mladé sadenice a transplantované rastliny v lete alebo na jeseň nevyhnutne pokrývajú zimu. Kvety, ktoré sú oslabené po chorobe alebo invázii hmyzu, potrebujú ďalšie otepľovanie. Staré kosatce, v ktorých sú odnože také veľké, že ich možno vidieť prakticky na samotnom povrchu Zeme, je potrebné mulčovať rašelinu, suchý piesok, kôru stromov, smrek vetvičiek a opálové listy. Na mulčovanie kvetov treba brať materiál, ktorý neabsorbuje vlhkosť.

Podľa recenzií skúsených záhradníkov udržuje teplo dobre, neabsorbuje nadmernú vlhkosť a podporuje cirkuláciu vzduchu z opálových dubových listov. Vrstva kompostu by nemala byť väčšia ako 10 cm, v opačnom prípade bude koreňový systém hniť.

Odrody dúhovky nestabilné voči mrazu a náhle zmeny teploty sú pokryté smrekovými konármi alebo inou netkanou textíliou. Určitevlhkosť sa vo vnútri nehromadila a rastliny „mohli dýchať“.

Geografická pamiatka

Prístup k otepľovaniu kvitnúcich záhradných rastlín závisí od klimatických vlastností pestovateľskej oblasti.Južný pás Ruska, kde je zima mierna a teplá, sa považuje za najpriaznivejšiu oblasť na pestovanie jemných a krehkých okrasných rastlín.Rastúce na území Krasnodarského kraja, na Kubane a na Kryme sa kosatce počas zimy nezohrievajú.Pre úspešné prezimovanie sa odporúča skombinovať pôdu rašelinou, suchým pieskom a opálovými listami.

Napriek absencii silných mrazov v zime sa oblasť Moskvy vyznačuje častými teplotnými výkyvmi.Na ochranu kvitnúcich rastlín v záhrade postavený ochranný rám konštrukcie.Pokiaľ ide o zimné dúhovky v Uralu a v sibírskom regióne, je potrebné postarať sa o spoľahlivejšie zvetrávanie rastlín.Kvety sú mulčované, pokryté „dýchajúcou“ netkanou textíliou a borovicovými konármi.S príchodom jari sa nemusíte ponáhľať, aby ste prezradili kosatce.