Ako správne umiestniť skleník do svetových strán

Nákup alebo výstavba skleníka je dôležitým krokom k pestovaniu bohatej úrody. Nestačí len založiť skleník - je dôležité správne ho umiestniť vzhľadom na svetové strany. Deje sa tak z niekoľkých vzájomne súvisiacich dôvodov, o ktorých budeme diskutovať v tomto článku. Ako usporiadať skleníky podľa kardinálov?

Prečo je to potrebné

Pokiaľ ide o orientáciu záhradných budov vzhľadom na svetové strany, vyvstáva veľa otázok: ako to urobiť, prečo o tom vôbec premýšľať atď. Odpovede sú zvyčajne dosť jednoduché.

V prvom rade vám to ušetrí peniaze. Berúc do úvahy neustále zvyšovanie cien elektrickej energie, racionálna distribúcia po celom pozemku sa nestane rozmarom, ale svetskou nevyhnutnosťou. Napríklad pri optimalizácii prístupu slnečného žiarenia k rastlinám v skleníku nemusíte zabezpečovať ďalšie vykurovanie. To predstavuje značné finančné úspory na inštaláciu vykurovacích systémov a na ich udržiavanie v prevádzkovom stave.

Ďalším bodom, ktorý stojí za zmienku, je prirodzená optimalizácia záhradného priestoru. Skleník orientovaný na svetové strany prijíma dostatok svetla a tepla na nasiaknutie rastlín,ktoré rastú na jeho území. Zhromažďuje sa a uvoľňuje určité teplo do okolitého priestoru, čím pomáha iným kultúram rásť. Okrem toho budete môcť efektívnejšie využívať celú oblasť bez zanechania „slepých“ zón.

Je lepšie nainštalovať skleník raz a správne, ako si neskôr sťažovať, že prehliadli a mohli by ho uviesť trochu inak, ale s väčším prínosom.

Video „Ako umiestniť skleník na svetové strany“

Správne umiestnenie skleníka na vašom pozemku je opísané vo videu.

Orientácia na svetové strany

Existujú dva spôsoby, ako nainštalovať skleník v hlavných smeroch: zo severu na juh, z východu na západ. Najrozumnejšia orientácia je z východu na západ, pretože týmto spôsobom budú rastliny počas dňa rovnomerne osvetlené a zohrievané. Malo by byť zrejmé, že umiestnenie je dôležité pre skleníky, ktorých dĺžka presahuje šírku, napríklad 3x6 m, 3x8 m atď. Pre štvorcové skleníky nemá toto pravidlo žiadnu osobitnú hodnotu a malo by sa umiestniť tak, aby bolo vhodné v ňom pracovať.

Pokiaľ ide o poľnohospodárske skleníky, umiestnenie z východu na západ bude správne, pretože takto sa pôda rýchlejšie zahrieva, teplota vzduchu vo vnútri zostáva aj počas dňa.

Pre južné klimatické zóny však nie je takéto usporiadanie príliš vhodné z dôvodu vyššej teploty vzduchu. Preto je lepšie umiestniť skleníkovú štruktúru zo severu na juh.

Poloha vzhľadom na stromy a budovy

Nestačí len uviesť budovu vo vzťahu k svetovým stranám, je dôležité urobiť ju správne, aby sa nevyrovnali úsilie. Neinštalujte skleníkový komplex v tieni domov alebo vysokých stromov. Na jar a na jeseň to vytvorí zbytočný tieň, takže rastliny nedostanú potrebný príliv svetla pre aktívny rast. Navyše už od polovice leta sa padajúce lístie hromadí na streche budovy, takže ho musíte pravidelne čistiť.

Taktiež neprideľujte na parcelu žiadny vzdialený roh pre skleníky, pretože to komplikuje prístup k nim. V súčasnosti má rám a kryt záhradných budov príjemný dizajnový vzhľad, takže ich môžete bez obáv postaviť tak, aby umožňovali prístup k čerstvej zelenine a ovocím. Je tiež prospešné z hľadiska toho, že nemusíte chodiť ďaleko s vodou, hnojivami, košíkami ovocia.

Je lepšie ho postaviť blízko domov z južnej strany, odchýlka na východ alebo na západ je prijateľná na zabezpečenie primeraného prílevu slnečného žiarenia. Zároveň získate zaručenú ochranu pred silným vetrom na jednej strane a prenosom tepla z domu.

Je vhodnejšie umiestniť skleníky na rovnú otvorenú plochu. Využívate tak prírodné zdroje efektívnejšie, čo pozitívne ovplyvní rast záhradných a záhradných plodín.

Video „Skleníková inštalácia“

V tomto videu sú uvedené tipy na umiestnenie skleníka.