Jednoduchý spôsob, ako pestovať ruže z odrezkov kytice

Často sa stáva, že máme krásne ruže a potom kytica mizne a my sme smutní zo stratenej krásy. Je samozrejme škoda, že nám rezané kvety na chvíľu urobia radosť, ale je to dobrý čas premýšľať o tom, ako pestovať ružu z kytice doma. Dlhé, polodrevné stonky sa môžu nakrájať na odrezky a pokúsiť sa zakoreniť aspoň jedným z niekoľkých známych spôsobov. Existuje veľa názorov na to, ako pestovať ružu z odrezku z kytice, ale hlavná vec je, že je to celkom možné. Ak prinajmenšom jeden zo spôsobov prinesie úspech, potom nádherná ruža, obdarená ako rez, bude pokračovať vo svojom živote a poteší jej kvitnutím mnoho rokov.

Pravidlá pre prípravu odrezkov

Nuž, ak vám nápad na pestovanie ruží z odrezkov prišiel hneď, keď ste videli kyticu. Niektorí pestovatelia kvetín tvrdia, že môžete počkať na začiatok jesene a potom odrezky pripraviť, iní navrhujú urobiť to čo najskôr, pretože kvety boli rezané už dlhú dobu. Okraje stoniek, najmä so zriedkavým nahradením vody vo váze, sa v priebehu času začnú hniť, ničia baktérievyšplhajte sa po stopke vodou.Čím dlhšie tento proces trvá, tým je menej pravdepodobné, že rastú ruže z kytice doma, jednoducho preto, že korene sa nevytvárajú, ak ich rastliny prevezú patogény.

Pred umiestnením ruží do vázy odrežú okraje stoniek o 1,5 - 2 cm, nalejú do vázy, čistú, lepšiu ako pramenitá voda, je potrebné ju zmeniť.každý deň av noci uchovávať kvety v vedre alebo inom hlbokom obale tak, aby nad hladinou vody boli iba ich hlavy.

Mestský byt je vybavený tečúcou vodou, a nie prameňom, takže voda sa musí chrániť a filtrovať alebo aspoň filtrovať.S touto starostlivosťou môžete kyticu obdivovať niekoľko dní a potom pripraviť odrezky, ale tento proces by nemal byť príliš dlhý.

Najproduktívnejšie odrezky sa získavajú od stredu stonky, pričom na každom ostávajú 2 až 3 živé púčiky.Toto je pravidlo a malo by sa prijať.Stopka je nakrájaná na kúsky 15 - 30 cm dlhé, pričom je potrebné sledovať umiestnenie obličiek.V spodnej časti je stonka naklonená šikmo (uhol 45 stupňov), počnúc samotným púčikom, a horná je urobená vodorovne o niečo vyššia (0,5 - 1 cm) hornej obličky.Ak sú v tomto segmente listy, potom sú spodné listy úplne odrezané a horné listy o tretinu skrátené, tŕne sa odstránia.Na strihanie stonky potrebujete rýchlo a veľmi ostré a dezinfikované náradie - použite nôž alebo prerezávač, ktorý stonku menej poškodí.Niektorí kvetinári odporúčajú spracovať parafín s horným rezom.terazstopka je pripravená na zakorenenie.

Video „Ako rýchlo a ľahko pestovať ružu z výseku“

Z nižšie uvedeného videa sa dozviete, aké ľahké je pestovať ružu z odrezkov.

Spôsoby zakorenenia odrezkov

Odrezky sa môžu zakoreniť rôznymi spôsobmi, presnejšie povedané, jediným spôsobom je umiestniť ich do vlhkého živného média, navlhčiť, udržať požadovanú teplotu vzduchu a počkať, kým sa objavia korene. Toto živné médium však vytvárajú rôznymi spôsobmi: je vhodné vložiť odrezky do vody, zasadiť ich do zeme, používať zemiaky alebo dokonca noviny a balíčky. Ako pestovať ruže - existuje veľa spôsobov, ako nájsť tú najlepšiu iba vyskúšaním všetkého.


Pestovanie miestnych odrôd je najjednoduchšie a holandské ruže sú najhoršie zakorenené - ošetrujú sa osobitnými prostriedkami na spomalenie vädnutia kvetov, ale tiež na spomalenie zakorenenia. Ale také ruže môžete zakoreniť, potrebujete len skúsenosti a trpezlivosť. Vzorka vypestovaná z dovezeného hybridu si nemusí zachovať vlastnosti materskej rastliny, musí sa to pamätať tak, aby sa nenarušilo, keď sa po niekoľkých rokoch pestovania objaví kvet úplne odlišnej farby a tvaru.

Korene klíčia najrýchlejšie na jar av polovici leta, pomalšie na jeseň av zime. Na zjednodušenie postupu špeciálne prostriedky na stimuláciu rastu koreňov pomáhajú - „Kornevin“ a podobné, odrezky môžete dať do riešenia na tretinu svojej dĺžky, nechajte ich 6 hodín. Niektorí pestovatelia pripravujú takýto nástroj sami z aloe šťavyalebo med zriedený vodou: iba 1 čajová lyžička medu alebo 100 g šťavy sa rozpustí v 1 l vody.Taký jemný stimulačný účinok na zníženie rezného dňa.

​​

Klíčenie vo vode

Je najľahšie umiestniť pripravené vetvy do vody, pričom kvapka nie viac ako tretina.Voda by sa mala pripravovať - ​​filtrovaná alebo separovaná a lepšie, samozrejme, pramenitá voda.Voda sa musí vymieňať každý druhý deň, miesto by malo byť bez prievanu alebo prudkej zmeny teploty, svetla, ale bez priameho slnečného žiarenia, ak k tomu dôjde v lete.

Po 2 až 3 týždňoch sa na častiach stoniek vytvoria ľahké zahusťovania alebo výrastky, z ktorých by sa z nich mali vyvinúť korene.Vysadené v zemi je lepšie, keď budú dobré silné korene.

Zakorenenie v kvetináčoch

Táto metóda sa najčastejšie používa pravdepodobne preto, že je jednoducho tradičná.Nádrže sú malé, môžu to byť hrnce, narezané plastové fľaše alebo šálky 0,5 l.Pred použitím je potrebné dezinfikovať silným roztokom manganistanu draselného a potom vysušiť.Dolu nevyhnutne treba dať drenážnu vrstvu kamienkov, peny alebo expandovanej hliny.Zhora vyložte pôdu pozostávajúcu zo záhradnej pôdy a kompostu a na nej - asi pár centimetrov čistého piesku.Pôda by mala byť úrodná a uvoľnená, v prípade potreby môžete pridať rašelinu.Odborníci odporúčajú zapáliť pôdu v peci a zabiť všetky mikroorganizmy, ktoré nesú hrozbu a semená burín.

Upravená pôda je navlhčená,položte rezný šikmý rez na okraj piesku a zeme, napojte ho, rozdrvte naň zeminu, pevne zatvorte na vrchu priehľadného krytu, ktorý vytvára skleníkový efekt, môže to byť sklenená nádoba alebo len taška.Tu sa názory odborníkov líšia, ako vysádzať rezané listy - naklonené alebo rovné.Skúsenosti naznačujú, že v každom prípade bude pozitívny (a negatívny) výsledok.

Ak je niekoľko rezne zasadené v krabici, a potom to cez 7 cm

ďalej. 3 - 4 týždne, aby sa podľa potreby sa zavlažujú, niekedy sprej, vedenie svetla pri teplote 23 stupňovcez deň a +18 stupňov v noci.Keď sa v listových listoch objavia klíčky (a to naznačuje výskyt koreňov), budete ich musieť začať zvyknúť na čerstvý vzduch a na krátku dobu vyberiete nádobu.Postupne sa predlžuje čas vetrania a prístrešok sa úplne odstráni.A môžete prísť na trvalé miesto s príchodom týchto mladých výhonkov.

Zakorenenie so zemiakmi

Pestovanie ruže z kytice v zemiakoch na udržanie potrebného živného média.Zemiaky, v ktorých je umiestnený spodný rez rezu, vytvárajú výživu a zachovávajú vlhkosť.Hľuza je vybraná zdravá a silná, všetky oči sa odstránia, umyjú sa, vysušia, otvor sa vyrobí pomocou skrutkovača alebo klinca, do ktorého sa rez zasúva pomocou spodného šikmého rezu, ktorý sa predtým namočil do stimulátora rastu koreňov.

Na záhrade sa pripravuje priekopa s hĺbkou do 15 cm, do dna sa naleje piesok s 5 cmvrstvu, položte na zemiaky s odrezkami a pokryté zeminou tak, aby horná oblička vždy zostala na povrchu.Zhora je pôda správne napojená vodou, pokrytá niečím priehľadným, aby sa vytvoril efekt skleníka.Ďalej sa musíte uistiť, že Zem nevyschne.S príchodom klíčkov sa na krátku dobu začínajú brať útočisko, potom sú rastliny postupne zvyknuté na čerstvý vzduch.Miesto zakorenenia si musíte zvoliť svetlo, ale pokojné.

Pestovanie ruží v pakete

Najexotickejší a najneobvyklejší spôsob sa nazýva burrito.Pripravené odrezky (a je vhodné nechať ich jeden deň namočiť do čistej vody) sú zabalené vo veľmi dobre premočených novinách, ako je náplň do tejto mexickej misky - opatrne zastrčené a ohnuté od koncov tak, aby sa do vzduchu nevykĺzla jediná rukoväť.Novinový papier môže mať 3 až 4 vrstvy.Potom je tento zväzok vložený do tmavého plastového vrecka, pevne zviazaný, vyčistený na chladnom mieste - samozrejme, nie v chladničke, ale je žiaduce, aby teplota nebola vyššia ako +20 stupňov.

Raz týždenne je vhodné rozbaliť zväzky, skontrolovať stav odrezkov a vyhodiť tie hnijúce, ak sa zistia, je potrebné v tomto prípade noviny zmeniť.Noviny by mali byť vždy mokré.Korene sa tvoria do konca druhého týždňa.

Výsadky odrezkov na trvalé miesto

Odrezky z odrezkov by sa mali skladovať až do jari doma alebo v chladnej pivnici, a preto je najlepšie vysadiť ich na stálom mieste v teplom prameni, keď sa vytvorí dobrý.počasie.Miesto pre nové ruže je dobre osvetlené a bez vetra, nemalo by byť v dutine - ruži sa nebude páčiť voda, ktorá sa v nej hromadí.

V jame je potrebné vykopať o niečo viac ako koreňový systém novej sadenice, naplniť ju úrodnou pôdou, do ktorej môžete pridať kompost a humus (ale nie čerstvý hnoj) a minerálne hnojivá. Výhonky nových sadeníc sa skrátia a nezostanú viac ako 4 puky. Po výsadbe je krík napojený oddelenou vodou, zem okolo neho je posypaná pilinami alebo rašelinou.

Rastlina musí byť po prvýkrát chránená pred priamym slnečným žiarením.

Po niekoľkých týždňoch sa mladá rastlina prispôsobí novému miestu a začne rásť. Môže sa naliať bylinnou infúziou alebo veľmi silne zriedeným extraktom z mulleínu. Prvý rok ružice by sa nemal nechať rozkvitať, je žiaduce odrezať púčiky od začiatku ich tvorby. Na zimu budete musieť nový krík správne pokryť, silno ho rozotrieť zemou. A už v druhom roku života mu už dovolíme potešiť vás prvou farbou.

Video „Výsadba ruží z odrezkov“

V tomto videu uvidíte, ako správne vysadiť ruže z odrezkov.