Ako pestovať ruže na záhrade

Väčšina ľudí považuje ružu za najkrajší výtvor prírody, preto kraľuje v záhrade a na záhrade, podieľa sa na vytváraní najkrajších kvetinových záhrad. Výsadba a starostlivosť o ruže pre skúseného záhradníka nespôsobuje veľa problémov, najmä s množstvom moderných odrôd určených na pestovanie v rôznych klimatických zónach. Začiatočníci sa však často pýtajú, ako pestovať ruže, aby pestovali zdravé rastliny a nestratili peniaze za sadenice. Nie je v tom nič ťažké, ale je vhodné vopred premyslieť, na aký účel sa vysádzajú konkrétne kvety, aký čas si vybrať pre výsadbu ruží, v akej vzdialenosti je výsadba ruží na otvorenom priestranstve pre zástupcov rôznych druhov a odrôd.

Miesto vykládky

Odpoveď na otázku, ako vysadiť ružu, sa začína výberom správneho miesta. Či už chcete rozbiť elegantnú ružovú záhradu, zasadiť uprostred trávnika jeden pôvabný krík, zamaskovať prázdnu stenu pomocou horolezeckej ruže alebo ozdobiť klenutým vchodom do pozemku, zasadiť kvety prízemnej pokrývky na kvetinový záhon alebo ozdobiť čajovými krížencami pokojné miesto v hĺbke záhrady musí splniť všetky svoje požiadavky. Až potom vstal, zasadil a odchádzal vonkupôda, za ktorou nebude mať problémy, poteší majiteľov so zdravým vzhľadom, bohatým rozkvetom, nádhernou vôňou.

Prakticky všetky ruže, bez ohľadu na druh, milujú otvorené slnečné miesta. A to nie je len spomienka na ázijského predchodcu, ktorý miluje teplo, takmer zo všetkých moderných odrôd, pretože aj divá šípka uprednostňuje otvorené hrany, skôr ako tieň lesa. Ale niektoré jemné tvory v horúcom počasí môžu byť popálené príliš jasným slnkom alebo môžu byť smutné z prehriatia pôdy. Väčšina odrôd bolestivo reaguje na studený vietor a prievan. Jeden a všetci nechcú rásť na mokradiach alebo príliš ťažkých ílových nížinách, kde môže topiť alebo dažďová voda zostať dlho. Ako sa hodí kráľovná, ruža dáva prednosť panovaniu na pódiu.

Je potrebné zabezpečiť, aby sa podzemná voda nepribližovala k povrchu viac ako jeden a pol až dva metre. U vrúbľovaných rastlín korene dorastajú do hĺbky jeden a pol metra, a keďže dĺžka koreňov koreluje s výškou vzdušných častí rastlín, môžu v niektorých odrodách rásť ešte viac. Vlastné koreňové ruže majú menej dlhý koreňový systém, v ňom sa vyvíjajú bočné korene, ktoré ležia v povrchovej úrodnej vrstve, ale s náležitou starostlivosťou môžu tiež rozvíjať silnejšie hlboko rastúce korene.

Toto miesto je potrebné zvoliť: dosť ľahké, chránené pred severným vetrom a prievanom, lepšie vyvýšené. Môže to byť južný svah (veľké kríkydokonale sa vyrovnať s úlohou jeho posilnenia), juhovýchodnej alebo juhozápadnej časti lokality, chránenej studeným vetrom zo steny domu.

Pri výbere miesta je potrebné zabezpečiť, aby jemná krása nespadla do tieňa veľkých stromov, domov alebo iných budov ráno alebo večer, takže ak sa počas dňa vytvorí svetlý tieň, bude to v poriadku.

Ďalšou dôležitou otázkou je, ako medzi sebou vysadiť rastliny v zemi. Príliš častá výsadba neprinesie úžitok kríkom.Ak sa navzájom zatienia alebo príliš zarastené výhonky znemožnia voľný pohyb vzduchu medzi nimi, môže to ovplyvniť kvitnutie, dokonca vyvolať choroby.Môžu byť vysadené neskôr, ale ruže nemajú radi transplantácie, sú bolestne prenesené, takže je lepšie predvídať všetko vopred, vzhľadom na budúci rast dospelého kríka.

Lezecké ruže sa vysádzajú vo vzdialenosti dvoch metrov od seba (alebo od iných rastlín) a niektorých silne rastúcich odrôd - dokonca aj po 3 až 5 metroch.Štandardné odrody a odrody kríkov sa vysádzajú po 3 m. Ak si chcete vytvoriť živý plot, potom sa kríky umiestnia od seba vo vzdialenosti polovice výšky dospelej rastliny.Odrody prízemnej pokrývky sa vysádzajú v troch až štyroch rastlinách na meter štvorcový.Niektoré silno rastúce plazivé ruže odporúčajú ubytovanie ešte menej často - len jednu na meter štvorcový.Väčšina kvetinových záhonov má 40 - 60 cm, ale existujú veľmi veľké kríky, potom je lepšie nechať až 80 cm.

Video „Howrastlinné ruže “

Z videa sa dozviete, ako pestovať kríky.

Príprava pôdy

Všetky ruže dávajú prednosť voľnej, priedušnej pôde, mierne kyslej alebo neutrálnej, bohatej na humus. Ťažké ílové pôdy zadržiavajú vlhkosť, nezohrievajú sa dobre, nevyvíjajú dostatok koreňov.

Veľmi ľahké piesčité pôdy nie sú iba dostatočne úrodné, ale príliš rýchlo menia teplotu - rýchlo sa prehrievajú v horúčave a tiež rýchlo zamrznú v mraze. Preto pred výsadbou ruží musíte pripraviť pôdu v súlade s ich požiadavkami.

Miesto pre budúcu výsadbu by sa malo náležite vykopať do hĺbky najmenej 30 cm, z nej by sa mali odstrániť všetky zvyšky rastlín, korene trvalých burín, kamene a veľké hrudy surovej zeminy. Ak je pôda príliš kyslá, mala by sa do nej pridať dolomitová múka alebo vápno. A po dvoch týždňoch musíte urobiť kompost alebo humus, kostnú múčku. Príliš ťažká pôda sa zmieša s rašelinou a pieskom a príliš svetlá sa pridá rašelina a hlina (suší sa a melie sa na malé frakcie). Celá táto príprava sa vykonáva na jeseň, príprava miesta na jarné výsadby. Ak sú kríky vysadené na jeseň, potom sa táto príprava zvyčajne uskutočňuje mesiac pred výsadbou.

Pôda sa bude musieť variť na akomkoľvek mieste, pretože je takmer nemožné nájsť ideálnu pôdu pre ruže v prírode, takže ju robia všetci pestovatelia bez ohľadu na skúsenosti.

Príprava sadeníc

Sadenice sa, samozrejme, najlepšie nakupujú v škôlkach.A dostať ich niekde v okolí znamená získať záruku prežitia, pretože vyrastali a spoliehali sa na podobné klimatické podmienky.Ak píšete z diaľky, taká dôvera nebude.

Pri nákupe musíte starostlivo skontrolovať sadenice.Ak sú korene otvorené, musíte skontrolovať stav výhonkov a koreňov.Tí a ostatní musia byť zdraví a rovní, bez viditeľného poškodenia a škvŕn.Výhonky by mali mať tmavozelenú farbu a spiace púčiky, ak sa púčiky už prebudili a rastú, oslabuje rastlinu, pretože sa živia bez koreňového systému, z vnútorných rezervácií rastlín, odtrhnutých od zeme.Korene musia byť tiež zdravé, bez rezaných alebo nadmerne vysušených úlomkov.Pred výsadbou sú otvorené korene namočené vo vode po dobu 12 až 24 hodín.Pred výsadbou sa korene mierne skrátia, výhonky sa tiež orežú: vetvy horolezeckej ruže sa skrátia o 30 cm av parkoch - o jednu tretinu svojej dĺžky.
Ak sa sadba kupuje v nádobe, mala by byť vysadená rovnakou hrudkou zeme, takže bude jednoduchšie zakoreniť na mieste.Ale pri výbere stojí za to dôkladne skontrolovať výhonky.Musia byť celé, zdravé a so živými obličkami.Osobitná pozornosť by sa mala venovať koreňovému krku, mal by mať priemer 7 - 10 mm s neporušenou kôrou.Pôda by sa nemala predsušovať, kým nie je vysadená, mala by sa udržiavať mierne vlhká.

Ak sa sadenice kupujú vopred a studená jar stále neumožňuje výsadbu, môžu sa držať v pivnici (alebo dokonca v chladničke) pri teplote +1 až +5.stupňa.Vzorky s otvoreným výrezom môžu byť zaseknuté aj vo vlhkom piesku.

Výsadba

Ruže sa vysádzajú do zeme na jar, keď sa pôda roztopí a zahreje na +10 - +15 stupňov, zvyčajne koncom apríla alebo začiatkom mája.Na jeseň je výsadba väčšiny odrôd ešte lepšia, ale je ťažké uhádnuť čas výsadby, je potrebné to urobiť, je stále dosť teplo na to, aby nové korene rástli a staré rastliny boli dobre zavedené, ale nové výhonky by nemali rásť, čo však zimu neprežije.Výsadba by sa mala uskutočňovať 2 - 3 týždne pred príchodom chladného počasia, aby sa počas doby odpočinku rastliny dobre zakorenili a odišli.Tentokrát je ťažké uhádnuť, jeseň nás často prekvapuje.

Kríky vysadené na jeseň, ak sa im podarilo dobre zakoreniť a ľahko preniesť zimu do úkrytu, na jar začnú krásne rásť, súčasne vytvárajú koreňový systém a vzdušnú časť, sú v prvom roku povýsadba môže kvitnúť a urobiť to veľmi krásnym.Ruže vysadené za sebou asi 2 týždne, potrebujú viac nasledovať, štiepať púčiky, takže nestrácajú veľa energie, aby kvitli na úkor vývoja výhonkov a koreňov.Zvyčajne nie je dovolené kvitnúť v lete, s výnimkou 1 - 2 kvetov v auguste, ktoré sa nepovažujú za skutočné kvitnutia, ale jednoducho pomáhajú rastline pripraviť sa na prezimovanie.

Štandardné ruže sa najlepšie vysádzajú na jar, majú vlastné korene všetkých odrôd.Majú veľa koreňov, ktoré sa nachádzajú v povrchovej vrstve Zeme, ktoré sa nemôžu premiestniť po prvom prezimovaní.

Výsadba sa zvyčajne vykonáva suchým alebo mokrým spôsobom, záhradník rozhodne o tom, ktorý závod vyberie alebo ako vysadiť ružu, najmä preto, že metóda sa rovnako používa v akomkoľvek prostredí. V každom prípade sa v pripravenej oblasti vykopáva diera, ktorá presahuje šírku a hĺbku systému koreňového sadenice. Jeho dno je uvoľnené (na to môžete použiť vidličky), zem je zmiešaná s humusom, kompostom, popolom a komplexnými minerálnymi hnojivami. Táto pôda s hnojivami (a nie samotnými hnojivami) sa naleje do spodnej časti kopca, ak sa vysadí sadba s otvoreným koreňom. Sadenice sú spustené do takej hĺbky, že koreňový krk je o 3 - 5 cm nižší ako zem, narovnajú korene na svahoch hlineného posúvača a jemne posypeme zvyškom zeme. Potom to hojne zalejte vodou tak, aby voda prešla k samotným špičkám koreňov, aby zmizli všetky dutiny a vlhká zem pevne zoberie korene novej rastliny.

Pri výsadbe stromčeka s hlinenou zrazeninou nerobia kopec zeme, ale jednoducho ho nalejú na dno, položia na neho hlinenú zrazeninu a zaspia.

V prípade výsadby za mokra sa do jamy nalieva voda, často pomocou prostriedkov na stimuláciu rastu koreňov a do nej sa vloží koreňový systém. Potom je celá jama pokrytá zemou.

Po výsadbe a zalievaní sa pôda okolo sadenice a dokonca aj samotné výhonky mulčujú rašelinou, kompostom, zeminou alebo pilinami dva týždne. Všetky stromček pritenuyut, postupne si zvykajú na slnko, ak sa vyskytne na jar. A na jeseňmladá rastlina sa niekoľkokrát zalieva a po 3 týždňoch zakryjú zimu.

Starostlivosť o mladé kríky

Prvý rok života, v ktorom sa mladý krík dostane na nové miesto, je jeho úlohou vytvoriť dobre rozvinutý koreňový systém a zdravé silné výhonky. Všetka starostlivosť o neho je podriadená. Rastlina je postupne zvyknutá na májové slnko, prvé dva týždne sa chráni pred priamym slnečným žiarením. Odstráňte púčiky, aby ich kvitnutie neoslabilo, pritlačte výhonky, aby ste zvýšili vetvenie.

Zalievanie je potrebné oddelenou vodou pri izbovej teplote v dopoludňajších alebo večerných hodinách, a to tak, aby voda nepadla na listy. Nasledujúci deň po zalievaní alebo daždi iste uvoľnia pôdu pod kríkom a okolo neho. Zalievanie nie je potrebné často - zriedkavé hojné zalievanie umožňuje nasávať všetky korene vodou, spôsobuje, že rastú hlbšie a širšie a vytvárajú silný koreňový systém. Časté mierne zalievanie prispieva k rastu bočných koreňov na samom povrchu Zeme, a to neznamená, že rastlina je silná, vždy ju udržiava v závislosti od počasia. Ak sú korene tenké a povrchové, rýchlo sa prehrievajú v horúčave spolu s hornou vrstvou zeme a zamrznú s príchodom mrazu, taká rastlina často ochorie a v drsnej zime môže zamrznúť. Dobre vyvinutý koreňový systém s hrubými hlboko zakorenenými koreňmi nie je tak závislý od počasia. Navyše, aj keď sú výhonky zmrazené, koreň umožní rastline zotaviť sa.

Ak bola pôda riadne vyplnenáhnojív pred výsadbou, malo by to stačiť na prvé dva roky rastu. Kŕmenie rastlín začína rok v treťom alebo štvrtom roku, keď sú ruže úplne kvitnúce, keď už vyrastie veľká krík. Keď je pôda veľmi zlá, bola zle pripravená na výsadbu, potom môžete niekoľkokrát zalievať vodu až do polovice júla roztokom kalu (desaťkrát zriedený) alebo vtáčieho trusu (dvadsaťkrát zriedený). Koncom augusta môžete pridať minerálne hnojivá na báze fosforečnanu draselného. Hnojivá sa riedia vodou a aplikujú sa po hlavnom zavlažovaní.

Mladé kríky sa na jeseň orežú a potom sa zakryjú zimou.

Video „Starostlivosť“

Z videa sa dozviete, ako sa správne starať o kríky.