Je možné pestovať ruže Jericha doma?

Tajomná púštna kvetina, ktorú cestujú nekonečné piesky, priťahuje pozornosť pestovateľov rastlín už mnoho storočí. Za svoju úžasnú schopnosť ožiť pri kontakte s vodou dostal názov „Kvet zmŕtvychvstania“. Čo je to ruže Jericho a ako pestovať túto rastlinu doma, prečítajte si článok.

História a popis ruže Jericho

Botanika, jednoročná kultúra rodiny kapusty, sa nazýva anastatický Jericho. Zo starogréckej anastatiky znamená „znovu vzkriesený“. Rastlina sa prvýkrát spomína v stredoveku, keď počas jednej z krížových výprav v egyptskej púšti rytieri objavili túto úžasnú kvetinu.

Jericho Rose-Tajomný púštny kvet

Často Jerichoruže zamieňané so selaginellou alebo asteriskom. Aby sme pochopili hlavné rozdiely, uvádzame stručný popis anastatiky:

 • veľkosť rastlín nepresahuje 15 cm;
 • listy sú malé, sivozelené;
 • drobné kvetenstvo, snehobiele;
 • plody podobné jedlu, skrútené.

Oblasť rozšírenia

Prírodným biotopom ruže Jericha je horúca púšť v severnej Afrike a západnej Ázii.Anastatika rastie v Iráne, Izraeli a Maroku. Najobľúbenejší kvet v Egypte. Tu sa predáva turistom ako neobvyklý zázrak, ktorý ožíva doslova pred našimi očami pri kontakte s vlhkosťou.

Vlasť ruže Jericha - severná Afrika
Anastatika rastie v Iráne
V Egypte sa kvetina predáva turistom

Životný cyklus kultúry

Prvé výhonky sa objavujú s nástupom jari, keď suchá sezóna ešte nezačala. Rastlina aktívne rastie, vrhá kvety a neskôr prináša ovocie. Po začiatku sucha sa listy skrútia a vytvoria malú suchú guľu. Odtrhol pôdu a odštartoval vetrom a začal svoju cestu cez púšť. Po nájdení zdroja vlhkosti ožije anastatica znovu a zbaví semená, ktoré môžu ležať v piesku niekoľko rokov.

Výhody a použitia zariadenia

Obyčajná ruža z Jericha môže mať úžitok pre svojho majiteľa. Má teda tieto vlastnosti:

 • ochrana pred molmi a inými škodlivými látkamihmyz;
 • absorpcia nepríjemného zápachu;
 • čistenie vzduchu;
 • zdobenie miestnosti;
 • 82) zlepšený spánok.

Video „Úvod do Jericho Rose“

Toto video zobrazuje proces „oživenia“ zariadenia.

Odrody ruže Jericho

Anastatica je jediná rastlina svojho druhu, ktorá nemá iné odrody. Niektorí nečestní predajcovia však môžu predávať selaginelu alebo asteriskus namiesto pôvodnej rastliny. Aj keď majú rovnaké „vzkriesené“ vlastnosti, keď prichádzajú do styku s vodou, tieto kultúry patria do rôznych rodín.

Zásluhy a nedostatky závodu

Ak analyzujeme všetky pozitívne a negatívne vlastnosti neobvyklého púštneho kvetu, potom v jeho obsahu nie sú prakticky žiadne nedostatky.

Pros:
 • dlhá životnosť (nad 50 rokov);
 • nepotrebuje neustále zavlažovanie;
 • nenáročná starostlivosť;
 • tolerancia k suchu;
 • insekticídne vlastnosti;
 • dezinfikuje a osviežuje vnútorný vzduch.
Nevýhody:
 • bez vlhkosti nebude ruže Jericho rásť.
Rastlina sa používa na zdobenie miestnosti

Tajomstvá pestovania doma

Jericho Rose nespôsobí veľa problémov s pestovaním. Môže byť použitý ako dočasná dekorácia bytu, umiestnená v akváriu s vodou a môže byť zasadená ako bežná izbová rastlina. Kultúra bolapohodlne a nebola chorá, musíte postupovať podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel.

teplotný režim

Niektorí ľudia si myslia, že keby kvetina rástla vo vyprahnutej púšti, vysoké teploty by sa o to nestarali. Doma to však nie je. Najlepšie zo všetkého je, že anastatika žije pri priemernej teplote +18 ° C, ale nie vyššej ako +20 ° C.

Vlhkosť vzduchu a osvetlenie

To isté platí pre denné svetlo. Rastlina sa bude cítiť pohodlnejšie pri miernom osvetlení, a preto je lepšie umiestniť kvetináč na západné alebo východné parapety domu.

Egyptská ruža miluje vysokú vlhkosť. Aby sa zabezpečili jej stabilné podmienky, hrniec sa umiestni na podnos, kde sa položí vrstva expandovaného ílu alebo rašeliny a do nich sa pravidelne nalieva voda.

Podmienky zavlažovania

Ak v substráte rastie ruža, vyžaduje sa neustále zalievanie. Pôda by mala byť stále mokrá a nie suchá. V tomto prípade sa postup najlepšie vykonáva pomocou palety. Je tiež nevyhnutné pravidelne navlhčiť kvetinu sprejovou fľašou.

Kŕmenie a presádzanie

Anastatiká rastúce v kvetináči by sa mali občas kŕmiť minerálnymi komplexmi.

V prípade Jericho Rose by koncentrácia hnojiva mala byť výrazne nižšia ako v prípade bežných kvetov v interiéri.
Rada autora

Na urýchlenie rastu by sa kultúra mala opätovne vysádzať každé dva roky. Malo by sa to uskutočniť skoro na jar. Keď rastliny majú bábätká, môžu sa oddeliť.z materského kríka a rastliny osobitne. Na výsadbu mladých výhonkov je vhodný substrát z malých kameňov a piesku.

Ruža sa môže pestovať vo vode alebo v substráte

Rozmnožovanie ruže Jericho

Na získanie semena je potrebné vybrať niekoľko hnedých listov, ktoré sa potom umiestnia medzi dva listy albumov. Po niekoľkých dňoch sú úplne suché a na papieri zostanú tmavožlté spóry. Musia byť zasiate do piesku a pokryté sklom na vrchu. Po 2-3 týždňoch sa na povrchu objavia prvé zelené výhonky.

Ochrana rastlín pred chorobami a škodcami

Ak sa s anastatikami správne zaobchádza, prakticky ochorieť nebude. Niekedy však môže byť kvet napadnutý hubovými infekciami. Prvý príznak choroby - plesňový plak na zelenej časti rastliny. Po zistení rušivých príznakov je potrebné postihnuté miesta postriekať fungicídom so slabou koncentráciou.

Na suchej ruži sa môžu objaviť aj roztoče. Čistia sa ošetrením roztokom mydla pre domácnosť.

Príprava na zimu

Na konci nasledujúceho životného cyklu anestetika je potrebná doba odpočinku. Ak chcete pripraviť kvetinu na lôžko, najskôr zastavte zalievanie. Pri poklese vlhkosti bude mať opäť formu gule, ktorú bude potrebné skladovať na tmavom mieste až do jari. Najčastejšie sa odstraňuje na polici skrinky, aby sa zabránilo objaveniu sa moľou.

Zima prestane zalévať závod

Recenziepestovatelia rastlín

„Minulé leto som z Egypta priniesol ruže Jericho.Podľa recenzií prečítaných všetko, bolo to trochu vzrušujúce prvýkrát, keď sa spustil do vody.Ale doslova za pár hodín moja kvetina stále ožila!Podľa môjho názoru je to omnoho lepší suvenír ako tradičné magnety. “

Ekaterina, 31, Moskva

„Mnohí sa sťažujú, že ruža Jericha v nich nie je rozpustená alebo sa správa čudne.Moja kvetina je tri roky a zo živého stavu do sušeného sme ju už mnohokrát prešli.Hlavným pravidlom je denná výmena vody a tiež pravidelne striekanie rastlín na povrch. “

Natalia, 25 rokov, Samara

„Kvet predstavil dievčaťu pri príležitosti výročia nášho známeho.Rozhodol som sa byť zmätený a dať prsteň dovnútra.Podľa nej to bolo najúžasnejšie prekvapenie, keď sa lopta otvorila nasledujúci deň a našla tam môj hlavný darček.Dá sa povedať, že Jericho ruža je symbolom našej rodiny. “

Yegor, 27 rokov, Ufa

Nezvyčajná púštna kvetina rastúca v nekonečných dunách., dobre zachytené na parapetoch našich krajanov.Okrem zdobenia bytu je užitočný aj v každodennom živote a môže slúžiť ako originálny darček, napríklad na narodeniny.