Ako odstrániť a zabrániť vzniku šedej plesne

Rozpad je celá skupina chorôb, ktoré sa šíria najprv do častí rastlín a potom do celej rastliny. Vzhľad hniloby je spôsobený plesňami, ale má hnilobu a bakteriálny charakter. V závislosti od postihnutej oblasti rastliny sa vyskytuje hniloba koreňového systému, listy, vetvičky a stonky, hniloba tiež ovplyvňuje ovocie a bobule. Patogény, ktoré spôsobujú výskyt hniloby, sa vyvíjajú pod snehom, keď ešte nie sú žiadne rastliny. Existuje biela, čierna a šedá hniloba. Poďme hovoriť o šedej hnilobe, ktorej pôvodcom je huba Botrytis cinerea.

Čo je

Šedá hniloba ovplyvňuje vnútorné a poľnohospodárske rastliny. Obzvlášť náchylné sú choroby paradajok, listov hrozna, jahôd, uhoriek a baklažánov. Sivá hniloba, ktorá sa objaví, keď nie sú dodržané podmienky na skladovanie a prepravu koreňových plodín, sa nazýva „koagulačná hniloba“. Kvetinové kultúry veľmi často trpia sivou hnilobou, najmä s bielymi kvetmi.

Huba sa šíri vzduchom, čo môže kontaminovať starostlivosť o rastlinu a počas zberu. Spóry plesňovej infekcie sa môžu rozptýliť vodou. Ak ešte nevidíte zasiahnuté oblasti, neznamená to, že rastlina nemá skleróciu, ktorá spôsobuje túto chorobu.

Obyčajná hniloba vyzerá ako hnedé škvrny, rýchlozvýšiť na mladých výhonkoch a listoch.Vysoká vlhkosť prispieva k vzniku šedých našuchorených spór a mycélia, ktoré sa šíria vetrom a môžu infikovať susedné rastliny.Hniloba sa šíri z jednej rastliny do druhej, môžu byť ovplyvnené všetky rastlinné a bobuľové plodiny.

Druh

Hniloba - to je pomerne častý problém, rozsah jej porážky je obrovský.Zoznam zeleniny obsahuje paradajky, šalát, cibuľu a repu, zemiaky, uhorky, fazuľu, reďkovky a kapustu. V niektorých prípadoch sa huba tohto ochorenia aplikuje na rastlinu osobitne, napríklad na hrozno pre tokajské víno, pretože kombinácia hniloby na bobule vytvára osobitnú pravú tokajskú chuť.Výhodnou podmienkou pre huby je daždivé, chladné leto.

Šedá hniloba na rajčiakoch má vzhľad hnedých škvŕn, ktoré časom vysychajú a ovocná hniloba.Zdravé kríky sa týmto ochorením rýchlo infikujú.Aby ste jahody ochránili pred šedou hnilobou, mali by ste ich odstrániť skoro na jar a je lepšie spáliť všetky poškodené a choré listy.Ochorenie na jahodových kríkoch sa prejavuje ako sivohnedé mycélium rastúce na povrchu infikovaných tkanív.Hniloba rýchlo infikuje zdravé kríky z infikovaných bobúľ.

Hroznové tkanivá v postihnutých oblastiach odumierajú, ich farba zhnedne a neskôr sa objaví nadýchaný kvet.Spóry sa objavujú na jednotlivých plodoch, majú fialovú a hnedú farbu.Najpriaznivejšia doba pre rozvoj šedej hniloby - horúce a vlhké počasie, tiež hnijúceprispieva k porušeniu integrity šupky.Ak plánujete výsadbu hroznových sadeníc, musíte chrániť miesto očkovania.Hniloba sa môže vyskytnúť kedykoľvek v roku, preto by sa liečivé prípravky mali robiť vopred, pred zberom.

Na uhorkách sa šedý úpadok prejavuje beztvarými sivými škvrnami, niekedy majú žltohnedý odtieň.Zároveň sú postihnuté plody, preto by sa mali prijať preventívne opatrenia na odstránenie chorých listov rastliny.A tiež na udržanie optimálnej vlhkosti vzduchu (v skleníkoch).

Porážka egrešov sa začína spodnými časťami výhonkov, potom sa choroba zmení na bobule, ktoré hnijú a klesajú.Je potrebné včas odstrániť a zničiť napadnuté stonky a bobule, aby sa zabránilo stratám na úrode a vysušeniu kríkov.Ak sivá hniloba padá na listy šalátu, vytvorí sa na povrchu sivá patina a rastlina sa položí.Vo vnútri hlavy hnije.

Šedá hniloba na jablkách vedie k sušeniu veľkých plôch dreva, plody napadnuté hnilobou miznú, hniloba je sprevádzaná jemným belavým kvetom.Aby sa zabránilo vzniku jabloní, odporúča sa počas vegetačného obdobia kŕmiť špeciálnymi hnojivami.Mrkva môže byť tiež nakazená sivou plesňou, najmä počas skladovania.Koreňové plodiny sa začnú hniť od špičky a potom sa pokryjú šedou plsťou patinou.

Video „Biologické prípravky“

Metódy kontroly

Najbežnejšie metódy boja proti sivej plesni.na jahode jerozprašovanie jódového roztoku.Slabý roztok 5 ml na 5 litrov vody bude schopný zničiť pôvodcu hniloby.Účinné sú aj lieky Box, Chorus, Strobe, Falcon.Na boj proti zhnitým paradajkam používajte fungicídy Fundazol, Acrobat, Bayleton.

Takéto lieky, ako sú Cabrio-top, Fundazol, Topaz atď., Sa používajú na hrozne zo šedej hniloby. Pre lieviky, ako je zmes Bordeaux, Anthracol arex.Na liečbu sú potrebné Arceride a Byleton.Ak chcete bojovať proti hnilobe paradajok, musíte kŕmiť koreňový systém zmesou fosforu a draslíka v čase.Pod koreň môžete naliať aj roztok popola (300 gramov na 10 litrov).

Prevencia rastlín

Z podmienok šírenia hniloby by sa preto malo povedať, že rastliny by sa mali vysádzať v dostatočnej vzdialenosti od seba.priateľ, pre dobré vetranie stoniek a prístup na slnko.Nepoužívajte dusíkaté hnojivá, pretože listy zmäknú a sú náchylné na choroby.

Ak na svojom pozemku používate skleníky, skontrolujte, či je miestnosť dobre vetraná.Pri spracovaní rastlín, odstraňovaní nadbytočných výhonkov, musíte minimalizovať miesto rany, aby ste znížili možnosť hniloby.Robí sa to ostrým nožom v suchom slnečnom dni.

Ak si všimnete známky životne dôležitej činnosti vošiek na rastlinách, vykonajte ošetrenie, s najväčšou pravdepodobnosťou začne hniloba.Rastliny je potrebné vopred spracovať, abyzničiť pôvodcu hniloby. Aby hniloba nezostala na zimu, musíte spáliť zvyšky rastlín, ktoré boli zjavnými príznakmi hniloby. Pokúste sa zabrániť množeniu slimákov, kliešťov a slimákov, nesú patogén šedej hniloby.

Video „Hniloba a metódy boja proti nemu“

Táto choroba je nebezpečná pre mnoho druhov rastlín a zeleniny. Ak sa toho chcete zbaviť raz a navždy, mali by ste si prečítať iba informácie uvedené v nasledujúcom videu.