Ako pestovať a pestovať na letnej chalupe borievky skalnaté

Ihličnaté rastliny sa už dlho stali obľúbenými krajinármi. Na terénne úpravy sa častejšie používa najbližší príbuzný borievky cyprusovej (Juniperus scopulorum). V tomto článku sa budeme zaoberať existujúcimi druhmi kultúry, osobitosťami starostlivosti a reprodukcie.

Všeobecný popis borievky

Napriek exotickému vzhľadu rastlina dobre prežíva v zložitých klimatických podmienkach Ruska - životnosť môže dosiahnuť 1 000 rokov. Vďaka výkonnému koreňovému systému borievka úspešne extrahuje z pôdy všetko, čo potrebuje. Napríklad skaltický Fisht sa nadchol na svahoch Skalistých hôr v Amerike, kde je zarastený vo výške 2 km nad hladinou mora.

Juniperus scopulorum - najbližší príbuzný cyprusovej palmy

vo voľnej prírode rastie.bolo pestovaných asi 70 druhov ihličnatých horských rastlín, ale pestovalo sa ich iba 15.Vysoké divoké odrody sa kreslia o 10–18 m, obvod kmeňa dosahuje 1–2 m. Zástupcovia záhrad sú omnoho menšie.

Uvádzame všeobecný opis:

 1. Koruna rastliny sa začína od samotnej pôdy. Spočiatku je kužeľovitý, s časom sa stáva okrúhlejším.
 2. Kôra je hnedá.
 3. Mladé stonky sú svetlo modrej alebo zelenkavo modrej.
 4. Ihly - platne v tvare listov, tesne priliehajúce k sebe, ako rybacie šupiny.
 5. Plody bobúľ vo forme kužeľa modrastého tieňa s priemerom 4 až 6 mm. Vo vnútri sa vytvára pár semien, ktorý dozrieva do druhého roku.

Odrody borievky skalnaté

Chovateľom sa podarilo diverzifikovať rodinu, v dôsledku čoho si môžu vybrať z nasledujúcich možností:

  62. vysoký a miniatúrny;
 • s kompaktnou korunkou a rozprestierajúcou sa;
 • vztýčené a plazivé;
 • 65. krík a vo forme stromov.

Rozmanitosť sa vyskytuje aj vo farbách existujúcich plodín - existujú rôzne druhy zelenej až šedej farby. Jalovec sa líši od ostatných ihličnatých druhov svojou schopnosťou meniť farbu v závislosti od ročného obdobia. Majú zelenú korunu v lete, niektoré odrody sú maľované na jeseň v bronzovej alebo hnedej farbe.

Šípka zo slonoviny

Má pyramídovú korunu. Ihly sú mäkké, jasne modré. Toleruje drsné zimy charakteristické pre stredné Rusko. Známka je nenáročná na odchod.

Blue Haven

Rastlina je krík, dorastá do 2–5 m. Priemer kmeňa je 1,5–2 m. Pyramidálna koruna, farba je konštantná, svetlo modrá.Zvyčajne zasadené v rade, tvoriace živý plot alebo krík.Je mrazuvzdorný, nebojí sa silného vetra.

Odroda Blue Heaven je mrazuvzdorná

Blue Arrow

Jedna z najslávnejších v našej krajine.Zakorenuje všetky pôdy.Má úzku, kolonovidnuyu, sivomodrú korunu.Vetvičky pevne pritlačené k trupu.Rastlina je vytiahnutá vo vzdialenosti 1,5 - 2 m, je mrazuvzdorná a odolná voči suchu, ale potrebuje čistý vzduch, a preto nie je vhodná pre mestské podmienky.Distribuované v strednom Rusku - od európskej hranice po Ural.

Wichita Blue

Vo výške nie viac ako pol metra, ale v priemere dosahuje 1,5 m. Za priaznivých podmienok narastie o 10 rokov na 3 m. V modrastej farbe ihličiekWichita Blue má strieborný odtieň.Wichita, ktorá miluje svetlo, vydrží chladno až do –34 ° C.

Moffat Blue

Vysoká (do 3 m), priemer - 1 m. Ihly Moffat Blue sú zelenkavo-modro.Trieda je mrazuvzdorná, vyžaduje nízku vlhkosť.

Munglow

Rýchlo rastúci, siahajúci o 2–2,5 m, s priemerom približne 1 m. Koruna je rozľahlá, ihlanovitá, modrá ihla.Ihly sú mäkké, nepichnú.V zime sa farba vetiev stáva intenzívnejšou a bohatšou.Nenáročné na pôdu, nebojíme sa sucha a vetra.

Strieborný kráľ

Krátke (do 0,6 m), ale priemer širokej koruny dosahuje 2 m. Modré šupinaté ihly.

Skyrocket

Vetvy sú kompaktné, pritlačené k trupu a smerujúce nahor. Ihly sú šedo-modro-zelené. Rastie až do 3 - 6 m. Najlepšie podmienky pre pestovanie sú južné regióny, kde je málo zrážok, ktoré môžu poškodiť vzhľad. Odroda milujúca slnko, toleruje domáce zimy, sa nebojí znečisteného vzduchu. Zakorenuje sa na piesočnatých a kamenitých pôdach. Táto odroda je náchylnejšia na iné plesňové infekcie.

Skyrocket prežíva na piesočnatých a kamenitých pôdach

Springbank

Má korunu vo forme rozptýlených konárov, podobne ako chlpatý stĺpec. Natiahnuté do 4 m. Ihly sú modro-strieborné, tenké, mäkké.

Video „Skalnatý borievka v záhrade“

V tomto videu odborníci hovoria o vlastnostiach pestovania ihličnatých plodín.

Výsadba skalného borievky

Častejšie iné exempláre rastlín s uzavretým koreňovým systémom. Celá teplá sezóna je vhodná na pestovanie od polovice jari do prvého jesene. Najprv si vyberú správne miesto. Požiadavky sú tieto:

 • dobré osvetlenie - borievku sa nepáči tieň (okrem čínskych odrôd) a pri nedostatku svetla rýchlo stráca svoj dekoratívny vzhľad;
 • malé množstvo vlhkosti (spodná voda by mala ležať hlboko);
 • úrodná pôda - pre veľké odrody, zatiaľ čo trpaslík poškodzuje nadbytok živín zmenou ich vzhľadu;
 • izolácia niektorých druhov proti vetru;
 • veľa priestoru na rast.

Akákoľvek pôda je vhodná na kultiváciu, dokonca kamenitá a piesočnatá, ale nie bažinatá a okyslená.

Na výsadbu stromčekov vykopte dieru dvakrát väčšiu ako je veľkosť koreňového systému. Pri výsadbe viacerých vzoriek udržiavajte určitú vzdialenosť:

 • trpasličí druh: krok 0,5 m;
 • masívne: 2–3 m.

Niektoré odrody vyžadujú drenáž, pri ktorej je dno jamy položené s vrstvou malých kamienkov a drveného kameňa.

Zavedená sadenice sa vštípí, pričom sa zabezpečí, aby koreňový golier vyčnieval mierne nad zem. Po výsadbe je pôda hojne napojená, potom pokrytá rašelinou alebo pilinami. Výška vrstvy mulča je 6–8 cm.

Algoritmus výsadby sadív

Starostlivosť o ihličnaté rastliny

Záhradníci ako skalný borievka kvôli nenáročnosti. Strom alebo krík rastie skvele sám o sebe, bez komplexnej starostlivosti.

Polievanie, kŕmenie a prerezávanie

Kultúra má dostatok vlhkosti a minerálov, ktoré sa dajú extrahovať z pôdy pomocou silných koreňov. Polievanie je žiaduce iba v prvom roku vylodenia a počas dlhého sucha. Kultúra dospelých, a to aj v období sucha, sa polieva najviac 3krát za sezónu. Večer je prípustné striekať korunu teplou vodou. Vrchný odev nie je potrebný. Je povolené vyrábať dusík a komplexné hnojivá v malých dávkach 2-krát za sezónu.

Rezanie by sa malo vykonávať, aby sa korunke získal požadovaný tvar. Vďaka jej borievke sa postupne stáva originálnym prvkom krajiny. Suché konáre rezané do všetkýchprípad.

V zalievacom kruhu sa zem z času na čas uvoľní, najmä po zalievaní alebo silných dažďoch.Buriny sa zbierajú.

Možnosti orezávania ihličnatých stromov

Metódy rozmnožovania a transplantácie

Na jar sa transplantujú, až kým púčiky nebudú mať na pupene púčiky.Počas tohto obdobia existuje maximálne zakorenenie.V lete je lepšie nerobiť to, pretože ihly odparujú veľa vlhkosti, čo vedie k oslabeniu rastliny.V dôsledku toho bude adaptácia na novom mieste trvať dlhšie.

Ak transplantujete dospelú rastlinu na nové miesto, skúste udržať koreň starej hlinenej gule.To pomôže kultúre usadiť sa čoskoro.
Rada autora

Na reprodukciu sú vhodné dve metódy:

 1. Strihaním alebo mladých vrstiev.Vyberte si horné, čiastočne lignifikované výhonky.Sú rezané, zachytávajúce a staršie kúsky dreva.Táto metóda je vhodná na dotvarovanie druhov.Aplikujte ju počas vegetačného obdobia.Lúpané výhonky sú zakorenené v pôde a upevňujú cvočky.O 0,5 až 1 rok sa zakorenenie skončí.
 2. Očkovanie (najmä pre mimoriadne cenné plemená).Metóda je komplikovaná, pretože ju môžu používať iba skúsení odborníci.

Zvláštnosti zimovania

Aj keď väčšina kultivarov je odolná voči chladu, odporúča sa, aby bola rastlina počas zimy zakrytá lapnikom a inými podobnými materiálmi počas prvých niekoľkých rokov.Neskôr, keď bude silnejší, nebude sa báť mrazy.Veľké množstvo snehu poškodzuje vetvy trpasličích odrôd.Skúsení záhradníci radiaZväzok rastlín na jeseň, pritláčanie výhonkov ku kmeňu.

Mladý borievka je zahrievaná na zimu

Choroby a škodcovia

Existuje mnoho chorôb, ktoré sú pre kultúru nebezpečné. Ak sa zistia včas, liečba rýchlo pomôže vrátiť sa k normálu:

 1. Na výhonkoch sa objavujú červenkasté výrastky, ktoré sú plné mastnej látky. Výsledkom je, že kultúra začína vysychať a zahynúť. Ošetrenie spočíva v odstránení poškodených konárov (je potrebné ich spáliť), potom v liečbe rastlín fungicídmi: Byleton, Early a analógy.
 2. Vädnutie fusária nastáva, keď je nadmerná vlhkosť. Postihnuté vetvy sa odrežú, potom sa celý kmeň, vetvy a pôda pod ňou postriekajú fungicídmi: "Quadris", "Fitosporin-M".
 3. Sušiace vetvy - ihly zožltnú, kôra je pokrytá hubami. Na ošetrenie odrezajte choré vetvy a postriekajte ich „Tilt“, „Ridomil Gold MC“ alebo „Early“.
 4. Hnedé šunky - ihly zožltnú a spadnú. Dôvodom je nadmerná vlhkosť alebo nedostatok slnečného svetla. Na ošetrenie aplikovaného sanitárneho prerezávania striekaním „Kvadrisom“, „Skorom“ alebo „Strobe“. Postihnuté vetvy sa odstránia.

Z hmyzích škodcov rastlín sú nebezpečné:

 • minerálny mól - na ošetrenie pomocou roztoku "Decis";
 • Shchitovka - eliminovaná pomocou „Karbofos“ a podobných akaricídov;
 • voška - pomáha pri liečbe „Fitoverm“;
 • roztoč pavučina - rovnaké nápravné opatrenia sú relevantné ako proti anti-shchitovki.

Juniper skalnatý v krajinnom dizajne

Výhody zariadenia, ktoré spôsobuje jeho rozsiahle použitie v dizajne:

 • rôzne tvary, rozmery a farby;
 • rôzne ihličnaté textúry;
 • nenáročnosť;
 • nečakaný rast;
 • minimálne požiadavky na zrážky.

Najprv sa usilujú napodobniť prírodnú krajinu vysadením samostatných druhov na otvorených trávnikoch.V blízkosti sa často nachádza pár machových balvanov.Ďalšou možnosťou je ozdobiť japonskú záhradu alebo vysokohorskú šmýkačku.Vysoké odrody sú v harmónii s nízko rastúcimi plodinami.Ďalšie bežné použitie je skupinová výsadba v parkoch na vytváranie živých plotov alebo zdobenie uličiek.

Navrhovanie záhradných chodníkov
]
Zdobenie stien
živé ploty
​​
Výzdoba rekreačnej oblasti
Návrh vchoduSkupiny
Kompozitné fit

Rocky borievka krásne dopĺňa všetkokrajinné štýly - tradičné i moderné.Ihličnatá vegetácia sa ľahko zmestí do záhradnej a parkovej krajiny, dá sa použiť na vylepšenie miniatúrnej záhrady a rekreačnej oblasti.