Ako nastaviť automatické otváranie prieduchov v skleníku vlastnými rukami

Skleníky boli navrhnuté tak, aby vytvorili potrebnú mikroklímu pre pestovanie rastlín bez ohľadu na vonkajšie počasie.Táto mikroklíma obsahuje vhodný režim teploty a vlhkosti, optimálny pre konkrétne plodiny.Teplota sa reguluje kúrením a vetraním, takže v skleníkoch je vždy otvor okna.Ale majiteľ ich nemôže vždy otvoriť alebo zavrieť, je lepšie usporiadať automatické ovládanie prieduchov, to je možné vlastnými rukami.

Typy vetracích systémov

Priemyselné skleníky zvyčajnesú vybavené špeciálnymi vetracími systémami a malé skleníky v prímestských oblastiach ich nahrádzajú jednoduchým vetraním.Ak je v lete prístup čerstvého vzduchu do skleníkov takmer nepretržite, potom chladnejší je vonku, prísnejšie je potrebné monitorovať otvorenie vetracích otvorov a teplotu vzduchu v skleníku.Za týmto účelom boli vytvorené špeciálne stroje.

V súlade s použitou technológiou sú tri typy:

  • sú elektrické;
  • hydraulické;
  • bimetalický.

Najjednoduchšia inštalácia a prevádzka elektrických automatických zariadení preotváranie prieduchov. Pozostávajú z tepelného senzora a elektrického motora. Len čo teplota stúpne na uvedenú úroveň, motor sa aktivuje snímačom, ktorý poháňa okno. Keď teplota klesne na požadovanú úroveň, dôjde k spätnému chodu. Jedinou nevýhodou takého zariadenia je požiadavka neustáleho napájania, nie všetky skleníky sú preň určené.

Zariadenia založené na hydraulickej technológii sú spoľahlivé a veľmi jednoduché. Kapacity naplnené tekutinami reagujú na zvýšenie teploty zvýšením tlaku (ako sa tekutina rozširuje), hydraulický mechanizmus funguje a otvorí sa ventil. Pri klesajúcej teplote tlak klesá a ventil je zatvorený. Letné chaty často robia automaty vlastnými rukami. Nevýhodou je pomalá reakcia - keď teplota klesne, okno sa pomaly vracia na svoje miesto, hrozí nebezpečenstvo zamrznutia rastlín.

Bimetalická páka funguje tak, že zvyšuje prieduch, pretože rôzne kovy sa pri rôznych teplotách rozširujú, a to je základ jej činnosti. Jediná zlá vec je, že takéto automaty sú navrhnuté pre malú hmotnosť, nemôžu sa vyrovnať so zaskleným priečnikom.

Inštalácia

Ak záhradník získa výrobné zariadenie, ktoré automaticky otvorí vetracie otvory v skleníku, nebude ťažké ho nainštalovať vlastnými rukami, a to prísne podľa priložených pokynov. Existujú však chvíle, ktoré nie sú uvedené v pokynoch.Napríklad vo fáze výstavbyskleníky musia premýšľať o umiestnení priečok a dverí - nevyrábajú sa na rovnakej stene.Okenné vetracie otvory nemusia byť umiestnené na strane, z ktorej zvyčajne fúka silný vietor, spravidla je lepšie usporiadať zhora.

Ľahké elektrické stroje môžu byť namontované priamo na okno a ťažšie namontované na rámových prvkoch skleníkov, bolo by dobré vopred poznať hmotnosť zariadenia, skontrolovaťmožnosti jeho umiestnenia.Vetracie otvory musia byť vybavené špeciálnymi stuhami (laná, reťaze), ktoré neumožňujú príliš veľké otvorenie, ale stanovia určitý uhol otvorenia.

Všetky tieto zariadenia závisia od teploty, musíte vedieť, že sa meria teplota vzduchu v skleníku, a nie zahrievanie samotného zariadenia - možno budete musieť skryť stroj pred priamym slnečným žiarením.

Video „Okenné vetracie otvory pre skleník“

Okenné vetracie otvory sú určené na vetranie polykarbonátových skleníkov. Rám okien je vyrobený z pozinkovanej ocele a je spojený so skrutkami a maticami.

Domáce stavby

Z pohľadu cien zariadení vyrábaných v továrni ich záhradníci často zbierajú vlastnými rukami doslova z improvizovaných prostriedkov.Na výrobu hydraulického zariadenia, ktoré otvára a zatvára prieduchy v skleníku pri určitej teplote, budete potrebovať 2 plechovky, 3 l a 1 l, spojené hadicou.

Klapka klapky je upevnená v ráme na osi otáčania.Malá plechovka je zavesená zhora a dno je vyvážené tyčou.Zo stropu je zavesená veľká plechovka.Naliali sme do neho 1 liter vody, pevne sme utesnili (jednoducho môžete prevrátiť kovové veko).Hadica bola vložená do krytu (nemala by dosahovať 0,5 - 1 cm k spodku) a bola pripojená k malej plechovke (mohla by to byť iba gumová alebo PVC hadica, alebo možno medená rúrka vnútri takejto hadice).To je celé zariadenie, funguje skvele, aj keď to vyzerá veľmi jednoducho.Keď teplota stúpne, voda z veľkej nádoby prúdi do malej a svojou hmotnosťou otvorí okno.

Mnohí ľudia nepoužívajú sklenené nádoby, ale plastové fľaše (5 l + 1,5 l), a to dokonca jednoduchšie aj vlastnými rukami.Možné vzory - každý majiteľ vymyslí niečo iné, ale všeobecný princíp je stále rovnaký.

Konštrukcia vyrobená samotným:

  • protiváha;
  • leták;
  • držiak;
  • .

Výrobná výroba

Výrobné zariadenia založené na hydraulike sa vyrábajú aj podľa jednej schémy.Hydraulický valec môže mať rôzny objem (určuje, o akú hmotnosť bude zdvíhať okno), vo vnútri je olej (parafín), a nie voda, ako v domácich zariadeniach.Pohyblivá tyč je pripevnená na jednom konci konštrukcie.Podklad je upevnený na vertikálnom stojane skleníka alebo na ráme okna.Stĺpik sa po vysunutí otvorí a pripojí sa k rámu krídla.Ak zariadenie neposkytuje ochranu pred blázonmi, musíte vytvoriť bezpečnostné reťaze alebo pásky,čo neumožňuje otvorenie okna viac, ako je potrebné.

Takéto zariadenie funguje rovnako ako to, čo robia vlastnými rukami: keď teplota vzduchu stúpa, olej (alebo parafín) sa rozširuje, tlak sa zvyšuje, driek sa začína pohybovať a otvára ventil.Teplota postupne klesá, olej znižuje tlak a stonka sa vracia do pôvodnej polohy, pričom sa ventil uzavrie.

Pre tých záhradkárov, ktorí neriskujú výrobou takýchto zariadení vlastnými rukami, je na trhu veľa ponúk.Najbežnejšie zariadenia môžu stáť 1 500 až 2 000 rubľov, a to „Dusya-Sun“, „UFOPAR“, „Tuymazy“.Ak ste pripravení usporiadať viac, mali by ste venovať pozornosť dánskym strojom Gigavent a Megavent, anglickým Avtovent XL a Avtovent MK7.

Vyberiete si nejaké výrobné zariadenie alebo sami vyrobíte stroj, výrazne to uľahčí proces pestovania zeleniny v skleníku.

Video "Inštalácia pre automatické vetranie skleníkov" Dusy - Sun "

Automatické otváranie skleníkových okien bez elektriny cez" Dusy - Sun "