Pestovanie a možnosti použitia Tui Teddy v krajinnom dizajne

Ihličnaté plodiny sú častými návštevníkmi záhrady našich letných obyvateľov.Cypress, jedle, borievky nielen zdobia záhradu, ale dezinfikujú aj vzduch a zvýrazňujú prospešné éterické oleje.Výnimkou nie je sférická thuya Teddy, o ktorej budeme hovoriť v našom článku.
Obsah
 1. História a opis západného medvedíka Tui
 2. Video„Opis Tui Teddy“
 3. Agrotechnické pravidlá pre ihličnaté plodiny
 4. Výber miesta a príprava pôdy
 5. Algoritmus výsadby
 6. Zavlažovanie, kropenie a starostlivosť o pôdu
 7. Hnojenie
 8. Prerezávanie a formovanieBush
 9. Nuansy zimnej prípravy
 10. Liečba škodcov a chorôb
 11. Ako šíriť západné
 12. Použitie Tui Teddy v krajinnom dizajne
 13. Recenzie záhradníkov
História a opis Tuedu západného Teddy's

Krík Evergreen Cypress prišiel do Európy zo severoamerického kontinentu v 16. storočí.Odvtedy chovatelia neprestali pracovať na tvorbe nových odrôd a hybridných foriem.Thuja western Teddy (Thuja occidentalis Teddy) sa chovala relatívne nedávno, medzi európskymi záhradníkmi sa však už stala populárnou.

Tui Teddy je stálezelený ker z cyperskej rodiny

Kompaktný hybrid má guľový tvar a mäkké, husté ihly smaragdovo zelenej farby.V zime zafarbí hnedastú farbu.odtieň, ale s nástupom tepla sa znova zmení na zelenú. Kultivar má tiež malú ročnú mieru rastu iba 20 - 30 mm.Dospelá rastlina dorastá do výšky 0,3 - 0,5 ms priemerom kríkov 30 - 40 cm.

Tui Teddy je odolný proti chladu, pokojne toleruje pokles teploty na -32 ° C, ale vyžaduje zimné podmienky.Nemá rada sucho, a preto potrebuje pravidelné zalievanie a hydratáciu.Pretože koreňový systém okrasnej kultúry je povrchový, nemalo by sa nechať pôdu uschnúť okolo kríka.

Video „Opis Tui Teddy“

Toto video obsahuje hlavné odrodové charakteristiky plodiny.

Agrotechnické pravidlá pre ihličnaté plodiny

„plyšový“ ihličnatý hybrid sa neuplatňuje na rozmarné rastliny, ale počas prvých niekoľkých rokov si vyžaduje zvýšenú pozornosť.O poľnohospodárskej technológii a popise procesu budeme hovoriť ďalej.

Výber miesta a príprava pôdy

Zahradníci odporúčajú výsadbu medvedíka v polotmavých oblastiach, kde nie je žiadna stojatá vlhkosť a povrchové podzemné vody.Miesto by malo byť dobre chránené pred vetrom.

​​

Kultivátor miluje výživnú a vlhkú pôdu s dobrým vedomím.Úroveň kyslosti môže byť neutrálna alebo mierne zvýšená.Najpohodlnejší hybrid na ílovitých a ílových piesčitých pôdach.V tomto prípade by substrát na pestovanie mal pozostávať zo záhradnej pôdy, rašeliny, piesku, humusu v pomere 2: 1: 1: 1.

Algoritmus výsadby

Sadenice so zatvorenýmkoreňový systém je možné pestovať kedykoľvek, s výnimkou zimných mesiacov. Výsadba sadeníc bez zemskej kómy vyrobenej začiatkom jari alebo s príchodom jesene. Na to, aby mladí ľudia dobre rástli, záhradníci odporúčajú dodržať nasledujúci algoritmus:

 • kopanie vykladacích otvorov s rozmermi 60 x 60 x 60 cm s odstupom medzi nimi 0,4 až 0,5 m;
 • 55) položiť 20 cm drenážnej vrstvy z expandovanej hliny alebo zlomenej tehly; 56) otvor sa čiastočne naplní vopred pripravenou zmesou pôdy;
 • umiestniť sadenice, pričom koreňový golier musí byť zarovnaný s povrchom;
 • vyplňte zvyšky substrátu a jemne stlačte zem;
 • 59) tvoria kruh blízko stonky, kde sa potom nalieva vedro s vodou; 60. prikryte mulčom zo suchých ihiel, pilín alebo rašeliny.
Sadenice s uzavretým koreňovým systémom sa môžu pestovať na jar a na jeseň

zalievanie, kropenie a údržba pôdy

.

Západná thuja milujúca vlhkosť si vyžaduje riadne dodržiavanie vzorcov zavlažovania. Pestovanie „plyšového“ kultivaru na vašom pozemku musíte starostlivo monitorovať stav pôdy. Pôda sa musí neustále udržiavať vlhká, ale prepad nie je pre hybrid menej nebezpečný ako suchá pôda. Sadzba pre rastlinu - 10 litrov za týždeň. Pri silnom teple sa spotreba vody a frekvencia zdvojnásobia. V lete, každý deň po západe slnka, zavlažujú zelenú plochu a ráno povoľujú zem okolo kríka, odstraňujú burinu alebo menia mulčovú vrstvu.

Hnojenie

Na rozdiel od iných záhradných rastlín tui nieje potrebné hnojiť často.Na sezónu potrebuje iba dva doplnky:

 • apríl - máj (pri zložitých receptúrach pre ihličnaté plodiny, ako je Nutrisol);
 • september (prispievajúce prípravky z fosforečnanu draselného).

Teddy hybrid sa môže raz ročne oplodniť listovým humusom alebo rašelinou.

Zavlažovanie a hnojenie sú povinné opatrenia na starostlivosť

prerezávanie a tvarovanie kríkov

Jednou z charakteristík odrody Teddy je správna guľovitosť.kríky majú tvar samy, bez ďalšieho formatívneho prerezávania.A hoci trpaslíci tuciálnych účesov tui tolerujú dobre, mal by to byť len odborník.

Postup sa vykonáva dvakrát ročne:

 • skoro na jar pred premiestnením šťavy;
 • na jeseň pred zimou.

Počas sanitárneho prerezávania sa odstránia sušené alebo poškodené konáre a vyblednuté ihly.

Nuansy zimnej prípravy

Teddy sa začne pripravovať na zimovanie s nástupom prvého mrazy.Na konci jesene sa pôda naposledy nakŕmila, zvlhčila a kmeň kmeňa sa položil s 15-centimetrovou vrstvou mulča z rašeliny alebo stromovej kôry.Mladé rastliny ešte nevytvorili výhonky úhľadne zviazané tak, aby sa nerozlomili pod snehovou pokrývkou.Potom kríky zabalené do spunbond alebo pytlovina.

Pre regióny so zasneženými zimami sa odporúča postaviť malý kužeľovitý rám a načrtnúť ihličnan.
Rada autora
Kríky kríkov na zimuAgrofibre

Liečba škodcov a chorôb

Chov Teddy thuja je zriedkavo postihnutý infekciami, avšak na zabránenie každej jarnej pery sa odporúča, aby sa krík postriekal zmesou Bordeaux alebo roztokom „Fundazole“. Hoci riziko infekcie a minimálne, pri nesprávnej starostlivosti môže kultúra ochorieť:

 • Fusarium;
 • hrdza;
 • cytosporóza;
 • palatitída;
 • hnedý shyutte.

Pri prvých príznakoch infekcie sa rastlina ošetruje dvakrát fungicídmi, ako napríklad „Hom“ alebo „Topsin-M“ v intervale 10 dní.

Na thuja sa zriedka usadzujú aj hmyzí škodcovia. Po nájdení roztočov alebo vošiek by sa mal kultivar postrekovať insekticídnym roztokom (napríklad Aktellik alebo Aktara). Procedúra sa odporúča vykonať dvakrát za 1-1,5 týždňa.

Ako propagovať západného lupiča

Sadenice na výsadbu sa najčastejšie nakupujú v škôlkach, niektorí záhradníci však radšej chovajú hybrid. Najjednoduchší spôsob je štepenie. Výsadbový materiál sa zberá na jar, ak je darcovská rastlina jednoročná alebo na jeseň, ak má dva roky. Postup pozostáva z niekoľkých etáp:

 • štiepajú výhonok dlhý 20 - 30 cm od mladého výhonku a na jednom konci ponechávajú „pätu“;
 • opatrne odstráňte kôru zdola a namočte ju do „Kornevínu“ na noc;
 • naplňte nádrž zmesou pôdy (zemina, rašelina, piesok);
 • rezať pod miernym sklonom a prehĺbiť ho dvoma prstami;
 • pôdu mierne navlhčite a potom vytvorteskleníkové podmienky;
 • periodicky odvzdušňujú stromok, nezabúdajúc na zavlažovanie substrátu;
 • sadenice sa vysievajú v samostatných kvetináčoch až po vytvorení koreňového systému.
Ihličnatá kultúra sa najčastejšie propaguje odrezkami

Spôsobom reprodukcie náročnejšou na pracovnú silu je osivo.Skladá sa z týchto častí:

 • na jeseň sa z krovia zbierajú šišky, ktoré sa potom sušia, aby sa získalo semeno;
 • pripravené semená sa uchovávajú 2 až 3 mesiace pri teplote + 5 ° C;
 • po stanovenom čase sa spracujú ružovým roztokom manganistanu draselného a potom sa vysejú do nádoby;
 • vrstva piesku sa naleje na povrch, navlhčí a prekryje plastovým obalom;
 • Skleník pravidelne vetrá a zavlažuje substrát;
 • , keď sadenice mierne rastú, zasadia sa do samostatných kvetináčov.

Obdobie medzi siatím semien a sadením rastlín na otvorenom priestranstve pri tejto metóde rozmnožovania je 5 až 6 rokov.

Použitie Tui Teddy v krajinnom dizajne

Dekoratívna povaha kríkov trpaslíkov umožňuje jeho použitie v mnohých variantoch krajinného dizajnu.Vyzerá rovnako dobre ako pásomnica alebo v kombinácii s inými záhradnými rastlinami.Príklady použitia:

 • dizajnové cesty, uličky alebo vstupy;
 • tvorba hedgingu;
 • registrácia pohotovostných vykládok;
 • vytváranie skalných záhrad a skaliek;
 • ihličnaté skupiny (napríklad borievka, cyprus aleboďalšie odrody Tui);
 • kvetinové aranžmány (susedmi môžu byť kvetinové okrasné kríky, ako aj pôdne krytiny, ako sú brčál, weirweed, tymián alebo achena).
Návrh vstupnej skupiny
Alpský vrch v záhrade
Záhradné chodníky

Dekoratívne zloženie
Mixborder Element
Push-fit pristátie

Recenzie Gardenera

„Veľmi milujem ihličnaté kultúry, pestujem ich vo svojom vidieckom dome. Poslednou skúsenosťou bolo pristátie Teddy Tui. Bol som ohromený tým, aké ľahké bolo starať sa o kríky a vôbec netreba robiť formatívne prerezávanie. “

Olga, 39, Magnitogorsk

„Podľa povolania som krajinár. Teddy sa dozvedel o odrode pred niekoľkými rokmi, po prečítaní recenzií na fóre záhradníkov. Od tej doby som aktívne používal tento dotyk vo svojej práci, pretože jej dekoratívne vlastnosti sú naozaj skvelé, ale vôbec nie je rozmarná. “

Maxim, 41, Tambov

Thuja occidentalis Teddy má, rovnako ako všetky umelo získané hybridy, veľa pozitívnych vlastností. Avšak iba táto odroda má „plyšový“ vzhľad a správny, nezávisle formujúci korunu.