Výhody použitia LED pásky pre rast a vývoj rastlín

Pri pestovaní sadeníc doma je nevyhnutné podsvietenie. Denné svetlo nestačí a LED pás pre rastliny môže prevziať svoju úlohu. Vhodné osvetlenie zakúpené v obchode alebo si urobte vlastné ruky.

Výhody umelého osvetlenia rastlín

Na aktívny rast sadenice potrebujú dlhý svetlý deň, ktorý nie je možné zabezpečiť skoro na jar. Bez dostatočného osvetlenia sa fotosyntéza spomalí, stonka a lístie sa začnú vädnúť.

LED pásik na osvetlenie rastlín

Umelé osvetlenie pomáha pri riešení problému, ale s výberom svietidiel sú ťažkosti, pretože nie je vhodné žiadne svetlo, ale iba ten, ktorého spektrum a intenzita sú najbližšie na slnko. Napríklad žlté alebo biele svetlo stimuluje fotosyntézu, ale tu sú ich výhody obmedzené.stále je potrebná pomoc pri tvorbe buniek, pri vývoji listových doštičiek, pri tvorbe kvetenstvo.

Najlepším spôsobom je usporiadať osvetlenie pomocou sady pásov LED, ktoré majú rôzne emisné spektrá, a doplniť ich reflektormi.V tomto prípade prijímajte rozptýlené svetlo, čo je slnečné svetlo v prírode.

Najužitočnejšie sú tri farby:

 • modrá - na zrýchlený rast koreňov;
 • červená - na tvorbu kvetenstvo;
 • Ružová - dopĺňa vlastnosti prvých dvoch a pomáha rastu lístia a kvitnutia.

Video „Čo potrebujete vedieť o umelom osvetlení rastlín“

V tomto videu vám odborník povie o umelom osvetlení rastlín.

Vykurovanie žiaroviek

Dobre navrhnutý systém osvetlenia má obmedzenia - nemalo by byť príliš veľa tepla, pretože prehrievanie škodlivé pre sadenice.Preto žiarovky nie sú vhodné - žiarovky podstatne zahrejú okolitý vzduch v bezprostrednej blízkosti.

Vysokotlakové sodíkové výbojky sú dobré pre skleníky alebo skleníky.Pokiaľ však ide o domáce sadenice, vyžaruje sa príliš veľa tepla.

​​

LED pásiky sú najlepším riešením pre domáce pestovateľské rastliny, pretože sa prakticky nezohrievajú a sú vhodné pre mestské byty.

Spektrum emitovaného svetla

Rastlinný chlorofyl sa živí svetlom s vlnovou dĺžkou 380 až 710 nanometrov (nm), pričom zvyšok spektra ignoruje.Jedna časť absorbovaného svetla aktivuje proces bunkového delenia,prispievanie k rastu zelenej hmoty;na druhej strane sú procesy kvitnutia a plodenia intenzívnejšie.

Existujú pásiky LED bieleho svetla s vlnovými dĺžkami:

 • 400–500 nm (studené);
 • 500 - 700 nm (teplo).
Vzdialenosť pre inštaláciu LED žiaroviek a pások

Výhody LED oproti iným zdrojom svetla

Na rozdiel od väčšinyiných svetelných zdrojov, životnosť LED diód za desiatky tisíc hodín pri konštantnom svetle.Dôležité výhody sú tiež:

Výhody:

 • spotreba menšej elektrickej energie (napríklad žiarovky niekoľkokrát túto hodnotu prekračujú);
 • znížené nebezpečenstvo požiaru;
 • malý uhol osvetlenia - 120 ° (t. J. Je možné osvetľovať iba kvetináče so sadenice, a nie celú miestnosť);
 • neprítomnosť blikania, infračerveného žiarenia a ultrafialového žiarenia;
 • schopnosť vyberať a kombinovať optimálne farby pre rôzne plodiny.

Existuje značné mínus - vysoké náklady.Ak ste však inštaláciu urobili raz, môžete ju používať roky.Minimálne náklady na elektrinu v priebehu času teda uhradia náklady.

Zostavenie podsvietenia LED vlastnými rukami

Musíte začať výberom správneho miesta.Nie je možné, aby kvapky vody padali na umelé osvetlenie.Potom pokračujte výrobou fitolampu, pre ktorý je potrebné:

 • vypočítať príslušný výkon;
 • kúpiť požadovanú súpravu pások;
 • vyberte zdroj napájania.

Zvážte tieto body podrobnejšie.

Výpočet výkonu

Na to, aby rastliny mohli rásť v plnom rozsahu, je žiaduce zabezpečiť osvetlenie v rozmedzí 10 - 15 tisíc lux.Od tejto hodnoty sa odrazí pri nákupe LED.

Napríklad rámček pre sadenice má rozmery 75 x 30 cm. Výpočty budú takéto:

 1. Celková plocha bude 75 × 30 = 22,5 cm²[0,25] alebo 0,255.m².
 2. Intenzita svetla: 15 000 × 0,225 = 3375 lúmenov (lm).

Zostavením pásky vo výške jedného metra od škatule sa získa špecifikovaná intenzita.

Ak znížime výšku na pol metra, podľa zákona o inverzných štvorcoch sa intenzita zníži 4-krát (v našom prípade na 845 lm).Pod poslednou hodnotou v obchode vyberte príslušnú svetelnú pásku.

Voda by sa nemala dostať na pásku

Výber pásika LED a napájacieho zdroja

Zablokujte celú oblasť skrinky.pomocou niekoľkých kusov LED pásikov, ktorých dĺžka sa zhoduje s dĺžkou krabičky (75 cm).Charakteristiky výrobku naznačujú svetelný tok od 1 m. Keďže potrebujeme 75 cm, k zvyšnej intenzite pridáme zvyšných 25%, čo bude:

 • pre 2 fragmenty: 845/2 × 1,25= 530 lm;
 • pre 4 fragmenty: 845/4 x 1,25 = 256 um.

Na naše účely je vhodná páska s nasledujúcimi parametrami:

 • jas - 465 lm;
 • kombinácia teplého a studeného svetla: 3 000 K + 6 000 K;
 • napájacie napätie 12 V.

Jedná sa o modely SMD 3528-W-60led (tri metre) a SMD 2835-W-60led (jedna a pol polovice).

Pripojenie pásky k napájaciemu zdroju

Ak bola zvolená trojmetrová verzia pásika LED, máme:

 • 60 LED na meter;
 • výkon 4,6 wattu na meter.

Nezabudnite tiež na 25% stratu káblov. V dôsledku toho sa vypočítajú požiadavky na napájanie: vynásobíme dĺžku 3 m 4,8 W energie plus 1,25 straty - dopadá 18 W.

Vhodný prístroj s akýmkoľvek telom, ale trieda ochrany proti vlhkosti zodpovedajúca miestu, kde bude inštalovaný. Na pripojenie sa používa nasledujúca schéma: pásky sa pripájajú k napájaciemu zdroju paralelne cez konektory, dĺžka neprerušeného úseku nepresahuje 5 m.

Pravidlá montáže podsvietenia

Svietidlá namontované nad sadenice. Ak je systém viacvrstvový, pripevnite ho na spodnú časť police hornej úrovne.

Odporúča sa, aby sa osvetľovací systém stal mobilným. Medzera medzi sadenicami a svetelným zdrojom je niekedy žiaduca sa meniť (v rozsahu od 10 do 40 cm). Napríklad, keď sa objavia prvé klíčky, LED pásik sa spustí čo najbližšie a keď začne rýchly rast, zdroj svetla postupne stúpa. Na tento účel sa odporúča inštalácia na laná a ich pripevnenie k prekladom políc police.

Reflektory (vhodné zrkadlá alebo fólia) sú namontované po stranách, aby rozptylovali dopadajúce svetlo zhora. Trvanie osvetlenia je vybrané pre konkrétne podmienky. Čím ďalej je inštalácia z okna, tým dlhší je čas podsvietenia.

Aby sa predišlo prehriatiu počas dlhodobej činnosti pásky, je lepšie ju pripevniť k rovine umiestnenímjedná sa o hliníkové tesnenie.
Rada autora
Svetlá namontované nad nádobami na sadenie
LED páska pre rastliny
Odporúča sa mobilný systém osvetlenia.

Možnosti umiestnenia osvetlenia rastlín

S cieľom zvýšiť produktivitu a šetriť priestor pre sadenice sa stavajú viacvrstvové policové regály. Zvyčajný rám s policami je vyrobený, obrazovka alebo plot je vyrobený z fólie, aby bola zaistená nepretržitá práca a zároveň aby ​​nerušili ľudí v miestnosti.

Ďalšou možnosťou sú sady miniatúrnych LED diód, dostatočne výkonné, aby vám umožnili usporiadať individuálne osvetlenie pre každý kvetináč s kultúrou. Takéto bodové zariadenia môžu súčasne vykonávať funkcie dekoratívnych nočných svietidiel.

Recenzie spotrebiteľov

„Rozhodol som sa pestovať jahody v vidieckom dome v skleníku. Okamžite premýšľajte o osvetlení. Priatelia pomohli zbierať fytolenty (dôvernosť nestačila pre jej manžela). Teraz dúfam, že úroda bude dobrá. “

Irina, Kemerovo:

„Chcel som zdôrazniť svoje fialky. Čítal som recenzie, našiel odkaz na predaj pások, objednal. Odborníci radili, že čím jasnejšie, tým lepšie, konzultovali so sadou farieb. Výsledok ma potešil - a kvety sú krásne a veľa energie sa nespotrebuje. “

Svetlana, Voroněž:

Konštrukcia umelého osvetlenia domácich sadeníc netrvá príliš dlho a nestojí to veľa peňazí. Výsledkom je, že sa záhradníkovi podarí maximálne uspokojiť potreby pestovaných rastlín, zabezpečiť ich rozvoj a ďalej sa rozvíjať užitočnými plodinami.