Aké sú výhody síranu draselného ako hnojiva?

Ak vaše rastliny na záhrade, na záhrade alebo na parapete vyzerajú urazene, začali vysychať špičky listov - to znamená, že potrebujú síran draselný. Toto všeobecne známe, veľmi bežné hnojivo sa používa na všetkých druhoch pôdy pre všetky rastliny, najmä tie, ktoré bolestivo reagujú na nadbytok chlóru.

Opis síranu draselného

Drevný popol bol vždy obľúbeným vrchným obväzom, popol sa používal na rôznych pôdach. Dnes to nie je tak často, že ľudia kúrili kachle palivovým drevom a v obchode si možno kúpiť doplnky potaše. Síran draselný sa vyrába vo forme bieleho kryštalického prášku, ktorý je žltkastý alebo sivastý, ľahko sa rozpustí vo vode. Hnojivo pozostáva z 50% draslíka, 18% síry, malého množstva horčíka a veľmi malého množstva vápnika. Na rozdiel od popola je ľahko rozpustný vo vode, takže sa ľahko používa.

Síran draselný prispieva k zvýšeniu obsahu cukrov a vitamínov v ovocí. Vďaka nemu sa úroda ovocných plodín zvyšuje, rastliny lepšie tolerujú zimu, bez ohľadu na to, aké tvrdé to môže byť. Jeho použitie má dobrý vplyv na skleníkové rastliny a na otvorenom priestranstve. Ideálne slúži na kŕmenie izbových rastlín.

Síran draselný sa používa na pestovanie všetkých druhov pôdy: sodno-podzolické, rašelinové a tiež gaštanové, sierozemské, dokonca kyslé. Draslík sa ľahko pohybuje vo vnútri piesočnatých pôd, ale nemení horizont, keď sa uvoľní do ťažkej hlinitej pôdy. Preto sa snaží urobiť to presne tam, kde sú hlavné korene rastliny. Na jeseň sa odporúča kŕmiť ílové pôdy a hnojiť hnojivo súčasne hlboko a na jar, aby sa svetlo stalo piesočnatým a veľmi blízko k povrchu. Môže sa získať z prírodného minerálneho langbeynitu, katalyzátorom tepelnej reakcie je uhlie. Priemyselná výroba hnojív však samozrejme používa ošetrenie pevného chloridu draselného kyselinou sírovou. Výsledkom výmennej reakcie chloridu draselného so síranmi alebo s kyselinami obsahujúcimi síru alebo kyslík je také hnojivo, ktoré poľnohospodári bežne používajú.

Video "Hnojivo pre stromy a kríky - síran draselný"

Toto video popisuje hnojivo pre stromy a kríky - síran draselný.

Aplikácia

Keď začnú listy rastlín vyschnúť bez ohľadu na množstvo vody, zhnednú a potom zhnednú - to naznačuje nedostatok draslíka v pôde.

Aby sa zabránilo takémuto nepríjemnému okamihu, jedlo sa dodáva vopred. To sa dá dosiahnuť pomocou všeobecnej vykopávacej plochy na jeseň alebo na jar, možno ju kombinovať s polievaním počas rastu rastlín. Síran draselný ako popol - toto hnojivo je možné používať po celý časvegetatívne obdobie.Poskytuje dobré výsledky na rašelinovej pôde.Na čiernej pôde je však jej použitie opodstatnené pre plodiny, ktoré konzumujú veľa draslíka a sodíka, napríklad pre slnečnicu, cukrovú repu, zemiaky.Aplikácia na gaštanové a serozemské pôdy sa líši v závislosti od konkrétnej rastliny alebo technológie pestovania.

Na jar (na piesočnatú pôdu) alebo na jeseň (na hlinu) vykopávajúce kuchynskú záhradu na 1 m2sa účtuje 20–40 g hnojiva.Zavádza sa ako suchý granulát, tak vodný roztok, ktorý sa určuje na základe stupňa vlhkosti zeme.Na zeleninových záhonoch medzi radmi sa zavádzajú do hĺbky 6 - 8 cm pri rýchlosti 50 - 100 g na m2 .Ak sa použije tekuté hnojivo, potom 20 rastlín bude potrebovať 10 litrov vody a 30–40 g sušiny.Pod jeden ovocný ker sa privádza 100 až 200 g a pod jeden strom - od 150 do 300 g. Niektorí letní obyvatelia dávajú prednosť zavlažovaniu záhrad záhradou obohatenou draslíkom, zatiaľ čo 10 l vody rozpustí 5–10 g suchého hnojiva.

Používanie síranu draselného zvyšuje výnos kapusty, reďkovky, uhoriek, baklažánov a papriky.Ovocné stromy, maliny, ríbezle, egreše, jahody, jahody, doplnením potaše ľahšie tolerujú studené zimy.Niet divu, že naše babičky pochovali drevný popol z pecí pod stromami a hovorili, že popol im pomôže vydržať ovocie dlhšie a ovocie bude sladšie.Vďaka síranu draselnému sa stáva užitočnejším bobule a zelenina - ukázalo sa, že sa hromadia viacvitamíny, ale strukovina draslík prakticky nie je potrebná.

Ako kombinovať s inými hnojivami

Neodporúča sa používať síran draselný súčasne s kriedou alebo močovinou. Nie je potrebné ho používať s hnojom alebo kompostom (ak je prítomný aj hnoj).Systematické hnojenie pôdy hnojom znižuje potrebu draslíka.Ak je pôda kyslá, používa sa spolu s vápnom - táto kombinácia zvyšuje účinok jej pôsobenia.Najčastejšie sa do pôdy aplikuje síran draselný spolu s dusíkatými a fosforečnými hnojivami na zvýšenie a zlepšenie úrody.Na rašelinovej pôde je najlepšie použiť ho izolovane, pretože je v ňom dostatok dusíka.

Nákup a skladovanie

Síran draselný je biely kryštalický prášok a dá sa kúpiť v rôznych obaloch od 500 g do 25 kg (existujú aj veľké balenia, ale zriedka)kúpte záhradníkov).Je dokonale uložený v suchých miestnostiach, nekroutí sa, bez toho, že by majiteľom spôsobil problémy.Vyrábajú sa dva druhy hnojív.Druhý typ nie je taký čistý ako prvý, pripúšťa prítomnosť tmavých prímesí, hlavná látka obsahuje o 2% menej (48%), ióny chlóru - 1% viac (3%), síran draselný - dvakrát toľko (3%)), ktoré nemá vplyv na kvalitu hnojiva.Hnojivo nie je jedovaté, neobsahuje žiadne látky, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre zdravie ľudí, ale môže spôsobiť podráždenie, ak príde do styku so sliznicami.

Video „Hnojivo cezzalievanie “

Toto video hovorí o hnojení rastlín zalievaním.