Recenzia najlepších sideratov pre 7 hlavných druhov pôdy

Siderálne rastliny sú v podstate prírodné hnojivá. Vysievajú sa v samostatnej oblasti alebo medzi lôžkami a potom sa rýchlo rastúca zelená časť rozreže a vyťaží do zeme. Pôda bez „chémie“ sa tak stáva úrodnou. Článok predstavuje najlepšie siderata pre rôzne typy pôdy.

Na uvoľnenie hustej pôdy

Siderats nielen obohacujú pôdu o mikroelementy, ale tiež uvoľňujú pôdu, čím umožňujú rýchlu absorpciu vlhkosti a dodávku kyslíka do koreňového systému. Odborníci odporúčajú výsadbu takýchtorastliny medzi lôžkami pri pestovaní pestovaných rastlín.Po zbere úrody je čas zasadiť zelený hnoj.

strukoviny

strukoviny uvoľňujú pôdu a nasýtia ju dusíkom.Inhibujú rast burín.Ich činnosť je podobná čerstvému ​​hnoji.Zasypte hrach medzi lôžkami uhoriek a vyťažíte neuveriteľne chutné ovocie.

Horčica

Na otázku „Ktoré sideráty by mali byť zasiate skoro na jar?“ Každý záhradník povie, žehorčice.Niekoľko mesiacov po vysiatí dozrieva.Potom, čo je horčica pokosená a oraná, je možné do dvoch týždňov zasadiť hlavné plodiny.Keď rastie, mladé výhonky pestovaných rastlín sa môžu schovávať v tieni, ale buriny nemajú šancu na prežitie.

Krížovitý

Krížovité rastliny zlepšujú kvalitu pôdy a zvyšujú jej vlhkosť a priedušnosť.Robia vynikajúcu prácu pri uvoľňovaní hlbokých vrstiev pôdy.Iba predtým, ako na tomto mieste pestujete kapustu, je dôležité, aby ste nezasadili reďkovky a repku.

Amaranty

Amaranty sú najlepšie rastliny zeleného hnoja pre zeleninovú záhradu.Uvoľnia pôdu a dodajú dusík plodinám, ktoré rastú v okolí.Rastlina môže rásť dokonca aj v slaných močiaroch, nie je náchylná na choroby, ale nepáči sa jej nadmerná vlhkosť.Korene amarantu sa prehlbujú do hĺbky 2 m, čím sa zlepšuje jeho štruktúra.

Phacelia

Facelia uvoľní hustú pôdu.Ak to zaseješna jeseň to bude vynikajúca ochrana pred zamrznutím pôdy. Takáto rastlina rastlín posilní ľahkú pôdu a zníži stupeň jej kyslosti.

Video „Používanie zelených mužov na jeseň“

Z tohto videa sa dozviete, ako zlepšiť pôdu bez hnojív pomocou zeleného hnoja.

Na dezinfekciu hniloby a chrasty

Hydrofilné rastliny sú silnou zbraňou proti baktériám, pretože zvyšujú koeficient aerácie pôdy. Hviezdne rastliny sa nazývajú aj lieky.

Ovos

Ovos dobre zabrańuje burinám a formuje pôdu. Semená sa dajú často kúpiť v zmesi s strukovinami. Ovos v koreňovom systéme má špeciálnu látku, ktorá bojuje proti hnilobe koreňov. Vynikajúci výsledok je daný, keď je vysadený spolu s vika.

Horčica

V letných mesiacoch je zasiata horčica vítaným hosťom v posteliach papriky, paradajok a zemiakov. Účinne bojuje proti chrastavitosti a fytoftóre.

Phacelia

Phacelia je univerzálny sideratóm. Potom, čo sa „uloží“ na zem, sa všetky rastlinné plodiny a kríky plodov budú cítiť skvele. Kultúra sa nebojí mrazu, rýchlo rastie a vyzerá nádherne.

Na jar sa semená tohto zeleného hnoja určujú po roztopení snehu v zemi. V tkanivách sa nachádzajú látky, ktoré inhibujú vývoj húb, patogénov hniloby a chrasty.

Čo je lepšie ako siderat - facélia alebo horčica, rozhodujete sa.

Zbaviť sa škodcov

Phacelia

Pri výsadbe fécie je zaručené, že z kultivovaných rastlín budete vystrašovať orné rastliny, vošky a drôty. Po 50 dňoch po výsadbe začne zelený kvet rozkvitať. V tomto okamihu je elegantne rezaná a zapustená do zeme. Nemôžete kosiť pred výsadbou pestovaných rastlín. Phacelia srdečne chráni „susedov“ pred studeným vetrom. Znížte zelené záhradné postele na mulčovanie.

reďkovka

Nematódy a kobylky sa vyhladia, ak sa na záhrade vysadíte reďkovky. Táto rastlina aktívne rastie vo voľnej pôde. Môžete ho zasiať na zimu. Nielenže uvoľňuje spodné vrstvy pôdy svojimi silnými koreňmi, ale tiež zabraňuje vymývaniu minerálov potrebných pre pôdu.

lupina

Vytrvalá vlčí bôb zabráni všetkým pokusom chrobáka zemiaka Colorado o pokazenie zemiakov. Zlepšite tiež vzdušnosť pôdy. Je vysadená pred rastlinami, ktoré potrebujú dusík v pôde: paradajky, jahody, paprika, uhorky.

Horčica

Všetci škodcovia pôdy horčicu netolerujú. Samotná rastlina neakceptuje blízkosť podzemných vôd. Horčica rastie na veľmi chladno a zostáva zelená, aj keď je pokrytá snehom. Na jar je opatrne nakrájaná plochá rezačka a zasadené plodiny sú zasadené hore.

Donnik

Donnik nepáči nematódy, drôty a myši. Rastlina je odolná voči mrazu. Rastie dobre na ťažkých pôdach a slaných močiaroch, ale s neutrálnou reakciou.Najlepší čas na pestovanie rastlín je jar. Tiež povolené pristátie v lete a na jeseň.

Pre suchú pôdu

Obilniny

Obilniny zlepšujú štruktúru pôdy, dokážu nenásytne „piť“ vodu. Môže rásť na akejkoľvek pôde, zvyšuje jej priepustnosť pre vlhkosť a bráni jej aj vo vylúhovaní.

Na suchej pôde sa vysievajú rastliny odolné voči suchu: repka olejná, repka olejná, facélia, ktoré dávajú veľa zelenej hmoty a bránia vylúhovaniu minerálnych prvkov.

Vika

Vika premení akúkoľvek pôdu, dokonca suchú, za 3 roky na voľnú, jemnú čiernu pôdu. Siderat nasýti pôdu dusíkom, dokonale uvoľňuje vrchnú vrstvu a prispieva k uvoľňovaniu ťažko rozpustných fosfátov.

Pre pôdu bez štruktúry bez eróznych procesov

Obilniny

Obilniny nielen brzdia rast burín - ich silné korene, zbavujú ich práva na existenciu, ale tiež bránia vylúhovaniu a zvetrávaniu zeme. Po zasiatí sa odrezajú pár týždňov pred vysadením hlavnej plodiny. Kopanie pôdy za to nestojí, len ju mierne povoľte a môžete pestovať zeleninu.

Klever

ďatelina chráni zem pred poveternostnými vplyvmi. Jeho korene tiež uvoľňujú zem, obohatenú o kyslík a viac vlhkú. Výsev je na jar alebo v lete, zalievanie hojne (rastlina miluje vlhkosť). Nemožno zasiať 2-3 roky. Spolu s prospešnými baktériami živí pôdu humusom.

Ovos

​​

Vďaka silným a dlhým koreňom ovos chráni ľahkú pôdu pred eróziou a pripravuje pôdu na výsadbu rôznymi plodinami.

Rastliny zeleného hnoja pestujte medzi riadkami a kultivované rastliny nielen chránite pred burinou, ale tiež chránite pôdu pred poveternostnými vplyvmi a dažďom.

Pre vlhkú pôdu

Vlčí bôb

Ak sa podzemná voda nachádza blízko k povrchu, rastlina lupina,ktorá v závislosti od odrody rastie na rôznych pôdach.Biela preferuje piesočnatú a hlinitú pôdu, žlto - piesočnatú pôdu, modrá dobre rastie na kyslej pôde.

ďatelina

Dobrým sideratom je v prípade mokrej pôdy ďatelina.Zasaďte ho do kmeňov stromov a ozdobíte záhradu nielen ovocnými stromami, ale aj prírodným kompostom.Pri výsadbe treba poznamenať, že rastlina rýchlo rastie a pletie korene všetkých rastlín, ktoré sú v okolí.

Pre ochudobnené organické látky

strukoviny

strukoviny nasýtia pôdu dusíkom.Donnik napríklad zlepšuje nielen pôdu, ale tiež hromadí dusík v pôde.Je odolná, obnovuje uhličitanové pôdy.Po fazuli sideratov nie je zasadený hrach, fazuľa a šošovica - takto sa môžu prenášať choroby a škodcovia.

Zima

Zimné semená repky olejnej a repky zlepšujú kvalitu pôdy.Blízkosť týchto rastlín prináša pestovateľským rastlinám významné výhody, pretože vytvárajú zlúčeniny fosforuľahko stráviteľné.Taktiež nedovoľujú vyplavovanie iných minerálov z pôdy, čím sa stáva zásobárňou živín.

Ovos Ovos naplňuje pôdu fosforom, draslíkom a dusíkom.Najlepšie výsledky dosiahnete vysiatím jarnej vetvy alebo hrachu.Rastie takmer na každej pôde.Je najlepším predchodcom uhoriek.Rastlina je vynikajúca uvoľňovanie ílových pôd.

Pohánka

Ak ste sa ešte nerozhodli, ktorá sideratová rastlina sa má vysiať, vyskúšajte Pohánka,Vyživujú Zem fosforom, draslíkom a inými organickými zlúčeninami.Okrem toho dávajú pôde osobitnú ľahkosť.Na mulči v záhrade je zelená a šupka.

Facélia

Zelená hmota facély je bohatá na dusík.Rastie všade, dokonca aj na kamenistej pôde.Dá sa to nazvať zázrakom siderarat.Rastlina sa nebojí tienenia, sucha alebo námrazy.Najlepší účinok sa dosiahne výsadbou faciálie spolu so strukovinami.

Lupín

Lupín má zvláštnu črtu: vďaka dvom metrom dlhým koreňom, na ktorých žijú baktérie viažuce dusík, absorbuje dusík z hĺbok a presúva ho na povrch.Ďalšou výhodou tohto siderata je to, že pomáha susedným kultúram absorbovať fosfor a jeho zlúčeniny.Výsev to v máji.Po 8 týždňoch sú zelené pripravené na kosenie a hnojenie pôdy.

Kŕmne bôby

Kŕmne boby sú dobrým zdrojom dusíka.Nezabudnite, že rastlina sa musí kosiť včas, inak to skomplikuje uvoľnenie pôdy.Držať sazákon striedania plodín nie je potrebné pestovať krmoviny na pozemku 3 roky.

Lucerna

Alfalfa má neuveriteľne silné korene, ktorými obohacuje pôdu organickými látkami a vyťažuje ich z hlbokých pôdnych vrstiev. Rastie rýchlo, dáva veľké množstvo zelenej hmoty.

Vika

Keď v záhrade zasadíte viku, obohatíte pôdu nielen dusíkom, ale aj o polovicu zvýšite výnos paradajok. To tiež šetrí melón a tekvica sadenice.

Zimné plodiny, ovos, raž, vika, ďatelina, vlčí bôb, facélia sú najlepšie jesenné sideráty. Kvíliace sa v zime, rastliny zeleného hnoja dodajú pôde všetky živiny a zaistia tak novú pôdu obohatenú o výsadbu.